www.Dračí Doupě.cz


Registrace
--
Zapomněl jsem heslo --
Nick:  
Heslo:

6 přihlášených uživatelů.
0 uživatelů je na chatu.
 
Soutěž O Hlavu
Zlatého Draka

--
Aktuality
Novinky
Uživatelé
Vyhledávání
Rekordy a statistiky
--
Chat
Fórum
Ankety
Moudrá Sova
--
Články
Rozvoj DrD
Dobrodružství
Hřbitov
--
Galerie
Fotogalerie
Downloady
Linky
--
Bestiář
Předměty
--
Nová Povolání
Nové Rasy
Dovednosti
--
Válečník
Hraničář
Hraničářská kouzla
Kouzelník
Kouzla
Alchymista
Alchymistické předměty
Zloděj
--
Seznamka
Inzerce
--
Co je to Dračí Doupě?
Dračí manuál
Otázky a Odpovědi
--
Tvůrci a Redakce
--
Čekající díla
Dračí líheň
--
Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Magpie

Příprava pro tisk (tisknuto 2535x)
Autor: Lyrie
Přidáno: 23:23:49 26.11.2011
Hlasovalo: 13
Průměrné hodnocení: 4.54


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
Počet zobrazených příspěvků: 1-7 / 7
Ikonka uživatele oukej *   [pošta] nové     15:16:31 19.04.2017
5hvězd. Sry mě blbne klávesnice.

Ikonka uživatele oukej *   [pošta] nové     15:15:45 19.04.2017
Moc hezké. Já mám rád tragické konce. Škoda že nemůžu hlasovat dal bych taky 5★/

Ikonka uživatele Robin Hood *   [pošta] nové     17:32:10 24.05.2013
Příběh se mi líbil,jen je škoda,že to s Magpie špatně skončilo.

Ikonka uživatele Vedro *   [pošta] nové     12:42:56 18.02.2013
Dobrý den

Příběh mne pohltil takovou tou pohádkovou atmosférou. Bohuzel uz nemohu hlasovat, dal bych 5. Konce postav dracaku bohuzel nebyvaji takto epicke. Proste by se tam porad pletli ti ostatni hrdinove. Herni postavy vetsinou skonci v nejake davno zapomenute lokalni bitce. Neco mi to pripomelo, zalistoval jsem mailem a nalezl konec jedne z vlastnich postav. Na samotny prispevek to neni ale jen tak pro odlehceni mozna ano:

Sejdou se takhle jednou v nebi Horalka, dva krollové, goblin, barbar a kudůk a společně čekají u nebeské brány. Po chvíli se s vysloveně otráveným výrazem ve tváři
ze země do nebe dokodrcá nějaký další kudůk. Sv. Petr má už dnes zavřeno, do knihy ho musí zanést jeho zástupce Archanděl Vedroel.

AV: „Takže jméno…?“
Kudůk: „Křivák“
AV: „Jak jste skonal?“
Křivák: „Elementární. Bylo to elementární“
AV: „No jistě, i teď je to elementární údaj, jinak bych se na to neptal”
Křivák: “Aha, tak tedy byl jsem pohlcen”
AV: “Zvíře, prosím specifikujte konkrétní druh. Je to nařízení oblačných druidů”
Křivák: “Větrný vír”
AV: “Hm…mám to. Výr to je nějaký druh sovy ne?”
Křivák: “To teda jo…rozhodně jde blbě uspat

AV chvíli listuje knihou a srovnává záznamy.

AV: “Poslyšte, neměl jste tu být už včera ráno? V osudovníku se píše něco násilném deliktu s gobliny?”
Křivák: “To je zlodějská cháska, ale nestálo to za řeč. To se dalo rozchodit”

AV ještě chvíli listuje

AV: ”Mate pravdu, je to tu zaškrtané. Ale stejně jste tu měl být nejpozději včera navečer???”
Křivák: “Zdržení na hranicích, kontrolovali nám všem přesvědčení. Chtěli mě poslat do pekla…”
AV: “A co děláte tady?”
Křivák: “No to víte, mám tam nějaké známosti. Nakonec mě nechtěli”
AV: “Tak už běžte, a opovažte se nám destilovat Božskou manu”
Křivák: “Hmmm (a sakra)”

Skupinka čekajících vřele přivítá Křiváka a poplácají ho po zádech.
“Budeš to tady vést, jsi z nás nejstarší. Už ti bylo 19 lev.”

Všichni zajdou k pomníku a šikovný Muška vytesá nové jméno.

> PAVEZA
> HUGO
> BAF
> MUSKA
> JANTAR
> AFEQT
> KRIVAK

Ikonka uživatele Gurkh *   [pošta] nové     0:23:32 30.07.2012
Trochu podivný, tedy především nezvyklý, příběh. Vlastně mi hodně připomíná známou sérii knížek o čaroději Kedrigernovi (autor: John Morressy), jak tím lehce humorným nadhledem, stylem postav či svojí atmosférou. Jsou to také pohádky s morálním poučením, jen ne tak strohé jako v tomto případě. Sice se mi to tak nelíbí, jenže tím neovlivním fakt, že takový svět prostě je.

Navíc Lyrie tady používá draka jako plnohodnotnou postavu s charakterem, nikoliv jako obyčejné "blbé křoví na zabití", což je mně osobně velice sympatické. A nijak mi nepřekáží (zde je to úplně přirozené), že je v takto podřadném postavení. Takže jsem byl lehce překvapený začátkem (drak jako domácí zvířátko, drak jako pejsek na vodítku), ukonejšený pozdějším vývojem (který byl naprosto předvídatelný a logický) a nakonec zatraceně šokovaný tím závěrem.

Dračice a dívka, dvě dospívající slečny a přitom takový kontrast v povahách i žebříčcích hodnot, kterými určují své postavení...

Pořád nedokážu pochopit, jak se dá z takovéhohle naivně (až hloupě) vypadajícího námětu udělat tak dobře a uceleně působící příběh. Jak je možné do něj zároveň vměstnat tak strohé morální ponaučení (pokud to tedy ještě je o absolutní vině a nezbytnosti trestu). V jaké zkratce lze přitom vylíčit charaktery postav (a zároveň nechat čtenáře, aby si je volně dotvářeli podle sebe) a jak lze i složité zvraty děje s takovou lehkostí přejít, aby nezatížily a nezamlžily hlavní myšlenku, tedy záměr_autora.

Ten svět na pomezí fantasy a pohádky tvoří kulisu a rámec stmelující vše v jeden přirozený celek a přitom působí přátelsky, až domácky obyčejně a vlídně.

Příběh je plný symboliky a myšlenek sahajících do veliké hloubky, přitom i lehký a jednoduchý, pokud ho nehodláte rozebírat - zkrátka určitě stojí za to si ho přečíst.

Na závěr ještě dodám, že se mi převelice líbil, trošku se mi sice příčí ta vyložená krutost, ale to je spíš jen můj pocit (ten věčně nespokojený hlásek), ono u takovéhohle příběhu vymyslet takto působivou závěrečnou pointu je také veliké plus.

Ikonka uživatele Shadowmage *   [pošta] nové     11:46:58 27.11.2011
Magpie, tedy anglicky straka. Název vzbuzuje očekávání příběhu o zvířátkách. Postupně se ukazuje, že tenhle příběh se zvířátky jenom hemží. A jsou to tvorové zajímaví.
Holčička (asi z bohaté rodiny, když zakoupili a v minulosti rovněž chovali něco jistě tak nákladného, jako je dráček) si vybrečí nového mazlíčka. Ten ale roste a jsou s ním problémy.
Holčička nakonec na mazlíčka nestačí, jak to bohužel často bývá i ve skutečnosti. V tomhle a nejen v tom je příběh dost moderní. Někdy to ale ujede i po jazykové stránce („v boxech“). Není to taková ta „historická špinavá fantasy“ jako třeba nedávná Hrdinka (když píšu tohle, nevím, kdo je autorem, ale podle geografie Nížin snad stejný člověk jako u tohoto textu), jsou tu mazlíci v rodinách (jev skutečně dost novodobý), silná magie a moderně pojaté rodinné vztahy.

Chudák Magpie, dračice je postupně opuštěna a jen dívčina matka je na ni hodná. Mladá slečna už má dávno jiné starosti, rodiče jsou skutečně dost trpěliví, že jí trpí ty rozmary a nezájem o něco, co tak vyžadovala. Líbí se mi motiv dračího zpěvu, působícího jako blahodárný balzám na starosti tohoto světa. A nesnáším arogantní děti s určitou mocí. Jako je ten bastard ze Hry o trůny, co nechá zabít Eddarda. Kdo sledoval seriál Spartacus z produkce HBO, ví taky přesně, co myslím. Kdyby Tasdar tu mrchu zabil, zasloužila by si to. Rodiče si nezasloužili takovou dceru.
Ale v tomhle bohužel není život nijak fér. Podobné případy, ač s jinými reáliemi, vidíme denně a je určitě zajímavé, položit podobnou skutečnost do fantasy roviny. Příběh je krutý a dojemný zároveň. Po formální stránce postačuje plánovanému sdělení. Zde dominuje myšlenka krutosti, odvrhnutí, a na druhé straně lásky a věrnosti.
Je to sice černobílé, až pohádkové, ale proč ne. Mně se tahle pohádka líbila. Za 4 hvězdy.

Ikonka uživatele Darian *   [pošta] nové     23:25:00 26.11.2011
Pes nie je domáci miláčik, domáce zvieratko, mazel, maznák, ale pes je šelma. Pes potrebuje pána, a ani kabelku. To si, žiaľ, mnohí rodičia neuvedomujú, keď svojim ratolestiam pod stromček kupujú zlatučké šteniatko, ktoré im počas sviatkov párkrát omočí koberec, kým sa po Troch kráľoch s konečnou platnosťou – ak má šťastie – ocitne v útulku. Starý známy príbeh s tradičným posolstvom sa stal základom tejto poviedky, pri ktorej sa spočiatku zdá, že je v nej len chudák šteniatko vymenené za chudáka draka, ale inak sa nič nemení. Expressis verbis sa v poviedke dávajú pes a drak do analógie v konštatáciách ako ten „psí pohled dračích očí“ či v opisoch postáv (drak na vôdzke, drak kývajúci chvostom).

Ako sa však príbeh postupne rozvíja, motív draka sa čoraz viac vyčleňuje od implicitne prítomného motívu psa – drak, to nie je domáce zvieratko, ale kúzelný, cnostný tvor. V poviedke sa v podstate hovorí o dospievaní, a to tým spôsobom, že sa v priebehu času vyhraňujú charaktery. S rastom charakterom rastie i problematickosť konfliktov: spočiatku dráča robí len neplechu, časom, ako obe rastú, sa drak však stáva veľkým, ba kolosálnym problémom pre mladú paničku, ktorej výchova v panskom sídle rozhodne nepomohla. Zároveň do príbehu vstupuje i postupne aktualizovaný motív draka, ktorý ma v závere mytologický apel.

Príbeh sa mi páči, autorka sa hrá s anticipáciou čitateľa a dokázala graciózne vykorčuľovať z tematických reštrikcií daných touto rubrikou. Z prvoplánovej (fuj, aké odporné slovo) ekobájky sa nám tak dostáva pod ruky celkom solventný príbeh. Áno, dalo by sa argumentovať, že práca má neujednotený tón: spočiatku je humorná a ku koncu zas pripomína triler. No treba vziať do úvahy, že sa v práci využíva personálny rozprávač.

Čo sa týka nedostatkov, v texte chýba zopár čiarok, a to najmä pri viacnásobných spojkách, ako sú napr. a když, či pri vložených vedľajších vetách a po citoslovciach. Celkovo si však myslím, že poviedka si plné hodnotenie zaslúži. Je to opäť interpretačne otvorený text, pri ktorom sa budem tešiť aj na komentáre ostatných čitateľov.
Vygenerováno za 0.54142093658447 sekund.

© 2001 - 2004 Almad, James Timqui a Tomash, design © 2001 by James Timqui Skin by melkor unlimited.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR

Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách