www.Dracidoupe.cz


Články & EsejeVlčice

Příprava pro tisk (tisknuto 822x)
Autor:Salmar
Přidáno: 16:18:30 09.12.2007
Hlasovalo: 16
Průměrné hodnocení: 4.38

Anotace: autor Zdeněk Žemlička, vydalo nakladatelství Jiří Vlček, 2005; v edici Pevnost 60,- Kč, v samostatném prodeji 89,- Kč; 286 stran

Vlčice je první kniha vycházející v edici Pevnost. A není se čemu divit, že právě toto Žemličkovo dílo vybrala edice časopisu jako první spojovací článek fantasy měsíčníku a knih. Já osobně jsem se k ní dostal na základě recenze od Shelagh, kdy jsem si ji samostatně zakoupil v knihkupectví Luxor (právě zde se dá sehnat většina knih, které jste si nestihli pořídit spolu s odpovídajícím číslem časopisu).

Zdeněk Žemlička je jedním z předních spisovatelů současné české fantasy scény. Bez jakékoli nadsázky bychom ho mohli považovat za odborníka v oblasti slovanských a germánských kmenů (tedy začátek našeho letopočtu). Tyto své znalosti a zkušenosti využil k napsání Vlčice. Knihy z dob, kdy germánské kmeny Markomanů a Kvádů z našeho území vytlačují bójské kmeny a zároveň se střetávají s rozsáhlou Římskou říší. Nutno podotknout, že se autor ve svém oboru pohybuje jako lední medvěd v polárním pásu. V knize využil geografie naší země, tzn. že se ve Vlčici vyskytují skutečné hory, řeky, údolí… Podobně, možná o trochu více opatrně, zachází Žemlička s historickými událostmi dané doby. Rozehrává mrazivé hry s postavami, které si s našimi dějinami rozhodně spojujeme – Marobud, Katvalda, Arminius, Tudrus… K daným historickým aspektům připojuje nadpřirozené bytosti a místa s magickým zázemím. Ve výsledku tedy vzniká obrázek jakéhosi fantasy historického románu, který má rozhodně svou vlastní atmosféru.

Vlčice je plná krvavých popisů bitev a soubojů. Autor dokázal navodit přibližný obrázek tehdejšího válečného uspořádání. Způsoby boje, využívání specifických zbraní, ale i vzhled tvrzí a dobývací taktiky. Je tu nastíněn strach, kteří mají germánští barbaři z organizovaných římských legií, aniž by se s nimi jejich většina setkala. To jsou ale pouze pozadí hlavního příběhu. Vlkodlačice Kroana nemá zrovna lehký život. Postupně se musí vyrovnávat s vlastní nenávistí, touhou po pomstě, zklamání z lásky a odlišnosti od lidí. Kroana hledá sama sebe a staví se proti osudu jenom proto, aby mohla žít – což pro vlkodlačici mezi lidmi rozhodně není jednoduché.

Nikdy nevíte, co se bude dít za chvilku a jak se hlavní postavy zachovají. Každá z nich má své vlastní cíle a k tomu odpovídající prostředky. Na druhou stranu ne všechny stránky osobnosti jsou zpracovány na výbornou. Charaktery mnohdy zakopávají přes sebe a vzájemně se kříží. Žemlička často odbočuje ve vývoji příběhu, ale ne u každé zatáčky udělá odpovídající konec, který by tam rozhodně být měl. Dost často se v příběhu objevují nové situace, které vše radikálně změní, a zase odejdou. Tím je trochu vyrušena jinak rozhodně zajímavý přístup a dílo je tak vrhnuto do poličky průměrného čtení – výborného nápadu, trochu horšího zpracování v úrovni hlavní linky děje. Dá se však říci, že klasický čtenář fantasy má docela velkou šanci najít si v knize své a s poklidem ji dočíst. Nemůže však očekávat nějakou extra perličku v nadprůměru.
Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
Počet zobrazených příspěvků: 1-7 / 7
Ikonka uživatele Dien    [pošta] NEW     13:10:30 20.12.2007
Přečetl jsem tuto recenzi, protože mě samotná kniha uchvátila a chtěl jsem znát názor někoho takového jako je Salmar.
Podle mého názoru samotná recenze je napsána výborně a proto sem jí ohodnotil 5*, už jenom proto, že se autor nezaměřil pouze na jednu část, ale hodnotil dílo velice obecně s určitým nadhledem.
Nedá se říct, že bych byl někdo kdo čte všechny příspěvky na tomto serveru, ale na tento příspěvek sem byl upozorněn s tím, že se jedná o kvalitní práci.

Ikonka uživatele Fee    [pošta] reputace: 1
nedohledatelné: +1
NEW     19:10:50 10.12.2007
Když jsem zahlédla nadpis díla, tak mi blesklo hlavou, zda-li by někdo psal stejou recenzi dvakrát. Příliš jsem nevěřila tomu, že ano, ale po přečtení jsem dospěla k jasnému názoru. Dílo je popsáno stručně a více se věnuje ději než-li u zmíněné Shelaginy verze, což mi vyhovuje, jelikož se dozvím dva názory na stejnou věc. Tím nechci nijak zpochybňovat její dílo, protože to pojednává o jíné stránce věci, ale teď se zaměřuji na verzi Salmara.

Možná mi sem tam zablesklo hlavou, proč neužívá autor více synonyma. Myslím, že tolikrát zmiňovat slovo "kmeny" Je trochu zbytečné, ale hlavním kritériem, abych nedala plný počet je délka textu. Pokud by jsi ještě trošku více vylíčil děj, tak bys mne zaujal svou recenzí více. Souhlasím s Nathakou, že vlkodlačice skutečně "skočí" do popisu. Více výtek asi nemám.

Pro milovníky bojů, krve a českých autorů tato kniha nejspíše bude zajímavá, ale já patřím spíše k těm, kteří po popisech bitev netouží. Tuto knihu číst nehodlám, ale pokud by byla o věcech, které mne zajímají více, nejspíše bys mne k jejímu přečtení dostal.

Ikonka uživatele Tobša    [pošta] reputace: 1
nedohledatelné: +1
NEW     18:05:04 10.12.2007
Zdravím,

přidám svůj názor. Řekl bych, že tato recenze je zpracovaná na velmi vysoké úrovni. Recenzent nám dobře přiblížil autora a nabídl možnost, kde knížku sehnat. Recenze pravděpodobně zaujme všechny čtenáře historické fantasy a to díky dobře voleným prvkům: nastíní děj, zmíní kvalitně zpracovanou taktiku boje, kterou mnoho autorů odbíjí a przní tak svá jinak dobrá díla... Ale zpět k samotné recenzi.

Autor (myšleno recenze) zvolil standardní postup, jež používají i běžní recenzenti. Dobře zpracoval úvod, uvedl prvky knihy a vše shrnul svým osobním dojmem.

Co se týče, zlomů, tak sem jich asi nějak nepovšiml, neboť mi recenze příjde výstižně popsaná a rozumná svým rozsahem - tedy krátká, jelikož to přeci není žádný referát na danou knížku.

Z mého hlediska jasných 5*,

s úctou

Tobša

Ikonka uživatele KrwekrwZlotasson    [pošta] NEW     16:36:15 10.12.2007
recenze je dobře zpracovaná, ale mě přijde, že mě k přečtení knihy nezlákala, což by správná recenze měla... Nechci hodnotit gramatické chyby, já bych je nejspíš udělal taky a ty by snad měl najít schvalovatel a případně text vrátit k opravení... jinak 3*

Ikonka uživatele Zharradan-Marr    [pošta] NEW     16:34:10 10.12.2007
V textu jsou místy dost ostré přechody - třeba to jak vypíchl Nathaka Warrior: "nečekaně na mě vybaflo cosi o vlkodlačici"...

Ve druhém odstavci jsem se zarazil nad větou Knihy z dob, kdy germánské kmeny...
- za 1/ je od předchozí věty nesmyslně oddělena tečkou, ačkoliv se na ni zcela váže a samostatně stát nemůže
- za 2/ to zní spíš jako "Knihy napsané v dobách, kdy germánské kmeny..." než "Knihy napsané o dobách, kdy germánské kmeny..."

Dále na mě "vybaflo cosi o ledním medvědovi", což mi přišlo jako rádoby-vtipné a ne úplně vhodné a jednoznačné přirovnání.

Tyto své znalosti a zkušenosti využil k napsání Vlčice. - znalosti jistě, ale zkušenosti? S čím? Vata.

V posledním odstavci je ve dvou následujících větách slovo "často" - to by ani tak nevadilo, kdyby v obou případech nebylo na začátku.

Charaktery mnohdy zakopávají přes sebe a vzájemně se kříží. - pod tím nevím co si představit...??
_______________________________________________

Nemůžu říct, že je to špatná recenze, ale nečetla se mi zrovna dobře a pár věcí mi tam nesedělo.
Když přičtu, že o ději jsme se prakticky nic nedozvěděli, hodnotím ji přinejlepším jako průměr: 2,5*

Ikonka uživatele Nathaka Warrior    [pošta] NEW     16:34:13 09.12.2007
No, nejdřív jsem se musel zasmát, že Vlčici vydalo nakladatelství Jiří Vlček...

Prvně to začalo moc hezky: povedená recenze, podstatné informace, ale tam, kde se to mělo zlomit a přiblížit nám děj se to zcela zalomilo a nečekaně na mě vybaflo cosi o vlkodlačici. Pak jsem se s tím srovnal a pochopil jsem, že teda kniha zřejmě vypráví o ní, ale už jsem se nedočetl konkrétněji, o co vlastně jde.

Potom věta "Tím je trochu vyrušena jinak rozhodně zajímavý přístup", kde je překlep.

Soudím ale, že milovníky historie a bitev svou recenzí zlákáš. Líbí se mi, že je objektivní.

Ikonka uživatele Shelagh    [pošta] NEW     16:18:30 09.12.2007
Dobře zpracovaná recenze, která přináší podstatné informace v příjemném čtivém stylu. Jen by to možná chtělo ještě o trošku víc přiblížit děj.Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
7 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.044316053390503 sekund.
© 2002 - 2009 Almad a James Timqui, design © 2002 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách