www.Dračí Doupě.cz


Registrace
--
Zapomněl jsem heslo --
Nick:  
Heslo:

6 přihlášených uživatelů.
0 uživatelů je na chatu.
 
Soutěž O Hlavu
Zlatého Draka

--
Aktuality
Novinky
Uživatelé
Vyhledávání
Rekordy a statistiky
--
Chat
Fórum
Ankety
Moudrá Sova
--
Články
Rozvoj DrD
Dobrodružství
Hřbitov
--
Galerie
Fotogalerie
Downloady
Linky
--
Bestiář
Předměty
--
Nová Povolání
Nové Rasy
Dovednosti
--
Válečník
Hraničář
Hraničářská kouzla
Kouzelník
Kouzla
Alchymista
Alchymistické předměty
Zloděj
--
Seznamka
Inzerce
--
Co je to Dračí Doupě?
Dračí manuál
Otázky a Odpovědi
--
Tvůrci a Redakce
--
Čekající díla
Dračí líheň
--
Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Dekret

Příprava pro tisk (tisknuto 2231x)
Autor: Tobša
Přidáno: 14:40:22 26.10.2008
Hlasovalo: 11
Průměrné hodnocení: 3.73


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
Počet zobrazených příspěvků: 1-8 / 8
Ikonka uživatele Darian *   [pošta] nové     16:34:35 17.11.2008
Chcel som tým povedať, že v príkladoch, ktoré som uviedol (a dá sa ich nájsť aj viac), si sa nechal "uniesť". Načrtol si ich, pôsobia zaujímavo, no nevenuješ sa im, lebo plníš koncepciu, akú si si bol stanovil.

Preto to pôsobí tak - neviem nájsť lepšie než toto slovo - neharmonicky. V príbehu badať veľmi silný diktát autorskej vôle. Táto uberá možnosti.

Veľmi jednoducho: pokiaľ si nechcel, aby tam čitateľa rozptyľovali nápadité voľné motívy, mal si sa im vyhnúť.

Ikonka uživatele Tobša *   [pošta] nové     17:37:31 16.11.2008
Zdravím,

již brzy napíši s vou odezvu na Vaše reakce a hodnocení. Všem děkuji za to, že si mé dílo přečetli a že ho ohodnotili. Moc mi to pomáhá. Tedy: děkuji Darianovi, Nathakovi, Sinthorasovi, PinHeadovi, Saragonovi, Bobovi, Shelagh, kardinálovi a sanife.

Zatím bych měl pouze dotaz na Dariana, zdali by mi přiblížil jeden z jeho odstavců... konkrétně:

Mnohé digresie, ktoré autor (a niekde sa zdá, že len podvedome) robí, len prispievajú k rozpačitej atmosfére celku. Objavuje sa hneď niekoľko zaujímavých, nápaditých momentov (vzťah Thomasa a Allys ako bytosti smrteľnej a nesmrteľnej; tajomná postava, ktorá Thomasovi rozpráva o táboroch smrti), ktoré čitateľa len zbytočne napínajú – aby potom jeho očakávanie sklamali. Dielo zrejme kvôli vďaka pluralite motívov malo byť farebné, no výsledok je smutne monochromatický: prísna sociálna determinácia ako slepá vôľa takmer shopenhauerovsky formuje neschopného človeka ako po stránke konania, tak aj po stránke prežívania.

Děkuji,

s úctou,

Tobša

Ikonka uživatele sanife *   [pošta] nové     20:46:00 12.11.2008
Inu...

Příběh se mi líbil, ikdyž jsem se ze začátku bála, že se zvrhne v klišé. Téma velmi podobné druhé světové válce (viď i název Germansie evokující Německo) ale zasazené do reálií fantasy světa. Dobrý nápad. Námět je také dobrý, ikdyž myslím, že se z něj dalo vytřískat více.

Co by bylo dobré vypíchnout, jsou popisy hlavních postav. A navíc, chyběl mi motiv celého toho vyhlazování. Proč se jich chtěla vláda zbavit? Vadilo jim něco? Chtěli jejich majetek? Překáželi jim politicky? To mi chybělo, protože to bylo vlastně stěžejním motivem celého příběhu. Dále pak, proč zrovna plyn? V příběhu se vyskytuje magie, proč nepoužít ji? Dodalo by to na zajímavosti.

A ještě jednu věc, proč Allys váhala nad odpultím? Kdyby mě čekala jistá smrt nebo minimálně nic dobrého, neptala bych se co tam budu dělat, až tam dopluju, ale zbalila bych švestky a ještě ten den bych odešla...

Jinak ovšem dávám 4 h, protože se mi příběh dobře četl a nebyl ani nějak špatně gramaticky napsaný a děj se nějak extrémně nezasekával. Ráda bych si přečetla nějaký delší příběh stavěný na podobném motivu.

S pozdravem

sanife

Ikonka uživatele Saragon *   [pošta] reputace: 1
Tobša: +1
nové     21:30:27 30.10.2008
Hezký večer,

kvalitní námět na povídku mísící se s bohatou češtinou. To jsou hlavní klady celého příběhu.

Zprvu mě příběh moc nenadchl, ale po nějaké době mě vtáhl do děje. Zezačátku jsem při čtení měl spoustu času koukat po chybách v textu, kontrolovat slovosled vět, hledat, co by se dalo udělat lépe etc. Jednoduše… moc mě to nebavilo… Nicméně po chvilce čtení se mi dílko začalo líbit.

Co mi na příspěvku asi nejvíce vadilo, bylo uspořádání odstavců. IMO špatně zvolené odstavce znepříjemňovaly čtení. Možná je to jen můj subjektivní pohled, ale ten mi nikdo nevyvrátí.

K použité kurzívě a gramatickým chybám je už asi nemá cenu vracet, vzhledem k tomu, že už to tu bylo párkrát omýláno.

Občas mě ze čtení vyrušily hodně rychlé přechody mezi dějem… Když nemáš omezenou délku textu, tak proč toho nevyužiješ?

Čeština je bohatý jazyk... Hraj si se slovy. V popisech okolí, postav, věcí… Přijde mi jako příjemné odlehčení od děje, když se usměješ nad použitými výrazy (viz. jak Nathaka vypíchl „až se jí zhoupla ňadra“).

I přes to, co jsem zde vypsal, mi nic nebrání v tom, abych povídku ohodnotil jako kvalitní.

Saragon

Ikonka uživatele PinHead *   [pošta] nové     20:08:48 30.10.2008
Zdravím,
Tak povídka se mi docela líbila. Dojem z ní je ještě umocněn tím, že mi dnes můj trenér ukazoval originální povolávací rozkaz do Osvětimi pro několik jeho blízkých příbuzných. Takže mě jednoznačně oslovila.

Jako dobrý hodnotím i nápad, nevzpomínám si, že bych někdy něco podobného nebo alespoň s podobným nápadem četl. Ikdyž téma diskriminace jiných ras je možné v některých knihách nalézt, tohle je imho originální.

K formě povídky...s tím Ti moc nepomůžu, nejsem na to odborník. Od toho je tu asi Darian nebo jiní. Trošku se mi nelíbily části v kurzívě, ale to je tak všechno.

Takže, povídku hodnotím jako kvalitní dílo.

PinHead

Ikonka uživatele Nathaka Warrior *   [pošta] reputace: 1
nedohledatelné: +1
nové     22:28:11 26.10.2008
Dobrý večer,

byl jsem docela zvědavý a musím se přiznat, že mě dílo překvapilo. To je mu rozhodně nutné přičíst k dobru. Opravdu jsem nečekal tak silné asociace s nacisty... a proto jsem ne zcela pochopil, co Darian myslel těmi událostmi, které se "v našem Městě odehrávaly", když to jasně ukazuje na něco zcela jiného, viz také Adler (Adolf Hitler), Gobbels (Goebbels), no a "koncentrační domy za městem" a "vybíjení ne-lidí" už jsou jasné. Kdyby mi Darian laskavě vysvětlil, jaké jiné konotace v tom vidí, byl bych mu moc vděčný.

Takže jak jsem řekl, nápad je to v každém případě zajímavý. Fantasy nacismus, zvláštní. Bohužel musím souhlasit s tím, že děj je nemastný-neslaný a forma nedotažená. Pokud bych měl říct svůj názor, tak je to spíš nedostatkem píle než Tobšovou (ne)schopností psát. Tobša umí určitě i lepší. Tady zkrátka nedokázal žádné části povídky využít naplno.

Kupříkladu postavy jsou opravdu ploché a nevýrazné. Především pak Marten. Tobša podle mě pracoval pouze s archetypy (poctivý obchodník, jeho elfská milenka, jejich zákeřný sluha, sobecký a pokrytecký záporák), další hloubku postavy postrádají.

Zápletka není špatná, jenom není dostatečně napínavá.

Taky se mi zdá, že Tobša se nenaučil pracovat s kurzívou a vkládanými texty. Doporučuju velmi promýšlet, co do té kurzívy příště dá a jak to rozdělí. Taky podporuji Dariana v jeho kritice kolem grafického uspořádání.

Určitě ale vidím i klady a velmi hezká místa. Například velmi povedený mi přišel ten paradox... je to, myslím, paradox... že Marten vlastně udal svého pána zbytečně, protože kajutu měl pronajmutou. To se mi opravdu líbilo. Opakem pak byly takové "neohrabanosti" jako věta: "vzkřikla Allys, až se jí zhoupla ňadra", to je roztomilé. :)

Drobné chybky jako čárky a překlepy mě rušily. Rozhodně to ale není na tak špatné úrovni. Tobša si umí docela pěkně hrát se slovy, jen to příště chce víc práce, víc se radit s jinými autory a nespoléhat na trapnou MS. Zkrátka psát a psát, průběžně se to jistě zlepší.

Ikonka uživatele Darian *   [pošta] nové     14:43:38 26.10.2008
Inak, ešte by som, odpusťte, pre úplnosť dodal: Nie je premiér ako Premiér.

A aj vykanie je gramatická forma, nejde len o titulovanie jedinca, alebo jeho oslovovanie krstným menom.

Ikonka uživatele Darian *   [pošta] reputace: 1
Tobša: +1
nové     14:41:08 26.10.2008
Svojho času som mal výhrady voči uverejneniu tejto poviedky vzhľadom na konotácie v nej obsiahnuté. Ich vzťah k nechutným udalostiam, ktoré sa v našom Meste odohrávali, je však len náhodný. Po porade s autorom a šéfredaktorom som ale ustúpil, a tak je dielo tu.

Dej poviedky sa mi vidí taký nemastný-neslaný, pramálo ma zaujal. Autor adaptuje známe dejiny do sveta DrD, kde sa od sociologických zákonitostí, ktoré so sebou tieto dejiny nesú, dedukovať príbeh jednotlivcov. No podľa môjho názoru vôbec nie úspešne.

Jednou z definícií krásnej literatúry je, že autor zobrazuje v diele ľudsky bližšiu skutočnosť. V tomto diele sa to míňa účinku, lebo na plochých postavách, u ktorých sú najzreteľnejšie vymedzené len sociálne statusy a vzťahy interakcie, sa prežiť príbeh nedá. Chce to pot, krv a škrípanie zubami, ktorým by sme boli ochotní veriť. Inými slovami, sociológia príbehu z autorského hľadiska je príliš nezaujatá na to, aby čitateľa primäla k zžitiu sa s hrdinami.

Mnohé digresie, ktoré autor (a niekde sa zdá, že len podvedome) robí, len prispievajú k rozpačitej atmosfére celku. Objavuje sa hneď niekoľko zaujímavých, nápaditých momentov (vzťah Thomasa a Allys ako bytosti smrteľnej a nesmrteľnej; tajomná postava, ktorá Thomasovi rozpráva o táboroch smrti), ktoré čitateľa len zbytočne napínajú – aby potom jeho očakávanie sklamali. Dielo zrejme kvôli vďaka pluralite motívov malo byť farebné, no výsledok je smutne monochromatický: prísna sociálna determinácia ako slepá vôľa takmer shopenhauerovsky formuje neschopného človeka ako po stránke konania, tak aj po stránke prežívania.

Naznačená tragédia až antických rozmerov sa v konečnom dôsledku teda nekoná. Čo tu napokon máme predostreté, nie je príbeh o fatálnom osude vznešených jedincov, lež kronika – opis udalostí bez žiadanej syntézy.

Formálna stránka diela je tiež nepresvedčivá. V prvom rade som, priznám sa, nepochopil, prečo autor zvolil takú grafickú kompozíciu, akú zvolil. Zdá sa mi neprehľadná a nesúrodá. Človek si v jednej chvíli myslí, že kurzívou autor píše tie rozhovory, ktoré si Marten vypočul, v závere je však v kurzíve i konkluzívny dialóg. Rovnako autorov štýl. Štylizuje trošku náročne, používa pridlhé vety a miestami neprirodzené až novinárske väzby (vsuvky alebo „zástupci nového režimu“, „vyhýbat se možným urážkám“ a i.). Sú tam aj chyby, hlavne absentujúce čiarky, nesprávne používané interpunkčné znamienka pri priamej reči a prerušovanej výpovedi plus drobné typografické nedostatky.

Mňa konkrétne teda dielo nevzalo, no v kontexte rubriky ho hodnotím trocha vyššie: troma hviezdami.
Vygenerováno za 0.59821605682373 sekund.

© 2001 - 2004 Almad, James Timqui a Tomash, design © 2001 by James Timqui Skin by melkor unlimited.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR

Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách