www.Dracidoupe.czEdoras město mnoha tváří

Příprava pro tisk (tisknuto 1600x)
Autor: Dart
Přidáno: 13:31:21 28.11.2014
Hlasovalo: 4
Průměrné hodnocení: 2


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
Počet zobrazených příspěvků: 1-3 / 3
Ikonka uživatele Ascella    [pošta] reputace: 1
Sccion: +1
NEW     6:38:56 02.12.2014
Jů, nefalšovaná kronika! To mám radost, že se po dlouhé době objevil příspěvek takovéto sorty. Kroniky já ráda, a vůbec, všelijaká nahlédnutí do cizích her, od způsobu vedení hry, hráčsého řešení po předávané příběhy.
Když si přečtu toto, napadá mne především "ještě, že mám svou družinu a ne tuhle bandu budižkničemů", je ze zápisků cítit, že hráči si hru užili, byla legrace a tak, ale... no, PJovat bych jim fakt nechtěla, tak nesehraná banda každý za sebe nemůže řešit detektivky, kde se vyžaduje nenápadnost, pátrání, spolupráce...je jasné, že to skončí fiaskem. A pokud ne, pokud nějakým řízením "osudu" je mise splněna.... nu, pokud to všechny baví...

Z hlediska čtenářského je to chaos. Myslím, že mé dedukční schopnosti nejsou z nejhorších, ale občas jse se v textu ztrácela. Je to kronika se všemi klady a zápory, takže z literárního hlediska jen těžko hodnotitelná, na vyprávění by to rozhodně chtělo zapracovat, předat čtenáři podstatné informace, nepodstatné vypustit, trochu si pohrát s formulacemi vět, plynulostí a gradací textu. Prostě ne "jen" kronika, ale vyprávění prožitého příběhu se vším všudy.

Děkuji za nahlédutí.

Ikonka uživatele Plž    [pošta] reputace: 1
Sccion: +1
NEW     12:55:38 01.12.2014
Nebudu se vyjadřovat ke stylu a češtině ale podívám se více na možná úskalí obsahu.

Družina tedy Bergen, Kerin a Effinie si kupují trpaslíka jako otroka. Na jednu stranu se k němu chovají jako k dalšímu dobrodruhovi v družině, berou ho ke strýci jí s nimi za stolem, na stranu druhou ho ale označí cejchem a nedají mu ani sekeru. Podivné rozporuplné chování.

Strýc rodiny Vanderských sám jim zadává úkol proti druhé rodině města asi aby tak mohl zdůraznit a přibít svoje jméno na bránu, že to byl zrovna on. To že jim to zadá je jen důvěra v příbuzného, protože jinak družinu nezná a kdyby někdo z nich šel tuhle informaci prodat dál asi by s tím nic nepodnikl. Navíc sám jim dává kontakt dále na dalšího "elfa" a ten zase dál až se konečně dozví kde a co. Tedy máme další dva lidi, které mohou zcela neznámí dobrodruhové prásknout protistraně, takže jsou asi více než postradatelní.

Trpaslík když tento příběh vypráví tak bych mu nevěřil ani nos mezi očima. Jmenuje, což znamená, že chce očernit někoho a nebo si je příliš jist svým životem, protože v řadách posluchačů může být kdokoliv, například člen jedné nebo druhé rodiny a ani jednomu z nich nebudou jeho slova znít zrovna lahodně. Popisuje de fakto zlodějinu což zase může být velmi zajímavý artikl pro stráže a případnou odměnu za jeho hlavu a navíc má přeci znamení otroka což sám přiznává.

Já jako dobrodruh a posluchač příběhu bych se před tímto trpaslíkem měl hodně na pozoru a nevím jestli bych chtěl strávit noc pod jednou střechou s takovým chodícím problémem.

Dobrodruh Plž

PS: a neberte mě příliš vážně

Ikonka uživatele Sccion    [pošta] NEW     13:31:21 28.11.2014

Máme tu nový popis krátkého dobrodružství, u kterého si ani není těžké představit, že se skutečně odehrálo a pro čtenáře/hráče se může jednat i o malou ukázku, "jak se hraje jinde".

Stejně tak není příliš zatěžko uvěřit, že toto je historka, kterou trpaslík vypráví v nejbližší hospodě dalším dobrodruhům, aby se blýskl svou poslední akcí. V textu samém jsou pasáže, které odkazují na vypravěčův charakter a tak si můžeme představit cynického, mírně obhroublého trpaslíka, který si již v životě něčím prošel a jen tak něco ho nerozhází. Má svou důstojnost, ale priority jsou pragmaticky srovnané.

Příběh je poměrně prostý, dozvídáme se stručnou historii, připojení ke skupině, naverbování k úkolu, předběžné přípravy, samotnou akci a její závěr. Nejedná se o nic heroického, což ale není nutně na škodu. Nakonec každý dobrodruh má i "obyčejné dny".

Co trochu zamrzí je absence náboje. Text je ryze informativní, skládá jednotlivé informace za sebou a chybí v něm nějaká zásadní gradace. Z jedné strany máme velice detailní pohled na prostředí při přijetí úkolu, včetně tak "obyčejných" pasáží, jako je například část, kdy ve třech větách hrdina vstává a otvírá dveře, a na druhé straně vlastně jen jeden poněkud stručný odstavec věnující se samotné akci, u které by naopak mohlo být očekáváno, že to bude ten hlavní bod vyprávění. On i reálný vypravěč, když má promluvit o svých příhodách, by si vybral jen to podstatné, případně jen to, co bych chtěl sdělit. V momentě, kdy zabíhá do zdlouhavých detailů, začíná nudit své obecenstvo a přiznejme si, že podobné příběhy se vypráví především právě pro pobavení posluchačů.

Zkrátka zde došlo k ne zcela šťastnému propojení prvků. Pro popis dobrodružství by bylo lepší zachovat formální popisnou mluvu, která by kupříkladu občas mohla být narušena krátkými dialogy účastníků dobrodružství. Naopak pro využití osoby vypravěče by bylo vhodnější popsat jen samotnou akci, ve které by mohl naplno vyniknout charakter vypravěče, který by nešetřil štiplavými poznámkami a napínal posluchače až do samého závěru, případně by si nějakou tu situaci i mírně dokořenil podle svého.

Je dobrou stránkou díla, že po celou dobu se drží pouze ve vymezeném typu vyprávění, vše je od začátku do konce vyprávěno pouze z perspektivy vypravěče a když o nějaké události neví, nedozvíme se nic ani my. Je pravda, že formálně je tam i několik zvláštností, například že při vyprávění z první osoby je zbytečná přímá řeč v uvozovkách ("Ehm nechal jsem se unést", apod.), přičemž když už je použita, je vhodnější ji zcela oddělit od zbylého textu vlastním odstavcem.

Sarkasmus a ironii je v podobném popisném díle lepší zcela vynechat, a nebo použít rovnou blbuvzdornou formu a za poznámku takového druhu napsat třeba, "... podotkl jsem sarkasticky", atd.
Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
10 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.39921092987061 sekund.
© 2002 - 2009 Almad a James Timqui, design © 2002 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách