V koncepci rubriky se pokouším objasnit nároky na autory (co se v rubrice schvaluje, jak se schvaluje a případně proč tomu tak je) i na diskuze u schválených děl.
Účelem schvalování je zhodnotit a případně uveřejnit autorovo dílo s hodnocením vyjádřeným počtem hvězdiček od nuly po pět (5 je nejvíce) a doprovodným slovním komentářem-kritikou redaktora. Komentář by měl obsáhnout zejména podstatné chyby v příspěvku vzhledem k originálním pravidlům Dračího Doupěte a použitelnosti při hře. Přesněji v části „Požadavky na schválení“
Stručně řečeno:
Schválené dílo by mělo být v takové kvalitě a struktuře, aby jej šlo vytisknout a
ihned použít ve hře s originálními pravidly Dračího Doupěte společnosti Altar™ (v současnosti 1.6 edice D). Tedy žádné hráčovo/PJ hledání popisu předmětu v povídce na 3A4, to celé v kurzívě.
Jedná se o doplňky pravidel, doplňky či nové herní mechanizmy, mající vztah k alchymistovi a alchymii; obecné shrnutí skupin (například souhrn zdrojů magenergie - vhodné pro rychlou orientaci PJ při hře); vše, co se týká alchymie, ale nespadá do dalších kategorií.
Jedná se o výrobky, které dokáže vyrobit POUZE alchymista a jeho obory za použití SUROVIN, případně za kombinace tzv. „základů“ za pomoci zvláštních dovedností těchto povolání (jedná se zejména o lučbu). Zde by měly být též uvedeny veškeré kouzelné předměty (i zbraně a zbroje), stejně tak artefakty, u kterých je byť mizivá šance, že je vyrobil či může vyrobit alchymista. Použití zde vkládaných příspěvků-předmětů různými povoláními a rasami záleží na jejich druhu a popisu. Do této sekce lze vkládat i další předměty, které vyrábí povolání obdobná alchymistovi a jeho oborům (babice, bába kořenářka či další, nepopsaná v originálních pravidlech). Pokud tomu tak bude, musí být jasně v úvodu textu uvedeno povolání výrobce a možnost, zda a od jaké úrovně může vyrábět i alchymista a jeho obory.
V případě, že je alchymista umí vyrobit pomocí existujících mechanizmů originálních pravidel, což jsou popsané konkrétní předměty a předměty s démonem.
Do rubriky Předměty, která je velice blízká rubrice Alchymistické předměty přísluší díla následujících druhů:
Zcela jistě zde nemají místo příspěvky, tematicky spadající do ostatních rubrik tohoto serveru. V případě, že dílo pokrývá více rubrik, je možné ho zařadit do mladé rubriky „Rozvoj DrD“. Doporučuji se před vložením optat a svůj dotaz podpořit anotací příspěvku. Anotace je výstižné a krátké shrnutí příspěvku. Rozhodně nezkoušejte udat díla, která byla v ostatních rubrikách zamítnuta z jiného důvodu, než chybné tematické zařazení.
Pro schválení je třeba vyplnění parametrů v maximální možné míře, ve formě požívané v pravidlech. V ojedinělých případech lze použít „viz text“, avšak nejlépe uděláte, pokud do tabulky vyplníte alespoň základní, minimální hodnoty a zbylé údaje rozvedete v textu příspěvku například tabulkou. Důvodem je možnost tříděných výpisů z databáze právě podle těchto číselných údajů. Vynechání důležitých údajů ovlivní výsledné hodnocení či může vést k zamítnutí příspěvku.
Použitelnost příspěvku se skládá ze souladu s pravidly, jednoznačnosti výkladu nově zaváděných pravidel a také v úvodu koncepce zmíněné jednoduchosti. Pokud dokážete vysvětlit v diskuzi, co jste vlastně mínili ve schváleném příspěvku, pak to jistě zvládnete již při psaní samotného příspěvku. I příspěvek napsaný podle koncepce může být blábol, proto pokud píšete parodii pro zasmání a nikoli pro hraní, jasně ji označte.
Článek by měl být přehledně rozdělen na několik pasáží s nadpisy vystihujícími jejich obsah (Nadpis, volný řádek, odstavec/odstavce, volný řádek, další nadpis atd.). Příklady kapitol: Popis předmětu, výroba, použití. Text se tedy nebude prolínat s příběhem, ať se v tom já i ostatní čtenáři zorientujeme. Předpokládám, že povídka, dokreslující reálie příspěvku, bude na konci a NEBUDE psána kurzívou. Obdobně citáty a motta. Pro samotný příspěvek jsou nepodstatné, pouze dokreslují děj. Proto by neměly překážet v textu či na začátku.
Předpokladem ke schválení je text ve spisovné češtině či slovenštině včetně gramatiky a diakritiky. V případě slovensky psaného textu se pokusím zajistit kvalitní posouzení gramatické stránky jinou osobou. Text bude navrácen k přepsání, jestliže bude chybět diakritika či množství hrubek přesáhne rozumnou mez.
Pozitivně se na hodnocení redaktorem projeví:
Schválení urychlí, když redaktorovi pomůžete a strukturu článku vyznačíte v jednoduchém kódu HTML. Doporučené formátování je pro nadpisy H2, H3, pro zvýraznění části textu B. Opravám a orientaci v HTML kódu pomůže, pokud jsou tyto značky psány na jiném řádku, než text. K převodu textu z vámi používaného textového editoru do HTML lze použít buďto funkci editoru (např.: Word – uložit jako webovou stránku – zjednodušený formát !), nebo nějaký konventor-převaděč (např.: Frontpage). V každém případě se snažte, aby HTML kód byl co nejjednodušší, bez určování typu písma (fontu) a jeho velikosti. Pokud nevíte, o čem je řeč, pak na toto zapomeňte a řiďte se podle následujícího odstavce.
Pokud HTML neovládáte, vkládejte prosím text zřetelně rozdělený na pasáže, jak bylo uvedeno výše, navíc mezi dvěma odstavci nechte volný řádek. Prosím, v tabulkách použijte k oddělení sousedních buněk (políček) jeden tabulátor.
Příklady kódu: (aby kód fungoval, je třeba jej napsat do "zobáčků" < a >):
Zalomení řádku: (br)
konec a začátek odstavce: (p)a (/p)
Stejné jako při slohu: méně je někdy více. Proto je lepší kratší text, které mají hlavu a patu (viz. požadavky na schválení díla - logická struktura), než sáhodlouhé články, pod kterými bude ještě delší diskuze *jak to autor vlastně myslel*. Pro přibližnou orientaci: 2 A4 (Times New Roman, velikost písma 12 bodů, řádkování 1) by mělo stačit každému pro kvalitní popis vzhledu, výroby a použití běžného alchymistického předmětu.
V případě, že dílo již bylo posouzeno, vypracována kritika a odeslána spolu se zamítnutím, další verze bude podrobena pečlivému oku redaktora nejen vzhledem k současnému znění, ale také vzhledem k předchozí verzi a její kritice. Čekejte tedy přísné hodnocení, náročné na čas. Redaktor rozhodně neslouží jako Dílna v Moudré Sově).
0 hvězdiček: hrůza. Schváleno pouze jako varovný příklad
1 hvězdička: nápad, mizerně zpracovaný, pokud vůbec. Logické chyby, nepřehledný text, chybějící údaje. Schváleno jako inspirace.
2 hvězdičky: příspěvek, zpracováním odpovídající originálním pravidlům (příliš stručný nebo komplikovaný, např. Saně). Klišé mnohokrát zpracované téma, nepřinášející nic nového.
3 hvězdičky: přehledný, použitelný příspěvek s náležitostmi dle pravidel a koncepce. Stejně zpracované klišé, pokud zde nebylo uveřejněno.
4 hvězdičky: + originalita nebo kvalitní zpracování nad rámec koncepce
5 hvězdiček: + originalita a kvalitní zpracování nad rámec koncepce
Účelem tohoto bodu koncepce je zabránit vzniku neplodné diskuze, která nemá ke komentovanému článku vztah, nikoli strhávat reputaci. V případě, že nemáte k danému příspěvku co říci, prostě nic nepište. Pokud hlasujete mezi prvními, očekávám od vás stručnou obhajobu vlastního názoru. V případě, že máte naprosto odlišný názor a vaše hodnocení se rozchází s ostatními, obhajte jej prosím. Zabráníte tak hádkám, osočování i případnému podezření z „nuláctví“. Kladnou reputaci udělím těm, kteří dle mého názoru přinášejí kvalitní rady a nápady autorovi či čtenářům příspěvku. Veškeré urážlivé výroky, komentáře mimo téma příspěvku a komentáře obsahující z větší míry pouze to, co bylo před jejich vložením, budou potrestány stržením reputace a dle úvahy ponechány jako varovný případ, či smazány.
Díla budou schvalována popořadě tak, jak přijdou do čekárny. Může se stát, že provedu „úklid fronty“, což znamená zpracování kratších věcí mimo pořadí z důvodu práce přímo na serveru (on-line) na rozdíl od delších vytištěných .