www.Dracidoupe.czNájsť cestu späť

Příprava pro tisk (tisknuto 2992x)
Autor: Istafix
Přidáno: 14:31:54 06.04.2018
Hlasovalo: 4
Průměrné hodnocení: 3.25


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
Počet zobrazených příspěvků: 1-2 / 2
Ikonka uživatele Sensei Lpopik    [pošta] NEW     19:14:47 08.04.2018
Dlouhé a vyčerpávající ale místy dost zajímavé a pěkné dílo.

Ikonka uživatele Sccion    [pošta] reputace: 1
Nathaka: +1
NEW     14:31:54 06.04.2018

Omlouvání se za dlouhé čekání na schválení se teď asi stane mojí mantrou, ale přesto se omlouvám, že to nebylo dříve

Zároveň však musím velmi ocenit, že dílo bylo odesláno ke schválení v čase 22:22:22, což pokud nebyl záměr je opravdu úctyhodná náhoda, která se jen tak nevidí.

A když jsme u záležitostí, které se jen tak nevidí, může mi to posloužit jako dobrý oslí můstek k samotnému textu o příběhu, který se, minimálně v tomto podání, také jen tak nevidí. Vlastně za prodloužením doby čekání stojí i určitá složitost textu, kdy jsem se vracel k jednotlivým částem a snažil se lépe uchopit, co si vlastně o celku myslet.

Není pro mě úplně jednoduché kupříkladu ve stručnosti shrnout děj. Respektive, pokud děj byl skutečně o člověku, který se dostal do hry, svého druhu virtuální reality, a nyní se pokouší se z ní vymanit, mám spoustu otázek, na které si neumím dát odpověď, kterou bych našel v textu. Vlastně, celý text byl vršením otázek, na které jsem nedostal odpovědi. To je chvíle, kdy musím zvážit, zda mé čtenářské schopnosti jsou dostatečné a nejjednodušší odpovědí je, že nejsou. Že jsem někde něco minul, že mi chybí souvislost, kterou jsem přehlédl. Další z variant je, že ani nebylo záměrem, aby bylo poznatelné, jak přesně jsou jednotlivé části poskládány - což se mi ale nezdá. V každém případě v tuto chvíli nemohu k textu přistoupit jinak, než tedy s otázkami. Ale projděme si záležitost postupně. Připadá mi totiž, že v celém textu jsou části, které naznačují, že by měly na něco navazovat a pak se to neděje, nebo to neumím najít.

Příběh začíná snovou scénou, kdy muž utíká po schodech a dostává se na jeviště, kde k němu zády stojí postava se zrzavými vlasy.

• Tato konkrétní scéna je v příběhu pokud vím dvakrát a pokaždé nám na konci představuje postavu se zrzavými vlasy a zelenýma očima, o které se nejdříve Tristan vyjadřuje jako o Eyaně - o které se později dozvídáme, že byla ženou mistra Styxe - načež ten nám sdělí, že Tristana hledá jiná žena se zrzavýma vlasama a zelenýma očima, která je nám následně představena jako Sinovea. Možná to spolu nesouvisí, ale i pokud ne, rozhodně to tak nevypadá. Možná Tristan ve svých snech utíkal před nemožností vymanit se ze světa, ve kterém je uvězněn a postupně jako všechny ostatní i na něj doléhalo šílenství, které změnilo právě Eyanu. Nicméně po setkání se Sinoveou již nikdy podobná snová scéna není zopakována.

Další část příběhu se věnuje Tristanově cestě vzducholodí na létající ostrov, kde zjišťuje, že vše je jinak, než si pamatoval, načež je napaden drakem a při honičce ztrácí vědomí.

Přichází zlom v příběhu a najednou jsme u mistra Styxe, který si nechá Tristana dotáhnout, ukazuje se, že oba jsou "z druhé strany", nemohou se dostat zpátky a časová linie naznačuje, že Tristan byl v minulosti v chrámu a že ho napadl drak. Což jsme si mohli přečíst, ale už se nedozvídáme, jak se z dané situace dostal. Také se v textu naznačuje, že oni jsou narozdíl od všech okolo skuteční lidé, zatímco hra je virtuální. A že skutečných lidí ubývá. Je to metafora k online hře, která ztrácí na známosti a které ubývá hráčská základna? Také nejspíš skuteční lidé pochází z technologicky vyspělejšího světa/strany, která mění druhý svět a ten se tomu instinktivně brání. Tristan se v závěru ptá Styxe, jak se má jeho žena a dozvídáme se, že ta se jmenovala Eyan, tedy ta žena, která má Tristana pronásledovat ve snech. Měli tedy nějaký zvláštní vztah? Ať už je to jakkoliv, čtenáři je zatajen.

V další části příběhu se zničehonic dozvídáme o Sinovee, ale hovor, který vedou obě hlavní postavy při setkání naznačuje, že by se měly znát. Opět, nic tomu nepředcházelo, v textu je dále naznačeno, že Sinovea je součástí tohoto druhého světa a tedy z něj nemusí odcházet. Znamená to, že zároveň může? Že může opustit svůj virtuální prostor? Pravidla, jakými se řídí celý ten svět mi unikají.

Styx totiž tvrdil, že opustit tento svět nelze, nicméně měl mapu s doslovným křížkem, kde byl konec světa a tam neméně doslovné dveře, kterými bylo možné na první stranu projít. Říkal Tristanovi, že by se měl stát mágem (programátorem?) a vycestovat do kláštera, který je poblíž zmíněných dveří, ale opět tato konverzace nikam dál nevedla. Tristan nikdy nedošel do kláštera. (ostatně, proč by to měl dělat, když našel dveře vedoucí pryč)

Společně se Sinoveou se pokouší rozluštit dveřníkovy hádanky, ale selžou a začínají společně postupně žít. Jejich vztah sílí a vypadá to, že Tristan již nechce druhý svět opustit, protože když mu Sinovea nabídne tu možnost vyluštěním hádanky, jde a skáče z útesu. Zde to vypadá na propojení příběhu, protože i ostatní skuteční lidé se buď zbláznili, nebo zabili (Acheron, Eyana). Nicméně Sinovea dotáhne Tristana ke dveřníkovi, vyluští hádanku, projde skrz, vyluští druhou hádanku a následně se vyprávění mění a příběh už sledujeme z pohledu Tristana, který se v posledním dialogu baví s postavou, která mu náhle vyká, bere ji za ruku, ale pak se ukazuje, že drží v ruce ruku Sinovey a že snad leželi celou dobu vedle sebe, nicméně ona najednou jakoby netušila, že se něco událo.

Poslední věta příběhu pak naznačuje, že oba byli původně z první strany, což ale neodpovídá předchozímu popisu.

A to je vlastně jen zlomek mých otázek. Tedy vzato kolem a kolem musím přiznat své zmatení a neschopnost orientace v textu. Připadá mi, že se mi celý příběh rozpadá pod rukama a nejsem schopen sledovat a rozpoznat, co se v něm vlastně odehrává, co je skutečné a především co je vlastně důležité, čemu bych měl věnovat pozornost.

V momentě, kdy jsem si uvědomil, že takto ten děj popisuji, napadlo mě, že možná právě to byl ten záměr. Napsat příběh postavy, která je sama rozervaná, která už není schopna rozpoznat, co se děje a dala by vše za jistotu skutečného světa. A tuto jistotu může nabídnout až někdo další, protože člověk sám nemá dostatečnou perspektivu, aby bez pomoci dalšího dokázal říct, co je skutečné a co není.

Inu, možná. Možná je vše jinak. Ale i kdyby to bylo jak říkám, stále se nemohu ubránit dojmu, že literárně je text značně nevyvážený a možná až zbytečně složitý tam, kde by pomohlo jasnější vysvětlení svých vlastních pravidel.
Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


Novinky
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
3 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
Limit (minut):
15 | 45
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.39380884170532 sekund.
© 2002 - 2005 Almad, James Timqui a Alcator design © 2002 - 2005 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována,
publikována ani jinak využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků. Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu.