www.Dracidoupe.czKarneval

Příprava pro tisk (tisknuto 1282x)
Autor: Shadowmage
Přidáno: 15:19:24 20.04.2009
Hlasovalo: 9
Průměrné hodnocení: 4.78


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
  [Předchozí]
Počet zobrazených příspěvků: 1-10 / 15
Ikonka uživatele Gurkh    [pošta] NEW     21:22:46 10.12.2009
Velice zajímavé, příběh a má dokonce jakousi "temnou duši". Při čtení jsem si toho ještě nevšiml, ale teď (při zpětném pohledu) mi připadá, že je přítomná od samotného začátku až do úplného konce.

Už při Tarkasově rozhodnutí střetnout se s Belicandellem mi "nějak" bylo jasné, že to nemůže dobře dopadnout. Ale ten následující zvrat (myslím tím záštiplné odhalení surově vmetené do tváře někomu, kdo vám přesevšechno ještě věřil), to porazilo i mojí představivost. Krutost násobená úmyslem a umocněná zrazenou důvěrou!

A to není nic, s čím by se kterýkoliv člověk měl smířit - příběh to není jen abstraktní model, je to kousek našich životů a snů! Proto nachápu, že tady chladně a objektivně hodnotíte pouze "technickou" stránku, ale nikdo se nezabývá jeho obsahem. Abych se vyjádřil jasně: Právě takové příběhy nemám vůbec rád!

Horror je něco jiného, ten si hraje s naším strachem a obavami, dává jim tvar a tak se hodně dozvíme i o sobě. Navíc jeho konec přináší ulehčení, kdy strach zalézá kamsi zpátky do temných koutů, protože jeho gradování už není představitelné. Ale co přináší takovýhle příběh? Beznaděj, prázdnotu a poselství krutosti!

Je skvěle napsaný, to ano, a plně využívá hororových prvků, ale chybí mu závěr, něco přínosného, čím by čtenáře obohatil. Oba konce (když počítám i ten dodatek) jen pokračují a prohlubují dojem zmaru a bezvýchodnosti. Takové pocity člověk sice v určité míře "snese", ale nedá se na nich stavět!

Naštěstí už dokážu vidět i světélko naděje na konci toho tunelu. Uvědomujete si, že vylíčená krutost vlastně zahubila sama sebe? Bylo "zničeno" jedno knížectví, ale to je malá cena za zánik zvyklostí, které v něm panovaly. Zanikla moc, která dusila ostatní (vydírání, nátlak, drogy, bezohlednost) i zvyklosti (jako to, čím se stal "karneval") a na ty, co přežili, tak možná čeká o něco lepší budoucnost...

Ikonka uživatele Shelagh    [pošta] NEW     17:49:40 28.04.2009
Dobře napsaný příběh, dostatečně gradovaný. Směřování děje lze v zásadních rysech odhadnout dopředu, nicméně jednotlivosti příjemně překvapí. Postavy vcelku pestré a dobře popsané, jejich motivace uvěřitelné.

Motiv karnevalu a masek je třeba při hraní v naší družině velmi oblíběný, byl v dobrodružstvích nejednou použit (proto mě osobně Poe ani nenapadl), tak jsem byla zvědavá, jak se s tím autor popasuje - uspěl na pět.

Ikonka uživatele Nekroskop    [pošta] NEW     20:27:11 26.04.2009
Bravo! Bravo! Moc pěkné a konec pro mě plný zvratů :-)

Ikonka uživatele axel    [pošta] NEW     1:01:55 25.04.2009
Shadowmage: Ano, jistě, v závorce zmiňuji, že vzpomínání na Poea nejspíš nemá nic společného s dějem.

Ikonka uživatele Shadowmage    [pošta] reputace: 1
sanife: +1
NEW     19:23:01 24.04.2009
axel: nehlasovat není nic špatného, pro autora jsou cennější názory, které čtenáři zanechají v diskuzi. Tvůj přístup je naprosto v pořádku, když člověk nemá jasno s hodnocením, je lepší nehodnotit. To číslo samo o sobě stejně tolik neřekne, pokud se k němu nepřipojí komentář. Vážím si tvého postoje.

Jenom bych se rád ještě vrátil k Poeovi:
Maska červené smrti - V zemi je mor, princ se uchýlí stranou s přáteli. Pořádají ples, jeden z hostí má vyzývavou masku, poukazující právě na morovou ránu. Všechny vyděsí. Když ho chce princ zadržet, Maska ho zahubí a pak zmizí.

Karneval - Probíhá karneval, v tu dobu okolnosti a intriky svedou mistra a učedníka (princ) do souboje maskovaných uchazečů o ruku kupcovy dcery. Mistr je maskován jako postava, související s morem (kvůli svým problémům, ne pro jakousi symboliku či co). Postava budí pozornost v sále mezi maskami. Omylem zabije učedníka. Uniká, vrací se pro tu ženu. Vyplouvají staré intriky a krutý osud. Postava se chce pomstít. To se jí nepovede, padouch vyvázne.

Podobné znaky: prostředí masek, jedna z nich má souvislost s morem (není ale rudá). V příběhu zemře princ. To je vše.

Zásadní rozdíly: Maska červené smrti vypráví příběh nemožnosti uniknout krutému osudu únikem do ústraní, smrt si vás najde. Kdo se jí posmíval veselím plesu, zaplatil za svou drzost. Maska je zde spíše symbolem, ne skutečnou postavou jako Tarkas. Maska nemá minulost ani motiv. Maska červené smrti nepracuje s vývojem postav, nastíněnou historií. Odehrává se ve velmi krátkém čase, čtenář se dozvídá jen to, co je pro příběh nezbytné.
Karneval je spíše rodinnou tragédií, která po letech vrcholí událostmi z plesu a těsně po něm. Je zde více postav s odlišnou motivací. Zlo a smrt jsou v Karnevalu způsobené výlučně lidmi. Motiv nadpřirozena či mystiky je zde potlačen.

V žádném případě se nechci srovnávat s Poem, jenom chci ukázat, že ač zřejmě silné, shodné části jsou jen detaily, které by bylo možné snadno zaměnit, ale příběh by příliš neztratil z hlavní dějové linie. Ty detaily naopak u Poea určují celý děj povídky. Motiv masky je v Karnevalu spíše vztažen na lidskou přetvářku.

Jinak všem děkuji za názory.

Ikonka uživatele axel    [pošta] NEW     17:34:01 24.04.2009
Tak tedy přečteno.

Moc se ti omlouvám, ale já nemohu hlasovat - nevím jak. Je pravda, že chyby jsem v tom nenašel (krom pár gramatických drobností, to však beru jako nedůležité), ale zanechalo to ve mne nejistý pocit. Nevím, co si o povídce mám myslet.
Poprvé mě neustále napadalo Poe - Poe - Poe - Poe (nevykladéj si to špatně, nebylo to proto, že bych si neustále říkal "to je přesně jako u Poea" - to vůbec ne, jen jsem jeho Masku Červené Smrti nemohl dostat z hlavy, snad proto, že jsme to tu již předtím probírali), takže jsem z toho nic moc neměl.
Při druhém čtení jsem se tomu již dokázal ubránit, ale znal jsem pointu příběhu, a snad proto na mne tak nezapůsobil.
Nejspíš si za to můžu sám.
Kdybych dal 2*, měl bych pocit, že ti křivdím, kdybych se držel s většinou a dal bych 4* nebo 5*, vyčítal bych sám sobě, že tak křivdím ostatním a průměry já nedělám. Proto se zdržuji hlasování.

S pozdravem, axel.

Ikonka uživatele Lerain    [pošta] NEW     11:47:16 24.04.2009
Hlasoval jsem za 4*, ale poté, co jsem si povídku přečetl znovu s odstupem několika desítek minut, nemůžu pochopit, kde jsem našel nějaké chyby, které by bránily plnému hodnocení.

Smekám, Mágu.

Ikonka uživatele Skorpion    [pošta] NEW     17:20:13 23.04.2009
Ah, tak to jsem opravdu nevěděl, děkuji a omlouvám se autorovi.

Ikonka uživatele Shelagh    [pošta] reputace: 1
Skorpion: +1
NEW     21:47:56 22.04.2009
Slovo suita je použito správně, znamená to doprovod, družinu, průvod. Jako "cyklická skladba o několika volně seřazených větách, původně řada tanců" je významově odvozená.

Ikonka uživatele Skorpion    [pošta] NEW     19:58:56 21.04.2009
Tvoje gramatika je skvělá, těžko se napíše takové dílo, kde by něco neuteklo, zvláště pokud to neprojde korekcí... (což nevím, jestli prošlo)

No já nevím, soutěže moc nesleduji, ale co sem tak některé viděl, rozhodně bys měl šanci být mezi nejlepšími.
A pokud bys zvolil nějakou známější, možná bys nevyhrál, ale stydět by ses za tohle na 100% nemusel ani náhodou...

  [Předchozí]


Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
3 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.061429977416992 sekund.
© 2002 - 2009 Almad a James Timqui, design © 2002 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách