www.Dracidoupe.cz


Hraničářská kouzla


Nová kouzla pocestných
Příprava na tisk (tisknuto 1370x)
Přidáno: 14:30:39 26.05.2008
Skupina:Kouzla pocestných
Magenergie:0
Vyvolání:0
Druh:Klasická
Autor:Shadowmage
Průměrné hodnocení:3.75
Popis:

Od 6. úrovně:

Vyčisti vodu

magenergie: 1 mag/čtvrtka vody
dosah: dotyk
rozsah: 1 čtvrtka vody
vyvolání: 5 kol
trvání: stále (resp. do znečištění)
pomůcky: sušené květy heřmánku

popis:

Chodec rozemnutím květů heřmánku do nečisté vody udělá z této nepitné vody pitnou. Voda voní slabě po heřmánku. Na jednu čtvrtku vyčištěné vody jsou třeba 2 mn květů. Chodec se takto nedokáže zbavit jedů v nápojích, ale připraví poživatelnou tekutinu, kterou bez jakýchkoliv následků mohou pít i postavy nenavyklé životu v přírodě. Pro jednoduchost předpokládejme, že schopný PJ dokáže posoudit, jakou vodu je možné ke kouzlu použít. Typickým příkladem budiž voda mořská (salinita se sníží na normální hodnotu), z rybníka apod.Průvodce

magenergie: 10 magů za každých načatých 10 mil cesty
dosah: dotyk
rozsah: 1 tvor s inteligencí alespoň 1
vyvolání: 1 směna
trvání: (úroveň cíle X stupeň jeho inteligence) dní
pomůcky: žádné

popis:

Chodec se vyzná ve svém okolí, ale někdy je nutné, aby někdo z jeho přátel někam došel bez něj. V takovém případ pak chodec může vložit dotyčnému do mysli obraz cesty, takže bude schopen dojít k cíli stejně dobře jako sám chodec. Cíl kouzla získává představu kudy jít, kde odbočit, je o ní dokonce schopen mluvit s ostatními, které třeba při cestě potká. Kouzlo účinkuje v mysli cíle tolik dní, kolik je součin jeho úrovně a stupně inteligence, poté efekt kouzla náhle mizí a dotyčný se musí spoléhat na to, jak si cestu zapamatoval on sám, když po ní putoval. Kouzlo chodec sesílá dotykem dlaně na čele cíle během oné jedné směny.

Př.: Chodec Selian se zraní při putování za královnou víl, které nese jistý drahokam. Není schopen nějaký čas putovat, ale úkol nepočká. Přenese tedy svou znalost trasy, po které šel již mnohokrát, na přítele, kouzelníka Fiora. Ten bez problémů trasu dlouhou 32 mil urazí (Seliana to stálo 40 magů), vyhne se všem nástrahám vílího lesa a královnu najde, dokonce poradí bloudícímu kupci. Fiore má inteligenci 16/+2 a je na 2. úrovni. Cestu si tedy v hlavě uchová (2x16)=32 dní. Měl by tedy putovat průměrnou rychlostí alespoň 2 míle denně, pokud nechce ani na zpáteční cestě čelit nástrahám vílího lesa již bez znalosti cesty.

Chodec může takto očarovat i zvířata, musí ale brát na vědomí, že jejich nízká Int výrazně sníží trvání kouzla. Přesto se to může hodit.

Př.: Chodec Selian vyrazil na pomoc druidovi, který by se rád zbavil obra lidožrouta, usídlivšího se na kraji lesa. Je ale ochromen obrovým řevem a uvězněn, obr jej přiváže řetězem za nohu ke stromu a jde spát. Selian hvízdnutím přivolá svého psa, aby mu vložil do mysli obraz cesty k druidovi, aby mu donesl rychle naškrábaný vzkaz se žádostí o pomoc. Cesta ke druidovi je krátká, okolo 10 mil. Selian tedy utratí 10 magů a vybaví psa (životaschopnost 2, inteligence 1) znalostí cesty na 2x1, tedy 2 dny. Během nich by měl jistě pes k druidovi stihnout dorazit, doufejme, že Seliana obr mezitím nesní.

Od 16. úrovně:

Mystický strážný

magenergie: 5 magů na hodinu, aktivace 10 magů
dosah: dotyk
rozsah: 1 strom a 1 jantar
vyvolání: očarování stromu a jantaru 3 směny, aktivace 1 kolo
trvání: podle dodané magenergie, maximální doba trvání strážného před aktivací je nejvýše tolik dní, kolik je úroveň chodce
pomůcky: jantar (alespoň 5x5 coulů plochy), strom

popis:

Chodec očaruje určitý strom a svůj kousek jantaru tak, že je následně určitý počet hodin schopen v jantaru vidět situaci, která se odehrává v okolí očarovaného stromu. Kdykoliv v dané lhůtě po očarování stromu může aktivovat svůj jantar, v kterém pak příslušný počet hodin vidí to, co by viděl, kdyby stál na místě očarovaného stromu. Svou vůlí může měnit v jantaru zobrazovaný směr pohledu z pozice stromu tak, že je schopen hledět postupně všemi směry. Vidí matně a v medových barvách, takže má v situaci vnímané mystickým strážným pouze poloviční postřeh. Maximální dosah vidění je 20 sáhů. Vhodné pro sledování, zda se někdo např. blíží k posvátnému dubu u cesty, do cestovního hostince U Staré lípy apod. Maximální funkční vzdálenost mezi strážným a chodcem je tolik mil, kolik je trojnásobek chodcovy úrovně. Chodec musí maximální počet hodin, po které bude pozorovat okolí z pozice stromu, určit již při seslání, může se mu tedy stát, že při předčasné aktivaci přijde o to, co vlastně chtěl vidět.

Př.: Žárlivý chodec Selian se dozví, že jeho vyvolená plánuje o příští úplňkové půlnoci schůzku s elfským ctitelem pod Velikým Bukem, což je velikán, stojící na kopci u cesty. Bohužel musí odcestovat s družinou za královnou víl, takže ji nemůže zkusit načapat „in flagranti“ sám. Neváhá proto Veliký Buk očarovat na dobu 5 hodin, což ho stojí 25 magů. Selianova úroveň je 10, může tedy svůj jantar aktivovat kdykoliv do deseti dnů, což mu stačí. Sedmý den své cesty, když se přiblíží Velikému Buku na dosah menší než 30 mil vzdušnou čarou, chvíli před půlnocí jantar za 10 magů aktivuje a začne snoubenku šmírovat. Elf se ale dostaví se značným zpožděním, pak asi dvě hodiny se slečnou klábosí. V momentě, kdy se k ní otočí a přiblíží se svými rty k jejím, tak obraz v jantaru zmizí. Rozzlobený Selian tedy neví, zda došlo i k něčemu víc či ne.Přízračný poutník

magenergie: 15 magů na jednu míli stop
vyvolání: 10 kol
trvání: dle dodané magenergie
pomůcky: popel ze spáleného těla humanoida (alespoň 10 mincí)

popis:

Chodec klidně, zvolna kráčí, přitom se soustředí na seslání kouzla. Pak se zastaví, rozhodí hrsti popela a z toho se ve vzduchu utvoří jakýsi mizivý obrys humanoida stejné třídy velikosti jako je chodec. Ten vykročí směrem, kterým do té doby šel chodec, zanechávaje za sebou totožné stopy jako chodec do té doby (bude souhlasit hloubka, i když přízračný poutník sám o sobě nic neváží), za 1k6 kol se postava rozplyne v povětří, ale stopy pokračují samy „v chůzi“. Rychlost této chůze je vždy okolo 5 mil za hodinu. Kouzlo je vhodné pro zmatení nepřátel, sám chodec se totiž může vydat naprosto jiným směrem. Stopy pokračují přímým směrem, vyhybají se přitom překážkám, které by chodec nepřekonal (kmen stromu, skála, rozhodně nepůjdou směrem kolmo k zemi třeba po skalní stěně, okolo překážky jdou vždy nejkratší možnou cestou). Objeví se ale i na povrchu, kde by se chodec probořil (tenký led pokrytý sněhem, bažina), ne však na vodě. Narazí-li na vodní plochu, skončí na břehu a pokračují na druhém. Chodec tak dosáhne udivujících efektů pro své pronásledovatele: jeho stopy se jim mohou zdát náhle rozdvojené, mohou je zavést do močálu, zatímco chodec jde v klidu s využitím maskování svých vlastních stop jinam. Někdo také může spatřit přímo vznikající stopy přízračného poutníka, pak se mu bude zdát, jako by tu kráčel někdo neviditelný. Tyto přízračné stopy nemají pach daného chodce, vždy smrdí po spáleném mase. Snadno tedy může jejich výskyt v krajině leckoho vyděsit. (Pro představu PJ, jaké mohou mít stopy účinky na prostý lid: obdobně jako tzv. „ďáblovy stopy“ v hrabství Devon, Anglie.) Chodec na 16. a vyšší úrovni vždy přízračné stopy pozná.

Toto kouzlo může být dobrými (ZmD a ZkD) chodci považováno za poněkud pochmurné a zdráhají se ho použít, přece jen se k němu používá popel z humanoida. PJ proto může dobrému chodci nabídnout méně kontroverzní variantu kouzla: jako pomůcka pak poslouží rozdrcená habrová kůra, smíchaná s vodou a pylem. Vzniklou směsí si chodec pomaže bosé nohy a vydá se na cestu, brzy z jeho těla "vystoupí" jakási přízračná postava... dál je účinek kouzla stejný, až na to, že vzniklé přízračné stopy voní po lesních bylinách. Tato pomůcka je ovšem méně účinná, což se projeví zdražením kouzla na 17 magů za míli stop. Přízračné stopy vydrží v krajině stejně dlouho jako normální stopy, v závislosti na počasí nebo rušnosti cesty.

Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
  [Předchozí]
Počet zobrazených příspěvků: 1-10 / 15
Ikonka uživatele Andokajn    [pošta] NEW     0:58:58 17.06.2011
Máš tam chybku u příkladu

hned první příklad u kouzel od 16. úrovně jak může ten chodec na 10. úrovni to seslat?
(aha tak to již psali podemnou)

jinak mě se to celkem líbí, ale trošku bych si to upravil

a ten přízračný chodec mi děsně připomíná zmatení stop u chodce, ale ty pak páchnou po medvědovy nebo tak...

Ikonka uživatele Hipýk    [pošta] NEW     2:46:18 21.07.2008
Ani jsem to nečetl, ale řekl bych, že je to sračka.

Maveve, ty hubená srabácká prašivko. Rozkopnu tě jako hlemýždě ty játro zasiflený.

--Snorč

Ikonka uživatele Mavev    [pošta] reputace: 1
Salmar: +1
NEW     17:34:56 04.06.2008
Abych to shrnul celkově, tak se jedná o tři originální kouzla, jejichž zpracování pokulhává. A pak jedno kouzlo jako bonus, které je krátké a dobře zpracované.

Vyčisti vodu
- tohle jsem už někde někdy viděl, za boha se nemůžu vzpomenout kde
- jediná výtka, čtvrtka vody je poměrně malé množství, soudě dle skupiny je to kouzla pomáhající chodcovi na cestách, tudíž by vhodnější rozsah kouzla, byl třeba 1 měch vody, samozřejmě za více magů.
- takhle ta čtvrtka svádí k tomu, že chodec může vyčistit studánku, má-li dost magů

Průvodce
- řekl bych málo muziky za hodně pěnez
- popsání cesty tímto kouzlem se pro mě jeví jako účinné a smysluplné pouze jedná-li se o zvíře a to s využítím pouze na kratší vzdálenosti
- chce-li hraničář nějak popsat cesty jiné postavě je mnohem efektivnější použít telepatii
- jedná se o obraz nebo o vzpomínku/myšlenku. Z textu není jasné, jestli takto získáná "mapa" po uplynutí trvání kouzla vymizí z mozku, nebo se lze během trvání kouzla cestu naučit.
- v tomto podání mi to spíš přijde jako kouzelnické kouzlo, rozhodně by nebylo naškodu, to nějak "zpřírodnit", třeba očarovat kus klacku, který by ukazoval směr cesty

Mystický strážný
- první co mě praštilo do očí jsou rozdílné úrovně v hlavičce a v příkladu, je to úsměvné, což mě přivádí na fakt, že i pro samotného autora je těžké si zapamatovat jak kouzlo vlastně funguje. Je v něm spousta čísel, dosti násobení a spousta proměných =>chtělo by to nějak zjednodušit
- chodec očaruje strom (trošku šíléné, ale budiž) a jantar, a následně v jantaru pozoruje dění okolo stromu. Přičemž může koukat libovolným směry. Zajímá mě jen jedna věc? jak strom vnímá? čím?
- přenáší toto kouzlo i zvuk? v příkladu je psáno, že elfák se slečnou asi dvě hodiny klábosí. Jak to náš chodec poznal? Má snad toto kouzlo funkci zoom?
- dosah 20 sáhů od stromu, přenášený na "obrazovku" 5x5cm a ještě nekvalitně, to se mi nezdá jako vhodné kouzlo pro sledování.
- celkově je toto kouzlo plné "chybiček" a vzájemných protikladů...

Přízračný poutník
- příliš drahé příliš, aby kouzlo splnilo svůj účel je potřeba spousta magenergie, zmást pronásledovatele se nepovede během 1 míle.
- Rychlost této chůze je vždy okolo 5 mil za hodinu. to znamená tedy kolik? Což podle pravidel znamená, že Mystický poutník, má proměnné body pohybu. Jde stejně rychle na rovné upravené cestě, tak i v závějích sněhu. Pro větší podobnost s chodcovými stopami by bylo lepší dát nějáké body pohybu namísto dané rychlosti
- jak moc je cítit zápach spáleného masa?
- bylo by fajn, aby "přírodnější varianta" kouzla byla aplikovatelná třeba i na jezdecké zvíře...

Ikonka uživatele Shadowmage    [pošta] NEW     16:14:17 31.05.2008
Blacksword: salinita je termín, vyjadřující množství soli ve vodě. jinak díky... ale dals mi 3, ne 4 :-)

Ikonka uživatele Blacksword    [pošta] NEW     13:52:43 31.05.2008
zdravím
Eh no slanita spíš slanost ne?
Ale jinak dost použitelná a dobře spracovaná dávám 4*

Ikonka uživatele Kibe    [pošta] NEW     1:07:09 29.05.2008
Koukám, že bych měl něco napsat ohledně svého hodnocení...
U prvního kouzla mi vadí, že udělá z jakékoliv vody vodu pitnou a to za minimální cenu(myslím, že by bylo lepší, kdyby kouzlo čistilo jenom od biologického znečištění, protože kouzlo "odsol vodu" za 2magy/čtvrtku tu už myslím bylo).
"Průvodce" se mi nelíbí, protože to je kouzlo stvořené pro velmi konkrétní situaci(sice možnou, ale to by si hraničáři mohli pro jistotu přidat mnoho dalších kouzel, aby se dokázali vypořádat s nastalou situací). Navíc konkrétně v tomto případě to vede k ochuzení hry o role-play a zábavu nebo zkoušku paměti hráče, který by hrál kouzelníka Fiora.
"Mystický strážný" se mi líbí, jen by to možná mělo spadat pod hraničářská kouzla obecně.
"Přízračný poutník" je zajímavé kouzlo, ale jsem trochu na pochybách zda je takové kouzlo v "kompetenci" chodce, nebo spíš kouzelníka(kde jsem ho už viděl-nevím, zda tady na stránkách).

Zvažoval jsem, že hodnocení zvýším na 3, ale už mi uplynula lhůta.

Ikonka uživatele Fafrin    [pošta] NEW     9:34:45 27.05.2008
Tak mě napadá, jestli Mystický strážný je vhodný do kategorie kouzel pocestných. Přece jen by to spíš mělo být společné kouzlo chodce a druida.
Co se týče herních mechanismů kouzel, nemám výhrad, jen se mi trochu nelíbí délka trvání průvodce, zvláště když výdrž kouzla nijak nezávysí na schopnostech druida ale pouze na schopnostech postavy.

Ikonka uživatele zerafel    [pošta] NEW     8:57:05 27.05.2008
Zdravím autora...

Kritika letem světem:

1) Vyčisti vodu - stejné kouzlo můžeš najít i u mého Strážce vodstva (pro srovnání). Moc se mi nelíbí míchání efektů odstranění nečistot a vyplavení soli. Jde přece jen o dva různé mechanismy, takže jsi z toho mohl udělat i dvě různá kouzla. Je to ale spíše věc názoru :o)

2) Průvodce - trvání se mi zdá moc dlouhé. Asi bych tam přidal ještě nějaký zlomek jako 1/2 krát apod. Jinak se mi kouzlo líbí.

3) Mystický strážný - Hlavička je dost chaotická a kouzlo celkově až se skvělím nápadem se mi jeví jako maglajs kouzel dvou - Samotné kouzlo pro očarování (očarování stromu a jantaru) a kouzlo pro aktivaci (začátek sledování). Opět by se to hodilo rozložit na dvě kouzla jednodušší.
Fungování kouzla jsem v podstatě pochopil až z příkladu :o(
Poznámka: Pomůcky - strom zní fakt komicky :o)

4) Přízračný poutník - název mi připomíná kouzlo přízračného chodce z warcraftu, ale to je vedlejší :o)
Celkem mi vadí na tomto kouzle ten viditelný efekt. Hraničářská kouzla se vyznačují mimo jiné i tím, že spousta z nich proběhně nepozorovaně (neviditelná ochrana proti dešti, psychická kouzla, léčení formou dotyků - a ne healování jak v nějakých hrách atd). Viditelný (a mnohdy i megalomanský efekt) je spíš doménou kouzelníků.

Celkově váhám mezi 5* a 4*. Nějaké chyby tam jsou, ale použitelnost je obrovská. Budu hodnotit za sebe, já bych musel opravovat, takže ti dávám 4* s malým bonusem do budoucna :o)

Ikonka uživatele Shadowmage    [pošta] reputace: 1
Mavev: +1
NEW     0:16:42 27.05.2008
Díky za schválení a většině i za hodnocení, protože je pozdě, přejdu stručně ke kritikám, ať si to zítra můžete přečíst:-)

Salmar:
Voda, na kterou s ekouzlo vztahuje, je pro jednoduchost považována ve všech případech za stejně náročnou na vyčištění. U vody, která by byla na čištění snazší, předpokládám, že je pitná i tak, sama o sobě (voda z pomalu tekoucí říčky). Voda v rybníce sice není slaná, je ale stojatá a zatuchlá. V louži je zas třeba spousta nečistot. Takže jsem se rozhodl nekomplikovat kouzla a nechat je v pravidlovém rozsahu.

Průvodce by takto jistě upravit šel, zapomenutí cesty je prostě nutné riziko, které s sebou kouzlo nese. Vzhledem k tomu, že je často používáno v nouzi, to riziko asi každý podstoupí (viz uvězněný u obra).

Mystický strážný: ano, ta úroveň v příkladu nesedí, to mi bohužel uteklo. Ale pro pochopení funkce kouzla se nic nemění, osttaně sama pravidla používají abstrakci v tom smyslu, že "kouzelník na úrovni N utratí X magů, které ovšem nemá" .

Jantar ukazuje v medových barvách a mírně rozostřené obrysy. Obraz děje, který probíhá za tmy, bude sice proto o něco málo nejasnější, ale přece jen světlejší. Takže za (záměrně uvedeno) úplňkového světla by snad zmíněný výjev postřehnout mohl.

poutník:
Stopy vznikají stejné, jako byly při sesílání. To jsem sice výslovně nezmínil, ale vidím, žes to pochopil správně. Nedostatky pak mohou pronásledovatelé přičíst změně naložení, pokud budou pronásledovateli vlastní postavy, jistě je napadne mnoho teorií, jak že to s těmi stopami je. Strach a nejistota by měly být přirozenou reakcí. Stejné stopy na tenoučkém ledu, poprášeném sněhem i na kolmé skále opravdu udiví...

Za dobré postřehy +rep.


Falhir:

Podle světa si PJ může dosadit libovolnou vhodnou bylinu. Já zvolil heřmánek jako dřívě běžnou rostlinu rostoucí u cest, s léčivou mocí.

Průvodce má tu cenu záměrně, aby krátké cesty vždy stály minimálně 10 magů.

Úroveň v příkladu mi omylem ujela, snažil jsem se o číslo, kdy by se to dobře počítalo. Platí samozřejmě hodnoty v hlavičce kouzla a nadpisu.

Nathaka: díky, třeba ti k prorokovi pomůžu vymyslet něco ještě lepšího:-) Hodnocení je každého věc, když někdo myslí, že je to snůška podprůměrných kouzel, těžko mu to budu vymlouvat, můžu mu jen nabídnout srovnání s úrovní rubriky a požádat ho, aby uvedl, co konkrétně se nepovedlo, jistě by to prospělo nejen mně...

Ikonka uživatele Nathaka Warrior    [pošta] NEW     22:33:34 26.05.2008
Kvůli tvému mystickému strážnému už nesklidí mé prorokovy obelisky takový úspěch. Ale já se pomstím.

A propos, nevím, za co někdo dokáže strhnout tomuto dílu až tři hvězdy. Mám tu vše potřebné, navíc jsou kouzla čtyři! Všechna použitelná, některá z nich i dost originální. Zpracování výborné a text čistý. Jen pouhé detaily můžete vyčítat.

  [Předchozí]


Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
9 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.79814004898071 sekund.
© 2002 - 2007 Almad, James Timqui a Alcator design © 2002 - 2007 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována,
publikována ani jinak využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků. Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu.