www.Dracidoupe.czZámky a klíče

Příprava pro tisk (tisknuto 1205x)
Autor: Den poté
Přidáno: 15:36:34 23.10.2009
Hlasovalo: 9
Průměrné hodnocení: 4


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
Počet zobrazených příspěvků: 1-9 / 9
Ikonka uživatele Gillette    [pošta] NEW     15:17:29 28.11.2009
Ne-e-e-e.....
Tedy, nemůžu popřít, že se mi to na první pohled zamlouvá a že se to dobře čte. Ale to je kvůli tomu, že se nechám snadno omámit formou psaní, která je pro mě hodně důležitá a kterou tuhle Den poté fakt zvládá.
Jenže celkově bych očekávala v tomhle případě ještě něco víc, co se týče děje. Už ze začátku mě to navnadilo, co se z toho asi vyklube....a ono se z toho nevyklubalo nic lepšího, než ten začátek. .-)
Což tedy shazuje dílo u mě na "pouhý" čtyři hvězdy, ale i tak je to celkem fajn.


Ikonka uživatele Lyrie    [pošta] reputace: 1
Tobša: +1
NEW     21:21:30 04.11.2009
Autor již sám napsal sebeobhajobu svého veledíla, ale já se také vyjádřím.

O světě, do něhož je příběh zasazen, se nebudu rozepisovat, neboť ho neznám, nicméně jsem přesvědčena, že příběh by se mohl odehrát prakticky kdekoli.To, že byl vsazen právě do konkrétního místa, ho v mých očích povyšuje nad něco víc, než jen obyčejný popis jednoho mizerného dne jednoho mizerného hrdiny. Je škoda, že popisy dominují, že příběh samotný –jakkoli banální - je utopený pod stohem slov, slov, slov a slov. Přitom má autor úžasný dar přitáhnout čtenáře, bavit ho, znechutit, nadchnout a bohužel i zklamat.

Četla jsem, prokousávala se popisy, útrpně si říkala, tak se už sakra, hrdino, vykecej ze svých naprosto prostoduchých úvah, a jdi něco dělat! Jarmušovi jsi taky mohl vynadat jen pár slovy: údernými, cynickými, jako nůž ostrými a ne se sebe chrlit další a další urážky, které vypovídají o Tvé exhibicionistické duši mnohem více, než bys sám chtěl. První cca tři strany popisu hospody a osazenstva mě – autor promine – prostě nudily. Na to, abych zjistila, že hrdina je cynik, pašerák, tulák a koneckonců i vyvrhel společnosti, jsem nepotřebovala takovou sáhodlouhou demonstraci.

Zvrat jsem očekávala, když se na scéně objevila Annah. Popis té dívky byl vskutku výborný, od postavy až po oblečení, objevil se i jakýs takýs náznak charakteru, vzájemné špičkování svědčící o důvěrné známosti obou protagonistů a… a nic. Jen letmé, letmounké otření, a hrdina se opět ubírá někam jinam. V podstatě by se příběh bez tohoto setkání docela klidně obešel. Takže další cca tři normostrany naprosto zbytečného psaní.

V třetí části, kdy je hrdina napaden zabijáky, se konečně, konečně! začne něco dít. Od téhle části považuji příběh za skutečný příběh, kde je děj, akce, zápletka a myšlenka v dokonalém souladu. Teprve tady nacházím to, kvůli čemu bylo zbytečně popsáno šest normostran, tedy zradu, smrt a charakter hrdiny. Na to mi stačil jediný (a skvěle vygradovaný) incident s rukojmími. To se Ti, Adame, povedlo, z těch pár slov mě doopravdy zamrazilo a dlouho, dlouho mi zněla v paměti. Tak chladné, bezcitné chování. Bravo.

Poslední část, tedy hledání Jarmuše, plán útěku z města, setkání s Nářkem za stromy a sledování mizení portálu je pro laika jako jsem já vážně zajímavý, do toho jsem se začetla už s opravdovou chutí. Přitažlivě napsané, čtivé, jako bych to město se svými portály měla před sebou. Závěrečnou pointu jsem ocenila, třebaže mi uniká význam pojmu abyssální larva, znalci ji tudíž ocení mnohem lépe než já.

Ke gramatice se vyjadřovat nebudu, sám víš, jaký jsi lajdák, teď je na Tobě se s tím nějak vypořádat. Co říct závěrem? Jako upoutávka na larp či reklama na svět Planescapu je to výborné, jako povídka už méně. Na to je příliš popisná, do popředí nevystupuje ani příběh ani hrdina samotný. Oprava: hrdina i příběh by vystoupil, kdybys ho nebyl omotal takovým množstvím slov.

Jak hodnotit? Na serverové stupnici je to bez debaty pět hvězd, z poslední doby je tu minimum povídek, které by se Zámkům a klíčům mohly vyrovnat. Málokterý autor má takovou slovní zásobu, takový přehled a tolik odvahy nechat svou postavu mluvit bez příkras a pozlátek, nicméně u mě si stojí mnohem níž. Píšeš lépe, Adame, své hrdiny i hrdinky míváš obvykle víc propracované. Tohle jsi na můj vkus docela odflákl.

Ikonka uživatele Adieu    [pošta] NEW     13:25:56 01.11.2009
Po formální stránce je to jako obvykle (u tebe) velmi dobré, jen u Annah mi občas v uších zaskřípala přímá řeč. Hlavní hrdina je celkem sympaťák, nejedná se o žádný moc složitý charakter, ale na poli urážek fakt válí a za nejlepší části povídky považuji ty, kde si honí svůj černočerný sarkastický úd, až z něj stříká všechno možné.

Co mi zážitek trochu pokazilo, zvlášť po nadějném úvodu scény, kdy se Ksicht ohlásí mrazivým „Dobré ráno, zmrde,“ pozdravil mě vesele. „Určitě víš, proč jsem tě poctil svou návštěvou, takže to nebudeme dlouho protahovat. Kde je?“, bylo, že "hra" pokračovala v pravidlech, na něž nejsem ochoten přistoupit, přesněji se jedná o kokotiny jako hlavička dozadu - ovšem dejme tomu, každý z nás je někdy v situacích, kdy riskuje rozbití vlastní lebky - a ještě hůře to podřezávání; podříznutý člověk se neskácí na zem podťatý bez duše, se životem se loučí velmi, velmi dlouho, a to je něco, co jsem z textu nevyčetl, ba spíše to působilo naopak - jen takový suchý vtip končící v pointě dvojicí mrtvol.

Jako pohlednice čpící sigilským kouřem to nicméně funguje a - bavil jsem se.

Ikonka uživatele Den poté    [pošta] NEW     8:29:58 30.10.2009
Mimo téma: Je až s podivem, jak rychle lidé dokáži reagovat na některá slova... třeba "koncentrační tábor" nebo "holocaust"...

Pochopitelně je to jenom žert. A vtipy se přeci nevysvětlují.

Ikonka uživatele Andowero    [pošta] NEW     21:40:02 28.10.2009
Autor vskutku psát umí.
Z téhle povídky celkem jasně vyplývá, jak její svět funguje. Podle mého názoru je všechno vysvětleno dost náznakovitě na to, aby o bylo pochopeno, fantasy lidé by neměli mít problém.

[Takové tábory (koncentrační) fakt jsou? Nebo jsou spíše soukromé?]

Ikonka uživatele PinHead    [pošta] NEW     19:06:57 28.10.2009
"Já nemám rád nedokonalost a vytrvale se honím za jejím potlačením (v tomto záměru mi vydatně pomáhají koncentrační tábory)."

?

Ikonka uživatele Den poté    [pošta] NEW     18:07:13 28.10.2009
Sebekritika

Mnohem lépe než kritikové zvenčí se poslouchají hlasy přicházející zevnitř autora – věděla to už jistá Jana, upálená za velmi anglických okolností. Pokusím se o sebereflexi svého díla, protože je dost jasné, že Zámky a klíče jsou nedokonalé. Já nemám rád nedokonalost a vytrvale se honím za jejím potlačením (v tomto záměru mi vydatně pomáhají koncentrační tábory).

První ne-hodnota, kterou je má povídka pošpiněna, je prostý fakt, že se jedná o propagační materiál (jako je třeba Bible, o jejíž ne-kvalitě netřeba polemizovat). Povídka vznikala v prvním organizátorském běhu výše zmíněného larpu, kape z ní plejnskejpovatý entusiasmus – problémem je, že povídka na mnoha místech po svých nadšených výtocích uklouzne a degraduje sebe samu na obyčejnou, tuctovou (byť dobře napsanou) fantasy storku. Taková pozice mně jako autorovi příjemná není, bohužel, nemohu se vymlouvat na fantasy setting světa Tormentu. Prostě jsem to jen měl napsat lépe – nezávisleji na larpu.

Další věc, kterou si vytýkám, jsou překlepy, přehledy, výpadky interpunkce. Vůbec to sice nereflektuje mé tvůrčí schopnosti, poukazuje to ovšem na jednu nelichotivou věc – jsem lajdák. Nečtu a neopravuji po sobě svá díla, proto plynulost textu občas zaskřípe. Naštěstí jsem dostatečně obratný se slovem, takže má zakopnutí o gramatický kořen nejsou zas tak častá, jako tomu obvykle bývá.

Jsem velmi spokojen s (anti)hrdinou, kterého jsem stvořil – s postavou tak apatickou, znechucenou svou existencí či přímo existencí existence samotné. Ústřední postava je cynický pašerák, je to mizera, proti kterému je Fordův Han Solo zásadovým oslem. Dal jsem si záležet i na ostatních charakterech – ačkoli je popisuji velmi povrchně. Nechtěl jsem je příliš rozdělávat, toto byl příběh právě o jednom člověku, komparsisté mají pobavit, ale nerozptylovat.

Konec je velmi svižný, nečekaný. Takový jsem ho plánoval a líbí se mi. Chtěl jsem ukázat, jak je Úl vrtkavý a nejistý, chtěl jsem čtenáře překvapit rychlou a náhlou smrtí hlavní postavy, která (zdánlivě) utne vypravování v půli. Zároveň je v konci povídky zamícháno lákadlo pro jiný projekt, pro larp – o co tam, u Sfér, šlo? Kdo byl ten chlap u portálu? Co znamenají zavírající se portály? To jsou otázky, které NEMAJÍ být zodpovězeny, ale mohu vás ujistit, že se za nimi skrývá rozsáhlé a propracované pozadí – pokud se najdou zvědavci, které „otevřený“ (přestože závěr pro našeho hrdinu je jasný) konec neuspokojil, mohu jim poštou vysvětlit veškeré souvislosti.

Že je povídka z určitého prostředí, které neznalci nepochopí, je mi upřímně lhostejnné. Kdyby někdo napsal příběh zasazený do Tolkienovského světa, do středověké Arábie nebo do Aztéckých chrámů je docela nepodstatné. Důležité je, jestli se mi podařilo přenést (třeba trošku neprozkoumanou) atmosféru Sigilu na čtenáře. Nedokáži zcela posoudit efekt svého snažení, nechám to na dalších kriticích.

Nebudu se vykrucovat a pomlouvat tematiku fantasy příběhů, před svým sebe-zhodnocením si ještě pochválím svůj způsob psaní, který se mi velmi líbí. Pro rýpaly: Ne, není to samochvála. Pozitivní sebereflexe není samochvála.

Na svém osobním měřítku si dávám známku 6/10, literární trhák to prostě není. Nezapomenu ovšem zdůraznit, že kdybych měl hodnotit v celkovém kontextu všech ostatních zdejších povídek a využívaje hvězdičkového systému, neváhal bych s hlasováním 5*.

Doufám, že má sebekritika byla pro ješitné recenzenty dostatečně pobuřující a že mi k povídce řekne něco i někdo jiný.


Mimochodem, rád bych si poslechl Tobšovo vyjádření, podle jeho hodnocení má nepochybně mnoho co říct.

Ikonka uživatele PinHead    [pošta] NEW     12:36:06 25.10.2009
Jo, líbí se mě to. Hru jsem hrál, takže si matně vybavuju většinu zmíněných postav. Škoda toho, že povídce chybí lepší zakončení.

PinHead

Ikonka uživatele Shelagh    [pošta] NEW     15:38:08 23.10.2009
Chytlavá fanovská povídka z prostředí Planscape Tormentu. Ti, co znají tuto hru a mají ji rádi, dílko ocení. Spousta známých postav i lokací, narážky na herní události a vůbec celé pozadí dělají z povídky velmi příjemné čtení.

Pro nehráče bude ale dílko rozhodně méně přitažlivé, protože stojí a padá s reáliemi hry a světa.

Velmi oceňuji zejména první polovinu povídky, kde je velmi dobře vykreslena hlavní postava, její postoje k životu a vlastně k celému světu, ichforma vyprávění autorovi sedí. Dobře působí rozdíl styl mluvy různých postav, i vulgarismy jsou dávkovány jistou rukou, jako vzácné koření.

Za velkou slabinu považuji neuzavření příběhu – čtenář obecně nedostane konečné vysvětlení proběhlých událostí.

Najde se pár drobnůstek v překlepech či ne zcela úplně šťastně volených výrazech, to ale nemá vliv na mé celkové hodnocení. Kdyby se dávaly dělené hvězdy, dílko by jich získalo 3,6, takhle to zaokrouhlím na 4.Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
3 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.057247161865234 sekund.
© 2002 - 2009 Almad a James Timqui, design © 2002 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách