www.Dracidoupe.czMrtvý bůh

Příprava pro tisk (tisknuto 1282x)
Autor: Barbar Cohen
Přidáno: 18:53:21 07.02.2010
Hlasovalo: 14
Průměrné hodnocení: 4.5


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
  [Předchozí]
Počet zobrazených příspěvků: 1-10 / 15
Ikonka uživatele Barbar Cohen    [pošta] NEW     1:03:31 27.03.2011
Byli to Jarlové, ovšem jak kde a jak kdy. Tohle jsem psal někdy v sedmnácti, dneska už by byl trochu přesnější :-)

Ikonka uživatele Julian Assange    [pošta] NEW     8:38:34 25.03.2011
Pěkné počtení, četla to Gillette? :) Jinak severší vůdci byli Jarlové, dědiční náčelníci.

Deeph: Cože bylo jinak prosímtě? V textu není nic historicky rozporuplného a pasáže, jež zmiňuješ vůbec nenarušují smysl příběhu. Navíc o žádné soutěži tam v případě Ericsona psáno není a dnes už se stejně neví jak to přesně bylo. Každopádně tam plul s jasným záměrem. A Sláva chudých je nějaký ženou psaný romantický román, nebo historická studie?

Ikonka uživatele Barbar Cohen    [pošta] NEW     20:40:26 22.04.2010
#Thumbs up#

Ikonka uživatele Deeph    [pošta] NEW     15:36:56 22.04.2010
Pasáž o vikinzích vypadá jako postavená na informacích z Wikipedie. To, že Leif Ericcson doplul na břehy dnešní Kanady, nebyla rozhodně soutěž "kdo tam bude první". Na místě autora bych k tomu přistoupil citlivěji a s větším respektem k historii, kterou si bere za rukojmí.
Co se první křížové výpravy týká, přečti si Sláva chudých od Zoe Oldenbourgové. Uvidíš, že to asi bylo taky trochu jinak.

Ikonka uživatele Den poté    [pošta] reputace: 1
Barbar Cohen: +1
NEW     23:05:27 17.02.2010
Sled miniepizod poukazujících na slabošství lidstva prosakující do něj skrze epochy - na víru. Na víru v božstva, na poddanskou a podřízeneckou víru otroků a malomocných duševních mrzáků, kteří k ní inklinovali z mnoha důvodů - z lásky, nevědomosti, pokrytectví, ctižádosti, ale hlavně ze strachu. Povídka má spád a je hořká jako kávové zrno, mrzí mě snad jen jedno - že Cohen použil název "Mrtvý bůh" trochu jako reklamní fígl. Z povídky nakonec nevystupuje příliš mnoho myšlenek, je v ní "jen" cynický odstup a šklebící se komentář nad věky víry (a kdo si myslí, že žije v osvíceném jednadvacátém století, je na omylu).

Přesto se mi to četlo dobře, každá část má svou energii a náladu, mírně odlišné a přesto v jádru stejné od předešlých partů. Co bych chtěl subjektivně nejvíce pochválit, je první pravěce divoká a surová sekvence a římská pasáž, ze které čpí rozhodnost a brutalita vůdců naklonit si boha války.

Chválím i užití iracionálního chování některých postav - viz Viking, který nečekaně rozpáře svého nohshleda, pouze v záchvatu "náboženské" chuti.

Po formální stránce nemám moc co vytknout, když pominu vyložené provokace jako "pod nohami" (které se ještě dá tolerovat, protože se nejedná pouze o dvě nohy, kde by bylo skloňování jiné, nýbrž o nohy mnoha prchajících lidoopů), jedná se o malé omyly nebo čárky ("Bez toho, aby si opatřil zdroj světla, šel dál"), čili nic, co by narušilo příjemné počtení si.

Faktické informace jsou také poměrně přesné, autor nepřekrucuje historii ve svůj prospěch, a když, tak jen lehce. Jen ohledně jedné drobnosti bych se rád ohradil - nemyslím si, že se severští vůdci oslovovali "lorde".

Je to dobrá povídka, želbohu, nepřináší nic moc nového a charaktery nemají moc prostoru se příliš projevit, čtenářovi tedy zůstává jen fantazie - ale ani to není na škodu. Vzhledem k tomu, jak se Cohenova povídka blýská mezi zdejšími fantazijními braky, nemohu nedat pět hvězd.

Ikonka uživatele Ascella    [pošta] NEW     17:06:04 11.02.2010
Nechci nikoho urazit, ale řeknu: tohle je pro internetovou publikaci příliš dobré. Zaslouží si to voňavý papír a vyhrávat literární soutěže.
Děkuji za krásné chvilky s počtením. A skládám ti poklonu: vynikající dílko.
S uznáním 5*

Ikonka uživatele sanife    [pošta] NEW     7:30:49 11.02.2010
Dilvish: myslím, že čtyři hvězdy jsou dostatečným hodnocením... ;-)

Ikonka uživatele Barbar Cohen    [pošta] NEW     10:38:52 10.02.2010
Děkuju sanife za schválení i za hodnocení.

Shadowmage/Falhir: Pěkně jste mé dílo rozebrali, pánové, jen co je pravda. Jsem rád, že v něm umíte najít spoustu věcí, které jsem do něj nikdy vědomně nevložil...původně to vzniklo před cca dvěma roky jako úvod jednoho béčkového noir krváku. Dopsal jsem to s cca ročním odstupem spíš z hrdosti, než že bych přišel s nějakými novými, převratnými myšlenkami. Samozřejmě, podvědomně jsem tam nejspíš skutečně vpletl vše, co jste zde vyjmenovali. Díky za vaše pozorné čtení i za čas strávený nad psaním kritiky.

Karkulka: Jsem rád že se líbí.

Dilvish: Když už se o nich nikdo nezmínil, skoro jsem si říkal, že tam snad ani žádné chyby nejsou :-) Všechno co říkáš je pravda, pokud bych to měl ještě někdy někde použít, určitě se podle toho zařídím.

Ikonka uživatele prokletý Dilvish    [pošta] reputace: 1
Barbar Cohen: +1
NEW     0:56:20 10.02.2010
Fajn, Cohene, jednou jsem si Tě taky přečetl. Několik detailů, nad kterými stejně mávneš rukou:

Předně by se dala vytknout, u Cohena jako obvykle, jistá odfláklost – zbytečné typografické chyby. Za trojtečku patří mezera, jako za každé jiné interpunkční znaménko. Text, kde se to trojtečkami množí, absenci mezer docela pocítil. (Vlastně je to jediná chyba, kterou jsem při čtení opravdu cítil.)

Nejsem si jistý, jestli by si opilý tavič mědi uměl dlátem prorazit lebku. Chce to určitě dost odhodlání a pevnou ruku. Ale budiž, čtenářsky je to působivé.

Trochu mne zarazilo spojení "partyzánský boj" z úst Gaia Maria, tenhle vojenský termín podle všeho pochází až z 18. století. Chápu, že nemůžeš přesně formulovat myšlenky v latině, ale on by se určitě vyjádřil nějak jinak.

Našla by se v textu nějaká chybějící čárka, ale téměř nestojí za řeč.

Řekl bych, že "vikingové" o sobě již neuvažovali jako o kmenech, jak tomu bylo zvykem u germánských předků o pár set let dříve. V těchto historických vodách už se běžně používá termín "národ", zrovna Eric Rudý byl, mám dojem, Dán.


Celkově, skvělé čtení. Gradace odsýpá, přestože jsem konec viděl kdysi v rozpracované podobě, alespoň myslím. Kompozice jednotlivých částí zapadá, ladí, tiká jako hodinky. Téma i zpracování bez zbytečných klišé i kýče.
A takový ty hlouposti, jako členění do odstavců, větná skladba, práce s přímou řečí, etc. To prostě umíš, to je Ti jasné.
Název mohl být chytlavější, ale neurazí.

Milá sanife dílo podhodnotila.

Ikonka uživatele Karkulka    [pošta] NEW     22:32:07 09.02.2010
Tak jsem si řekla, že za jeden večer zkusím přečíst hned dva články na tomto serveru...i když tenhle byl delší než ten první, moc toho nelituju :-)) Vážně se mi to moc líbilo, historii mám docela ráda a takovýhle průřez lidskou společností mi přišel hrozně zajímavý. I napsané to bylo krásně, skoro jako takový napůl procítěný dokument...ty odstave tu už předemnou bohatě rozepsali jiní, asi bych se jenom opakovala...ale hrozně se mi líbilo i to střídání prostředí zkombinované se skoky v čase...jeskyně v džungli, les, hrobka, poušť, moře...nevím, často jsem se až otřásla u některých věcí, je to napsané docela silně, a ta poslední věta...lepší tečku ta povídka mít nemohla. Autora budu určitě pozorně sledovat :-)))

  [Předchozí]


Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
3 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.061799049377441 sekund.
© 2002 - 2009 Almad a James Timqui, design © 2002 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách