www.Dracidoupe.czPod tlakem - kapitola II.

Příprava pro tisk (tisknuto 1711x)
Autor: Dart
Přidáno: 22:46:07 08.08.2017
Hlasovalo: 3
Průměrné hodnocení: 4


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
Počet zobrazených příspěvků: 1-2 / 2
Ikonka uživatele Dart    [pošta] NEW     2:23:47 09.08.2017
Moc děkuji za hodnocení povídky. Byla tu snaha ukázat čtenáři (hráčům) úhly pohledu na jednu věc, která odstartovala jejich dobrodružství. U některých popisů scenérií přiznávám fakt, že jsem si trochu nahrával pro další dění. U těch bezejmenných hrdinů, jedná se spíše zatím o účastníky příběhu, jejichž jména a popisy budou časem postupně odhalovány.

Ikonka uživatele Sccion    [pošta] NEW     22:46:07 08.08.2017

Po předchozím díle Vendeta přichází pokračování a přináší hned několik překvapení.

Tím prvním je změna vypravěče. Něco naznačilo hned úvodní oslovení, ale s ohledem na předchozí díl se nezdála ani tak marná představa, že by se jednalo o téhož hrdinu, jen že jsme se posunuli v čase dopředu. Zde přichází na řadu drobný problém, který jsem naznačil u svého předchozího hodnocení. Jde o to, že vyprávění je sice z pohledu hlavního hrdiny, to je společné pro obě povídky, ale je vyprávěno s odstupem, hlavní hrdinové jsou si vědomi svých pocitů a i jako čtenář se je dozvídám jejich ústy. Ale jsou mi předkládány formou vyprávění, ne činů postav, všechny pocity jsou mi jasně napsány. Někdy to není zapotřebí a někdy naopak může zapůsobit daleko lépe, když je čtenáři ponechána ta volnost, aby si domyslel, že postava je spokojená či rozčilená. Předposlední věta tohoto příběhu to podle mě dokládá velmi dobře. Po zdárné závěrečné akci se dozvídám pouze:

"Spravedlnosti bylo učiněno za dost."

Je to úderná věta, dokážu si jasně představit, že hlavní hrdina byl spokojený a našel hledaný klid. Právě tak není od věci čas od času, a obzvlášť v příběhově vypjatých chvílích, takto popisy odlehčit. Pomáhá to k větší dynamice a zvýšení napětí.

Hrdina opět nemá jméno. Hodilo by se zde tím spíš, že příběh je opět vyprávěn z pohledu první osoby a jak jsem uvedl na začátku, není zjevné, kdo je vlastně ten, kdo příběh vypráví. Je dobré v tom mít jasno. Tím spíš, že předchozí kapitola končí zmínkou o otci a zde tím začíná. Pokud šlo o záměr a snahu, aby se čtenář až postupně dozvídal, z jaké pozice se na příběh díváme teď, tak čistě za mě to neuspělo.

Všeobecně vzato ale kvalita poskočila nahoru takřka úplně ve všem oproti předchozímu příběhu. S hrdinou se setkáváme okamžitě, hned je postaven před první problém, který se ho dotýká a on ho musí řešit, protože na něm má svůj osobní zájem. Poté je představena první postava, ke které má osobní vazbu a s její smrtí přichází další sada problémů, které musí řešit. V porovnání s první kapitolou je to výborné - tam totiž hlavní hrdina byl v podstatě jen svědkem, sice způsobil hlavní problém, ale vše ostatní se v podstatě dělo kolem něj a i závěrečná věta příběhu byla pouze taková, že ho zajímá, co s tím provede jeho otec. Tedy ne co bude dělat hrdina sám, ale co udělá jiná postava. Zde ne, vypravěč činí rozhodnutí, odůvodňuje své činy a jeho postoje jsou podpořeny událostmi, které se na něj valí. S ohledem na předchozí příběh je celý zážitek o to silnější, protože si můžeme prohlédnout "druhou stranu".

Tedy samozřejmě v momentě, kdy se jako čtenáři ujistíme, že se o druhou stranu skutečně jedná. Pořád se ještě nedokážu rozhodnout, zda byla dobrá volba tajit totožnost vypravěče a nemůžu upřít, že v momentě prozření to na mě zapůsobilo.

Naznačení nové dějové linky s Dwarskými je podle mě dobře podaná. Ysolius by stejně dobře mohl být chápavý dobrý přítel tohoto hlavního hrdiny, nebo chladný kalkulující obchodník, který vlastně stojí za celým komplotem. Scéna, kdy je vyrušen u oběda, ke kterému se po vyslechnutí šokujících zpráv s ledovým klidem vrátí je malý, ale dobře zpracovaný detail.

Je zde i několik příběhově slabších částí, například zabití Vaniena a následné čekání otce na ranhojiče, který se nejprve snažil vysvětlit, co se stalo, ale pak potřeboval čas na to, aby určil příčinu smrti (zastřelení kuší), přičemž podal vypravěči informace, které mu mohl říct i kterýkoliv jiný přeživší celé akce. Leda by ranhojič ze střelných ran určil, že byli napadeni Vanderskými a že Vanien seděl na kozlíku.

Celkově vzato však přetrvává velmi pozitivní dojem, příběh má několik problémů, všechny se týkají hrdiny, všechny jsou řešeny a svým způsobem uzavřeny a stále je prostor pro pokračování.
Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
10 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.32106995582581 sekund.
© 2002 - 2009 Almad a James Timqui, design © 2002 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách