www.Dračí Doupě.cz


Soutěž O Hlavu
Zlatého Draka

--
Aktuality
Novinky
Uživatelé
Vyhledávání
Rekordy a statistiky
--
Chat
Fórum
Ankety
Moudrá Sova
--
Články
Rozvoj DrD
Dobrodružství
Hřbitov
--
Bestiář
Předměty
--
Válečník
Hraničář
Hraničářská kouzla
Kouzelník
Kouzla
Alchymista
Alchymistické předměty
Zloděj
--
Nová Povolání
Nové Rasy
Dovednosti
--
Galerie
Fotogalerie
Downloady
Linky
--
Seznamka
Inzerce
--
Co je to Dračí Doupě?
Dračí manuál
Otázky a Odpovědi
--
Tvůrci a Redakce
--
Čekající díla
Dračí líheň


Triviální magie

Příprava pro tisk (tisknuto 2967x)
Autor: Nathaka
Přidáno: 19:16:30 26.01.2011
Hlasovalo: 15
Průměrné hodnocení: 4.07


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
  »»»
Počet zobrazených příspěvků: 1-10 / 13
Ikonka uživatele Nathaka *   [pošta] nové     20:28:25 23.02.2014
Dradol: Děkuju za příjemnou kritiku a jsem rád, že se líbí a že dílo splnilo svůj účel. :-)
Ta myšlenka, že by se kouzelník triviální kouzla učil jako obyčejná kouzla a teprve postupným tréninkem by zlevňovala, se mi zdá docela dobrá a použitelná. Počítání desetin už bych se ale raději vyhnul.

Ikonka uživatele Dradol *   [pošta] nové     23:03:00 22.02.2014
Děkuji moc za hezké počtení a skvělý článek. Mě osobně se naprosto trefil do "chuti". Přesně toto je něco co mi u pravidlového kouzelníka vždycky chybělo a sám sem nejednou přemýšlel nad tím, jak by šlo tyto kouzla obsáhnout. Právě ty kouzla která nejsou použitelná v boji, ale dělají z kouzelníka kouzelníka se vším všudy. Zpracování se mi tedy moc líbí.
Co se úpravy pravidel o ceně kouzel týče, osobně by mi přišlo třeba dobré jít do desetin magenerige... což samozřejmě zní dost ošemetně a proti smyslu a definici magů, ale ja bych v tom takový problém neviděl. Desetinná místa by ale nebylo možné zaokrouhlovat. Pokud by například nejlevnější TR kouzlo stálo 0,1 magů zbylých 0,9 by nebylo možné použít na seslání žádného klasického "silného" kouzla, ale pouze na další TR kouzla.
Učení TR kouzel... nabízí hrozně moc možností.. nejvíce se mi asi líbí možnost, že si na každé úrovni (nebo třeba každé sudé) vybírá navíc kouzlo z kategorie TR. Nebo mě napadla možnost, že by se je mohl naučit libovolně ale učení by bylo časově náročné a v průběhu učení by třeba mohla tato kouzla stát více magenergie, jako obyčejná kouzla a cena by se snižovala s tím, jak by se kouzelník zdokonaloval.. mohlo by také docházet k chaotickému otáčení stránek, ztrátě hlasu při posíleném hlasu a pod… Zase by to TR udělalo složitější, což nevím, jeslti je vůbec žádoucí… berte to jen jako takový nápad (myšlení “nahlas”)
Klidně bych přidal víc zkrášlovacích kouzel, jako nějaký magický make-up, parfém... byla by užitečná a hojně užívaná kouzla především pro kouzelnice.
Závěrem: dílo se mi moc líbí, nestyděl bych se dát 5* :)

Ikonka uživatele Sccion *   [pošta] nové     18:52:52 02.02.2011

Velmi pěkný nápad a vcelku příjemné zpracování. Je pravdou, že k dílu samotnému bych si našel výhrady a příspěvek v mých rukou čeká ještě na několik, i zásadních, změn. Na druhou stranu se jedná o tak bohatý herní materiál, že se nebojím ohodnotit vysoko.


Ikonka uživatele Fafrin *   [pošta] nové     14:19:03 31.01.2011
Jenom mě napadl jeden protiargument - z hlediska pravidel by mělo být kouzlo tak magově náročné, jako je účinné - Tabulka převodů PPE-PJ. (+ věci v tvorbě kouzla jako rozsah a dosah.) Ovšem u většiny kouzel se to nedá použít, protože jejich efekt nelze vyjádřit v životech či penězích.

Co se bojového použití týče, jako hlavní aspekt této magie beru, že kouzelník je klidný a soustředěný, nemusí se orientovat v složité bojové situaci a tím rozptylovat. Samozřejmě může existovat "bojová" situace, kdy tomu tak je. (Sledování gladiátorského zápasu z tribuny), ale není to běžná situace. V případě bojového použití by se pak určitě měl kouzelník vyčerpávet -> ztráta magenergie.

Teď mě napadlo důležité doplnění: Kouzla triviální nezpůsobují únavu.

Ikonka uživatele Agganist *   [pošta] nové     15:49:03 29.01.2011
Tak to vyzerá že som sa netrafil, ale aspoň viem ž kúzelníka si voliť nemám :P

Áno, myslel som si že je to asi až moc lacné k pomere v účinnosti, na druhú stranu ak je mág silný, ani silnejšie kúzlo ho veľa nestojí, no nie? (alebo ho stojí aspoň menej ako toho, ktorý sa ho práve naučil)
V ostatných príkladoch porážku uznávam :)
V tomto prípade je to vyrovnané, na druhú stranu by ma zaujímalo čo by sa stalo keby sa niektoré z TR kúziel skombinovali s nejakými silnejšími kúzlami? Vzniklo by nejaké "kombo" alebo iba spoločenská katastrofa?

To že sú dočasné sa dá vyjadriť aj inými spôsobmi (napríklad nápisom "Made in China" :P).
Podľa mňa je tam chyba v tom že nepozorný okoloidúci alebo poprípade sám čarodejník (zábudlivý?) by o to mohol zakopnúť alebo iným spôsobom prísť k úrazu :)

Toť vše, presvedčil si ma že si tú 5 zaslúžiš :P

Ikonka uživatele Nathaka *   [pošta] nové     13:46:35 29.01.2011
Agganist: Hleďme, zastánce využitelnosti v boji! Výborně. Já přece taky neřekl, že by to v boji použít nešlo, řekl jsem jen, že většinou jsou kouzla zamýšlená pro RP. V odpovědi Fafrinovi jsem ale psal, že bych jedině uvítal, pokud by se vynalézavý hráč dokázal za pomocí jen TR kouzel vypořádat s lecjakou obtížnou situací. Jedině dobře, že to vidíš stejně. :)
Na druhou stranu, ty příklady, cos uvedl, nejsou vždy správné:
- Telekineze může hýbat jen s volnými předměty. Kyj, který drží troll v ruce, není volný. Telekineze s nimi navíc pohybuje jen horizontálně a velmi pomalu. A kouzelník by musel mít tak vysokou úroveň, kolik mincí kyj váží, aby s ním hnul. V boji dost nepraktické. Jinými slovy, tato telekineze, protože je tak levná a minoritní, je opravdu dost omezená v nějakém bojovém využití. (A tak je to správně. Pořádná telekineze už by něco stála. A navíc jako primárního uživatele telekineze vidí pravidla hraničáře.)
- Břichomluvectví, napodobuj hlas i zobraz myšlenku v podstatě navrhuješ jako jinou formu Zastrašení. To jistě lze. Ale pořád myslím, že efektivnější je, když na tebe zařve válečník. A nakonec, volba PJ-e může být taková, že na kouzlech je poznat, že jde o jakési iluze. Alespoň v případě Zobraz myšlenku jde o to, že je zamýšleno jako "ukázka pro někoho, kdo o ni stojí", od matení už máš dražší a dokonalejší iluze. U napodobuj hlas mě ale napadá i lepší využití: Udělovat v bitevní vřavě rozkazy hlasem velitele druhé strany bitvy, pokud ho znáš. :-)
- Naslouchej nepůjde použít tak, jak zamýšlíš. Asi to nikde není zmíněno, takže moje chyba, ale nemůžeš zvýšit citlivost někoho, kdo o to nestojí, navíc ve vřavě.
- A nakonec, v pravidlech TR magie je psáno, že TR kouzla jdou sesílat jen v relativním klidu a v pohodě. Bitva mi pro kouzelníka nepřijde jako úplně pohodové prostředí. :-)
Čili v boji to použít půjde, ale jen veeeeelmi omezeně a hráč bude muset být veeeeelmi vynálezavý. To mi přijde tak akorát nastavené - ne moc silné, ale využitelné pro koumáky.

Seslík a deska jsou poloprůhledné, aby bylo poznat, že jsou dočasné a kouzelné. Hmotné sice jsou, ale hmota může být průhledná, tak proč ne? :B

Mockrát díky za tvou kritiku.

Ikonka uživatele Agganist *   [pošta] reputace: 1
Dakeyras: +1
nové     9:48:55 29.01.2011
Zdravím, nasleduje pohľad nováčika :)

Celkovo sa mi zdá TR ako ohromný nápad, a ako každý ohromný nápad má svoje nedostatky. Nesúhlasím s tým, že by sa TR nemohli využívať v boji. Prečo nie? Uvediem príklady kúziel v ktorých ja osobne využitie vidím:

Telekineze: Aj keď je založená skôr na levitácii, podľa mňa môže byť v boji využiteľná, minimálne už len podľa triviálneho príkladu HP1 (ako ukážku by som bral film, v knihe by sa mohla fantázia líšiť) - Troll, ktorý drží nejakú palicu a chystá sa zaútočiť by mohol byť oslabený tým že mu proste odtelekinezujeme/odlevitujeme palicu z ruky (v prípade filmového šťastia ho s ňou stihneme aj omráčiť).

Břichomluvectví/Napodobuj hlas: V prípade menej inteligentného alebo neskúseného protivníka, môžeme vyrušiť jeho sústredenie a pozornosť tým, že pomocou tohto kúzla buď vydáme nejaký strašidelný výkrik alebo len vytvoríme "druhého bojovníka" ktorý útočí zozadu. (účinok je možný podľa mňa aj proti priemerne skúseným/inteligentným...ani taký mág nebude v pokoji stáť keď bude počuť strašidelný zvuk...ale to už asi moc zasahujem do psychiky, ilúzii a povahy kúzelníka, pretože určite existujú exempláre ktorý by v pokoji ďalej pili čaj, keď by sa okolo nich vraždilo)

Naslouchej: Teraz nejdem predvádzať taktiku pozorného odposluchávača, ktorý čaká na správny moment, alebo len proste čaká (tým nechcem povedať že ide o taktiku zlú). V prípade možnosti ultrazvuku alebo proste nejakého šialeného vreskotu, ťažko zachytiteľného na normálnej vlne => protivník + Naslouchej + ultrazvuk = muky (pravda, kúzlo Naslouchej by nemuselo byť dosť silné, alebo proste aj keby bolo dosť silné, bola by zapotreby nejaká deformácia sluchu, v takom prípade je tu ešte vždy možnosť trpezlivého poslucháča...)

Zobraz myšlenku: Opäť proti neskúseným/menej inteligentným protivníkom, ktorých by mohla vyviesť z rovnováhy alebo rovno vydesiť pohľad na nejakú myšlienku, napr. "Keď ťa chytím, budeš trpieť!" a k tomu sa pred ním zjaví scenéria ako on sám nejakým spôsobom zažíva pekelné muky, tak... (uznávam, že veta "keď ťa chytím, budeš trpieť" nie je nijak originálna alebo strašná, ale ako príklad celkom postačí a tiež je pravda že rovnako by zafungovala nejaká ilúzia, ale...)


A teraz späť ku kladným stránkam :)
Skvelé spracovanie, osobne by som si žiadal trochu viac kúziel, ale ani mňa žiadne iné nenapadá, takže to nemôžem brať ako mínus a navyše je tam napísané že postupom času sa aj z iných kúziel stávajú triviálne (čo ma privádza k myšlienke, že ak sa nejaké stredne silné kúzlo stane triviálnym, čo sa stane s tým kúzlom, ktoré bolo triviálne od začiatku? :))
Mojimi favoritmi z celej tejto zbierky TR sa okamžite stali Šťouch, Moskytiéra a Zobraz myšlenku.
Využiteľné síce hlavne v role-play, ALE podľa mňa každý človek (alebo iný tvor) s aspoň trochou fantázie dokáže upotrebiť každú vec vo svoj prospech za každých okolností (no dobre, možno nie trochou fantázie, možno by potreboval veľa fantázie, alebo by mu postačil NIEKTO kto tú fantáziu má)
Osobne zatiaľ nehodnotím, počkám si na odpoveď, ale bude to vo vyšších čislach :)

PS: Prečo polopriehľadný "seslík" a dosku? Veď sú to hmotné predmety, či nie?
PS2: Milujem záchranný kruh tohto serveru! :D (inak by som to musel písať znova...)

Ikonka uživatele Nathaka *   [pošta] nové     20:00:33 27.01.2011
Kouzlo je tak drahé, jak je náročné, ne tak drahé, jak moc se projeví ve hře. Úder mečem se na postavě projeví daleko víc - magenergii nestojí. Kouzlo Úklid se číselně neprojeví vůbec. Stojí 10 mg.
A u klasifikace souhlasím, bral jsem to jen z hlediska kategorizace kouzelníků. Pro nás, hráče, to, pravda, je důležitější. Ale pořád si stojím za tím, že to je pět vteřin myšlenky a hned víš, jak to je. :)

Ikonka uživatele Fafrin *   [pošta] nové     16:41:37 27.01.2011
Musím oponovat - klasifikace kouzel do jednotlivých skupin není jen pro přehlednost, má to herní důsledky. Rozlišení oboru a směru umožňuje čarodějům se specializovat lépe pak zvládají kouzla z daných oborů a směrů rozeznávat a vymýšlet. Dále to sebou nese možnost rozeznat mechaniku kouzla, určit jestli na něj nekteré schopnosti fungují a jak (magický střeh, magické zrcadlo, zranitelnost...)
Ve chvíli, kdy triviální kouzlo skutečně ovlivňuje statistiky (Sil, Odl, Obr, .. životy, nápadnost, etc. - nikoliv jednorázový bonus, ale něco dělá) mělo by určitě stát magenergii.

Ikonka uživatele Nathaka *   [pošta] nové     15:34:39 27.01.2011
Fafrin Vok atd.: Jo, skupiny magie obvykle dostačují a pokryjí vše. Jenže klasifikace kouzel je výtvor lidské mysli a slouží jí k lepší přehlednosti. Je to jako se vším; pokud se rozhodneš živočichy třídit ne podle kmenů, tříd a rodů, ale podle počtu zubů, tak ti do toho nikdo kecat nemůže. Podobné je to s TR magií. Tento obor vznikl, aby oddělil příliš jednoduchá kouzla a tím usnadnil kategorizaci. Mně to tak vyhovuje. Je to jen otázka vkusu.

Zdůraznění, že nic moc nezmění, se v textu objevuje. Cituji: "Triviální kouzla jsou v drtivé většině roulplejová a využitelná jen v popisové (nebojové) části hry." Neřekl jsem explicitně to, že se jinde využívat nemají, protože nikomu nehodlám nic vnucovat. Přijde mi, že si to každý přebere sám a že je to naprosto jasné. Nijak rozsáhleji to není potřeba. Pokud ano, jak? S omezením ovlivnění herních statistik nesouhlasím. Mám za to, že pokud budou hráči vynalézaví a přijdou na způsob, jak si triviálním kouzlem vypomoci, bude to jedině dobře a zábavnosti hry to přidá.

Máš pravdu, že jsem mohl vymyslet, kam by se kouzla řadila, kdyby se přesunula z TR skupiny do těch pravidlových. Ale to není zas taková otrava, jak to prezentuješ, je to rozhodnutí na pět vteřin.

Dík za konstruktivní připomínky. :)

  »»»


Registrace
--
Příhlášení:
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo
--
Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold
--
3 přihlášených uživatelů.
0 uživatelů je na chatu.


Vygenerováno za 0.6308810710907 sekund.

© 2001 - 2004 Almad, James Timqui a Tomash, design © 2001 by James Timqui.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR