www.Dracidoupe.cz


Hraničářská kouzla


Očisti
Příprava na tisk (tisknuto 1475x)
Přidáno: 22:07:21 05.02.2007
Skupina:Kouzla pocestných
Magenergie:2 magy
Dosah: dotek
Rozsah: chodec
Vyvolání:10 kol
Druh:Klasická
Četnost:neomezeně
Pomůcky:dřevěná miska plná čisté vody
Autor:Mavev
Průměrné hodnocení:3.45
Popis:Trvání : ihned

Kouzlo slouží k jednoduchému účelu. K fyzickému očištění oblečení, zbroje, zbraní, kůže, vlasů od „přírodní“ (viz. níže) špíny.

A jak to funguje

Chodec si před sesláním naplní dřevěnou misku vodou, poklekne před ní, založí ruce na prsou a soustředí se na seslání kouzla. Během 5. kola voda z misky jakoby zmizí. Bystré oko může poznat, že v úzkých a nepatrných pramíncích obtáčí hraničáře. V následujících kolech se z chodce postupně smyje veškerá „přírodní“ špína. V 10. kole se voda „objeví“ zpátky v misce a je úplně špinavá. A naprosto nepoživatelná.
Toto kouzlo neoholí chodce, nespraví mu oblečení ani nic podobného!!! Pouze odstraní z jeho šatů a vybavení, a z něj samotného „přírodní“ špínu.

Proč jen chodec

Odpověď na tuto otázku je poměrně lehká. Pouze a jen chodec, jelikož ke kouzlu je potřeba miska s vodou, tedy pomůcka a tudíž kouzlo pocestných, kterými disponuje pouze chodec. A zároveň si myslím, že druid, který se snaží vyvarovat konfliktu se zvířaty, toto kouzlo nepotřebuje.

Přírodní špína

Pod tento pojem spadá veškerá nečistota, kterou vyprodukuje příroda. Tedy bahno, smůla, „tráva“, zvířecí trus, krev a jiné tělní tekutiny, chlupy, šupiny pozor nikoliv však z humanoidů, stopy po soli, a další přírodní věci.
Naopak kouzlo neúčinkuje na nečistotu, se kterou měl co dočinění člověk (myšleno též i jako elf, hobit, atd.). Jako například alkoholické nápoje, omáčka z jídla,atd. Zkrátka vše na čem se člověk podílel.

Děkuji všem, kteří se vyjádřili v MS, zejména Legarovi, Skřetoštěpovi, Folcwinovi, Tinmiriel a Firefanaticovi.

Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
  [Předchozí]
Počet zobrazených příspěvků: 1-10 / 34
Ikonka uživatele Emiel    [pošta] NEW     19:22:56 03.09.2007
Zajímavý nápad a poměrně hezké zpracování. Kdby ještě bylo otevřeno hodnsocení, nejspíše byhc hodnotil 3* a to protože:
úplně si vypustil možnost, že by někdo prostě nepoužil misku ,ale stoupl si do křištálové studánky, kde nejhlubší je les.. - však to znáš...
Trochu mě zaráží vnořená část - pozor nikoli však z humanoidů - to máš na mysli šupiny nebo co?? A proč ne? Z humanidů stříká krev jak oze všech a lidé si jí sami nevyrábějí. Pokud by šlo o šupiny, tak většina humanoidů co ej má, moc ve městech asi nežije, že ne??
to bude asi tak vše.

S pozdravem Emiel

Ikonka uživatele Fafrin    [pošta] NEW     15:03:15 19.04.2007
Jen jedna připomínka k jakémusi argumentu proti vhodnosti kouzla pro chodce:
Chodec nechodí jen přírodou, občas (docela často) zapadne do nějaké putyky, co potká cestou..., a pokud tedy máme chodce pocestného (chodí po cestách v pustinách, nejedná se o podomního prodejce ani o chlapa co se cestou domů po cestě zastaví v každé hospodě), pro takového chodce se toto kouzlo pocestného hodí. Přece jen, být zelený od trávy až za ušima. Taky třeba proti blechám by to nemuselo být marné...

Na můj dotaz ohledně humanoidí krve jako běžné součástí přírody mi nikdo neodpověděl, a já chci!

Ikonka uživatele Jan Ukrutný    [pošta] reputace: 1
Mavev: +1
NEW     14:51:48 03.03.2007
Zdravím autora,
je mi líto že jsem nemohl přečíst vší předešlou kritiku, neboť hodnotím dost pozdě a čtení by bylo hodně. Vyjádřím tedy múj vlastný názor.

Já jakžto larpák, dobře vím co je to zašpinění přírodou, i když je pravda že teď hraju spíše paladiny, ale v minulosti obcoval jsem s povolání chodce a tak i s nečistotou s ním spojenou.

Nápad i spracování hodnotím velice kladně a neboť mě ihned napadlo obrvské množství případú použití tohoto kouzla v praxi, i mé hodnocení použitelnosti bude vysoké. S čistým svědomím tedy dávám 4*, neboť vím jak užitelčné je toto kouzlo.

Nemohu si odpustit několik příkladú:

-Chodec zapadne až po uši do bláta a když se mu z něj podaří vyhrabat, je mu oznámeno že je očekáván na radě strážcú lesa, kde by si nevysloužil moc úcty došel li by špinavý.
-Též očistění oblečení od trávy nebo prachu z cest je velice dúležitá a užitečná věc.


S pozdravem Jan Ukrutný

Ikonka uživatele Mavev    [pošta] NEW     18:22:07 25.02.2007
Gonzáles: Vidíš to mě nenapadlo, ale není problém si to upravit, stačí když se vy dohodnete a může to fungovat.

Ikonka uživatele Gonzáles    [pošta] reputace: 2
Mavev: +1
Quicci: +1
NEW     17:21:13 21.02.2007
Áve!
Mě se to líbí... Neměl sem čas číst předchozí diskuzi, ale řekl bych že chodkyně (nebo jak se vlastně říká hraničářkám "od chodce", kámoš říká šlapky...) by to mohly používat pro vylepšení svého zjevu...

A jeden dotaz na autora...
Nestačilo by kdyby si chodec (v tomto případě by to dle mého názoru mohl být i druid) stoupnul jenom do nějaký louže nebo potoka a zakouzlil?

Áve

Ikonka uživatele Embir    [pošta] reputace: 1
Mavev: +1
NEW     10:00:16 13.02.2007
Kouzlo se mi po prvním přečtení docela líbilo, ale po chvíli přemýšlení - tohle bych chodci nepovolil. Chodcova kouzla pocestných pomáhají chodci přežít v přírodě, umožňují mu jak již název napovídá cestovat po širém světě, aniž by se musel bát nástrah přírody. Tady bych zdůraznil, nestrah přírody, které chodec nemůže ovlivnit, a které ho mohou postihnout bez jeho zavinění. Očisti je jiné v tom, že chodci umožňuje pomoci si ze situace, do které se dostal vlastním zaviněním. Pokud chodec leze do bahna, musí počítat s důsledky, tohle kouzlo by mu umožnilo totálně se přestat starat o to, kam vleze a od jakého humusu se zašpiní, což mi přijde na kouzlo pocestných přehnané. Navíc přiznejme si, že než aby chodci toto kouzlo umožnilo lépe přežít v přírodě, mnohem častěji ho použije před vstupem do města. A to už je evidentně proti duchu kouzel pocestných. Pokud je chodec tak špinavý, že mu je to už doopravdy na obtíž prostě skočí do řeky nebo se opláchne u potůčku. Chodci, kteří chtějí chodit po světě čisťoučcí a voňaví mají radši zůstat ve městě a v první řadě se neměli vůbec stát hraničářem... Dalo by se namítnout, že jsou místa, kde není dost vody, aby se mohl chodec sám opláchnout, klasicky poušť. V takových místech by si chodec ale vodu v nádobce stejně asi radši šetřil k pití.
Elden: Chodec, který se odmítne koupat v ledovém potoku měl taky zůstat ve městě :-).

Takže z mého pohledu má kouzlo v samotné myšlence citelné mínus, ačkoli jsem si jist, že spousta chodců a PJů nebude mít problém ho využít. Jinak mi to ale přijde napsané docela dobře. Definice přírodní špíny je sice trochu problematická, ale ne zas přehnaně, a mouchy jako chybný dosah nebo alibistický odstavec "proč jen chodec" každý PJ v prvním případě snadno opraví a ve druhém s úsměvem přejde.

Takže nakonec dávám 3* kouzlu, které se podle mě k hraničáři nehodí tak moc, jak by se mohlo zdát, ale nenarušuje zásadně rovnováhu povolání a lze ho ve hře bez problémů použít.

Ikonka uživatele Elden    [pošta] NEW     20:24:24 12.02.2007
"Toto kouzlo je v normální čistě pravidlové hře nepoužitelné, protože nikde není ani zmínka o tom, že by ušpiněná postava měla mít např. postihy při vyjednávání atp. "

Pro hráče takovýchto her toto kouzlo asi nebude určeno, oponoval bych ti v tom, ze je málo použitelné. Řekl bych, že z principu chodeckých kouzel by naopak lazebníkovi nemělo být přibližováno.
Ona hraničářka, která právě vykuchala srnu, pronásledovala vysokou skrz vřesoviště nebo špehovala skřetí tábor tak, že byla zalezlá v bahně, jen jí oči čouhaly, kouzlo určitě ocení. Nehledě n to že znám spoustu postav, které se odmítnou jít koupat do ledové vody horského potoku.

Jak říkám, o použitelnost bych se nebál, myslím, že je naopak velmi v pořádku, spíš jsem na pochybách s ostatními připomínkami.

Ikonka uživatele Folcwine    [pošta] reputace: 1
nedohledatelné: +1
NEW     12:56:03 12.02.2007
Při jedné naší hře kolega "Užvaněný pytel" ( Barbar Cohen ) spadl do skřetí jímky a pak vypadal jako "smradlavý pytel", jak se mu pak začalo říkat. Toto kouzlo by mu asi ztěžka pomohlo, protože se umazal "člověčinou". Toto kouzlo je v normální čistě pravidlové hře nepoužitelné, protože nikde není ani zmínka o tom, že by ušpiněná postava měla mít např. postihy při vyjednávání atp.

Ve hře většinou mlčky předpokládáme, že se občas trochu postyva umyje, trochu si vyspraví oblečení proděravělé po nesčetných bojích a občas košili vymáchá v potoce.

Kouzlo se mi líbí, protože to není žádná čistička nepřátel, ale jen špinavého oblečení, trochu zase oživení RP. Ale co se mi nelíbí, je zpracování, řekl bych, že je přímo odbyté, na délku textu je v díle mnoho pochyb a nejasností většinou zmíněné už předchůdci:
- jako přesně vymezující definice přírodní špíny
- zdůvodnění proč jen chodec je také velmi odbyté - to je jakoby proč lazebníka může jen kouzelník a odpověď by byla, protože k jeho seslání je potřeba kouzelnická magenergie, očekával jsem více herní hlediska proč chodec

Trochu mě mrzí malá požitelnost ( nemyslím teď pro zab-spi-medituj-zab-spi-medituj hry ), protože špinavé, ošumělé a potrhané oblečení se jen stane ošumělým a potrhaným. Osobně bych to kouzlo klidně mnohem více přiblížil k lazebníkovi, protože by se tk stalo použitelným. Chodec se v přírodě vyzná a tak ví, že není nic nápadnějšího než na sto honů páchnoucí barbarský válečník. To by pak mohlo být i jako součást pohybu v přírodě nespatřen, neucítěn, neslyšen.

Ikonka uživatele Elden    [pošta] reputace: 1
Mavev: +1
NEW     13:39:53 10.02.2007
Magev:
To nemělo být rýpání a hledání nedostatků tam, kde nejsou, oceňuji jednoduchost a přehlednost kouzla, taky se mi velice líbí.

Obecně způsob nahlížení na kouzla se dá imho členit na dva přístipy: "romantický - účelový" a "fyzikální".
V účelovém přístupu řekneme: kouzlo umyje od sesilatele od špíny. Kouzlo tedy víc, co je to špína a co je to čistota, má nějaké nastavené meze, za které se nedá jít a jednoduše řečeno splní svůj účel, tj. očistí.
Ve fyzikálním přístupu můžeme říci, že kouzlo využívá vodu z nádoby a pracuje jako obdoba moderní myčky na auta - vodou sesilatele pořádně "prosmejčí". Voda má poté nějakou sílu, co dokáže a nedokáže rozpustit, odplavit (například půllitr vody nedokáže očistit chodce právě vylezlého z bažiny).

Tvůj popis kouzla mi připadal spíše zapsán v tom "fyzikálním" způsobu, byly definovány jasné meze, ale z připomínek pod kouzlem zase nabývám na dojmu, že kouzlo je "účelové", tj. že prostě očistí sesilatele - ví, co je to čistota a to na něm vyrobí.

Toto balancování mezi dvěmi přístupy mě trošku mate.
V účelovém náhledu by pak samozřejmě mé připomínky smysl neměly, ve fyzikálním už ano (napříkld zmiňovaná desinfekce ran atp.). Dalším důvodem například může být, že se tímto kouzlem, pokud opravdu funguje jen s čistou vodou (popřípadě na seslání kouzla platí stejné omezení přírodních a nepřírodních materiálů), dá zjišťovat přítomnost jedu či magie ve vodě (hle!):-)


Ikonka uživatele Mavev    [pošta] NEW     12:47:17 10.02.2007
Stigeril: přesně... tohle jsou "prtavidlová" kouzla snažím se o co největší jednoduchost...

Hrdlořez Nesro. Co myslíš? Logicky, když bude chodec čistý- tak asi nebude používat kouzlo, ne?

  [Předchozí]


Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
26 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.81270718574524 sekund.
© 2002 - 2009 Almad a James Timqui, design © 2002 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách