www.Dracidoupe.czSirenia

Příprava pro tisk (tisknuto 1273x)
Autor: Lyrie
Přidáno: 12:38:31 27.08.2009
Hlasovalo: 14
Průměrné hodnocení: 5


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
  [Předchozí]
Počet zobrazených příspěvků: 1-10 / 15
Ikonka uživatele LordSlivak    [pošta] NEW     15:07:15 06.03.2011
Plně souhlasím s cohenem :) Chtěl jsem napsat něco podobného, ale už mě předběhl. Moc se mi to líbí. :) Jenom nevím jak vy, ale vulgarita se občas považuje za nedostatek slovní zásoby, tak nevím. Možná se to trochu k fantasy hodí...

Ikonka uživatele Barbar Cohen    [pošta] NEW     9:36:08 06.12.2009
(Nečtu komentáře pod sebou, proto se omlouvám, jestli budu něco opakovat)

Nejprve drobné výtky k formě - hlavně na začátku a na konci jsou některé věty trochu moc dlouhé a ne zcela uhlazené, bylo by lepší je zestručnit a rozsekat na výstižnější celky. S tím částečně souvisí soupeření poetické formy a sdělení...ne úplně vhodně použitá přirovnání, která možná pomáhají méně citlivému čtenáři s proniknutím do vypravěče, ovšem k němu samotnému se tolik nehodí - příliš to potom připomíná interpretaci vyprávění spíš než vyprávění samotné, což si myslím že je na škodu. Plus na můj vkus příliš mnoho ne tolik citlivě rozmístěných výkřičníků. Ale to jsou všechno záležitosti pár slov, několika málo znamének, na celkové hodnocení a především na celkový dojem mají vliv pouze zanedbatelný. Uprostřed, v případě té druhé holčiny, je možná přechod z romantiky do vulgarity trochu moc uspěchaný, pár řádků navíc by tomu neublížilo. A pokud by i popisy vulgarit měly snový nádech a nepokoušely se vytvářet kontrast ke zbytku textu...mno, pak by to možná byl jiný příběh.

Co se týče obsahu, člověk si nemůže nevybavit Parfém: Příběh vraha, předpokládám, že to už tu někde zaznělo. Je to story silné, majetnické a zároveň za zrcadlem, jak to mám rád. Touha ani ne tak přímo zabíjet, ale ZNIČIT něco krásného je velmi silná a velmi zhoubná, neschopnost tu krásu přijmout, obdivovat a snad se jí dokonce vzdát...tohle dílo bude tak krásné, jak krásné si je udělá čtenář. Sám bych v jednu chvíli vzal kladivo, rozbil tento monitor, spálil některé fotky a vytrhal stránky z knížek - proto musím svoji mysl zaměstnávat tím, oč by tento text mohl být ještě lepší, působivější a vyladěnější. Ale už se na něj nelze dívat jako na amatérskou tvorbu.

Ikonka uživatele Gurkh    [pošta] NEW     20:50:30 10.10.2009
Je těžké něco doplnit k tomu dílu, když nedokážu pochopit jak mě Lyrie dokázala vtáhnout do toho chlapce - jako bych v té kratičké chvíli cítil to co on. Jako bych, díky ní, dokázal překročit hranici mezi příběhem a vlastními myšlenkami. Ke konci už i mě unášel příboj, cítil jsem jak mě stahuje kamsi do hlubin - když náhle vše skončilo. Jako procitnutí z bdělého snu, když růže zavoní a chviličku není nic než ten okamžik.

Co jsem já pro růži? To růže dokáže vykouzlit bezčasou radost! A s tím okamžikem skončil příběh, já nemám co dodat.Čtení mi bylo potěšením, díky, s úctou Gurkh

Ikonka uživatele Lyrie    [pošta] NEW     16:47:00 14.09.2009
Děkuji všem za přečtení, slova chvály i hvězdičky, moc to pro mne znamená. Za podobu se zmiňovaným filmem se omlouvám, viděla jsem ho kdysi jen jednou a ani ho nedodívala. Snad ho ještě doma někde mám a snad se někdy donutím ho shlédnout celý :-)

Den poté: věřím, že každý v sobě nosí svou Sirenii. A že má aspoň hrstka lidí dost odvahy za ní jít, naslouchat jejím slovům a následovat ji tam, kam nás svým zpěvem láká. Kéž v nás nikdy nezmlkne.

Přeji krásný den

Lyrie

Ikonka uživatele Miki Wolverine    [pošta] NEW     21:39:53 01.09.2009
Krásné a smutně pravdivé. Nevím proč, ale mám pocit, že hezčí by to bylo, kdyby šlo o obyčejnou holku z přístavu, která umře a hrdina se za ní vydá. Tak jsem i text nejdřív vnímal, zesirénování na konci mi trošku zbořilo představy :).
Nicméně skvělá práce. Příjemně mě taky překvapilo, jak věrná a autentická je výpověď muže, kterou napsala žena (nevím, jestli by to nějaký muž dokázal lépe :) ).

Ikonka uživatele Nathaka    [pošta] NEW     19:08:47 01.09.2009
Úžasné. Moc se mi to líbilo, ať už díky plynulosti a prožitku, nebo díky tomu, jak dokázal příběh vcucnout. Je to krásné dějem i atmosférou. Jedna z nejlepších věcí od Lyrie.

Ikonka uživatele anarion    [pošta] NEW     12:15:08 01.09.2009
Kritika dílka je po přečtení pár kritik a zejména výmluvné a originální kritice uživatele: Den Poté /za což jsem mu též dal bodík/, zbytečná. Sám osobně stojím někde více při zemi. Povídka se mi líbí a slovní zásoba, personifikace, slovní zpodobnění, abstaktní pojmy, vynořující se obrazy... prostě skutečnost popsaná trefným přirovnáním, to mi kořenilo zdejší čtení.

Také si myslím že snažit se onu povídku pochopit tak zarytě, jakse to občas u kritiky podemnou mohlo zdát ani snad není na místět, nebo alespoň neí to nutné, stěžejní. Stačí si to číst a nechat se unášet příbojem, až nakonec narazíme na písčitý břeh konce, plni emocí, ať už kladných, nebo záporných, plni pochopení, opovržení. Arogance, nebo soucitu.
Povídka s abstraktním vyjádřením jako je tato a mnohé jiné totiž působí na každého člověka úplně jinak a tak formulace pocitů, který divák napíše na papír-internet je pouze zrnko písku na Sahaře.
I když nic proti, autorku určitě potěší když uvidí jak toto vnímají ostatní, já se sdržím hlubšího popsání. Povídka se mi líbila, měla šmrnc. Víc by jsem ale psáti nechtěl :o)

Ps. Den Poté: Kéž by se dnešní společnost dokázala takhle dívat na perverty a takzvané úchyly... ale na to jsou lidé příliš omezení.
Otázka je pomohlo by to? I kdyby svět, soudci, porota dokázali pochopit hloubku a čistotu jeho úmyslu, trestu by uniknouti neměl :o) A pokud jako konzumenti dostaneme naservírovaný pouze rozsudek (kdo by se namáhal psát článek o tom jak se k němu došlo), kdo může tvrdit že třeba právě pochopení a soucit v ono případě stejně nefigurovalo? :o)

s úctou
anarion

Ikonka uživatele Den poté    [pošta] reputace: 3
anarion: +2
axel: +1
NEW     22:09:28 31.08.2009
A co třeba tenhle...

Zdá se mi - a spatřuji to i u sebe samého -, že spisovatelé jsou svého druhu velcí zbabělci a lenoši. Vymýšlejí si velké osudy a teskné příběhy, ve svých představách cestují po nádherných místech a zažívají velká dobrodružství - ale nikdy se neodváží, neodhodlají k tomu, aby se za vlastním, "skutečným" příběhem vydali sami. Aby oni sami se stali hrdiny mýtů. A tak se spokojí s podřadnou a nešťastnou úlohou, kterou jim připravila jejich vlastní fantazie - popisují masám, čtenářům své sny či příhody někoho jiného, naplněni závistí a žárlivostí na své vlastní postavy. Svůj zápal ale neinvestují do pokusů "něco zažít", kdepak. Místo toho si vymyslí další, novou povídku či zápletku, do které vkládají své emoce a svou energii. A tím slábnou...

A ti opravdu dobří, nadaní autoři jsou na tom nejhůře. Nejvíce trpí svou leností a zbabělstvím, hloubka jejich myšlenek a tužeb je topí ve studni jejich sebepohrdání a pohodlnosti. Nikdo je nepochopí, ani oni sami sebe nejsou a nebudou schopni pochopit.


O díle

Tak zaprvé bych rád zdůraznil, že tohle je to nejlepší, co jsem od Tebe kdy četl. Konečně ve Tvém díle vidím nějakou kreativní a emoční invenci, konečně to nejsou jen tuctové (pseudo)historické příběhy, které zaujaly jen bezchybnou (a, pravda, čtivou) jazykovou úrovní. Nešťastného hrdinu/vypravěče mohu konečně cítit, mohu s ním sympatizovat či jím pohrdat, mohu se zamyslet nad jeho motivy a pocity.

Jen mě stále zaráží název díla - "Sirenia". Jedná se o "Sirénu", personifikaci zpěvu, který láká a svádí bezradného vypravěče? Nebo je to prostě jen nějaký fantasy charakter? Pokud ano, ubrala jsi tím dílu jeho nádhernou neurčitost.

Hodně se mi líbilo, že Zpěv nemá zřejmou podobu, že se neustále mění. A tím nemyslím jen to, že mění tváře, že vypravěč vždy miluje jinou dívku, která mu Zpěv připomíná. Mé vnímání a pohled na Zpěv se měnil v podstatě odstavec od odstavce, až nakonec vygradoval v opravdové, krásné prozření.

Ze začátku jsem měl dojem, že Zpěv je ve skutečnosti vypravěčův cit pro hudbu. Že Zpěv je Hudba, metafyzická útěcha, kterou on, citlivý a vnímavý jedinec dokáže cítit v každém záchvěvu své existence, že prochází světem jevů a každé události přisuzuje jiný tón.

Potom, s příchodem prvního děvčete, chápu Zpěv jako Lásku. Vzplanutí touhy po roztomilém a nevinném dítku, které rozněžní i ty největší vrahouny. Lásku vztaženou jen na jednu osobu, Lásku oddanosti a cudnosti, která vypravěče dohání k tomu největšímu a nejhoršímu zločinu - vraždě. Ale tahle vražda má jasné opodstatnění a jen člověk krutý či nechápavý nemůže vidět smysl v zavraždění té překrásné slečinky. Aneb jak zpívá Nick Cave:

"I kissed her godbye, said 'All beauty must die' (...)"

Po smrti dívky mám na Zpěv jiný názor - Zpěv je Umění, velkolepý talent a neuchopitelná inspirace, kterou nechápající vypravěč nedokáže vstřebávat a rozvíjet. V tu chvíli soucítím s tím dojímavým ubožákem, autistou a solipsistou. Soucítím s ním a zároveň jím opovrhuji - pro jeho přílišnou patetičnost, kterou nosí na svém hrbu.

Druhé zamilovaní do osoby "zdánlivě skutečné" je zraňující a na vypravěčově chápání Zpěvu je vidět jeho o mnoho vyzrálejší a racionálnější přístup. Teď už zabíjí z pomsty, mstí se za krásu, která byla pošpiněna. A v tu chvíli přichází to rozuzlení...

Hrdinovi svítá v mysli, už to vidí, už to chápe. Chápe a je si vědom zbytečnosti svého konání a s úlevou vchází do studeného moře. Nerozumí sice všem podnětům, které k němu přicházejí, ale UVĚDOMUJE si, na čem jediném v životě záleží. Umírá a ví. A já vím s ním.

Zpěv je Krása. O tom to bylo celou dobu.


Zhodnocení

Sloh je perfektní, i distanc vypravování, který mi původně vadil, mě nakonec dokázal "vcucnout" do pocitů hlavního (a jediného!) protagonisty. Kéž by se dnešní společnost dokázala takhle dívat na perverty a takzvané úchyly... ale na to jsou lidé příliš omezení.

Na mnoha místech mi "Sirenia" připomněla román "Parfém" od Patricka Süskinda (zfilmován jako "Parfém vraha", ale film vřele nedoporučuji), který jsem sice nečetl, nicméně koncepcí a několika pasážemi bych jej dokázal za Tvůj text zaměnit.

Trochu nepříjemně na mě působil závěr, předposlední odstavec je příliš "ukecaný" na topícího se člověka - ale chápu, vycházíš z předpokladu, že "před smrtí člověku proběhne život před očima".

Teď pár útržků z textu:

"na loď mě nikdo nechtěl, prý jsem moc malý, mladý nebo tak, tak jsem tahal pytle s obilím," - Takhle prosím ne. Jak se Ti v tak nádherném textu může objevit něco natolik zrůdného, jako je "malý, mladý nebo tak, tak jsem?! Čtenáře to bije do očí a atmosféru to kope do koulí.

"dám ti všechna moře světa a s nimi klid a mír a světlo rozprostřené do daleka" - Tohle je úžasné, hlavně když se to rozepíše do veršů:

Dám Ti všechna moře světa
- a s nimi klid a mír
a světlo rozprostřené do daleka.


Romantici pláčou blahem, cynici zas vzdychají nad kýčem.

"kdykoli se objevíš v přístavu, jsem ti v patách, kdykoli z něho odnášíš své ryby," - Tak za ty ryby bych Tě nejraději vytahal za uši, Lyrie. Tohle se dá považovat opravdu jen za skrytou reklamu na rybí maso.

"Už to nemohu snést! Tvůj zpěv o kráse… a tvá stehna hanebně rozevřená pro kdejakého námořníka. Už nesmíš zpívat, už mi nesmíš lhát." - Úžasně jsi popsala zhnusení člověka, který skutečně miluje tím nejvyšším a nejčistším způsobem. A pak prozře a vidí, že žena/samice není hodna jeho lásky. Protože je pošpiněna. A nejen cizím semenem. Je nečistá i na duši svou rozdavačností a lačností po tělesné lásce, je odporná svými pudy. Bravo, při čtení těchto řádku jsem se opravdu otřásl hnusem.

"Ze všech tvých zjevení bylo tohle jediné skutečné." - Ano, to poslední, předsmrtné zjevení bylo jediné skutečné. Tehdy totiž vypravěč spatřil pravou tvář krásy, kterou není možné popsat. Závidím mu.


Co s tím?

Abych řekl pravdu, nechce se mi hlasovat skrze hvězdičky, protože tento systém považuji za značně nedokonalý. Snad tedy bude stačit slovní hodnocení:

Lyrie, tohle je jeden z nejlepších textů, co zde kdy byly zveřejněny. Přesto... ještě mu dost chybí. Často zaskřípeš a upadáváš do nudícího stylu, který se (jako vždy) snažíš vyvážit slovní zásobou. Znovu radím - jdi JEŠTĚ VÍCE do hloubky. Ještě víc pronikni do svých postav. Tohle je dobrá cesta - ale stále to nestačí!

Na mé osobní stupnici máš hodnocení 8/10. Kdybych ale hodnotil tady, bylo by to jasných pět.

Hodně štěstí.

Ikonka uživatele Embir    [pošta] NEW     18:13:49 29.08.2009
Tiše (to aby nenarušil kouzlo tohoto místa) odevzdává svých pět hvězdiček a povznesen odchází...

Ikonka uživatele axel    [pošta] reputace: 1
sanife: +1
NEW     14:44:24 27.08.2009
Zdravím!

Obsahová stránka: úchvatné a strhující, originální. Od začátku to směřovalo k jistému konci a já byl trochu sklamaný, že je to tak jasné. A pak najednou boom! Jako rána z děla mě zasáhlo a překvapilo zjištění, co se stalo z té dívky. Dílo dostalo nový rozměr a zcela mě omráčilo.
Forma: předem chválím skvěle zvládnuté vyjadřování prostého chlapce. Dále patří má poklona neuvěřitelně dokonalé volbě slov, slovních spojení, metafor, přirovnání a všech dalších prvků, které dělají literární text zajímavý. Snad pouze ze začátku mi přišlo přehnané a přísné používání minulého času, některá slovesa by lépe zněla v přítomném tvaru. Spolu s tou falešnou předpověditelností díla jsem si byl téměř jistý, že dám max. 4* - s pokračováním textu se však i tento "problém" vysvětlil a donutilo mě to ocenit 5* (vlastně mi bylo potěšením takto hodnotit).

Děkuji za nádherný literární zážitek, nikdy dříve jsem se k tvé tvorbě nedostal, ale po dnešku to musím napravit.

S pozdravem, axel.

  [Předchozí]


Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
2 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.071748971939087 sekund.
© 2002 - 2009 Almad a James Timqui, design © 2002 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách