Koncepce rubriky: Hraničářská kouzla

Jak na dílo

1) Nápad
Základem dobrého kouzla je nápad. Můžete mít skvělou povídku, perfektní zpracování, ale bez kvalitního nápadu se neobejdete. Stokrát zpracovaný nápad není dobrý. Taktéž nejsou dobrým řešením pravidlová kouzla typu nový úder, nové efektivní, levné a rychlé léčení. Neříkám, že kouzlo nebude schváleno, ale s největší pravděpodobností se nesetká s velkým počtem hvězdiček, protože mu chybí nápad. Vyloženě špatné je opisovat kouzlo z pravidel, přijde se na to!

2) Hratelnost, jednoduchost, vyváženost, využitelnost a pravidlovost
Pokud máte nápad, je třeba se zamyslet na těmito pěti pojmy. Vystihují totiž to, co by mělo mít každé kouzlo. Musí být hratelné. Vize 4 pastí, 20 možných póz před kouzlením, 30 možných efektů při kouzlení a to vše završeno 100 možných výsledků, je sice přenádherná, ale vžijte se do role hráčů a PJ, kteří toto kouzlo budou používat. Nejspíš ho po první použití zahodí. Kvůli jeho strašné variabilitě a nehratelnosti. Mělo by být jednoduché. To navazuje na hratelnost, platí zde pravidlo, že v jednoduchosti je krása. Dalším slovíčkem je vyváženost. Kouzlo, které za dva magy vyléčí všechny životy všem členům družiny, doplní zásobu šípu, šipek a projektilů, vystopuje každé zvíře a naporcované ho dodá před hraničáře a ještě jako vedlejší efekt zabije všechny nestvůry, na které hraničář pomyslí, je nádherné, nikoliv však vhodné pro rovnováhu světa DrD. Samozřejmě uvedený příklad je extrém, ale i taková kouzla jsem už potkal. Využitelnost. Kouzlo musí zaujmout. Skvěle zpracované, výborně vymyšlené, ale přesto bez využitelnosti je na nic. Pravidlovost. Tvořte kouzla pro náš systém – pro systém DrD. Nejsme server zveřejňující příspěvky pro DnD, GURPS, DrD+.

3) Čtivost, gramatika a slohové zpracování
Začnu gramatickými chybami. Pokud jich není mnoho, tj. dvě tři na stránku textu, jsou přehlédnutelné a nic se neděje. Pokud jich však je jak máku, co věta, to chyba, kouzlo nejspíš nebude schváleno. Pokud jsi si vědom toho, že nejsi silný/silná v češtině, nech si příspěvek od někoho zkontrolovat (učitelka češtiny, schopná kamarádka či schopný kamarád, případně někdo ochotný na serveru). Dalším jevem, který se u příspěvků vyskytuje, je zmatený text. Podstatná informace, která se dá napsat jednou dvěma větami, je roztáhlá na tři odstavce. Někteří se za každou cenu snaží roztáhnout příspěvek, aby byl co nejdelší, protože jim kdosi vyčítá, že to mají moc krátké. Délka příspěvku není rozhodující při schválení! Neplatí zde pravidlo dlouhý příspěvek=kvalitní příspěvek. Při tvorbě dbejte na jednoznačné věty, snažte se vystihnout to podstatné. Jedna jasná věta řekne víc, než odstavec „omáčky“ (tímto pojmem někteří z vás nazývají text, který je u příspěvku zbytečný, jen ho prodlužuje a snižuje jeho kvalitu a čtivost). Zkuste používat příklad. Názorná ukázka kouzla pomáhá s pochopením náročných pasáží. Vězte, že příklad řekne víc, než tři zmatené popisné odstavce.

4) Povídka
Hraničářská kouzla jsou pravidlová rubrika, a tudíž je povídka čistě dobrovolný prvek. Prvek, který nijak neovlivňuje schválení/neschválení a počet hvězdiček. Slouží hlavně k navození atmosféry, ilustruje použití či vznik kouzla. V zásadě je jedno, kam povídku umístíte a jakou formu povídky případně zvolíte. Může to být zápis z deníku, klasická povídka, rozhovor, je to čistě na vás. Rozkouskovaná povídka ubírá na čtivosti kouzla, ideální je proto umístit ji na začátek či konec kouzla a ještě odlišit pomocí tagů (viz. HTML).

5) HTML
Na našem serveru nemusí být kouzla otagována. Neovládáte-li HTML kód, nic se neděje, redaktor tu práci udělá za vás. Lepší je neotagovávat příspěvek, než ho otagovat špatně. Pokud jste však v HTML kódu zběhlí, nic vám nebrání v tom, psát příspěvek již jako internetovou stránku v textovém editoru (tj. pomocí HTML tagů). Povolené tagy jsou vypsány v Dračím manuálu v kapitole Něco o HTML. Za žádnou cenu nepoužívejte tagy k barevnému písmu, jeho fontu, barevným podtržítkům, nemá to smysl, příspěvky se zobrazují tak, jak je vidíte ve svém skinu.

6) Správnost údajů nejen v tabulce
Stává se, že autoři nevyplňují tabulky (magenergie, dosah, rozsah, atd.), ale píší tyto informace do textu. Prosím nedělejte to, od toho tu ta tabulka je. Redaktor nebude potřebné informace tahat z textu, aby je doplnil za vás. Nezapomeňte taktéž na jednotky. Kouzlo, které nebude mít správně vyplněné tabulky, projde jen s velkými obtížemi. Používejte jednoznačné pojmy. Střídání pojmů hraničář/chodec/druid dělá zmatek a není pak jasné, kdo smí kouzlo používat, ačkoliv je určena skupina. Rozlišujte sílu kouzla, kdo ho bude s největší pravděpodobností používat, u jakého oboru najde největší uplatnění a jeho oblast působení, pomáhá to určit správnost skupiny.

7) Zakázané věci
Redaktor nebude tolerovat sprostá slova v příspěvku. Výjimku tvoří povídka, ale měli byste se jim zkusit vyhnout. Smajlíci do příspěvku nepatří, nepoužívejte je. Rozumný člověk si vystačí s jedním vykřičníkem na konci věty, není jich potřeba padesát (a ani pět).

Jak tedy psát? Aneb několik rad

Nápad a kde ho vzít
Nápad nemusíte nikde hledat, prostě se dříve nebo později objeví ve vaší hlavě. Pokud ovšem nehodláte čekat na ten moment, musíte svoji fantazii trošičku popostrčit. Máte spoustu možností, pročítáním kouzel již uveřejněných můžete přijít na jejich možné modifikace či alternativy, či přesné opaky, přemýšlet nad tím coby asi váš hraničář měl umět, co vám u něj chybí, nechat se inspirovat knihou či filmem (je pak dobré uvést, že jste se inspirovali a čím), zkusit vymyslet něco, co máme v našem světě, a to přenést do svět DrD. Další možností je hrát a hrát, spousta nápadů vzniká při hře, postavy se dostanou do situace, ze které by je dostalo snadné kouzlo, které však není. Ne vše však lze řešit kouzlem. Musíte sami posoudit, zdali by to bylo vhodné. Upozorňuji, že kouzla a schopnosti, která pouze zvyšují OČ, ÚČ, nebo ubírají či léčí životy, nejsou moc populární.

Mám nápad – co dál
Osobně doporučuji nechat nápad malinko uležet ještě před samotným sepsáním. Noste jej chvíli v hlavě, ve volném čase nad ním přemýšlejte. Pokud jste hlavy děravé, hoďte si nápad na papír a připisujte si k němu k poznámky. Po pár dnech či týdnech, podle nálady, si k dílu sedněte a napište ho. Nejlépe celé, bez větších přestávek. Poté nechte příspěvek nějaký čas spát, po nějaké době k němu sedněte a zamyslete se, proč jste to udělali takhle a ne takhle a vše si zdůvodněte, bude-li to nutné, přepište celý příspěvek. Nyní je ten správný čas otestovat příspěvek. Dejte ho přečíst kamarádům, zkuste ho použít ve hře, zašlete jej do Dílny (Moudrá Sova – Dílna). V Dílně nechte příspěvek dlouho, dva dny je velice krátká doba. Vyčkejte na pořádné kritiky. Kritika typu: „je to skvělý“, je sice úžasná, ale dílo vám nevylepší. Do Dílny klidně umisťujte i další verze, nápad konzultujte s některými uživateli, když je slušně požádáte o pomoc, jistě neodmítnou.

Pokud toto všechno máte za sebou, nezbývá než odeslat příspěvek do rubriky a čekat na jeho schválení.

Toto není univerzální postup pro stvoření 5* hvězdičkového bezchybného příspěvku, nýbrž jakýsi obecný návod, který vám může zvednout kvalitu díla.

s pozdravem (v abecedním pořadí:),

Mavev a Quicci

za redakci Hraničářských kouzel na serveru www.dracidoupe.cz ve svém volném čase sepsal Mavev, kontrola pravopisu Indil, které tímto děkujeme