FAQ aneb ČKD

Předběžná verze, na dokončení se pracuje.

Na těchto několika stránkách bys měl najít nejčastěji kladené otázky, které padají na tomto serveru a zároveň odpovědi na ně. Pro větší přehlednost je vše rozděleno do tří částí: Technické; Pravidlové a Ostatní.

Technické otázky

1.) Co znamená slovo skin [skyn]? O co se jedná?
Jde o označení pro vzhled serveru - tedy pro jeho vizuální stránku.

2.) Jaké skiny mám na výběr? Jak si je mohu zvolit?
Máš na výběr celkem čtyři skiny. Každý je něčím výjimečný a záleží jen na tobě, který ti bude nejvíc vyhovovat. Zvolit si jej můžeš v Nastavení – ovládání, kde si stačí pouze vybrat ten, jenž se ti nejvíce zamlouvá, zadat jeho název (vlevo dole) a kliknout na „Nastavit!“.

3.) Co je to Chat [čet]?
Jde o místo, kde si můžeš popovídat s ostatními uživateli, popřípadě s lidmi, kteří zde nejsou přihlášeni a jsou tedy na chatu jako hosti.

4.) Jaké jsou na Chatu místnosti?
Stálé jsou dvě místnosti. Místnost I., do které smí každý a Místnost II., do které mohou jen registrovaní a přihlášení uživatelé. Je tomu tak proto, že se někdy může stát, že v Místnosti I. bude nějaký host tapetovat, urážet ostatní atd. Pokud se tak stane, mohou se registrovaní uživatelé přemístit do druhé místnosti, kde je již nikdo rušit nebude. Poté si samozřejmě může jakýkoliv registrovaný uživatel založit svou místnost, která se ale zruší v okamžiku, kdy z ní odejde poslední uživatel...

5.) Mohu nějak poznat, jak dlouho již je uživatel na Chatu neaktivní?
Ano, poznáš to podle zbarvení jeho nicku ve výpisu chatujících lidí (nahoře). Pokud bude jeho nick [nyk] (přezdívka) zelený, znamená to, že za poslední tři minuty odeslal alespoň jednu zprávu a nebo si aktualizoval stránku. Pokud za poslední tři minuty nic neudělal, změní se jeho barva na oranžovou, po šesti minutách na červenou, a nakonec bude po deseti minutách neaktivity vyhozen z Chatu.

6.) Co znamená to divné „R“ před nicky ostatních uživatelů na Chatu?
Jedná se o velice praktickou věc, která ti ušetří spoustu času. Chceš-li napsat zprávu někomu, kdo má třeba složitý a dlouhý nick a nebo se ti nechce jeho jméno vypisovat, stačí pouze kliknout na toto eRko a jeho přezdívka se ti automaticky přenese do okna kam píšeš zprávu.

7.) Mohu si na Chatu nějak měnit barvu/ velikost písma atd.?
Ano, všechny tyto možnosti najdeš v Nastavení na Chatu.

8.) Některá slova na chatu se různě podtrhávají, píší tučně, objevují se různé hlášky či básničky atd. Co se to děje?
Neboj, chyba není ve tvém počítači, jedná se totiž o ducha našeho Chatu jménem Barvínek. Barvínek je speciální skript, který je občas spuštěn při odeslání příspěvku na Chatu (resp. stisku ENTER v okénku) a buď provede nějakou „legrácku“ se zprávou, nebo vymyslí vlastní výrok či dadaistickou báseň, kterou po chvíli přidá. Je to zvláštnost našeho chatu, vzniklá z experimentálních důvodů. Zabránit Barvínkovi v měnění tvých zpráv můžeš v Nastavení pomocí "Ať mě ignoruje", zneviditelnit jeho výroky můžeš pomocí "Nechci ho vidět".

9.) Jak fungují filtry?
Jednoduše zadáš kritéria, podle kterých chceš příspěvky/díla roztřídit a klikneš na „Vypiš!“.

10.) Lze nějak změnit kolik diskuzních příspěvků se mi bude vypisovat v putyce atd.?
Samozřejmě, vše si můžeš detailně upřesnit v Nastavení – Rubriky.

11.) Jak odešlu dílo do rubriky?
Klikneš na danou rubriku kam chceš dílo odeslat a nahoře na stránce klikneš na „Vložit dovednost/Vložit nové kouzlo“ atd. Tam již vyplníš všechny potřebné informace a dílo odešleš redaktorovi k posouzení. Každopádně před odesláním příspěvku ti vřele doporučuji dát ho do Moudré sovy (viz dále).

12.) Odeslal jsme dílo, ale v rubrice se neobjevilo, jak je to možné?
Díla nejdou totiž rovnou do rubrik, ale nejdřív ho musí schválit redaktoři, aby se udržela jistá úroveň. Doba, kterou může tvé dílo strávit v „čekárně“ se liší od rubriky k rubrice, ale většinou je to tak od týdne do měsíce.

13.) Dílo má průměr třeba 4.52, ale mě se u něj obrazují jen čtyři hvězdičky. Jak je to možné?
Je to způsobeno tím, že bylo smazáno hlasování uživatele, který dal třeba 0* (mohl to být nulák atd.) a průměr se podle toho již upravil (předtím byl třeba 4.48). Hvězdičky se ale přizpůsobí až při dalším hlasování.

14.) V čekárně ubylo jedno dílo, ale v rubrice se neobjevilo, kam zmizelo?
Redaktor ho nepustil do rubriky. Pravděpodobně jeho kvalita byla velice nízká a nebo se redaktorovi zdálo, že se z daného tématu dá udělat skvělé dílo a tak ho s pár radami odeslal autorovi zpět. Upozornění, že se toto přihodilo tvému dílu najdeš ve svém e-mailu. Tam se ti také automaticky přeposílají informace o schválených dílech atd. viz níže.

15.) Co je to Putyka?
Putyka je diskusní sekcí našeho serveru, to znamená, že se tam netlachá jako třeba na chatu, ale diskutuje. Příspěvky typu „Ahooooj, o čem tu kecáte“ nejsou vhodné. Můžeš zde vést tématicky rozdělené diskuse s ostatními registrovanými uživateli. Je zde mnoho stolů a každý je zaměřen na jiné téma. O čem stůl je poznáš z názvu a hlavně z popisu stolu (název může být totiž mnohdy zavádějící).

16.) Jak se mám u stolu chovat?
Doporučuji ti při navštívení stolu, který tě zajímá, udělat těchto pár kroků:
  1. Poté, co jsi zjistil o čem stůl je (popis) by ses měl podívat na nástěnku (pokud ji stůl má), kde jsou případně uvedena nějaká pravidla stolu a nebo je zde obšírněji shrnuto o čem stůl je.
  2. Přečti si posledních 20-50 příspěvků, abys pochopil, o čem se momentálně vede diskuze.
  3. Snaž se držet tématu stolu. Je nevhodné, aby si u např. u stolu „Fantasy hudba“ položil otázku „Myslíte si, že by trollové měli mít bonus do obrany kvůli jejich tlustší kůži?“.
  4. Je dobré nechovat se jako primitiv, nepoužívat za otázkou padesát otazníků a nemluvit sprostě atp. Proste se snaž dodržovat jakési zásady slušného chování a určitě nic nepokazíš.
17.) K čemu slouží nástěnka stolu?
Nástěnku může měnit správce stolu (nebo pomocný správce). Většinou na ní najdeš pravidla stolu, výsledky, zajímavosti, shrnutí stolu, seznam členů atp. Záleží jen na správci jakou nástěnku návštěvníkům udělá. Nástěnka je správcova vizitka a tak by na ní měl dbát a starat se o ni.

18.) Mohu si také založit vlastní stůl v putyce?
Ano, klikni na Dračí manuál a najdi sekci Putyka – tam již při troše snaze najdeš odkaz na daný formulář (informace které tam zadáš můžeš v budoucnu kdykoliv změnit.). Uvědom si ale, že správa stolu není v některých případech lehká záležitost a zvaž, jestli máš na takovou činnost dostatek času. Také si projdi všechny již existující stoly a zjisti, jestli se tvůj stůl nebude zabývat stejným tématem jako nějaký již existující. Pokud by tomu tak bylo, nezakládej již stůl nový, ale začni diskutovat u toho staršího.

19.) Jaké má správce pravomoce a povinnosti?
Jsi-li správce nějakého stolu, měl by ses o něj starat a snažit se udržet diskuzi. Máš možnost mazat všechny příspěvky, měnit nástěnku, určovat uživatele, kteří budou mít vstup povolený/zakázaný atd. Pokud se ti zdá, že na to nestačíš (nebo budeš třeba měsíc na dovolené) můžeš určit tzn. „pomocného správce“, který bude moci dělat nástěnku, mazat příspěvky atd. Pomocného správce určíš u stolu v sekci „ADMIN“.

20.) Proč nemohu v Putyce k některým stolům?
Je to tím, že ke stolu máš od správce zakázaný přístup. Pravděpodobně je to tak proto, že u stolu má sídlo nějaká „tajná organizace“ a mohou tam tudíž jen členové daného uskupení. Ale možných důvodů je samozřejmě víc.
Upřesnění: Přístup ke stolu můžeš "nemít" ze dvou důvodů: Buď vlastník explicitně určil, kdo tam smí, a ty mezi nimi nejsi, nebo naopak explicitně určil, kdo tam NESMÍ, a ty jsi v tomto seznamu.

21.) K čemu mi je booknutí stolu?
U stolu máš možnost kliknout na BOOK a tím ho zařadit mezi své oblíbené. Při návštěvě Putyky pak stačí jen ve filtru (vpravo nahoře) zadat „vypsání oblíbených stolů“ a zobrazí se ti jen ty stoly, které máš booknuté. Chceš-li stůl z oblíbených odstranit, pouze klikneš na UNBOOK.

22.) Co znamenají všechny ty podivné značky za názvem stolu v putyce?
Ukážeme si to na příkladu:
A co kečup, taky ho máte rádi? [N] [34/669] [z.] [ig]       Stoly s tématy, která sem nepatří - obhajoba, diskuse      Alcator
Zleva doprava tento "řádek" znamená:
  • Stůl se jmenuje "A co kečup, taky ho máte rádi?". Název stolu funguje jako odkaz ke stolu.
  • Zvýraznění názvu (v každém skinu jiné) znamená, že u stolu jsou od tvé poslední návštěvy nové příspěvky.
  • [N] znamená, že stůl má nástěnku. Jestliže je [N] červené, změnila se nástěnka od tvé poslední návštěvy. Toto N funguje jako odkaz rovnou na nástěnku.
  • U stolu je 34 nových a 669 celkem diskusních příspěvků.
  • [z.] je odkaz na "zapomenutí vaší návštěvy" a navíc nebudeš již nadále upozorňován na nové příspěvky.
  • [ig] je odkaz na "ignorování tohoto stolu" (stůl se nebude vypisovat ve výpisu "Bez neoblíbených stolů").
  • Stůl je ve skutečnosti věnován problematice stolů, které nemají s Dračím Doupětem, fantasy ani fungováním serveru nic společného, diskusi o nich a obhajobě jejich existence.
  • Vlastníkem stolu je uživatel s přezdívkou Alcator.
23.) Co jsou to ty různé sekce v putyce?
Stoly jsou v Putyce rozděleny do sekcí podle jejich tématických zaměřeních. Použiješ-li výpis Putyky "podle sekcí" (Vše podle sekcí, Oblíbené podle sekcí nebo Vše kromě neoblíbených podle sekcí), budou stoly místo pouhého abecedního seřazení seřazeny primárně podle sekcí, a teprve v rámci jednotlivých sekcí abecedně.

O zařazování stolů do sekcí se stará "pan Hostinský" a jeho pomocníci na základě žádostí vlastníků stolů.

Existuje určitá "odpadní sekce" (Korýtko v prachu u cesty), ve které jsou všechny stoly, které nebyly zařazeny jinam. V této sekci je tedy nejvíc stolů a není mezi nimi žádná tematická souvislost.

24.) Kdo je pan Hostinský?
Pan Hostinský, případně "šenkýřka", jsou správci putyky. Dohlíží na pořádek, potvrzují zařazování stolů do různých sekcí, mohou mazat stoly, předávat je do divoké privatizace atp. Budeš-li mít nějaké přání či problém v Putyce, obrať se na některého z těchto redaktorů Putyky, nebo ještě lépe, napiš to ke stolu Rubrika Putyka.

25.) Co znamená křížek ve vlastnících stolu?
Takový křížek ukazuje, že stůl byl vržen do divoké privatizace. V takovém případě může kdokoliv stůl převzít pomocí odkazu „převezmi“, který je u stolu.

26.) Jak se může stůl do divoké privatizace dostat?
Většinou se to stane tak, že správce stolu zjistí, že už se o stůl starat nechce a nebo k němu nemá již co říct a tak opustí patronát nad tímto stolem a nechá šanci dalším. Do divoké privatizace se také může stůl dostat tehdy, pokud se o něj správce evidentně nestará (například tam půl roku nebyl) atd.

27.) Můžu stůl někomu předat jinak než přes divokou privatizaci?
Samozřejmě, v nastavení stolu (kam má přístup jen správce) napíšeš do příslušné kolonky ID uživatele, kterému chceš stůl dát a tuto operaci potvrdíš stisknutím „Předat“.

28.) Kde najdu své ID? K čemu mi je?
ID uživatele najdeš v jeho podrobnostech (je napsáno hned nahoře). Krom toho, že ukazuje jak dlouho je dotyčný registrován (čím nižší, tím déle tu uživatel je), ho použiješ hlavně při různých činnostech se stolem. Tím myslím určování pomocných správců, předávání stolu atd.

29.) Jak probíhá a co vlastně je slučování stolů?
Mají-li dva stoly podobné téma a diskuze u obou stojí za zachování, je možné je „sloučit“. To se provádí v [ADMIN] odkazu u stolu, vyplněním příslušných polí. Diskuze od jednoho stolu se pak kompletně přesune ke stolu druhému a jeden stůl zanikne. Tímto se dá například řešit existence duplicitního stolu.

30.) Co to jsou HTML tagy?

H.T.M.L je zkratka z HyperText Markup Language - Hypertextový Značkovací Jazyk. HyperText je "text", provázaný odkazy (laicky řečeno). Značkovací znamená, že místo toho, aby jazyk přímo vyjadřoval obsah, vyjadřuje svými značkami formu/význam textu, do kterého je přidán (přirovnat by se to dalo k tomu, že akademický titul "Ing." před něčím jménem oZNAČuje, že nositel tohoto titulu je inženýr, je to tedy určitá "značka").

HTML značky jsou určitá definovaná slovíčka, uvedená v zobáčcích < >; tato slovíčka vyjadřují začátek a konec úseku dokumentu, který má být zformátován nějak jinak - má se jednat o nadpis, zvýraznění, odstavec, citát apod.

Kde můžete HTML značky používat:

  • V diskuzních příspěvcích v rubrikách, a v diskuzích v Putyce - v omezené míře.
  • Na nástěnkách stolů v Putyce - v omezené míře.
  • V poště - v omezené míře.
  • Ve svých dílech pro rubriky - zde můžete použít téměř cokoliv, ba co víc: Vaše dílo bude muset být redaktorem upraveno do kompletní HTML podoby, aby se správně zobrazovalo, takže zakomponujete-li do svého díla HTML sami, ušetříte redaktorovi práci a navíc budete mít zajištěno, že bude dílo vypadat tak, jak chcete vy, a ne tak, jak to "odhadne" redaktor.
Ale já HTML neznám!

HTML je velmi snadné. Můžete si vyzkoušet sami sobě poslat následující poštovní zprávu, ze které se naučíte ty nejužitečnější HTML značky (Vezměte do bloku celou následující pasáž od [ZAČÁTEK] po [KONEC] včetně a pošlete ji poštou sami sobě):

[ZAČÁTEK]
Ahoj, já jsem tvá první HTML-obohacená zpráva. Značka i způsobí, že tato věta bude kurzívou. Je potřeba ji ukončit značkou /i

Značka b způsobí, že tato věta bude tučně. Je potřeba ji ukončit značkou /b

Pomocí značky HR vytvořím vodorovnou čáru:



je nadpis první úrovně

je nadpis druhé úrovně

je nadpis třetí úrovně

[KONEC]
Ale v některých rubrikách jsem viděl obrázky a tabulky! Jak to?
Ano, to je pravda. Výše uvedené tagy (značky) fungují v Poště a v diskuzích. Ale v rubrikách je možno mnohem víc - například právě tabulky a obrázky. Nechceme tady ale suplovat práci těch stovek "školiček HTML", které jsou na internetu dostupné, bylo by to zbytečné. Budete-li chtít do nějaké rubriky (pravidlové) vložit své dílo s nějakou tabulkou nebo obrázkem, zkuste navštívit nějaké místo, kde se lze o těchto věcech dozvědět víc, například: JakPsatWeb.cz.

Ne, pořád mi to není jasné!
V tom případě doporučuji navštívit v Putyce stůl "Škola HTML" (ve výpisu všech stolů se nachází až téměř na konci, až po Z), kde se lze ptát a dostat odpovědi.

31.) Má zdejší pošta nějaká netradiční vylepšení a vlastnosti?
Ano, teď ti o nich povím něco bližšího:
  1. Když klikneš na něčí přezdívku (v poště) přenese se tato přezdívka do pole "Komu", což umožňuje velmi pohodlné odepisování bez rizika překlepu.
  2. Nad samotným textem obdržené zprávy vidíš její hlavičku, která má podobu "KOMU: (přezdívka) * [info]". Kromě toho se v hlavičce zprávy nachází ještě odkaz "smazat" a zaškrtávací políčko pro hromadné mazání. Označit všechny zprávy na dané stránce výpisu lze i pomocí tlačítka "Označ všechny", smazat všechny zaškrtnuté zprávy můžete tlačítkem s odpovídajícím názvem.
  3. Odkaz [info] vás přenese do Podrobností o tomto uživateli (v tomto případě o vás).
  4. Až se tvá poštovní schránka začne zaplňovat, budeš potřebovat tlačítka <<, <, > a >> pro zobrazování dalších a předchozích stránek. Malé textové políčko s číslem mezi těmito tlačítky umožňuje (po zadání jiného čísla a stisku ENTER) určit, kolik zpráv má být vypsáno na jedné stránce.
  5. V diskusích u děl v rubrikách a v diskusích u stolů v Putyce se u přezdívek uživatelů nachází odkaz [pošta]. Pokud na něj klikneš, budete přenesen do Pošty, a přezdívka tohoto uživatele bude předvyplněna v poli "Komu". Opět - jedná se o velmi efektivní cestu pro zkontaktování autora libovolného diskusního příspěvku.
Poštovní skupiny

Poštovní skupiny jsou poměrně nový, přesto již osvědčený nástroj pro hromadnou (skupinovou) korespondenci. Na rozdíl od odborníky proklínaných hromadných e-mailů ale poštovní skupiny na našem serveru fungují na bázi oboustranného souhlasu: Než ti někdo může jako jednomu z X příjemců poslat poštovní zprávu, musíš aktivně projevit zájem o členství v poštovní skupině. Poštovní skupiny mohou zakládat pouze uživatelé na vyšším než 0. levelu, nicméně členem skupiny může být kdokoliv, koho do této skupiny přijme zakladatel/vlastník skupiny. Velmi podrobná nápověda k této problematice je v Nastavení - Poštovní skupiny.

32.) Jak funguje přeposílání diskuze/novinek na e-mail?
Přeposílání novinek v jednotlivých rubrikách si můžeš nastavit v Nastavení – Mail list. Chceš-li si nechat posílat třeba i nové příspěvky u stolů v putyce, tak zajdi k příslušnému stolu a klikni na „přeposílej diskuzi na e-mail“. Odhlašovaní probíhá naprosto stejně, jen tam místo původního textu bude napsáno „odhlaš z odebírání diskuze“.
33.) Na koho se mám obrátit s technickými problémy?
- Jestliže se lze připojit na Chat, zkuste se nejprve zeptat, zda někdo netuší, jak na to. Teprve pokud se bude zdát, že jste skutečně narazil(a) na nějaký závažnější problém (chybu v kódu atd.), kontaktujte administrátora na jeho e-mail - je uveden na stránce Tvůrci a Redakce jako správce programu a databáze. Mějte, prosím, na paměti, že pro úspěšné vyřešení vašeho problému je zapotřebí jej popsat co nejsrozumitelněji, to znamená sdělit: Co jste dělali, Co byla vaše poslední akce, po níž došlo k chybě, Zda se objevil v okně prohlížeče nějaký výpis (chybové hlášení atd.), pokud jste zaregistrovaní, uveďte i svou serverovou přezdívku. Není také od věci v e-mailu slušně pozdravit :-)

Pravidlové otázky

1.) Co znamená ta hvězdička za mým nickem?
Každý uživatel našeho serveru má jednu z pěti úrovní a právě ta hvězdička ukazuje, na jaké úrovni daný uživatel je. S vyšším levelem (úrovní) samozřejmě rostou „pravomoce“ uživatele a má jisté výhody. Přehledně to ukazuje tato tabulka.

Pravděpodobně spoustě věcem z té tabulky nerozumíš (reputace, runy atd.) a tak se ti je pokusím na dalších řádcích objasnit.

2.) Kde, kdy a jak si mohu nahrát ikonku?
Ikonku si můžeš nahrát od modrého a vyššího levelu. Tady ti detailně povím, jak si nahrát ikonku, kterou jsi našel někde na internetu, například na redaktorem Tuaxem spravované stránce.

  1. Ukážeš kurzorem myši na ikonku a klikneš pravým tlačítkem.
  2. Ze zobrazených možností zvolíš Obrázek uložit jako...
  3. Uložíš si obrázek na plochu svého počítače, či do dokumentů.
  4. Klikneš na serveru na Nastavení – osobní údaje.
  5. V místě pro nahrání ikonky klikneš na Procházet a najdeš ve svém počítači uloženou ikonku.
  6. Po té stiskneš tlačítko Změnit nastavení osobních údajů
  7. Gratuluji ikonka byla úspěšně nahrána, pokud jsi provedl vše správně...
Důležité ale je, aby ikonka splňovala jisté parametry a to takové: Ikonka musí být ve formátu GIF, PNG nebo JPG a musí mít velikost do 20 000 bytů (necelých 20 kb). Maximální rozměry jsou 40x50 pixelů.

Pokud toto tvůj obrázek nesplňuje, pokus se jej upravit. Pokud nevíš jak na to, nebo se ti to nepovede, zajdi do Putyky ke stolu Ikonky a tam sděl ostatním svůj problém a požádej o pomoc. Určitě se najde někdo, kdo ti ikonku upraví do přijatelných parametrů.

Pamatuj také na to, že ikonka by měla být „slušná“. Pokud bude propagovat nacismus, bude na ní pornografie atp., neskončí to s ní dobře.

3.) Co je to reputace?
Za přínosné příspěvky k článkům v diskuzích, ale i v Putyce, mohou vlastníci fialového, červeného či zeleného levelu udělovat reputační body. Plusová reputace je většinou udělována za kvalitní příspěvek, který je něčím výjimečný, ojedinělý, který přináší do diskuze zajímavý pohled na věc nebo který je třeba vtipný atp. Existují však i záporné reputační body. Je to prevence, aby se předešlo vulgarizmům, zbytečným, nic neříkajícím příspěvkům (např. „To je super!“ – jen aby se splnili podmínky na modrý level) a příspěvkům, které jsou naprosto od tématu v diskuzích či v Putyce. To znamená, že když napíšeš na chatu „Lidi, to je dneska teplo“ tak to je v pořádku. Ale pokud to napíšeš třeba v diskuzi pod recenzi na novou fantasy knihu, pravděpodobně ti někdo udělí reputační záporný bod, to samé platí pro Putyku. Samozřejmě, že záporná reputace se dává i za nesmyslné osobní útoky, vážné prohřešky proti slušnému chování – je to vlastně obrana slušných uživatelů.

4.) Může se mi něco stát, když budu mít zápornou reputaci?
Pokud budeš mít třeba -5 bodů, tak se ještě nic neděje, ale jakmile tvá reputace dosáhne -20 bodů, tak budeš smazán. Ale je skoro nemožné, aby se ti něco takového přihodilo, když se budeš chovat jen trochu jako člověk.

5.) Dostal jsem zápornou/kladnou reputaci, co to znamená?
Nějaký tvůj příspěvek se (ne)líbil někomu natolik, že ti za něj udělil reputaci. Pokud ti neposlal poštou vysvětlení (to se dělá hlavně u záporné reputace) tak si můžeš ve svých podrobnostech zjisti kliknutím na udělenou reputaci za co jsi ji vlastně obdržel.

6.) Co znamená „hlasů“ hned pod mým nickem když jsem přihlášený?
Znamená to, kolik reputačních bodů můžeš dnes ještě udělit. Pro uživatele, kteří ještě nemohou reputaci udělovat (žlutí, modří a oranžoví) je tento ukazatel naprosto zbytečný a začne je zajímat až od vyššího levelu.

7.) Co znamenají hvězdičky za díly v rubrikách?
Počet hvězdiček určuje průměrné hodnocení díla. Každý uživatel může jakékoliv dílo (výjimka viz níže) ohodnotit určitým počtem hvězdiček. 0* je nejmenší a 5* naopak největší možné hodnocení. Ze všech hodnocení se dělá aritmetický průměr a ten se pak zaokrouhluje na celá čísla, které je vyjádřeno počtem hvězdiček. Čím víc hvězdiček tedy dílo má, tím je „lepší“.

8.) Jak mám správně hlasovat u děl v rubrikách?
Neexistuje žádné pravidlo jak správně hlasovat, protože každý má na dílo svůj subjektivní názor, ale můžu ti poradit optimální řešení problému „Kolik tomu dílu mám dát hvězdiček?“.

Určitě bys neměl dílu přilepšovat třeba proto, že znáš osobně autora a nebo k němu chováš nějaké sympatie. Nehodnotíš totiž jeho, ale to, co napsal. Je také dobré své hodnocení odůvodnit v diskuzi pod dílem – zvláště pokud se tvé hodnocení výrazně liší od průměrného hodnocení díla. Ale rozhodně se neřiď podle hlasování ostatních. Pokud je průměr 3* a ty si po pečlivém zvážení myslíš, že to dílo má prostě na 5* tak neváhej a hlasuj – nezapomeň své hlasování pak ale zdůvodnit.

9.) Co znamená možnost „vzdát se hlasování“?
Až do svého hlasování (pokud není hlasování uzavřeno – viz níže) nevidíš kolik hvězdiček dali dílu jiní uživatelé. Chceš-li se podívat, ale nechceš dílo hodnotit (je třeba tvého kamaráda a obáváš se, že bys ho mohl nadhodnotit) můžeš se vzdát hlasování. Uvidíš tak hlasování ostatních, ale sám průměr nijak neovlivníš.

10.) Můžu své hlasování změnit?
Ano, pokud se třeba překlikneš nebo si své hodnocení rozmyslíš, máš šanci ho změnit v časovém rozpětí 3-48 hodin po svém hlasování. Je třeba ještě dodat, že pokud se vzdáš hlasování, tak to již změnit nemůžeš.

11) Chtěl jsem taky hlasovat, ale píše mi to, že „Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.“ Proč tomu tak je?
Postupem času se zvedá kvalita děl v rubrikách. A tak dílo, které před třemi lety dostalo 5* by dnes pravděpodobně jen stěží obhájilo 3* hodnocení. Není ovšem správné, aby se v současnosti uživatelé k těmto dílům vraceli a dávali jim nízké hodnocení, protože na svou dobu ten příspěvek byl třeba velice dobrý. A tak se po 2 měsících hlasování automaticky uzavírá (ale diskutovat se může pořád). To samé se také stane tehdy, když dílo vyhraje Hlavu Zlatého Draka.

12.) Co je soutěž „O Hlavu Zlatého Draka“?
Častokrát se v rubrikách objeví velice kvalitní díla, která si zaslouží „něco víc“ než jen 5*. A právě pro ty je zde soutěž O Hlavu Zlatého Draka (vžil se spíše název OHyZDa). Automaticky je nominován každý příspěvek s průměrným hlasováním vyšším než 4* a tyto díla se spolu utkají. V každé rubrice mohou uživatelé s modrým levelem a vyšším (to aby nešlo jen o to, kdo si založí víc „multinicků“ (viz níže)) určit pořadí třech nejlepších děl. Za 1. místo dostane dílo 5 bodů, za 2. místo 3 body a za 3. místo 1 bod. Po měsíci hlasování se body sečtou a dílo s největším počtem bodů vyhraje. Zcela očividným problémem je, že v některých rubrikách může být třeba jen jedno nominované dílo, zatímco jinde se může vedle sebe sejít několik (desítek) velmi kvalitních děl. Proto má každý uživatel možnost umístit tzv. "Černého Draka" dílu, o kterém si myslí, že by v žádném případě neměl cenu získat a tím mu odečte 5 bodů. Díla, která dostali Černého Draka od více jak 1/8 uživatelů hlasujících uživatelů jsou z konečného pořadí vyřazeny.

Hlava Zlatého Draka se uděluje 2x ročně pro období prosinec - květen (s vyhlášením na GameConu) a červen - listopad (vyhlášení nejspíš na DraConu nebo PragoConu - ještě upřesníme). Co jsou to Cony se dozvíš níže.

13.) Co získám, když vyhraji soutěž „O Hlavu Zlatého Draka“?
Dostaneš +10 reputačních bodů, bude ti předán diplom (na Conu) a tvůj příspěvek získá šestou hvězdičku v podobě bílého dráčka (v některých skinech se zobrazuje bílá hvězdička).

14.) Co jsou to runy?
Runy jsou velmi vzácný prostředek jak někomu vyjádřit vděk, přátelství či úctu. Celé toto téma je trochu složitější na to, abych ho zde rozepisoval. TODO: Zapsat manuál.

Ostatní otázky

1.) Mohu zde hrát DrD?
Není to primární účel těchto stránek (tak tomu je například na www.abarin.cz , www.andor.cz a mnoho dalších), ale to neznamená, že by to zde nešlo – jen k tomu jsou poměrně horší podmínky. Nic ti ale nebrání, aby si založil třeba stůl v Putyce, kde budeš se svými přáteli (nebo jakýmikoliv jinými uživateli) DrD hrát. Další možnost skýtá třeba Chat, stačí si založit místnost, sehnat pár lidí a začít hrát.