www.Dracidoupe.czMankovia

Příprava pro tisk (tisknuto 1660x)
Autor: Ari Reittr
Přidáno: 23:30:46 24.11.2014
Hlasovalo: 7
Průměrné hodnocení: 3


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
  [Předchozí]
Počet zobrazených příspěvků: 1-10 / 11
Ikonka uživatele Dakeyras    [pošta] NEW     8:32:31 05.12.2014
Nemáš se zač omlouvat. Ani u ostatních ras není žádná zmínka o magii (nepíše se nikde, že by krollové měli nenávist ke kouzelnické, či tak něco) jen je to nápad.

Ikonka uživatele Ari Reittr    [pošta] NEW     7:23:20 05.12.2014
Dakeyras :nič mi na nich neprekáža len som to nevedel napísať spisovne po slovensky a nabudúce to premyslím viac. :D No ako som už nižšie spomínal pôvodne to boli NPC ale kamarátovi sa tak páčili že som to pre neho dotvoril do tejto formy hratelnej. A na mágiu som ...eh... jaksi pozabudol ospravedlňujem sa. :)

Ikonka uživatele Dakeyras    [pošta] NEW     20:36:43 03.12.2014
a otázka: Co ti přesně vadí na coulech? podle mě je to zcela použitelné i ve slovenštině.. případně bych možná byl pro výraz cůl / v cůlech / ... ou a ů mají k sobě blízko a docela mi to slovensky zní :D

Ikonka uživatele Dakeyras    [pošta] NEW     20:33:46 03.12.2014
Ano jako okrajová herní záležitost to je ("Čau děcka, co takhle si zahrát brůžo v pralese s trochu jinýma rasama a zážitkem ze hry?), ale podle mě má mnohem větší potenciál v "bestiáři", kde se můžeš více rozepsat a udělat z nich výborný herní prvek, kdy se z nich mohou stát protivníci, společníci, sluhové i otrokáři... Ponechat tabulku na vytvoření postavy tam můžeš nechat vždy. Pro vytvoření NPC postav se to hodí.

a jinak chybí mi tam zmínka o magii. Tento národ by mohl být výborný v druidské magii

Ikonka uživatele Ari Reittr    [pošta] NEW     16:01:55 27.11.2014
Ascella : Je to rasa pre hráčov a jeden s mojich hrdinov ju hrá. Ale bola pôvodne zamýšľaná ako prvok do prostredia ale jemu sa tak zapáčila že som ju pre neho dotvoril do hratelného stavu.

Ikonka uživatele Ascella    [pošta] NEW     12:54:26 27.11.2014
Myslím, že se najde skupina hráčů netradičních ras, kteří by lid opičí rádi vyzkoušeli. Pravidlové náležitosti jsou zde všechny, rozsahy vlastností se mi zdají být vpořádku. Ale abych rasu mohla lépe uchopit, chtělo by to trošku víc, aspoň pár zvyků, trochu víc mytologie. Pokud se autor obává, že by zasahoval jiným PJům do světa, kdyby více konkretizoval, tak je to zbytečné. Právě pro nápady sem chodíme a když se nám něco nelíbí, prostě to změníme, ale změnit je snazší, než si to celé dodělat sám. Takže bych byla pro uvést třeba několik teorií, z nichž si PJ vybere, která se mu líbí a tu třeba dotvoří, rozvede. Přeci jen stručnost je zdravá a líp se to čte, pokud jsou uvedeny jen podstatné informace bez omáčky (kéž bych se touto rado dovedla sama řídit, já grafoman...). Takže stručnost a výstižnost tohoto díla je plus. Chtělo by to lepší členění textu no a jak říká Nathaka, ty čárky děsně ruší při čtení. Líbí se mi zmínka o uctívaných/výjimečných jedincích se strakatou srstí, dá se na nich postavit rovnou několik zápletek (a už to vidím, velká část hráčů bude chtít být taková, jak je něco výjimečné a nezvyklé v rámci i nezvyklého národa, je to pro hráče neodolatelné (-:)

Rozhodně si dílko 3* zaslouží, stejně tak umístění v Rasách. Ráda si od autora přečtu další ;-) Takže hodně štěstí do další tvorby.

Jen bych se ráda autora zeptala: je to v Tvém světě hraná rasa, nebo vznikla jako dokreslení
pralesního prostředí?

Ikonka uživatele Nathaka    [pošta] NEW     21:11:50 26.11.2014
Ari Reittr: Budu se na něj těšit (a jistě ne sám). :-)

Ikonka uživatele Ari Reittr    [pošta] NEW     15:36:11 26.11.2014
Ďakujem vám za vaše názory ohľadom môjho diela a hlavne za pripomienky v k jeho nedostatkom. Veľmi mi to pomôže pri písaní môjho ďalšieho (už rozpracovaného) diela.

Ikonka uživatele Nathaka    [pošta] reputace: 2
Ascella: +1
Syrus: +1
NEW     13:20:05 26.11.2014
Tak tedy... Koncept opíčí rasy založené na "chybějících" nebo "alternativních" článcích lidské evoluce není vůbec špatný (byť asi ani úplně nový). V Dračím Doupěti si to dovedu představit, dá se na tom založit hodně zápletek i dobrodružství. V tom nevidím problém a celkem chválím.
Rasa je skutečně zpracována správně a se všemi náležitostmi. Trochu mi ale přijde, že tím to končí - opičí rasa, nutné popisy a číselné tabulky a šmitec. Není to trochu málo?
Chybí tomu šmrnc, nějaká nosná myšlenka, kvůli které si PJ-ové řeknou: "Jo, tahle rasa je fakt zajímavá a chci ji do svého světa." Není to nutnost, i takhle je dílo v pohodě použitelné, třeba pro dokreslení pralesa nebo pro netradiční rasu pro hráče.
Ale nemohu se nezeptat: Proč se třeba v díle víc nevěnovat tomu, proč se tahle rasa vrátila na stromy a přišla o svůj civilizační pokrok? "Nechám to na fantasii PJ-e" je hrozná výmluva - vždyť právě naše fantasie tady sdílíme, a pokud si přečteme dílo jen proto, abychom si řekli: "Aha, dobře, takže si to stejně musím vymyslet sám," tak nám toho asi moc nedalo.
V kapitole o zvycích a způsobu života se několik zajímavých nápadů najde (a je vidět, že to má autor promyšlené) a určitě rasu dokreslují, otázka ovšem je, jestli to není také příliš stručné a heslovité. Sice uznávám, že jsou tací hráči, kterým vyhovuje vařit z vody a rasu by si dodělali podle sebe, jsou však určitě i tací, kteří by pro věrohodné pojetí Manka neměli dost informací. Já osobně bych si třeba rád přečetl víc než jeden odstavec.

Formality:
Nedostatečná úprava textu - občasný překlep se dá ještě přežít, i když je samozřejmě lepší, když projde text korekturou, ale neustálé chybné používání čárky (která patří hned za slovo, po kterém následuje pauza, ne před to další) je opravdu rušivé.
Špatné členění textu - Kapitola nadepsaná "Vzhled" by měla pojednávat opravdu jen o Vzhledu. Po prvních pár větách ovšem popis vzhledu plynule přechází v popis dospívání a fyziologie. Pak se sice opět vracíme ke vzhledu, ale jen abychom hned vzápětí zase přešli na informace o tom, jakého věku se Mankové dožívají a jaké mají smysly. Je potřeba jasně nadepsat, kde se o čem mluví, a adekvátně to rozdělit, jinak vznikne zmatek.
Palce místo coulů - Možná by bylo lepší si od někoho zjistit, jak se couly píší slovensky, protože takhle autor "zařídil", že Mankové jsou vysocí kolem čtyř až pěti metrů. Délka "jednoho palce" totiž zhruba odpovídá asi 2,5 cm (tedy i coulů). :)
Zařazení do Bestiáře - Nemyslím si (na rozdíl od Syruse), že dílo patří do Bestiáře - hráčská rasa není nutně definována tím, že má dopad na svět. Nemám tedy problém s izolovanou hráčskou rasou. Rasa, podle mě, musí hlavně 1) mít vyspělou společnost a dobře popsané kulturní zvyklosti a 2) být vhodná k hraní hráčských postav.

Detaily:
- Proč se tento opičí lid dožívá tak vysokého věku? Úplně to neodpovídá srovnatelným rasám a mě by zajímalo, jestli to má nějaký konkrétní důvod (nebo jestli prostě autor chtěl, aby se ta "jeho" rasa dožívala vyššího věku).
- Trochu bych si pohrál s vyvážením tabulky vlastností, ale to si asi udělá každý po svém.
- Oceňuju jména pro božstva - přijdou mi pěkná a zní moc dobře.
- Obrana -3 u obloukové sekery odpovídá obraně holýma rukama - tak zlé to snad být nemůže.
- Chybí KZ pro jejich dřevěnou zbroj.

Celkově na mě dílo působí dobrým dojmem. Na první počin je to velmi slušná práce, zodpovědná, svědomitá, s celkem hezkými popisy. Sice bych trochu zapracoval na kvalitě textu (členění a korektura), ale jinak je to i po jazykové stránce čtivé.
Jenom mi zkrátka přijde, že v některých ohledech se autor zastavil příliš brzy - některé věci mohl více rozvést a nenechávat je na fantasii PJ-e. Kvůli tomu rase trochu chybí šmrnc a její potenciál není plně využit.

Slušně odvedená práce, nadpůrměrné hodnocení: 3*

Ikonka uživatele Nathaka    [pošta] NEW     10:12:51 25.11.2014
Rasu přečtu a zhodnotím večer (snad), jen poznamenám Syrusovi, že "Spôsob života a obydlia" má být asi taky nadpis.

  [Předchozí]


Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
27 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.82761788368225 sekund.
© 2002 - 2007 Almad, James Timqui a Alcator design © 2002 - 2007 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována,
publikována ani jinak využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků. Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu.