www.Dračí Doupě.cz


Soutěž O Hlavu
Zlatého Draka

--
Aktuality
Novinky
Uživatelé
Vyhledávání
Rekordy a statistiky
--
Chat
Fórum
Ankety
Moudrá Sova
--
Články
Rozvoj DrD
Dobrodružství
Hřbitov
--
Bestiář
Předměty
--
Válečník
Hraničář
Hraničářská kouzla
Kouzelník
Kouzla
Alchymista
Alchymistické předměty
Zloděj
--
Nová Povolání
Nové Rasy
Dovednosti
--
Galerie
Fotogalerie
Downloady
Linky
--
Seznamka
Inzerce
--
Co je to Dračí Doupě?
Dračí manuál
Otázky a Odpovědi
--
Tvůrci a Redakce
--
Čekající díla
Dračí líheň


Seveřané

Příprava pro tisk (tisknuto 718x)
Autor: Falhir
Přidáno: 21:55:59 03.03.2008
Hlasovalo: 18
Průměrné hodnocení: 2.72


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
  »»»
Počet zobrazených příspěvků: 1-10 / 25
Ikonka uživatele Saharus *   [pošta] nové     12:17:59 22.05.2009
Hm co já vím tak třeba Norové i Rusové jsou docela vysocí (Evropští seveřané). Naopak je to s Eskymáky ( kteří pochází z Asie :-) takže víme proč jsou menší...)

Ikonka uživatele noční stín *   [pošta] nové     20:37:10 26.03.2009
Já bych měl výtku ohledně velikosti. Je obecně známo, že osoby žijící v severských zemích jsou spíše menší (vzrůstem). Dle mého názoru je to právě kvůli zimě, která bývá v některých severských zemích poměrně drsná (menší tělo si dokáže lépe uchovat tělesnou teplotu a také uchovat více energie než větší tělo). Proto bych osobně upravil výšku na cca. 165 - 180 coulů.

Pokud se nějak pletu, prosím o opravu a prominutí.

Ikonka uživatele Beregund *   [pošta] reputace: 1
Nathaka Warrior: +1
nové     17:51:53 11.03.2008
Tato prvotina mě trochu odrazuje svým slohem, trochu i samotným zpracováním nápadu (ještě tak ta prvotní myšlenka nějakých zvláštních ledových barbarů ujde, ale to, co z toho vzešlo, trochu ztrácí to příslovečné "koření" - slevuješ z kultury sněhu a ledu /ty by bylo fakt eňoňůňo: výrobky z ledu, neznalost ohně, nezamrzající krev a jiné tělesné tekutiny, ledové hrady, speciálně vymyšlená potrava - třeba rudý sníh, což je sníh s nějakýma řasama, také Pilipovi ledoví býci a rybolov na zamrzlých mořích/ a kvůli obživě jej posouváš až k hranici lesa, konkrétně hvozdu).

Chybí ti vysvětlit, kde vlastně všude žijí (domovská oblast, geografické rozšíření). Dochází k rozporu náznaků ze Vzhledu a Historie s logikou ostatních pasáží (Způsob života a obživy).

Průměrná mi přijde pasáž Hierarchie a třídy (tady bych akorát konstatoval, že válečníci se v dobách míru vydávají na lovecké výpravy, ať už hromadné či individuálně, a zajišťují zásobování na dlouhé měsíce dopředu), Skřetoštěp to vystihl s tím berserkrem. Ty zákony se mi docela líbily, Argnus a Ividan je pro mne nepochopitelný.

Hodně mi také vadí použití některých souvislostí, které se spojují akorát s 1 světem (existence právě 1 království a pouze přibližně 20 kmenů (jinde si psal něco o spoustě), používání obecné řeči, použití pozemského panteonu ve fantasy /kdybys vymyslel něco originálního tak gut, klidně to sem vpálit, ale jinak stačilo napsat: "Celé jejich náboženství odpovídá severské mytologii až na pár výjimek ..."/).

Snížená zranitelnost chladem se mi líbí, lze vysvětlit krví tvořenou nezamrzající směsí (existuje tuším u některých členovců). Lepší obratnost by se mohla nahradit zvýšenou odolností, obratnost bych spíše snížil (alespoň opravu pro povolání)

Pak mám ještě potřebu se vyjádřit k tvé odpovědi pro Pilipa:

1. "Leč obři vyháněli barbary ze skal... dokud se barbaři nestáhli. Neměli ale kam jinam, než do ledovcových plání a zasněžených údolí." Myslím, že jsi se trochu spletl, nebo jsi Pilipa nepochopil. Samozřejmě, že byli vytlačeni.
Ad kamení: na ledových pláních asi kámen těžit nemohou, takže z logiky popisu asi žijí pouze v horském terénu, ale mne napadá otázka - bydlí opravdu pouze v horském terénu nebo i na nějakých rozsáhlých zasněžených či ledových pláních, kde jsem si je představil po prvním přečtení? V případě pouze horského výskytu pouze duplikují normální barbary, kteří v těchto podmínkách normálně žijí, podobně se stravují a liší se pouze zranitelností a pak že mají seveřani vyšší obratnost.

2. Stejně jako Pilipo jsem zprvu pochopil, že seveřani žijí hlavně v ledových pustinách. Tajgy (rozsáhlé lesy) jsou odděleny od ledových plání subarktickou oblastí, tundrami, které jsou porostlé mechy, lišejníky, travinami a semtam zakrslou břízou či nizoučkým jehličnanem.

Hlavní chyba: Myšlenka, že někdo bude žít na ledovcové pláni a bude si jezdit jenom pro dřevo, je divná. Z arktické oblasti by se musel třebas několik týdnů dostávat přes tundru k lesním oblastem, tam vybudovat dřevorubecký tábor v neznámé oblasti osídlené jinými barbarskými národy a pak naložit saně a odvléct je dom. Pokud by žil na okraji tundry a chodil zhruba 1-2 dny pro dřevo do lesa, tak bude jeho sídelní oblast nesmyslně úzký pruh země a nebude moc odpovídat některým popisům. Realizovatelné je to pouze pro specifické horské oblasti, ale to by se pak měl jmenovat spíše Horský barbar či Horal nebo Vrchovec. Navíc by byla silně okleštěna jeho použitelnost. V každém světě nemusí být přesně taková horská oblast. A když je, tak to je zanedbatelný podíl povrchu světa.

Tím, že bys je přesunul i do zalesněných oblastí (jen kvůli tomu, aby mohli rubat dřevo), podle mne úplně ustupuješ od jejich národního svérázu. Seveřani pak nemají jako rasa smysl (ztrácí se odůvodnění pro bonusy).

3. Příkopy: Tohle je nešťastné vyjádření. Voda se přenese? Tzn. Čtyři sta borců bude chodit s kbelíkama od jezera k příkopu než ho naplní? Nebo ho přenesou v pevném skupenství? Není to moc pochopitelné.

Ale zásadní nedostatek logiky: pokud do těch příkopů přeneseš vodu, tak ti v těch příkopech zmrzne (malý objem vody ti zmrzne velmi rychle a nemyslím, že by dokázali vykopat ohromné hluboké příkopy o objemu srovnatelném s jezerem) a přes zmrzlou vodu v pohodě přejdeš (je pevná :-). Takže když už, tak nechat prázdné.

Ikonka uživatele Skřetoštěp *   [pošta] reputace: 1
Nathaka Warrior: +1
nové     20:00:25 09.03.2008
Teda...čtení mi dalo zabrat....
Takže teď přichází na řadu kritika a chvála.

1) Takže, celý národ mi přapadá slátaný.
-Objevujeme zde Nordické bohy (což není u seveřanů překvapující). K těm asi toliko: pokud ses opravdu inspiroval nordickou mytologii, tak bych čekal, že ve výčtu bohů se objeví například Heimdal či Njord...tito bohové jsou opravdu důležití. Dále, nejedná se o Baldura (to si vyřid s Forgotten Realms) ale o Baldra! Baldr byl bůh (krásný, nadaný...."nezranitelný") byl bohy milován...Z tvého výkladu to vypadá, jako by to byl nějaká domácí mazlíček. Také bych čekal zmínku o Ragnaroku... zkáze světa, z něhož se zrodí svět nový...to je taky důležitá část mytologie...
Osobně se domívám, že Nordikům nebyly skládány krvavé oběti...rozhodně ne lidské...!

Tento celý bod se tě týká pouze v případě, že jsi zamýšlel opravdu nordické bohy..pokud jsis je přetvořil k obrazu svéme...pka budiž...nesouhalsím ale nevytýkám

Po nordických bozích tu máme Jazyk. Zde je napsáno, že se neliší od lidského...já bych to viděl jako formu nářečí...tak to mam máš (myslim) a souhlasim..může být...je o všem nutno uvážit, že na celém světě klidí nemluví stejným jazykem....a takl bych dal seveřanům jakou "severštinu"
Více mě ale zaráží to, že u Odina se zmiňuješ o runách, keteré dal světu (výměnou za oko...atd)...tak proč je seveřané nepoužívají? I reální seveřani (skandinávský pol) psali runami.

Co se týče výchovy..ta mi připadá ryze sparťanská
To k té slátanosti a neúplnosti

2) Kastování+hierarchie
Mě tady nevyhovuje už "severské království"...Jistě, takto bude nazýváno učenci a králi jihu...
Ver skuteřnosti se domívam, že seveřané měli jen klanové vůdce-náčelníky, kteří byli nazýváni Jarlové...a žádný vyšší král nebyl...
To o bojovnících...když chceš....prosím
Ale já si myslím, že fanatičtí bersekři by měli být ozbrojeni co největšímm kalibrem a na sobě by měli mít právě jen kožešiny...Plátová zrboj jejich šílené běsnění omezuje a zpomaluje...
To k počtu lidí v klanu....za předpokladu, že údaje sou orientační...fajn
Rovnocené postavení mužů/žen...když myslíš....

No hele....celkově, mě se dílo osobně nelíbí....ne, že by to byla blbost, ale prostě je tam moc chyb, nesrovnalostí...atd
Ale jedná se o můj a jen můj názor

Co se týče DrDu samotného, tak zde bych podotkl jen to, že barbar má prostě větší obratnost, nechá si narůst plnovous a vobleče si kožich...
Pravidlům to podle mě nic nepřidá...

dávám 2*...

Ikonka uživatele Allendil *   [pošta] nové     20:18:45 07.03.2008
Mě se seveřané líbí podle mého je to vcelku dobré a propracované dílo! Dávám 4*

Ikonka uživatele Falhir *   [pošta] nové     19:42:08 06.03.2008
Flintu do žita neházím ;-) Vím, že je možné ponaučit se z dosavadních chyb a i já se o to pokusím.

Už je kvůli tomu, že mám načatou jednu prácičku. Detaily říkat nebudu, ani nic bližšího. Snad jen mohu podotknout, že ona nová rasa má něco společného s Gungany ze Star Wars - vodní lid. Ale to nepatří k této diskuzi, takže už mlčím.


Pilipo:

1) Tvá poznámka je poněkud neohrabaně napsaná, ale to nevadí - pokusím se odpovědět:
Nikdo je nevyhnal. Do ledových plání šli z dobrovolného rozhodnutí, za novým územím. Co se týče kamene: Seveřané ustoupili z horských panství, ale za prvé mohou těžit z okrajů hor a skal a za druhé: hory jsou mohutné a všude je spousta skal. Ne všude jsou jeskyně vhodné k zabydlení, ale těžit se tam dá. A obři nejsou přirozeně všude (!).

2) Já jsem spíše vycházel z toho, co jsem kde viděl a četl. Znám různé chladnější oblasti, kde se vyskytují všelijaké tundry a dokonce i jehličnaté lesy. Krom toho - hvozdy mohou být opodál. Seveřané tam chodí jen sekat dříví a lovit, ale...
... teď mě napadla jedna věc, z mé vlastní hlavy! Vždyť oni mohou žít v těch lesích... Že mě to nenapadlo předtím. Alespoň to teď všichni vidí a řeknou si: "Prima, ten má nápady" :o)
Ne, lesy nejsou tak rozšířené a když už tam jsou, slouží Seveřanům jen jako dostatek dřeva.
Například jsem viděl Beowulfa a poměrně jsem se nechal u svého díla takovým způsobem unést. Chladná oblast, hory, zasněžené lesy.

3) Když vezmeš pár motyk a seker, i do tvrdé země lze vykopat a vysekat díry. Do těch se pak přenese voda z jezer a díry se propojí - vznikají příkopy. Uznávám, není to nic lehkého, ale je to možné.

4) Lze použít i losí, jelení a sobí parohy. S těmi rohy jsem se nechal unést, uznávám. Avšak, snad to není taková chyba. Jistě, člověk si později uvědomí fakta ohledně býků, leč v tu chvíli jsem to jaksi opomněl. Dobrý postřeh.

5) Good perception, aneb dobrý postřeh! Uznávám, zde bych shledal o něco větší chybku, kde jsem se nechal opět unést. Kronikář píše a já jsem se spolu s ním rozjel a napsal jsem tak toto. Samozřejmě si to můžeš poupravit podle sebe.
Na druhou stranu si lze myslet, že berserkeři si nasazují okované boty jen tehdy, když jsou do bitvy do hor či mimo zamrzlé pláně. Ber to jako odůvodnění "okovaných bot".

Jinak děkuji za kritiku.

Ikonka uživatele Zharradan-Marr *   [pošta] nové     16:00:21 06.03.2008
Ačkoliv dílo samotné je z mého pohledu v této podobě nepoužitelné, musím ocenit Falhirův přístup a nadhled - je to sympaťák ;>

Falhir: Neházej flintu do žita - pouč se z chyb, projdi si další zde uveřejněné rasy, jejich kritiky /pouč se také z chyb ostatních/, přečti si koncepci rubriky, inspiruj se a tvoř dál! Myslím, že potenciál na to máš slušný. To, že se ti Seveřané příliš nepovedli, ještě neznamená, že jsou špatným tahem - ta rasa samotná (resp. její předloha) je v pořádku. Na prvním místě je použitelnost a zpracování; originalita je až druhořadá. Takže klidně to mohou být třeba ti klasičtí skandinávští vikingové - a milerád tomu dám 5*, pakliže to bude výborně zpracované.

K 1 hvězdičce jsem se přiklonil protože se obecně spíše nadhodnocuje a také pro tu mizernou pravidlovou část...

Ikonka uživatele Pilipo *   [pošta] reputace: 1
Sniper: +1
nové     20:28:56 05.03.2008
Dílko je poměrně dobře provedeno, názorů je tu spousta ale něco mě upoutalo
tak tady je plejáda nesrovnalostí
1.Zajímalo by mě když je vyhnali do ledových pustin tak jak staví z kamene a kde ho berou když v horách jsou obři a draci enní to příliš nebezpečné?
2.Píšeš že je všude led a mráz a my se ve škole učili že v oblastech kde po dlouhou dobu roku velmi nízká teplota(orientačně -2 až +2 stupně) tolik stromů neroste spíše jen křoviny
3.dále píšeš že hloubí příkopy ale jestli jsou tu zmrzlé pustiny jak do toho kopou nebo čím tohle musí být namáhavé a proto mi to příjde jako naprastý nesmysl
4.Berserkři-jakmile sem si přečetl tohle slovo zaradoval sem se ale po dalším čtení jsem byl zklamán kde v těch zmrzlých pustinách berou byčí rohy nebo tam chodí nejaký speciální ledový býk jestli jo mohl jsi ho tam rozepsat
5.Okované boty v tom vidím taky problém když je všude sníh a led tak s okovanýma botama bych se tam nevypravil protože bych se zabořil po kolena tím hůř kdyby šel po ledu nemám šanci se na něm udrže protože okované bopty mají tvrdou podrážku a proto na nich neudržíš tak dobře stabilitu
já vím je to spousta kritiky ale i přesto se mi to líbilo neber to jako osobní urážku ale tohle mě vážně zaujalo
s Pozdravem Pilipo

Ikonka uživatele Folcwine *   [pošta] nové     13:31:45 05.03.2008
Dal jsem Falhirovi +rep za průběžné neagresivní hájení svého díla, za přístup s mírným nadhledem a za to, že si dokázal připustit chyby ve vlastním díle.

Ikonka uživatele Falhir *   [pošta] reputace: 1
Folcwine: +1
nové     9:26:03 05.03.2008
Zharradan-Marr:

Inu, už nemám co říci. Na většinu výtek jsem již odpověděl, nyní musím v jistých oblastech souhlasit.
Seveřané jsou špatným tahem, což už konec konců vím. (Ale 1,5 bych zaokrouhlil na 2 :-))

I tak děkuji za další poznámky, neboť sis dílo alespoň přečetl a stálo ti za kritiku.

  »»»


Registrace
--
Příhlášení:
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo
--
Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold
--
19 přihlášených uživatelů.
0 uživatelů je na chatu.


Vygenerováno za 0.076828956604004 sekund.

© 2001 - 2004 Almad, James Timqui a Tomash, design © 2001 by James Timqui.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR