www.Dracidoupe.czSimon R. Green: Jestřáb & Rybářka – Vlk v ovčím stádu

Příprava pro tisk (tisknuto 1547x)
Autor:Shelagh
Přidáno: 23:35:54 30.06.2006
Hlasovalo: 4


„Pokud jste unaveni životem, přijďte do Havenu. Tady už se najde někdo, kdo vás zabije.“


Kdo znáte Haven jako nejzkaženější, nejzločinnější a nejprohnilejší město Dolních království, nepřekvapí vás, že takovým zůstává i nadále. Kdo Haven neznáte, tak ho tentokrát příliš nepoznáte.

Čtvrtý díl série populární městské fantasy zavede hlavní hrdiny cyklu kapitány Městské hlídky Jestřába a Rybářku do neobvyklého postavení. Při hledání špiona vynášejícího tajné informace se musejí vydávat za příslušníky Aristokracie. Kromě běžných nebezpečí tak navíc v případě odhalení oba čeká nepříjemná smrt – Aristokracie trestá podvodníky sahající na jejich výsostná práva lámáním v kole a podobnými kratochvílemi. Ovšem najít a zastavit špeha by byl pro takové experty příliš jednoduchý úkol, tak se do věci vloží dědictví, nelidská zrůda a pochopitelně i vražda.

Román je vystavěn jako klasický detektivní příběh, kdy jeden z uzavřené společnosti, kterou nemůže nikdo opustit, je vrah. Do toho je přimícháno rodinné tajemství, špetka magie a známí hrdinové v netradičních úlohách – celkem čtivý koktejl pro dlouhý zimní večer. Ingredience jsou celkem vyvážené, ale nepříliš originální, takže výsledek neoslní, ale ani neurazí.

Možná by stálo za to některý z motivů potlačit, mohlo by se tak dostat na lepší prokreslení postav a jejich psychologie, což je v tomto typu příběhu dosti zásadní věc. Postavy jsou na můj vkus příliš schematické a také tak jednají. Mimoto se příliš podobají lordům a sloužícím z klasických detektivek Agáty Christie, stejně jako vykreslené vazby mezi nimi. Příliš velké překvapení se na posledních stránkách nekoná, protože pro zkušeného čtenáře není těžké odhadnout, kdo je vrah, navíc i špeha odhalí v průběhu děje.

Překlad je průměrný, redakční práce dobrá, protože si nevybavuji žádný překlep či chybu v textu. Zaujme vás obálka, inu, Royo kreslit umí. A navíc má přímý vztah k ději, což ještě před pár lety, kdy kniha vyšla, taková samozřejmost nebyla.

Suma sumárum: Pokud si zrovna chcete něco půjčit z knihovny, co vás pobaví, klidně po Vlkovi v ovčím stádu sáhněte. Peníze ale utraťte za lepší knížky.
Simon R. Green: Hawk & Fisher: Wolf in the Fold. Vydal POLARIS, 1999, přeložil Josef Hořejší, obálka Luis Royo, 216 stran, 129,- Kč.


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
Počet zobrazených příspěvků: 1-4 / 4
Ikonka uživatele Vanai    [pošta] reputace: 1
Mgr. Holger: +1
NEW     11:36:07 01.07.2006
Docela zajímavá recenze, která čtenáře upozorní na všechna zákoutí, která před ním kniha skrývá. Avšak trochu mě vyrušilo ve třetím odstavci opakování slov, celkem, která výrazně naruší čtenářovu pozornost. Jinak však pěkné, a tudíž za 4*

Ikonka uživatele Istafix    [pošta] reputace: 1
Mgr. Holger: +1
NEW     1:27:00 01.07.2006
Takéto recenzie sa aj hodnotia. Je to napísané úplne vporiadku, napriek tomu netuším, ako by som mal hodnotiť. Nasleduje kapitola kapitulácie: Ja to vzdávam:)

Ikonka uživatele Zaara    [pošta] NEW     23:52:24 30.06.2006
Trochu mi chyběl popis, co to vlastně je za svět, nikdy jsem o něm neslyšel.
Hlasování není vůbec důležité, třeba 4*...

Ikonka uživatele Shelagh    [pošta] NEW     23:35:54 30.06.2006
Recenze prázdninově lehkého čtení.Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


Novinky
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
5 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
Limit (minut):
15 | 45
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.46847891807556 sekund.
© 2002 - 2005 Almad, James Timqui a Alcator design © 2002 - 2005 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována,
publikována ani jinak využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků. Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu.