www.Dracidoupe.cz


Dovednosti


Bojové dovednosti

Příprava pro tisk (tisknuto 4259x)
Autor: Dakeyras
Přidáno: 8:48:15 09.02.2013
Hlasovalo: 12
Průměrné hodnocení: 3.25
 
Vlastnost: Inteligence
Obtížnost: Těžká
Ověřování: viz níže
 
Totální úspěch: viz níže
Úspěch: viz níže
Neúspěch: viz níže
Fatální neúspěch: viz níže
 
Popis:
Odhad bojového stylu
Vlastnost Inteligence
Obtížnoststřední / těžká
Ověřovánípo 3 kolech souboje a pak každé 3 kola
TÚ: bonus +2 k ÚČ a OČ na daného protivníka a +2 k hodu proti následující pasti
Ú: bonus +1 k ÚČ a OČ na daného protivníka a +1 k hodu proti následující pasti
N: Nic se neděje
FN: postih -2 k ÚČ a OČ na daného protivníka a -2 k hodu proti následující pasti

Tato dovednost slouží válečníkům, kteří nepobrali příliš svalstva, zato bojují více hlavou. Je dostupná Válečníkovi a jeho oborům bez omezení s obtížností střední a poté ostatním povoláním jako obtížnost těžká. Při úspěchu válečník prokoukne protivníkův styl a je schopen tak lépe se mu bránit i pronikat jeho obranou. Při neúspěchu svého protivníka přečíst nedokáže a při fatálním neúspěchu je natolik zmaten, že není schopen pořádně vymyslet útok i obranu proti jeho útokům.

Poprvé se ověřuje po 3 kolech souboje a pak každé 3 kola, po který platí daný bonus, či postih.

Ostrostřelectví
Vlastnost Inteligence
Obtížnosttěžká
OvěřováníKaždý „mířený“ výstřel
TÚ: +3 k ÚČ
Ú:+2 k ÚČ
N: Nic se neděje
FN: -2 k ÚČ

Při střelbě se míří takřka pokaždé, ale tímto "mířením" myslím pravidlové 1 kolo míření, které přidává +1 k ÚČ. Tato dovednost vyžaduje ale 2 kola míření a ve třetím kole se střílí. Při FÚ a Ú se mění bonus k ÚČ, naopak při FN má postava postih k přesnosti, kdy se nechala zmást a rozum přebil i jinak instinktivní přesnost střelby bez míření. Ačkoliv se na první pohled zdá bonus k jednomu výstřelu malí - skutečně se projeví v okamžik, kdy se ostrostřelectví používá nejčastěji - výstřel na nic netušící oběť (srna, nebo král...) -> útok na vyřazeného protivníka, kdy se zranění násobí úrovní/životaschopností a je tak větší šance na zabití jednou ranou.

Útok kombinací zbraní
VlastnostObratnost
Obtížnosttěžká
OvěřováníNa začátku souboje
TÚ: +2 k ÚČ k OČ až do první přestávky
Ú:+1 k ÚČ a OČ do konce souboje s protivníkem
N: Nic se neděje
FN: -2 k ÚČ a OČ do první přestávky

Většina preferuje jednu ruku a jsme tak leváci a praváci. To se projevuje i při souboji s kombinačními zbraněmi, kdy je jedna zbraň jako hlavní a druhá jako doplňková. Při úspěchu dokáže útočník používat obě zbraně stejně dobře a stává se tak nebezpečnějším protivníkem, protože nepřítel se tak nemůže soustředit na hlavní zbraň. Při neúspěchu se však dostaví úplný opak a ruce jako by ani nevěděli, co dělá ta druhá.

Při Totálním ne/úspěchu je myšlena přestávka alespoň 1 kolo bez útoku i obrany - postava se zklidní a začne bojovat normálně.


Trocha osvětlení od autora

Odhad bojového stylu - tato dovednost je vytvořena pro "zpoužitenění" slabších, ale inteligentnějších ras, jako jsou lidé a elfové, kteří zase oplývají o něco větší inteligencí, než typické bojové rasy, pro použití pro válečníky. Ale také i pro ostatní povolání, které se na vyšších úrovních mohou srovnat se slabšími válečníky (kouzelník alá Gandalf s mečem, či holí). Bonusy se mohou zdát docela velké, ale pokud se vezme rozdíl mezi krollem a elfem v bonusu za sílu tak to jen srovnává možnosti těchto válečníků. Navíc po čase tuto možnost získají i ty silnější rasy, ale budou k tomu potřebovat více úrovní. A může to být bonus příjemný, protože to může nahradit sehranost a velení, když máte v družince jen jednoho válečníka a ještě k tomu šermíře. Navíc většina povolání roste s každou úrovní aspoň o kousek. Válečník v podstatě vůbec, krom občasných jednorázových posilujících bonusů

Ostrostřelectví - tato dovednost je hlavně pro hraničáře, kteří mají proti zloději a alchymistovi výhodu inteligence a zase postih k obratnosti a přitom jsou popisování i jako lukostřelci. Ostatní povolání ji mohou využít taky, ale než nasbírají profibody bude jim to déle trvat.

Útok kombinací zbraní - je to moje úchylka na kombinační zbraně, ale celkově věřím, že skutečně dobře vycvičený válečník pro užití obou zbraní je silnější, nežli válečník co použije obě zbraně bez patřičného výcviku. Taky má srovnat možnosti obratných ras proti těm silným.Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
[Další]
 
Počet zobrazených příspěvků: 11-20 / 20
Ikonka uživatele Plž    [pošta] reputace: 1
Dakeyras: +1
NEW     10:03:57 12.02.2013
Jsem teoretik nikoliv praktik, nemám zkušenosti ani s šermem ani s lukostřelbou a pravděpodoně to hodně ovlivní můj názor na celé tohle dílko.

Hraji jiný systém kde vše je založeno na dovednostech a jejich rozvíjení a první dvě dovednosti tento systém ve velmi podobné podobě obsahuje. Nemám proto vůbec žádný problém s jejich exustencí i v DrD.

Moc dobře vím, že v DrD téměř neroste útok a pokud si vezmete elfa válečníka tak jsem vůči krolovi nebo barbarovi postihování celou hru. Tohle alespoň částečně řeší tuto nevíhodu.

Pokud dobře vím tak do DrD byl systém dovedností přidán až mnohem později a proto nebyl nikdy přidán do základních veličin jao útok obrana a pod. Vysvětluje to proč není obvyklé použíat v bojích dovednosti ale rozhodně si nemyslím že je to špatné přímo naopak.

Mám rád systémy kde může kouzelník bojovat a naopak bojovník kouzlit. Sice méně než specialista ale má tuto cestu otevřenou. Tyto dovednosti alespoň jedno z toho umožňují takže další klad.

Co k tomu dodat? Snad jen kdybych jednou dělal kompletní přestavbu pravidel DrD na řekněme verzi 1.7 určitě bych tyhle dovednosti do pravidel zařadil a další jim podobné.

Plž

Ikonka uživatele Kibe    [pošta] NEW     0:17:04 12.02.2013
Zdenálův první příspěvek skoro úplně vystihuje i můj názor, takže jenom napíšu, kde to vidím jinak, nebo obšírněji.

Odhad: Inteligence není až tak důležitá pro schopnost dobře bojovat. Může urychlovat učení, ale dokud se ty činnosti nezažijou a nevryjí do automatických nervosvalových drah, tak je jakékoliv přemýšlení v boji na škodu, protože prostě zdržuje. Šerm se odehráva v tak rychlých časech, že není šance přemýšlet. Příklad: dva válečníci na třeba 5.úrovni. Jeden je kroll s těžkým kyjem a druhý je elf s dlouhým mečem a štítem. Kroll má sílu +5 a int -4. Elf má sílu +3 a int +3.
Jelikož jsou stejně zkušení a tedy i rychlí, mají oba inic. +3. Iniciativa vyjadřuje právě jejich zručnost se zbraní a odhadování nepřátel(vpadnou "včasně" do pohybů oponenta a tím získávají možnosti jak ho častěji zasahovat). No a pokud by se uvedený kroll pravděpodobně bezhlavě vrhnul na o 3 hlavy menšího elfího tvrdˇáka(dle parametrů) a asi by to udělal, jak mu jeho zkušenosti radí - rychle a brutálně. Tak si neumím představit, co by měl elf intelektuálně rozmýšlet. Bude se snažit za každou cenu vyhnout kyji a využívat délku meče. Ale pravděpodobně ho kroll stejně rozmázne.
Inteligenci naopak může daný elf uplatnit tím, že použije nejprve střelné zbraně, nebo se pokusí krolla obalamutit, nebo by mu měl Pj vzhledem k jeho IQ umožnit větší přístup k magickému vybavení(pokud to už nedokáží hráči svých postav zahrát sami).

Ostrostřelectví: Kupodivu celkem souhlasím s parametry dovednosti(i jakožto trenér této disciplíny-lukostřelby), ale nevím, jestli se jedná o past na Int. Asi ano. V případě TÚ bych dal bonus vyšší. Dále by tam měla být oprava náročnosti za rychlost pohybu cíle. Jinak je třeba zmínit, že to, co způsobí ono zpřesnění u této dovednosti není "míření", ale schopnost provedení správného a kompletního pohybu (asi to zní divně, ale je to tak:-) ).

Kombinace: Přesně jak říká Zdenál. Znám 1, možná 2 lidi, co tohle umí(myšleno boj s kombinací). A je to primárně o neuvěřitelné době, kterou se tomu musí bojovník věnovat. Tohle zrovna v pravidlech není nijak řešeno.

Stejně jako není řešeno mnoho dalších věcí. Myslím si, že cílem tvůrců bylo udělat systém jednoduchý a vysoce hratelný. Myslím si, že právě počet životů postav je součástí jejich obecných bojových schopností(nejen to kolik ustojí) a že se právě kvůli hratelnosti rozhodli nepropojit soubojový systém s dovednostním, jako to mají některé jiné systémy(dle mého názoru slabší než Drd 1.6E).

Nám to třeba taky nestačilo, tak jsme si vytvořili pouze doplnění k SS tak, aby se všechny opravy spočítaly před hrou a během hry se už pouze užívá zohledněných hodnot v rámci základního, nebo i RSS(viz moje grádování). Hrajem s touhle úpravou už 5 let a pouze ladíme drobnosti. Ale něco jako dokonalý systém prostě neexistuje. Každý ať hraje tak, aby ho to bavilo. Alespoň myslím, že o nic jiného nejde(nic lepšího mi Drd za těch 16let nedal...no možná ještě nějaký kamarády a motivaci do šermu, lukostřelby, boj. umění atd. :-D )

Jako použitelné tedy vidím pouze ono Ostrostřelectví.

Ikonka uživatele Dakeyras    [pošta] reputace: 1
Samurai: +1
NEW     10:30:31 11.02.2013
Zdenále, ale odsuzovat tohle dílo, jen proto, že bohužel musí stavět na zrovna ne inteligentně udělaných pravidlech, daných autory Altaru mě nepřijde jako fér. Já sám nejsem zrovna nadšený z toho, že na jednom hodu kostkou můžu rozhodnout, že dokážu rozluštit hádanku v cizím jazyce a následně si neobjednám ani večeři, ale nemám lepší variantu.
Dá se ale předpokládat, že postupně vkládanými profibody se zlepšuje právě jak sám očekáváš a každý hod na past bude snažší a snažší. Zlepšovat tyto dovednosti pouze pomocí úrovní by bylo složitý stejně jako tohle. Musel bys řešit že po X úrovních se zlepšíš o 1 k ÚČ po dalších X úrovních +1 k OČ nebo něco takovýho. Ale to nepomáhá obratnějším rasám, což byla částečně jedna z podmínek, které jsem si zadal. Stejně jako Odhad bojového stylu měl pomoct inteligentnějším rasám, tak tohle těm obratnějším.

Všeobecně ještě doplním 1. a 3. dovednost měla být určena pro válečníka, ale přiznejme si to, že s bojováním se zbraní v ruce se setká většina povolání, protože většinou nestačí postávat bokem, dokud to válečník nevyřídí, ale ani po 10. úrovních se v boji nezlepší ani o píď, takže tyhle dovednosti jim mohou pomoct. A reálně si dokážu představit využitelnost těchto dovednosti i u hraničáře/chodce, nebo zloděje/lupiče/sicca.

Ikonka uživatele Zdenál    [pošta] NEW     16:46:28 10.02.2013
Dakeryas: U té trojky - to je právě ono, že ses postupně zlepšoval, víceméně kontinuelně. To je právě ono proč si myslím že se na to nehodí systém dovednosti, která umožňuje v každém souboji mít jiný bonus/postih. Jednou si hodíš úspěch, +1 po dobu souboje, hned po té FN, -2 po zbytek boje. To nedává smysl.

Já vim že jednou má člověk svůj den a jindy ne. Ale to IMO říkají hody v průběhu souboje. Jinak by postavy podávaly krajně nevyrovnané výkony.

Jestli má umět bojovat dvěma zbraněmi barbar na 1. lvl nebo ne jsem v kritice neřešil.

Problém je že DrD vůbec neřeší jestli postava umí bojovat nebo ne a už vůbec neřeší to že se pravděpodobně zlepšuje. Resp. velmi povrchně to řeší dělením na lehké, těžké a střední zbraně. Ten systém vůbec nepočítá s tím že se postava učí bojovat. Jediný co se po úrovních učí je snášet více zranění :-) - viz nárust životů. Nějaký bonus dostane válečník - zkušenost na zbraň a pak cvik, resp. drtivost, hraničář proti zvˇiřatům, ale jinak ticho po pěšíně.

Ikonka uživatele Dakeyras    [pošta] NEW     13:47:55 10.02.2013
Za tagování se omlouvám a děkuju za poměrně rychlé schálení.

Zdenál:
Samozřejmě musím obhajovat své dílo i když část kritiky uznávám. První dovednost nemá nic společného s dovedností, kterou už má válečník. Ta se jmenuje "Odhad protivníka" a dá válečníkovi vědět, proti jak silnému protivníkovi stojí a v podstatě je jedno jestli je to humanoid, nebo zvíře, či útočný druh vegetace. Toto dílo se zabývá skutečně jen tím, že postava zjišťuje to jak se chová nepřátelský protivník. Něco ve stylu: "Když vytočí špičku pravé nohy do strany, zaútočí vodorovným sekem z prava do leva, když přitáhne zadní nohu, bude to útok z vrchu, při mých útocích z levé strany se kryje pomaleji, než z pravé ..."

Původně to mělo být zařazeno jako rozšíření čistě válečnikových vlastností, ale pak jsem si řekl, že bojuje v družince skoro každej, nejen válečík, rozhodně hraničář a často i alchymista, nebo později lupič, ale i sicco by mohl umět tohle použít. Proto přeměna na dovednost.

U druhé vlastnosti není námitek, tak tedy ke třetí:
Ano ten stav co popisuješ má být příznakem zvládnutí této dovedností - každá ruka dokáže útočit a bránit nezávisle na té druhé, ale většina lidí jsou prostě praváci a leváci a druhou ruku dokáži používat hůř samotnou, natož, pokud ji mají používat zároveň s preferovanější rukou. Jednou rukou zaútočí a doufájí, že nepřítel se bude krýt a poté teprve zaútočí a bude se moct krýt on sám. Rozhodně nevěřím, že by tímhle disponoval barbar válečník, na 1. úrovni, který se nějakým omylem dostal třeba ke 2 šavlím. Jistě dokáže je udržet a používat, ale bude v tom neohrabaný.

sám mám zkušenost, že když jsme byli mladší, vyzbrojil ijsme se dvěmy klacky, jako meči a útočili na sebe a prostě jedna ruka byla preferovanější a na druhou se kolikrát zapomnělo a byla spíš jako protiváha a sloužila spíš k obraně. Až po čase jsem při hraní squashe se slabším protivníkem se učil používat druhou ruku a bylo to obtížné, ale časem jsem se dostal na slušnou úroveň i se druhou rukou, ale používat obě zároveň ještě moc práce...

Ikonka uživatele Samurai    [pošta] NEW     16:55:24 09.02.2013
očima to kolikrát neuvidíš. Doporučuji to nejdříve hodit do texťáku, který uložíte jako www stránku a v něm si kontrolovat správné zobrazování.

Ikonka uživatele Nathaka    [pošta] NEW     13:14:27 09.02.2013
Opravil jsem tagování. Odstavce (p) je nutno uzavírat. Před jednou z tabulek chybělo (table).
Tyhle věci by si měli jak autor, tak redaktor hlídat, vždyť je to věc jednoho zběžného prolétnutí, heršvec.

Ikonka uživatele Kamerask    [pošta] NEW     10:54:43 09.02.2013
Zdenál: To bol preklep, chcel som povedať, že by sa mi hodila viacej pre válečníka :)

Ikonka uživatele Zdenál    [pošta] reputace: 2
Kamerask: +1
Samurai: +1
NEW     10:17:02 09.02.2013
Nemyslim že zrovna DrD je systém vhodnej na míchání dovedností do boje.

Nemyslim si že je žádoucí inteligentní postavy srovnávat se silnýma. Každá má prostě svoje.

Nakonec, inteligence v boji musí figurovat tak jako tak. Dovedu si představit ten odhad že funguje, ale jde přímo proti konceptu toho jak to má udělaný válečník.

Odhad:
Ve stejnojmené schopnosti povolání válečnník sleduje a usuzuje podle svých zkušeností, oťukne si ho trošku v pasivnějším boji. A pak se hráč dozví parametry protivníka. A poté buť udeří a nebo vezme do zaječích. Nezíská bonus. Parametry které už má, má na základě dosavadních zkušeností.

Pravda je že DrD inteligenci v boji nijak nebere, ale je tak prostě postavený. Myslím že pokud začne hrát inteligence (a další vlastnosti) v boji, dostáváme se na úplně jiný systém.
Další věc která se mi nelíbí je to že je to brané tak tupě, jako by protivníka postava neodhadovala. Hádám že každý kdo bojuje alespoň podvědomě protivníka odhaduje. Když člověk sleduje bojující zvířata, zcela zřejmě to dělají i ony. A o mají pravidlově int 1. Prostě se tu IMO nadměrně vypichuje něco co je samozřejmé.

Ostrostřelectví
Proč ne, tohle mi z té trojky jako jediné ani nevadí. Nemám výhrady. Dokonce bych potvrdil vlastní zkušenost že čim je člověk nezkušenější, tím je víc na škodu když vůbec míří :-D

Kombinace zbraní:
Primární věc, základní podmínkou šermíře který používá dvě zbraně, zbraň a štít a nebo jednu zbraň a druhou si pomáhá - neexistuje pravá a levá, neexistuje dominantní. Každá jede sama a nezávisle, ale zároveň spolupracují. Každá jede svým tempem, každá využívá vlastních možností. Jednou útočí zároveň, podruhé s drobnou časovou odchylkou, zároveň co jedna kryje druhá útočí, ... atd. miliony dalších situací, pokaždé jinak
Tohle je rozdíl mezi šermířem a teletem které si vzalo do každé ruky jeden pohrabáč. Když útočí levou, pravá čeká. Když pravou tak levá čeká. Prostě jako by dvě zbraně ani neměl.
Co chci říct - je absurdní představa že si na začátku boje hodíš a jednou ti to půjde jako mistru šermíři a podruhé jako teleti které neví že má dvě ruce. Spíš by mělo být jako válečnická schopnost zlepšující se po úrovních.
Kamerask: Proč zrovna hraničář? Vždyť jeden má chodecký meč zpravidla se šťítem a druhý druidskou hůl a zákeřný srp.

Shrnutí:
Odhad bojového stylu - myslim že je nevhodné pojímat jako inteligenční dovednost, navíc už existuje. Může být ale takto ne.
Ostrostřelectví - OK, nemám výhrad
Útok kombinací zbraní - naprosto nesmyslně pojaté

Nakonec, pokud hodnotím, 1. by mohla mít 1-2 *, 2. tak 3-4 *, Třetí jasná 0. Nějak průměrovat se mi nechce. Proč vlastně byly poslány zároveň a ne samostatně? Vždyť spolu souvisí dost volně.

Ikonka uživatele Kamerask    [pošta] NEW     8:54:42 09.02.2013
Konečne tu máme zase niečo do dovedností. Tentokrát to je set troch menších dovedností s názvom Bojové dovednosti. Už pri tých slovách mi hneď nejako nesedelo zaradenie dovedností do boja. Z vlastných skúseností viem, aké sú dovednosti niekedy hrozne otravné na hádzanie, to platí hlavne o tých, na ktoré si treba hádzať často. Keďže v DrD sa pri boji hádže často (minimálne dvakrát, a to na obranu a na útok) neprišiel mi nápad na zavedenie dovedností vhodný.

To boli samozrejme myšlienky kým som dielo neotvoril. Ako som už povedal, dielo nám prináša tri menšie dovednosti. Prvá uľahčuje boj inteligentnejším postavám, druhá umožňuje strelcom dávať „critical hits“ a tretia zlepšuje schopnosť boja s kombináciou zbraní. Každá z týchto dovedností je pekne spracovaná a pravidlovo dobre popísaná. Ku každej je však niečo, čo by som chcel podotknúť.

Odhad bojového štýlu sa mi zapáčil ihneď ako som zbadal jeho názov. Z príspevku je to IMHO najlepšia dovednosť, pretože umožňuje aj slabším postavám (avšak až po nazbieraní dostatočných profi bodov) ako-tak zaujať miesto v priamom boji. Je ako stvorená pre šermiara a ako sám autor povedal, kúzelník s touto dovednosťou môže byť ako Gandalf ☺. Každopádne, dobrá dovednosť.

Ostrostrelectvo je príšerne smrteľná dovednosť. Pri útoku na nič netušiacu obeť je to naozaj ultimátna zbraň a je dobré, že jej obtiažnosť je nastavená na ťažkej, neváhal by som dať ju veľmi ťažkú (ale to je už podľa názoru Pjov). Použitie inteligencie ako vlastnosti je jasné, ako sám autor zdôvodňuje v závere. V tomto prípade je škoda, že niesú dovednosti na kombináciu vlastností, pretože poviem príklad: Ani najmúdrejší hraničiar s malou obratnosťou proste nevystrelí tak dobre ako lupič s obratnosťou vysokou. Tu je aj trochu problém v nastavení DrD, ale keďže je pravidlovo ozaj hlúposť absencia obratnosti u hraničiara (aj keď určite chápeme, prečo to tvorcovia spravili), je táto dovednosť určite využiteľná.

U poslednej dovednosti mám trochu zmiešané pocity. Táto dovednosť by sa mi viacej páčila ako schopnosť hraničiara, kľudne by som bral ak by ju iné povolania nevedeli. Príde mi to totižto nezmyselné, ak o bonuse za niečo, čo má válečník možnosť trénovať, rozhoduje hod na pascu a platí to na celý súboj (resp. po prestávku). Ale spracovanie dovednosti je pekné.

Celkovo sú tri bojové dovednosti pekným spestrením do hry a taktiež posilňujú rôzne povolania v boji. Sú pekne spracované a pravidlovo korektné. Ich sila nieje prehnaná, ak vezmeme v potaz to, že to sú skoro všetko dovednosti na ťažkej obtiažnosti. Prvá a tretia dovednosť sú však IMHO dosť riskantné, pretože ak sa ich postava rozhodne použiť závisí na jej hode celý výsledok súboja. Nemyslím si však, že by sa postavy odvážili ich skúšať, kým by ich nezvládali na, minimálne, dobrej úrovni. Ako som vyššie spomenul, trošku mi vadí ďaľšie hádzanie počas bojov, ale keďže overovanie nieje také časté ako som čakal, nejedná sa o rušivý faktor.

Pekné a využiteľné dielo. Prvú dovednosť určite použijem ;). Teším sa na ďaľšie podobné.

[Další]
 


Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
11 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.84386801719666 sekund.
© 2002 - 2007 Almad, James Timqui a Alcator design © 2002 - 2007 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována,
publikována ani jinak využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků. Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu.