www.Dracidoupe.cz


Články & EsejeI pochodeň jednou zhasne...

Příprava pro tisk (tisknuto 1351x)
Autor:Mavev
Přidáno: 11:31:15 07.06.2005
Hlasovalo: 27
Průměrné hodnocení: 3.67

Anotace: Stránka textu vybízející k zamyšlení, napsaná po pár životních zkušenostech a po rozhovoru s pár přáteli...


Chlad…

Zima…

Tma…

Beznaděj…

Samota…

Únava…

Tmavá studená chodba je mým jediným společníkem. Kdy už to skončí? Kdy? Řvu do ticha to jedno slovo… KDY… odpovědí mi je jen ozvěna nesoucí mé slovo dál… KDY… KDy… Kdy… kdy… kdy… Cosi mi říká: vytrvej, už jen chvíli a bude konec, všechno tohle skončí… Vytrvej, jdi dál, říká hlas uvnitř mě samotného, nedej se odradit předchozími neúspěchy… JDI!!!

V dálce se cosi mihotá… snad konec, konec všemu… Možná, kdo ví… Jdu blíž… Postava s pochodní. Kýve na mě, abych ji následoval… Z posledních sil se k ní rozeběhnu… Postava stojí, usmívá se na mě… Ze země zvedá další pochodeň, podává mi ji se slovy: ,,Zapal ji a všechno bude vypadat lépe.“ A skutečně, světlo, teplo té pochodně mě naplňuje krásným pocitem, všechno se zdá být hezčí, všechno, co bylo, je pryč, je jedno, co bude, hlavní je to, co je teď, a teď je všechno v pořádku. Postava se otáčí a zvolna odchází, pohledem mě vybízí abych ji následoval… Jdu vedle ní… Světlo našich pochodní proniká i do nejtmavějších koutů… Teplo rozehřívá každičkou zkřehlou část mého těla…

Má pochodeň zvolna zhasíná… Postava tu svoji zakrývá tělem, nechce, aby ośvětlovala cestu i mně… Má pochodeň zhasla… Stále však jen slabě svítí na cestu, jen matně ozařuje postavu, tak matně, že jsem si nevšimnul třetího společníka, který se k nám přidal. I on má svoji pochodeň, navzájem si s postavou svítí na cestu… Světlo jejich pochodní mi jen chabě ukazuje cestu…

Zrychlují… Já jsem unaven, žádám je, aby počkali, žádám je o jednu pochodeň, abych zde nebloudil… Odmítají… Nestačím jejich tempu… Jsem již příliš unaven… Pomalu se ztrácí… Již jen hra plamenů na stěnách naznačuje, že v dálce někdo je…

Zůstal jsem sám… Úplně sám… Teplo se ztratilo s posledním vzdechnutím pochodně…

Chlad…

Zima…

Tma…

Beznaděj…

Samota…

Únava…

V dálce vidím postavu s pochodní…A na závěr děkuji všem kteří vyjádřili svůj názor v Dílně a nejvíce děkuji Gandalvovi, za opravu pravopisu...Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
[Další]
[Předchozí]
Počet zobrazených příspěvků: 11-20 / 33
Ikonka uživatele Daevorn    [pošta] reputace: 1
Mgr. Holger: +1
NEW     17:47:22 08.06.2005
Mám k tomu pár postrehov a výhrad:

Po slohovej stránke to časťami mohlo byť inak spracované. Mohol si viac využívať priamu reč (živší popis situácie) a živšie popísať aj prostredie...

Všimol som si časté používanie výrazu "postava"! Ak som správne počítal tak som na "postavu" narazil 6-krát, čo je na tak relatívne krátky text moc! Mne osobne sa to veľmi protivilo ... riešenie -opäť priama reč.

Ešte jedna vec. Prvý (neviem,či sa správne vyjadrím) odstavec, začínajúci "Tmavá studená chodba...... " má dosť odlišný charakter ako ďalšie tri... chcem tým povedať,že po prečítaní prvého som ďalej očákval čosi iné... Je to proste napísané iným štýlom a to ma dosť prekvapilo, aj zarazilo. To je môj (subjektívny) názor.

Dielo nie je zlé, ale vyskytli sa tam prvky, ktoré ho pohoršili...a jednoducho ... nebolo ono, nebolo to také aké to byť mohlo...

Ikonka uživatele Mavev    [pošta] NEW     16:38:12 08.06.2005
Alcator : Jak už ti osvětlil, Mgr. Holger a já nemám co bych dodal...

Apea : Ano je to náročné na jazyk a já si ukousl moc velké sousto, uznávám, ale chtěl jsem zkusit, jak to dopadne...Děkuji za kritiku...

Ikonka uživatele Apea    [pošta] reputace: 2
Lischai: +1
nedohledatelné: +1
NEW     14:06:56 08.06.2005
Alcator:
Věř tomu, že se Ti chodba bude zdát s pochodní po čertech hezčí. zkus to někdy, v podzemí, dezorientovaný a prochladlý - uvidíš, co s tebou světlo, a navíc živý oheń, udělá.

Lischai:
Možná bych volila opačné vymezení hranice. Kde jinde než ve fantazy by ten Mavevův útržek fungoval? To abychom se nevraceli k oné věčné, tu a tam přerušované diskusi o tom, co vlastně určuje žánr.

Mavev:
Zvolil sis věc, která je obrovský náročná na jazyk, styl a stavbu věty. Chvílemi to cítíš a zřejmě spontanně rytmizuješ stavbu věty, k podobné, jenže v zásadě falešné rytmizaci, přísluší i to mírné nadužívání teček, o kterém psal Snek. Musíš to pro podobnou věc hledat ve slovech, v jejich rytmu a melodii. Vím vypadá to jako knížecí rady, ale zkusím to s jedním odstavcem:
"Zrychlují… Já jsem unaven, žádám je, aby počkali, žádám je o jednu pochodeň, abych zde nebloudil… Odmítají… Nestačím jejich tempu… Jsem již příliš unaven… Pomalu se ztrácí… Již jen hra plamenů na stěnách naznačuje, že v dálce někdo je…"
Na začátku kontrast Tvé únavy a zrychlování, běh, strach ze ztráty kontaktu a nakonec rezignace při pohledu na poslední záblesk pochodně:
Stále zrychlují…ne, už nemůžu, nestačím jím, "Počkejte, pčkejte přeci", prosím, "dejte mi pochodeň, nechci tu zabloudit". A oni mlčí, zrychlují, prosím a oni nic. Nestačím jim, nemůžu, vzdalují se, ztracejí se ve tmě. Jen záblesky plamenů na stěnách připomínají, že v dálce někdo byl... "
Rozhodně si tvá pochodeň zaslouží uznání :-)

Ikonka uživatele Shelagh    [pošta] NEW     11:30:23 08.06.2005
K dílku nemám žádný další postřeh, který by již nebyl řečen. Tak jen pochvalu za tu naději na konci - mám pocit, že je jí v publikovaných dílkách podobného typu pomálu... A přitom ji každý zatraceně potřebuje.

Ikonka uživatele Alcator    [pošta] NEW     11:12:44 08.06.2005
(*mental remark: Alcatore, ty nehrej divadlo, tys mi zkazil celou hru! *)

Tak to jsem v tom případě těžce ustřelil, takže se raději vzdám hodnocení. Sorry, Maveve.

Ikonka uživatele Mgr. Holger    [pošta] NEW     9:45:06 08.06.2005
Alcator - jde spíš o alegorii lásky, která se může rychle vznítit, rychle shořet, ale někdy vydrží hořet i dýl, než těch pár hodin, které vydrží dávka oleje do lucerny.

Ikonka uživatele Alcator    [pošta] NEW     9:17:29 08.06.2005
Takže, já to vidím o chlup hůře než Mgr. Holger...

Zásadní potíž vidím v tom, že alegorie, IMHO, neodpovídá realitě:

- Jestliže má jít o připodobnění smrti, pak je rozporem skutečnost, že postavu s pochodní potkává DVAKRÁT. Ať už postava s pochodní má představovat doktora, pokoušejícího se o masáž srdce, nebo anděla, který se pokouší přemluvit nejvyššího o přijetí do "Věčné Blaženosti (tm)", zůstává rozum stát, proč by to ten či onen dělal DVAKRÁT.

- Jestliže naopak mělo jít o alegorii něčeho jiného (ztráty přátelství? Životního neúspěchu??), pak použité výrazivo (
Tma, Samota, Beznaděj) je přehnaně silné a je v rozporu se zaužívanými významy těchto symbolů.

Možná mi něco uniká, možná je to ve skutečnosti alegorie o nedělním obědě, kde jsi nedostal podruhé přidáno, ale spíš bych řekl, že jde skutečně o variantu se smrtí, a v tom případě musím konstatovat, že mi to nesedí.

+ Nežánrové.

+ Nešikovná formulace pasáže o tom, jak je vše ve světle pochodní lepší: "Ve světle pochodně se zdá být všechno hezčí" -- co všechno? Špinavá studená chodba? Možná jsi měl vylíčit vzhled té chodby při osvětlení...

S hodnocením ještě počkám, ale v tuto chvíli bych s přimhouřením očí dal za 2*

Ikonka uživatele Lord Alfik    [pošta] NEW     8:35:51 08.06.2005
tohle se mi líbilo už v MS, a tam sem vše řekl, nevidím žádný důvod proč nedat 5*.

Ikonka uživatele Mavev    [pošta] NEW     7:05:19 08.06.2005
snek : Jsem rád, že jsi to pochopil... Ty tři tečky, no nevím, možná jo možná ne, třeba s odstupem času dospěju k tomu, že by tam být neměli, ale před těmi 2 měsící se mi tam líbili....

Ikonka uživatele snek    [pošta] NEW     21:26:37 07.06.2005
Jo, jo. Myslím, že už jsem to pochopil, asi ne úplně, ale ber to jako kompliment.

Jen se mi nelíbí, jak často se tam vyskytují tři tečky. Věř mi, že v celistvém textu jedna tečka stačí:
"Zrychlují. Já jsem unaven, žádám je, aby počkali, žádám je o jednu pochodeň, abych zde nebloudil. Odmítají. Nestačím jejich tempu. Jsem již příliš unaven. Pomalu se ztrácí. Již jen hra plamenů na stěnách naznačuje, že v dálce někdo je."
Nevypadá a nečte se to líp?

[Další]
[Předchozí]


Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
6 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 1.1419620513916 sekund.
© 2002 - 2009 Almad a James Timqui, design © 2002 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách