www.Dračí Doupě.cz


Soutěž O Hlavu
Zlatého Draka

--
Aktuality
Novinky
Uživatelé
Vyhledávání
Rekordy a statistiky
--
Chat
Fórum
Ankety
Moudrá Sova
--
Články
Rozvoj DrD
Dobrodružství
Hřbitov
--
Bestiář
Předměty
--
Válečník
Hraničář
Hraničářská kouzla
Kouzelník
Kouzla
Alchymista
Alchymistické předměty
Zloděj
--
Nová Povolání
Nové Rasy
Dovednosti
--
Galerie
Fotogalerie
Downloady
Linky
--
Seznamka
Inzerce
--
Co je to Dračí Doupě?
Dračí manuál
Otázky a Odpovědi
--
Tvůrci a Redakce
--
Čekající díla
Dračí líheň


Beduín

Příprava pro tisk (tisknuto 695x)
Autor: Vizmír
Přidáno: 3:00:03 07.10.2006
Hlasovalo: 21
Průměrné hodnocení: 3.57


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
Počet zobrazených příspěvků: 1-9 / 9
Ikonka uživatele noční stín *   [pošta] nové     19:00:03 14.05.2007
Povedené dílko, jenom bych ještě upozornil že Arabové jsou podvodníci a lháři, takže zkušení obchodníci dokážou postavě pěkně zamotat hlavu a prodat jítéměř bezcennou tretku za pár desítek zlatých. Toť vše, mnoho štěstí při tvorbě jakéhokoliv díla.

Ikonka uživatele Skatha *   [pošta] nové     16:57:38 20.01.2007
Jen k tomu čaji: Pouštní kmeny zbožňují klasický mátový velmi silně slazený - máš můj obdiv že o tom víš. Ty holubi mi také moc nesedí a ovce? Zkus si je chovat na poušti=) Nejsem moc oprávněna kritizovat tvé dílko a také se mi líbí, ale přijde mi, že ohledně zvyků a způsobu života jsi byl k této rase poněkud krutý...
Dodatek pro Krev: V Egyptě jsou možná v černém ale tradiční oděv je OPRAVDU světle modrý.

Ikonka uživatele Folcwine *   [pošta] nové     22:09:05 23.10.2006
Beduín je odrůda klasického člověka, proto nevím, proč mají natolik odlišné statistiky od klasických lidí. A již vůbec nechápu odlišnosti mezi pohlávími ( u i klasických lidí jsou muži považováni za silnější a ženy považovány z charismatičtější ( z pohledu mužů ) a i přesto mají shodné rozsahy vlastností ). Ohánět se podobnou pravidlou rasou - barbarem můžeš ( já nesouhlasím, aby jednotlivé druhy ras měli jiné rozsahy - když někdo žije na pošti může mít většinou sílu z nižší hranice a třeba odolnost z horní hranice rozsahů; rozsahy vlastností jsou také vyjádření přizpůsobení se dané rasy různým podmínkám ).

První odstavec je sporný z pohledu pravidel - nezapočítávám do hodnocení.

Zvláštní schopnosti:
Speciální schopnosti povolání by měli zůstat jen u daných povolání. Představa beduína čaroděje, který v písku hledá stopy mi přijde docela komická.
Hledání pramene - nezáleží na beduínovi, ale na velbloudovi; nevidím důvod, proč by danou dovednost se nemohl naučit i jiné povolání (za profibody).
Další dovednosti - nevím, proč by beduíni měli dostávat nějaké dovednost úplně navíc, přijde mi to nesystémové, to je samé, jako by měkdo řekl, že každý trpaslím umí automaticky dokonale kovat nebo třeba každý hobit automaticky dokonale vařit ( aniž by do té schopnosti investovali jediný profibod ).

Pojal jsi reálnou "rasu" jako novou rasu do DrD. Zpracované to nemáš špatně, ale zdaleka ani ne dobré. Dílo je úplný průměr, jazýček vah vychýlo až dávání dovedností bez investice profibodů.

Ikonka uživatele Fenqel *   [pošta] nové     18:26:57 13.10.2006
Bude to obtížné, svou kritiku přede mnou již napsal Suk, Edax i Corwin a shrnuli tam opravdu skoro všechno, co bylo důležité, což je nesmírně kvalitní, ale neubírá to na tom, že my ostatní můžeme svoji kritiku a svůj náhled na tuto rasu dopsat dodatečně..

Myslím si, že je to moc pěkně zpracovaná rasa, která ale má bohužel pár chybiček, hlavně kolem toho, co se týče zásobování potravinami a pak ještě těmi sňatky. V prvním případě je problém, který již zmiňoval redaktor i Edax, dle mně to dobře a podstatně oba vystihli. Jen jsem chtěl dodat, že si myslím, že některá ta jídla a celkově zásobování není příliš promyšleno. Hlavně si myslím, že jak píšeš, jede jen jeden obchodník, tak pro to, aby uživil třeba celou vesnici by bylo třeba, aby jich jelo určitě víc než jeden. Zvlášť když nemohou táhnout za sebou vůz tak jako v mírném pásu, protože by se jim vůz propadal a mohl by se zabořiti do písku, odkud by se jej špatně dostávalo,(jestli znáte příběh o Vozkovi - jednom bývalém obchodníkovi z Hrubého Jeseníku) což by bylo rozhodně nepříjemné, takže by museli všechno táhnout sami velbloudi, a těch by muselo být opravdu hodně, aby se nakoupili všechny potřebné věci pro celou vesnici. A pokud by měl tolik těch velbloudů, aby mohl podniknout takový nákup, musel by být přinejmenším nějaký vládce tamní vesnice.

Toť je moje připomínka k jinak kvalitnímu příspěvku. A příběh o Vozkovi pokud neznáte, na požádání mohu poslat poštou, ačkoli si ho už pořádně nepamatuji.. :)

Fenqel

Ikonka uživatele Edax *   [pošta] nové     13:42:56 08.10.2006
Suk: Víš, Suku, po tobě se strašně špatně píší další komentáře, protože jen zřídka přehlédneš nějakou cybu, no aspoň to zkusím.

K dílu:
Dílko se mi líbilo. Přišlo mi napsané tak stručně, ale přece tak, že tam bylo všechno podstatného uvedeno a některé další věci už by tam jen překážely. Nazval bych to takovým stylem "po lopatě", a to se mi právě líbilo. Bylo to napsáno opravdu s takovým přehledem, který byl velmi srozumitelný, ale něco jsem tam přece jen našel, co se mi zas až tak příliš nelíbilo.

- Historie je realistická, tam je to v pořádku.
- Nelíbí se mi, jak píšeš, že možnost lehkého mentálního postižení je až 45%, to je více než možnost zdravého jedince. A když pak níže píšeš, že si většinou najdou partnerku z jiné vesnice, tak tam se ti to překrývá s tvrzením o těch 45% postižených. To podle mně není až takové riziko, jaké by mohlo být, že by se našli sourozenci v jiných vesnicích. Tohle je asi nejvážnější cyba, která se mi nelíbila. A pak taky co říká Suk ohledně toho, že by je později asi napadlo, čím se to stane, tak by už to přestali dělat.
- Mentálně i tělesně postižení by se asi měli dožívat trochu méně let. Hlavně ti těžce postižení, pokud by byli bez pohybu, tak by asi se nedožili až tolika let.
- Nevím, jak častý je pramen v poušti, aby u něj měla bydlet celá vesice. SPíše bych řekl, že je tam hodně podzemní vody, které odhalilo velký počet velbloudů :)
- Pokud jsi napsal, že jsou menší výšky, těch 155 - 190 centimetrů mi moc nesedí. Tam bych doporčoval asi menší rozsah, tak třeba 160 - 178 coulů. Tohle by mi asi více vyhovovalo.
- Zásobování: Pokud jsi psal, že se živí tím , co dá poušť, pak mi do toho nesedí kromě čaje ani nějak ta mouka. Hlavní na té mouce je, že si nejsem až tak příliš jistý, že i kdyby někoho poslali do toho města, že by se vrátil s moukou. Ono to asi nebude tak lehké v poušti sehnat. A čaj to stejné.
- Pak jsi psal, že jsou vzděláni jen základně. Mi teda přijde, že jsou na tom o dost lépe, tím co jsi psal. Jenže tento nápad nejvíce rozpracoval Elvisův_důch, takže bych jen musel opakovat, to mi přijde jako dobrý poznatek.
- A pak při popisu vesnice jsi nenapsal tu mešitu vesnickou, ve které se modlí ti Beduíni.
- Nelíbí se mi až tak ty komentáře pod každou částí, ale je to čistě autorova věc. Tohle je jen můj názor.
- Pak se mi moc nelíbí, že jsi trošku tu rasu odkázal na jen některá povolání, ale to je logické, ne každá rasa je univerzální na všechno. Ale mě by bavilo si zahrát za nějakého kouzelníka, ale když jsi to tady vyloučil, tak je to pak jasné - mám utrum. :)
+ Líbí se mi využívání těch velbloudů, tím jsi mě úžasně pobavil a přijde mi to i realistické.

Jinak to hodnotím jako kvalitní příspěvek, o který je určitě obohacen server, a který se hodlám využít. Dávám 4* a myslím si, že zaslouženě..

Ikonka uživatele Elvisův_duch *   [pošta] nové     12:34:27 07.10.2006
Tak toto je velice dobře a kompaktně znějící rása. Pravda, díru do světa si tím neudělal, ale to si asi ani nechtěl což? Mě to velice zaujalo avšak to že beduíni nebojují... ehm bojím se že to může být dost ošemetné. Bral si v potaz nomády či jiné bojovné kmeny? Pak asi může dojít k masakrům... Ale budem teda uvažovat že ovládají celou poušť a nebudu se piplat v mořských národech, kolonizátorech, migracích kmenů a jiných neduhách....
Ani mi nevadí že si použil "pozemské" božstvo, ovšem lepší je vždy zapracovat s větší fantasíí.... Nu což, ale ani to nevadí. Říkáš ale, že beduíni jsou v podstatě lidé a to i lidé relativně nevzdělaní (ale zní to jako neinteligenteligentní, hloupí), ale oni jsou dle vyznění textu velice INTELIGENTNÍ (vidím to v tom textu - pacifismus a odpor k násilí je jedna ze známek vysoké inteligence). Proto bych jim inteligenci zvýšil ba možná i jim nějaký opravný bodík přidal. Ty si je ztotožnil s barbary a krapet je oproti nim (barbarům) degradoval opravou! Je to však neduha pravidel, neboť tu chybí jakási Moudrost, avšak tu bychom mohli brát jako součást úrovně zkušenosti. Proto třeba v beduínské vesnici (řekl bych) nebudou lidi si inteligencí cca 10 či 11, ale spíš inteligencí 11-12 či 12-13, ale převážně na nízké úrovni (oni to těžko někde naberou když nebojují - půjdem li na to od parkety:-) ).

Suma sumárum je to u mě na 3-4, ale jdám 4 a zahraji si za zvrácence.... Ovážu se ohnivou hlínou a odpálím se na Skawenské Královské Třídě:-)

Ikonka uživatele Krev *   [pošta] nové     11:30:57 07.10.2006
Předchozí dva hodnotitelé řekli už všechno tak snad jen nějaké poznámky.

Čaj který pijí beduíni, stejně tak jako všichni arabové není vyráběn z čajovníku, nýbrž z ibišku a je to velmi silný hořko kyselý vývar který má alespoň pro mě hodně daleko do chutnosti.

U oděvu beduínů bych se pozastavil. Sice by bylo logické aby na rozžhavené poušti nosili bílé oděvy ale ze své vlastní zkušenosti vím, že povětšinou nosí černý hábit a bílý turban, alespoň takové jsme potkali na Egyptské poušti.

Kde bydlí: Toto se mi opravdu nelíbí, buď mělo mít dílko jiný název, nebo se mělo víc připodobnit opravdovým beduínům. Oni jsou v 99 procentech pastevci a jejich způsob života je kočovný. Dojdou k oáze, jejich zvířata je spasou a oni zase pokračují dál. Nikdy se dlouho nedrží na jednom místě, natoš nějaké stavění hliněných chatek.

Jsem rád za těch několik málo ařrabských slov, na dovolené mi totiž bylo divné, že nějaký arab nazíval jsou manželku Habíbi a stejně tak nazíval i svého velblouda. Myslel jsem si že je to nějaká přisprostlá metafora na hrb a ňadra :-)

Ikonka uživatele Corwin45A *   [pošta] reputace: 1
nedohledatelné: +1
nové     8:03:06 07.10.2006
Velmi se mi líbí přechod od rasy ke kultuře, už nejde o co nejpodivnější druh bytostí, ale o lidi s výrazně odlišným způsobem života; výborně. Dovednosti beru jako doporučení kam investocat profibody, taktéž dobrý nápad. Hráči budou alespoň trochu donuceni přizpůsobit se kultuře rasy, kterou si zvolili. Popis některých rituálů je taktéž pěkný, mohl by sice být delší a podrobnější, ale většina autorů něco podobného nezahrne vůbec, jednoznačné plus.

Zvolení jednoho obchodníka poněkud koliduje s představou, že jsou všichni rození "smlouvači". Z toho bych spíš usizoval, že se na trh dostává často celá vesnice, nebo že v rámci vesnice probíhá neustálý aktivní obchod s čímkoliv a každý se snaží ze sportu ty druhé převést (i když, tohle je poněkud bizarní představa). Krom toho, pokud jsou tak skvělí obchodníci jistě z jazyků národů se kterými obchodují pochytili víc než "jen pár slůvek". Na zákazníka vždy působí lépe, pokud mluvíte jeho řečí.

Popis hledání manželky ukazuje na zvyklost odvozenou ze zjištění, že mít děti s příbuzným přináší určitá rizika. Většina kultur žijících v malých komunitách na to přišla a proto jejich svatební zvyky vyžadovali hledání nevěsty / ženicha mimo vlastní vesnici. Měl by sis tedy vybrat jestli dáváš přednost sňatkům bratr/sestra - třeba z náboženských důvodů, aby nedocházelo k "ředění krve", nebo raději hledání nevěsty odjinud. Ber v úvahu, že i u kultury tak silně zaměřené na zachování čisté krve jednoho rodu, jako byli Egypťané, docházelo ke sňatkům mezi sourozenci hlavně v královské rodině a byly vyvažovány velkým počtem jiných manželek nebo konkubín.

Nezdá se mi příliš úplný zákaz magie, pokud je jejich náboženství něco jako islám, mohl by nejspíš existovat někdo konající zázraky ve jménu Alláhově. I když je pravděpodobnější někdo zabývající se vyšší magií jako Theurg, nějakého divotvůrce by snesli také. Zrovna v tomhle se Islám dost liší od ranného křesťaství, s magií moc prolbémů neměli. Ale je to tvoje rasa, tajže do hodnocení to počítat nebudu.

Suk: radikální nemusí nutně znamenat agresivní nebo násilnický, jen daleko důraznější v realizaci svého názoru. To, že si dnešní muslimští radikálové vybrali zrovna ty části Koránu související s džihádem ještě neznamená, že jiný radikál si nemůže vybrat sůry o lásce k bližnímu svému (taky tam jsou, v chronologicky prvních částech knihy) a prosazovat je s nesmírnou úporností.

Ikonka uživatele Suk *   [pošta] nové     3:09:33 07.10.2006
Počáteční příběh:
Nezahrnuji ho do hodnocení, pokud bych ho měl ale komentovat, pak bych ho zařadil do sekce: "nenadchnul, neurazil". Tedy je vše vpořádku a vpodstatě splnil svoji úloh

Historie:
Nic vážnějšího proti.

Vzhled:
Ctí tradice, proto jsou manželé často bratr a sestra. Přesto se dále v textu dozvídám, že manžel a manželka žijí v sousední vesnici... což mi u bratra a sestry nějak tak nesedí - vzhledem k tomu, že celé rodiny žijí v jedné vesnici v jednom stanu.
Dále - jedna věc je ctít tradice a druhá je, že je polovina beduínů mrzáky - a ti by to měli na poušti hodně těžké. Nevím, z jakého zdroje jsi čerpal, ale i tak si myslím, že vzhledem k jejich inteligenci by jim příčina jejich poruch došla velmi brzy a tak by své "tradice" také velmi brzy změnili. Neříkám, že se něco takového nemůže vyskytnout např. u vysoce postavených vrstev, kde není zas tak velký výběr manželů / manželek (ne každý mám desítky a stovky velbloudů), ale mezi běžnou populaci mi to nesedí.
Stejně tak mě zaujalo, že jsi lehčí vadou nazval např. schizofrenii, nebo 6 prstů - uznávám, že 6 prstů se může hodit. Schizofrenie mi už přijde dosti vážná a na střední poruchy nebo dokonce vážné postižení, na to už bych snad raději ani nemyslel (tedy na to, co to tak může být).

Kde bydlí:
Opěž ponechám bez komentáře.

Způsob života:
Živí se tím, co jim dá poušť... čehož by asi moc nebylo, tedy by to dost dobře nemuselo jít. Dále se ovšem dozvídáme, že se živý výměným obchodem, to už mi trošku koliduje s první větou, ale žádná vážná chybka. Jen tak trošku na zamyšlení.
Pijí velmi sladký a dobrý čaj (stejně tak je dobrý i "chlebík")... zde bych řekl dvě věci - to co je a není dobré, to je věc každého jedince, proto bych to takto striktně neurčoval, ale nevadí. Za druhé - čaj je rostlina - tedy čajovník - v poušti se mu jistě dařit nebude a blízkých městech také ne. Je to tedy skutečně čaj? Pokud to má být jejich národní nápoj, tak by to mohlo býti důležité.

Medicína a magie:
Volně naváži - používají čaje z mnoha druhů pouštních rostlin. Asi jsem zde až příliš zaujatý (jelikož čajování je má velká záliba), ale tato věta si protiřečí - vysvětlil jsem výše. Nebudou to tedy čaje, ale různé nápoje z vylouhovaných rostlin. Nic méně chápu banalitu tohoto problému a nebudu ho zahrnovat do hodnocení. Pouze na to upozorňuji.

Čísla:

Beduínky nevyuživájí sílu vůbec a tak od přírody nejsou silné. No, jejich průměrná síla je 10... tedy nejsou ani slabé. Nevyužívají sílu vůbec? To je velmi nešťastná formulace. Každý ji přeci využívá. Ať už při nošení nákupů nebo jiných běžných činnostech. Inu, zřejmě to bylo myšleno jinak.
Mají různé vady a proto nemají vysokou charismu - no, nepřijde mi to s tou jejich charismou tak tragické. Přesto bych rád uvedle, že pokládám za dobré vysoké rozpětí, které jsi jim pro charismu přidělil - tedy mužům.

Další čísla:
Pohyblivost - rozhodně bych nezvyšoval pohyblivost na písku. Dle tabulek pro pohyblivost v pravidlech jsou určeny jednotlivé postihy za různé terény, měl jsi jim tedy spíše přidělit menší postih. Pohyblivost 13 je totiž opravdu velmi "mocná".

Jazyk písmo náboženství:

Ukázka písma bohužel nevyšla - pokud bude mít autor zájem, mohu na prázdné místo doplnit odkaz na nějakou internetovou stránku, kde bude dané písmo znázorněno.
Pokud jde v této kapitole o jejich oblečení a zahalenost, tak zde už to vidím jen jako nešťastné opakování.
Pokud jde o modlení, tak mám pocit, že jsi chtěl vycházet z Koránu, dle toho se tuším modlí dokonce 5x denně, ale to je jedno. Ty tvoříš novou rasu, tvá rasa se může modlit třeba 3x denně a pokaždé jiným směrem, ale když už je to tak, pak bys to neměl směšovat s existujícím náboženstvím.

Rodina, věk a válka:
Hlava rodiny je vždy otec, přesto píšeš, že nevyznávají ani matriarchát ani patriarchát.
V čem je jejich Islám radikálnější? Pokud vůbec neválčí? Neuznávají svatou válku, džihád?

Svatby, pohřby, zajímavosti:
Co je to tradiční muslimský svatební obřad? Tos nám to moc nepopsal.

Slovníček, jména:
Hodnotím kladně.

Jízda na velbloudovi:
Umí tedy dokonale? To bych považoval za chybku. Je zcestné říci, že to prostě každý umí a tak může investovat své profibody jinam... To ne, každý to umí proto, že do toho vkládá velkou část svých profibodů, proto. Tedy by zde toto asi nemělo být. Měla by tu být maximálně poznámka o tom, že většinu bodů za obratnost jsou nuceni vložit do "jízdy na velbloudovi". Ale rozhodně to "prostě" neumí. To neumí nikdo nic.

Hledání pramene:
Hezká vsuvka, beru kladně.

Výroba šperků:
Snažte se prosím vyhnout takovým výrazům, jako je zde použitý výraz "turista", nepůsobí to moc "atmosféricky".

Smlouvání:
1) to samé jako u jízdy na velbloudu.
2) jaký stupeň dovednosti by to měl být?

Povolání:
Válečníka považují za zbytečně krvavé a odporné povolání... znovu narážím na to, jak prosazují svůj Islám. Má to být drsnější, než zastánci této víry v našem reálném světě, ale nic mi tomu nenasvědčuje.

Citáty:
Je mi líto, ale v díle mi nepřipadají jako plus.

Závěr:
Dílo pokládám za jasný nadprůměr a hodnotím velmi kvalitními 3 hvězdami, chybělo jen opravdu málo a já doufám, že tím autora jen motivuji k další tvorbě.Registrace
--
Příhlášení:
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo
--
Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold
--
20 přihlášených uživatelů.
0 uživatelů je na chatu.


Vygenerováno za 0.068546056747437 sekund.

© 2001 - 2004 Almad, James Timqui a Tomash, design © 2001 by James Timqui.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR