www.Dracidoupe.czKomunikační semafory

Příprava pro tisk (tisknuto 1361x)
Autor: Robert Hooke
Přidáno: 20:04:07 05.02.2012
Hlasovalo: 13
Průměrné hodnocení: 4.85


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
  [Předchozí]
Počet zobrazených příspěvků: 1-10 / 19
Ikonka uživatele Robert Hooke    [pošta] NEW     15:02:38 13.02.2012
Hrdlodus:
To by šlo. I když i teď svítí u všech písmen levý horní čtverec.

Druhá možnost - lamely by nedoléhaly úplně přesně, takže by kolem nich byl pořád vidět jejich světelný obrys.

Pořád spoléhám na to, že zaměření dalekohledů se měnit nebude, takže by to měli poznat. Ale kdo ví, co by bylo v praxi.
Mám sto chutí sehnat si někde merkur nebo podobnou stavebnici a postavit si funkční model. Ty připomínky tady by se daly asi posoudit jen praktickými zkouškami.

Ikonka uživatele Hrdlodus    [pošta] NEW     16:48:25 11.02.2012
Taková drobnost. Ale chtělo by to ještě nějakou orientaci, podle které poznám, polohu svítících okének, třeba nad levým horním bude pořád svítit světlo

Ikonka uživatele Robert Hooke    [pošta] NEW     13:12:07 11.02.2012
Nebo pokud bys to chtěl mít ultra bezpečné, tak podobu znaku 5 změnit, a tu "tmu" vyhradit na dělání mezerek mezi zdvojenými znaky.

Ikonka uživatele Robert Hooke    [pošta] NEW     12:59:31 11.02.2012
Andokajn:
Nevím, jak to dělali na těch opravdových shutter telegraphech, ale řekl bych, že měli taky nějaký dohodnutý způsob. Např. by se dalo krátce zaklapnout všechny lamely (jakoby znak 5) a zase tam vrátit totéž písmeno.
Ve výsledku by to vypadalo tak, že: 2 vteřiny O, půl vteřiny tma, a zase 2 vteřiny O.

Nebo druhá možnost: zapsat to jako H2OKE. Což je poněkud čistší. Akorát tenhle postup můžeš použít jenom ve hlavičce, ve zprávě by to mohlo udělat paseku při dekódování.

Ten první způsob se mi líbí víc.

Ikonka uživatele Andokajn    [pošta] NEW     11:54:23 11.02.2012
A ještě mě teď napadlo... co když budu posílat zprávu a někde budu zdělovat něcí jméno a on se prostě bude jmenovat třeba Hooke... jak poznají ty 2 o?

Ikonka uživatele Robert Hooke    [pošta] reputace: 1
Kamerask: +1
NEW     3:21:51 11.02.2012
Andokajn:
Termín "kódová kniha" se normálně používá. Pokud tě toto téma zajímá, myslím, že k tomu všelicos najdeš v knihách o vojenství a kryptografii...

Věž přijímá a vysílá zároveň. Funguje to takhle: Mámě v řadě věže A, B a C. Chlápek sedí na věži B, sleduje znaky na věži A a podle toho co vidí, nastavuje páky. Tím sděluje informaci věži C.
Ale je možné, že tě špatně chápu. Zkus to prosím rozvést.

No nějaké riziko že se spleteš je vždycky. Proto jsou tam ty kontrolní součty. Ale neměla by to být taková tragedie, pokud ti 1 nebo 2 písmenka vypadnou... Horší, kdyby zmizelo půl zprávy.
Na druhou stranu si myslím, že když to v reálném světě nějak fungovalo, a používalo se to nějaká dvě století, tak to asi zas tak chybové nebylo...

Šifrování na semaforech je dobré pro civilní komunikaci. Když voláš mobilem nebo posíláš SMS, tak to od tebe jde taky zašifrované. Je to dobré proto, že samotná abeceda, jak už jsem psal, není tajná ani nijak přehnaně obtížná na čtení. Takže každý hejhula v křoví mezi věžemi by si mohl číst, co jde po lince.

Pokud svoláváš bandu bankovních lupičů, tak je, jak správně říkáš, žádoucí zakódovat si zprávu ještě před odevzdáním na semaforu. Samozřejmě zprávy typu LKKEGKXXSKDSA... budí podezření. Ideální by bylo poslat něco ve stylu "kapříci připluli" nebo zapojit steganografii. Například poslat zprávu, kde první písmena každého slova by dávala dohromady vzkaz. Nebo délka slov by odpovídala pořadí písmene v abecedě... Fantazii se meze nekladou.

Netřeba dodávat, že třeba sekvenci 1111111111111111111 a podobné hokuspokusy ti nikdo neodvysílá, protože je okaté, že by se tímhle stylem dala odhadnout šifra dne...

Ikonka uživatele Andokajn    [pošta] NEW     23:23:08 10.02.2012
Rober Hooke: zajímavé co píšeš to s tou knihou... to jsem asi nějak nepochopil to s tou knihou... ok meaculpa

no ale pokud věž obousměrně vysílá, tak asi těžko může i příjmat že... a to ta vysílací věž neví, proto by se mohlo i toto hodit

a příspěvek jsem si vpodstatě celý přečetl... takže si myslím že hodnotit jsem mohl :-)... bohužel jsem stále nepochopil to s tím šifrováním... dám příklad přinesu zprávu "Ahoj zítra jdeme vyloupit banku" a oni ji mají poslat šifrovaně.. tedy vezmou si nový papír, původní text zaěifrujou třeba na "Bjqn eobzj.... " a jak z tohoto chceš poznat, jestli sis náhodou nezpletl nějaké písmeno a odvysílat, že chceš něco zopakovat?

navíc k čemu šifrovat to na semaforech, protože pokud nechci, aby někdo znal mou konverzaci, tak většinou nebudu chtět ani u těch semaforníků, aby to znali že, tedy si zvolím nějakou šifru,která není moc jednoduché a je smluvená s tím, kterému má ten dopis přijít..

Ikonka uživatele Robert Hooke    [pošta] NEW     22:26:53 10.02.2012
Teď jsem objevil dokonce video toho "shutter telegraph"

http://www.youtube.com/watch?v=DNr1W429odI

Ikonka uživatele Robert Hooke    [pošta] reputace: 1
Ascella: +1
NEW     22:18:43 10.02.2012
Andokajn:
Písmena se přepínají jednoduše. Na pultu před obsluhou (je to vidět na půdorysu vysílacího patra) je 6 pák. To se dá obouruč přehodit během necelé půlvteřiny. Takže není problém změnit 4 na A nebo cokoli jiného. Znak tam potom visí 1-2 vteřiny, načež se zase během krátké chvilky změní...
Tenhle princip, jak jsem zjistil, se v praxi opravdu používal: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Murray_Shutter_T elegraph_1795.png Jen s tím rozdílem, že to neměli podsvícené lampou.

Nemáš pravdu, kniha se nemění každý den. Mění se jednou ročně. Jak píšu, obsahuje na každý den jinou šifru. Je to princip, který se využíval při šifrování vojenských zpráv ještě nedávno.

Abeceda se nemění vůbec, ta je daná a operátoři ji znají. Nemusejí si tedy zapisovat postavení světel, ale píšou rovnou písmena. Rozhodně při přeposílání nehledají nic v knize. Na to ostatně není ani čas.

Kniha se používá jen v případě, že někdo přinese svůj vzkaz na papírku a chce ho někomu poslat. A potom v opačném případě, když přijde zašifrovaná informace a má se převádět do čitelné podoby.
To tam ostatně taky píšu.

Zpětnou kontrolu nemají, to je fakt. Na druhou stranu představ si, že máš 2 lampy na věž a vysíláš v tutéž chvíli obousměrně. Na kontrolní signál prostě není kapacita...
Ostatně není ani potřeba - mlha nepadá během vteřin, je to dlouhodobější proces. V případě, že by hrozila snížená viditelnost, může věž odvysílat "g!g!g!g!g!" nebo pak přinejhorším "bpbpbpbpbp něco".

Já každopádně doporučuji si před hodnocením příspěvek pořádně přečíst.

Ikonka uživatele Skewer    [pošta] NEW     21:49:20 10.02.2012
Uvažoval jsem dát 4* z toho důvodu, který popisoval Nathaka, nicméně obrázky jsou pěkné, zpracování příjemné a nápady na využití se mi taky líbí. Tak dám raději 5*.

  [Předchozí]


Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
5 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.059983968734741 sekund.
© 2002 - 2009 Almad a James Timqui, design © 2002 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách