www.Dracidoupe.cz


Kouzla


Zakryj písmo *Secrete … scriptum* 
Příprava na tisk (tisknuto 516x)
Přidáno: 14:05:33 02.01.2007
Magenergie:0 podle množství textu, způsobu zápisu a délky trvání
Past:int ~ 10 ~ nic/působí
Dosah:dotek
Rozsah:1 souvislý text
Vyvolání:3 kola + podle délky textu
Trvání:podle dodané magenergie
Skupina:Iluzivní magie
Autor: Gandalv
Průměrné hodnocení:4.45
Popis:

Sesílání

Kouzelník vyřkne první slovo sesílací formule („secrete“) a po té jede prstem (či dlaní, jsou li písmena velká, dále jen prst) po směru textu. Za prstem mu text mizí. Sesílání je zakončeno vyřknutím posledního slova sesílací formule („scriptum“). Magenergie je přidávána kontinuálně, tzn. kouzelník může zakončit sesílání v libovolném okamžiku a co bylo zakryto bude zakryto. V zakončeném sesílání není možné pokračovat. Pokud je sesílání přerušeno, již zakrytý text se odkryje a magenergie přijde v niveč. Přerušení nastává v případe, že kouzelník zvedne prst z textu dříve, než zakončí sesílání, pokud se vrátí prstem zpět, nebo pokud prst do 3 kol nepřejede přes další písmeno, aniž by bylo sesílání zakončeno. Za 1 kolo je kouzelník schopen zakrýt 20 písmen. Během sesílání (zakrývání prstem) je z hlediska soubojového systému kouzelník stále považován za sesílajícího. Písmena nesmí být větší, než kouzelníkova dlaň s prsty u sebe (v plošných rozměrech) a 2 couly do hloubky (vytesaný text apod.).

Pozn.: záleží jen na vás, zda budete tento způsob sesílání používat. Pokud se nebojuje nebo není nic, co by mohlo sesílání překazit, tak se sesílání nemusí řešit, jen se spočítá jak dlouho (je-li to vůbec v dané situaci podstatné) a za kolik se sesílalo. Je to myšleno jako zpestření kouzla a také by mě bavilo, kdyby třeba hráč řekl „zakrývám tenhle text…“ a PJ mu sdělil „Tak povidej, co deláš.“ a sebral mu pravidla sesílání :), nebo při boji.

Princip

Jedná se o iluzi. Iluze zde pracuje tak, že místa, kde jsou písmena, jsou jakoby zaretušována, aby splývala s okolním materiálem, nicméně nic není dokonalé a popisuje to část "Odhalení textu".

Magenergie

Magenergie kouzla je závislá na druhu nápisu, délce textu a délce trvání. V tabulce je uvedena cena za načatých 20 písmen (mezery nepočítaje) a 1 den trvání:
Druh nápisuMagenergie
Napsaný (= nanesené barvivo) na čemkoliv3
Vyrytý (= škrábanec do materiálu) do čehokoliv4
Vytesaný (= vyhloubený) do čekoholiv6
Magický8 + magenergie kouzla, které napsalo text (pouze jednou za celý text, ale časem se násobí)

  • magickým textem se rozumí jak text vytvořený magií samotnou (pouze na materiálu, visící ve vzduchu nikoliv), tak text očarovaný, například kouzlem Zašifruj


Veškerá další uváděná magenergie je vždy za každých načatých 20 písmen a 1 den trvání kouzla, není-li řečeno jinak.

Odhalení textu

Nejprve vysvětlit past v parametrech kouzla: funguje přesně stejně jako v klasických pravidlech, tedy na tuto past si hází postava, když iluzi spatří. Uspěje-li, na tuto postavu iluze nepůsobí a text vidí zcela normálně.

Dostane-li se materiál se skrytým textem do rukou postavě, která o textu neví (a která neuspěla v hodu proti pasti), hodí si při prvním trochu lepším prohlédnutí (při letmém pohledu není poznat opravdu nic) na postřeh. Nápadnost textu je závislá na tom, jakou část materiálu zakrytý text zabírá. Pokud je to jen malinký zlomek, je velmi nízká. S vetším procentem zakrytí se nápadnost zvětšuje, ale asi jen do 50% pokrytí, a pak se opět zmenšuje. Přesne to ukazuje tabulka níže:
Textem zabraná část materiálu (%)5101520253035404550556065707580859095100
Nápadnost textu (%)-30-26-21-15-9-327111414131172-3-9-15-20-25
PJ by ješte měl upravit podle toho, jak moc složitý „vzorek“ je na okolním materiálu, a to čím složitější, tím je zakrytý text nápadnější.

  • text je považován za mechanismus

Pokud postava v hodu uspěje, odhalí pouze, že je na materiálu neco zakrytého. Nechám na PJ ať v závislosti na inteligenci a vědomostech postavy určí, zda postavě dojde, že se jedná o zakrytý text. Pokud postava pozná, že jde o text, muže si hodit na past int ~ 6 ~ odhadne/neodhadne délku textu.

  • PJ upraví podle toho, o kolik postava (ne)přehodila past (přehodí-li např. o 1, určí délku v toleranci +-20% délky, pokud o 6, tak téměř přesně)

Hesla

Kouzelník může stanovit heslo, po jehož vyřknutí se text odkryje. Může také stanovit heslo, po jehož vyřknutí se text opět zakryje, pokud byl heslem odkryt. Hesla mohou býti libovolná a dokonce různá. Pokud kouzelník stanoví pouze odkrývací heslo, bude trvání kouzla v okamžiku odkrytí heslem ukončeno. Při sesílání se heslo/a vysloví, a to na konci textu nebo na konci úseku (úseky viz ob jeden odstavec níže) ješte před zakončením sesílání (proto ty tři tečky v sesílací formuli).

Za 1 (odkrývací) heslo zaplatí kouzelník (při jeho vyřknutí při sesílání) další 1 mag. Pokud stanoví i druhé (zakrývací) heslo, zaplatí další 2 magy. Pokud jsou hesla stejná, připlatí za druhé heslo pouze 1 mag.

Kouzelník může dokonce stanovit více hesel pro různé úseky textu. V takovém případě platí stejné množství jako je uvedeno výše, avšak pouze za úměrnou část textu, která tvoří úsek.

Je možné, aby jeden úsek nebyl zaheslován vůbec, zároveň další jen odkrývacím heslem a zároveň další oběma hesly, a to v jakémkoliv počtu a pořadí úseků. V takovémto případe se úseky chovají zcela nezávisle a odkrývání/zakrývání jednoho úseku neovlivní ostatní. Jedná se však stále o jediné kouzlo a jeho magenergie je stále stejná, i když je jeden či více úseků nenávratně odkryt. Pouze pokud budou nenávratně odkryty všechny úseky, kouzlo končí.

Nakonec kouzelník zaplatí podle počtu souvislých úseků, a to 3 x počet souvislých úseků magů za 1 den trvání kouzla.

  • je-li např. jeden úsek kryt hesly A, další hesly B a pak zase hesly A, jedná se o tři úseky, nikoliv o dva. Oddělenost úseku je odvozena od dráhy zakrývání při sesílání, nikoliv směrem textu

Protikouzlo

I když odkrývání textu pomocí Rozptyl kouzla je účinné, vyskytly se případy, kdy bylo třeba zjistit obsah textu, ale taktéž zajistit, aby zakrytý text pokračoval dále ve své cestě a zůstal zakrytý, nebo byl zakryt magický text, a ten by se mohl rozptýlit spolu se zakrývajícím kouzlem. Proto bylo vynalezeno kouzlo Odkryj písmo (pro přehlednost až úplně na konci).

Ochrana před protikouzelm

Samozřejme i „zakrývači“ museli reagovat, a tak má kouzlo Zakryj písmo ješte možnost zvýšení ochrany před odhalením, a to tím, že past při sesílání Odkryj písmo bude vyšší. Za zvýšení pasti o 1 zaplatí kouzelník paušálně (= nenásobí se ani délkou ani časem) 5 magů.

Odkryj písmo

Magenergie: 5 magů za každých načatých 20 písmen
Past: roz + int ~ 8 ~ 0 (na past si hází sesílající, rozdíl je mezi ním a zakrývajícím kouzelníkem)
Dosah: dotyk
Rozsah: 1 souvislý text zakrytý kouzlem Zakryj písmo
Vyvolání: 3 kola
Trvání: ihned
Skupina: Poznávací
Popis:

Po seslání kouzla se kouzelník (pokud uspěl proti pasti) dozví informaci o zakrytém textu, závisící na tom, jak je text chráněn. Římská číslice označuje váhu informace (a je tím určeno pořadí získávání), za lomítkem je situace, při které se na této váze začne.

I./Text je pouze zakryt
Po seslání se kouzelníkovi text odkryje a zustává odkrytý po dobu, po jakou se ho kouzelník od seslání dotýká.

II.a/Text je zaheslován pouze odkrývacím heslem
Kouzelníkovi je vnuknuto odkrývací heslo a je si vědom, že nelze text opět skrýt.

II.b/Text je zaheslován odkrývacím i skrývacím heslem
Kouzelníkovi jsou vnuknuta obě hesla a ví, které je které. Nyní je tedy muže použít. Je-li text rozdělen na úseky (proběhl bod III.), dozví se všechna hesla.

III./Text je hesly rozdělen na úseky
Kouzelník se dozví přesný pocet úseků.

Pro získání další informace je těeba kouzlo seslat znovu. Informace jsou získávány v pořadí III, II, I, přičemž II.a a II.b jsou rovnocenné a záleží na tom, jak to je.

Závěrem

Chtěl bych poděkovat Lazi_Vlaadovi za odhalení některých pár bugů a za doporučení upravit některé číselné hodnoty.

Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
[Další]
[Předchozí]
Počet zobrazených příspěvků: 11-20 / 39
Ikonka uživatele Dradol    [pošta] NEW     14:06:36 16.01.2007
Ještě mě napadlo zajímavé využití koula, kouzelník a alchymista vyrobý svitek a pak kouzelník skryje písmo na heslo. Pak ten svitek může prodat i s heslem a pak je to svitek jen pro toho kdo zná heslo...

Ikonka uživatele Erlandil    [pošta] NEW     23:33:52 15.01.2007
Fafrin: a co, když jsi pronásledován a umažeš ze zdi varování před zřeba pastmi... nebo ukryješ odstavec na konci deníku, když jdeš po stopě pokladu a víš, že nejsi sám (stačí den, dva, pak budeš mít dostatečný náskok)... někdy stačí, že umažeš jen část textu a úplně změní význam a následky mohou být fatální... je potřeba si s tím vyhrát :)

Ikonka uživatele Fafrin    [pošta] NEW     15:08:01 08.01.2007
1) Je to příšerně drahé!! představa, že bych tím chtěl zakrýt kamenný nápis obsahující návod vstupu do jeskyně aspoň na pár měsíců, nebo v zapečetěné obálce posílat kopiji smlouvy(třeba 4 normostrany á 60 úhozů) nějakému společníkovy, pokud možno tak, aby se během cesty (4 dny) samovolně neroskryla. To mi výjde levněji stvořit portál a říct mu to osobně. (4*4*3*3 = 144).

Je to sice pěkně udělané, ale nedokážu si představit situaci, ve které by to bylo skutečně efektivně využito.

Ikonka uživatele Dvojčepel    [pošta] NEW     14:22:16 07.01.2007
Poklona patří autorovi.

Měknu nebo jsou díla čím dál kvalitnější? Toto je otázka na kterou mi asi neodpovíte, ale to je jedno.

Moc hezké dílko, ač mě kouzelník nebaví, tak jsem si řekl že ohodnotit kouzlo by nemuselo být na škodu. Musel jsem si to několikrát celé přečíst, než jsem si dokreslil i obrázek použití třeba u nás ve skupince kde máme čaroděje hned dva. Kouzlo "Zakryj písmo" se mi líbí velice, vidim v něm jen malou chybu, nicméně musím vytknout i jednu věcí u kouzla druhého, "Odkryj písmo".

Zaprvé-Zakryj písmo: Objevení jako u mechanismů? Troufám si říci, že by se pro to hodil spíš objekt než mechanismus, nicméně v tom takový rozdíl není, u některých ras.

Zadruhé-Odkry kouzlo: 5 magů? Jen? Rozdělil bych to podle kategorie, do které kouzlo zapadá, tedy kategorií, které máš pod římskými číslicemi.

Nemám k tomu jnak co dodat, odevzdám 4 hvězdičky a rád si budu mnout ruce s pocitem, že jsem hvězdičky neudělil marně a za nic.

Ikonka uživatele Dradol    [pošta] NEW     11:33:46 06.01.2007
Není to vlastně jedno kouzlo, ale dvě kouzla :)...

Nápad se mi líbí, je to kouzlo, které není nijak zvlášť akční ale velmi prachatické a takovýchto kouzel je opravdu málo.

Líbí se mi také jak sis s kouzlem vyhrál a celé ho důkladně propracoval.

Obsahově bych vytknul asi jen heslo by nemuselo stát pouze 1mag a pak 2, ale mohlo by i trochu víc.

S úctou Dradol

Ikonka uživatele Zdenál    [pošta] NEW     22:44:28 05.01.2007
Kouzlo je v podstatě bezchybné.

Ale jak bych to řešil já:
Kouzlem spíše materiálním, které text zničí úplně... respektive desmaterializuje inkoust atp. Případně doplní materiál do vysekaných míst.

Na napravení bych nepovolil ani rozptyl ani zlom kouzlo, jelikož by šlo o definitivní změnu daného místa ale nějaké kouzlo tipu rescriptum, kde by kouzelník stejným způsobem přejel rukou po místech kde by očekával zatajený text. Házel by si na rozdíl úrovní jestli se mu to povede.

Toto navracecí kouzlo by fungoalo tak že by informace bralo od sféry jako "vědění napsaného" nebo "vědění minulosti" (otázka vkusu), a na základě těchto informací by to tam navracelo do původního stavu. V případě zamčení sféry by se to bralo od nejblíže vyšší a pravidlově by se to projevovalo že v hodu na past by se brala rozdíl úrovní přiměřeně vyšší. Mohl by tedy tyto informace zjišťovat také theurg (ovšem bez navrácení do původního stavu)

Ale jak řikám, jde jen o otázku vkusu jak kouzlo s tímto efektem interpretovat. Pro mě 5*

Omlouvám se všem co jsem nestihl urazit.

Ikonka uživatele Gandalv    [pošta] NEW     16:29:50 04.01.2007
Gurni: myšleno že se násobí dobou trvání.

Ikonka uživatele Gurni    [pošta] NEW     14:31:37 04.01.2007
Už od začátku se mi to opravdu líbílo. Systém sesílání je opravdu důmyslný a zajímavý.

magenergie u Magického textu (pouze jednou za celý text, ale časem se násobí)..zajímalo by mě, kdy nastane to časem.

Protikouzlo a ochrana před ním jsou vynikající nápady

rozhodně hodnotím 5*

Gandalv: Pachem obsah nepoznáš to ne, ale pokud ucítíš zápach nějakého typického inkoustu, potom by inteligenmtnějším postavám mohlo dojít, že je text skrytý a potom by se teoreticky mohla snížit past na jeho odhalení.

Ikonka uživatele Jan Ukrutný    [pošta] NEW     12:17:26 04.01.2007
Zdravím autora,
najskôr by som chcel oceniť nápad, spracovanie a použitelnosť. Nedostatkov a nejastností je malinko i keď nejaké sú. Myslím že použiteľnosť kúzla sa znižuje kvôli pomerne vysokej cene. Ale v každom prípade si ako PJ aj ako hráč viem použitie tohto kúzla predstaviť. S čistím svedomím teda hodnotím 5*.

S pozdravom JU


Ikonka uživatele Skřetoštěp    [pošta] NEW     21:40:15 03.01.2007
Ke svému příspěvku bych ještě rád dodal, že kouzlo bych si jako postava asi nevzal. Nicméně jako PJ bych to velice uvítal pro zpestření NPC postav.

[Další]
[Předchozí]


Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
15 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.80029201507568 sekund.
© 2002 - 2009 Almad a James Timqui, design © 2002 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách