www.Dracidoupe.czO krok popředu - kapitola IV.

Příprava pro tisk (tisknuto 3057x)
Autor: Dart
Přidáno: 15:26:46 05.09.2017
Hlasovalo: 3
Průměrné hodnocení: 3


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
Počet zobrazených příspěvků: 1 / 1
Ikonka uživatele Sccion    [pošta] NEW     15:26:46 05.09.2017

Další příděl do série příběhů z knížectví/království Edor na sebe nenechal příliš dlouho čekat a s malou přestávkou se díváme do rodu Dwarských.

První věc, kterou nemohu opomenout, protože jsem na ni zatím narážel pokaždé, je jméno vypravěče. Je napsáno hned na začátku kapitoly, což je třeba vyzdvihnout.

Náznaky, že se děj v této linii se bude vyvíjet právě tímto směrem, tedy že celý komplot je prací někoho dalšího, kdo v příběhu zatím vystupoval jen okrajově, byly už jemně naznačeny a musím říct, že to funguje vcelku dobře. Konečně je zde vysvětleno to, co bylo už několikrát naznačeno, tedy větší příběhový prvek s hrdinským úkolem zajistit sérii šperků, což by mohlo vést k povýšení knížectví na království.

Zájmy hlavních aktérů jsou si trochu podobné. Dellmar chce získat náhrdelník, aby ho tajemná paní předala králi jako dar Edorských a ten povýšil knížectví na království. Oproti tomu Dwarští si toto nepřejí a chtějí náhrdelník (resp. celou sadu šperků) proto, aby měli dostatečnou moc pro to, aby ... zrušili i knížectví a zařídili oligarchii? Čili jsou tu minimálně dvě skupiny, jejichž cíle jsou relativně protichůdné, jen mě pak přeci jen překvapuje, že Vanderští, evidentně nejvýznamnější rod v celém knížectví, nemají o politické situaci (a tedy i mocném náhrdelníku) ani tušení.

Pokud jde o literární stránku, poskládání příběhu je naprosto v pořádku, vyprávění se věnuje především propojení a dovysvětlení předchozího děje, ale v detailech jsou stále jisté rezervy především v propojování malých úseků textu. Jako příklad uvedu část setkání Ysolia a Dellmara. Aniž by se znali, Dellmar otevírá diskuzi otázkou na syna Ysolia, tedy poměrně osobní dotaz a navíc mu neoficiálně tyká - to naznačuje, jako by se znali. Ysolius si pak následně stěžuje, že je problém se zásobováním vína. To říká někdo, kdo má k dispozici vína dostatek, člověku, kterého vůbec nezná. Dellmar na to reaguje větou, že víno potřebují chrámy a další podniky ve městě a že on sám tím trpí. Ysolius si potřebuje nejen ověřit jeho informace, ale zároveň si zjistit, s kým že to vlastně mluvil. Na obchodníka, který musí sledovat poptávku a nabídku se projevil poněkud neinformován, naopak v závěru příběhu byl najednou informován až příliš, protože dokázal z popisu sira Brentheka (mimochodem, konečně se dozvídám jeho jméno), že jeho dcera byla okradena, vyčíst, že právě ten daný náhrdelník je ten, který je ze sady, o kterou se vlastně nikdy předtím nezajímal.

Všehovšudy se jedná o drobnosti, ale připadá mi, že dávkování informací je stále něco, co se nedaří tak úplně dobře vychytat a podat vhodně čtenáři. Proti tomu zase musím vyzdvihnout komplexnost celého příběhu a věci, které vyčítám, jsou do jisté míry právě cenou za propracovanost celého příběhu. A mít propracovaný děj zaměřený na politiku s několika zájmovými skupinami je záležitost nanejvýš náročná.
Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


Novinky
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
3 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
Limit (minut):
15 | 45
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.28814506530762 sekund.
© 2002 - 2005 Almad, James Timqui a Alcator design © 2002 - 2005 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována,
publikována ani jinak využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků. Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu.