www.Dracidoupe.cz


Dovednosti


První pomoc

Příprava pro tisk (tisknuto 2942x)
Autor: zwejk
Přidáno: 15:52:04 31.12.2005
Hlasovalo: 21
Průměrné hodnocení: 3.24
 
Vlastnost: Obratnost
Obtížnost: Střední
Ověřování: Při každém léčení
 
Totální úspěch: Postava vyléčí požadované zranění a ještě navíc sníží dobu rekonvalescence dle úvahy PJ.
Úspěch: Postava vyléčí požadované zranění.
Neúspěch: Postava nevyléčí požadované zranění a při neodborné manipulaci navíc způsobí zranění za 1k3 životů.
Fatální neúspěch: : postava léčení úplně pokazí, zraní léčeného o 1k6 životů a navíc prodlouží dobu rekonvalescence dle úvahy PJ. V extrémních případech může způsobit i trvalé poškození.
 
Popis:

Goth běžel lesem, co mu jen síly stačili. Mohutný sloup hustého černého kouře, stoupajícího z mýtiny kde stála hraniční pevnost barona Drakea, byl i přes hradbu stromů dobře vidět. A hlavně cítit. Pach páleného dřeva se mísil s čímsi dalším. Každý zkušenější dobrodruh věděl, že jde o pach spáleného masa. Konečně doběhl na mýtinu. Malá pevnůstka obehnaná dřevěnou palisádou stála přímo uprostřed. Všude kolem se válely mrtvoly skřetích válečníků pomalovaných červenou hlinkou. Spousta dřevěných obléhacích žebříků opřených o hradbu dávala tušit něčemu strašnému. Na hradbách však stále vlála dobře známá válečná standarta – vlčí hlava v modrobílém poli a bylo možno vidět prořídlé přilby obránců bedlivě střežících okolí. Goth rozhrnul svůj plášť, aby byl zřetelně vidět jeho tabard a žádný z obránců si jej náhodou nespletl. Bez újmy doběhl až k palisádě a s pomocí jednoho z žebříků se dostal až nahoru.

„Jak jsme na tom?“, zeptal se ihned nejblíže stojícího vojáka.

„Špatně,“ přiznal voják neochotně. „Sklad potravin lehnul popelem, kromě něj i několik dalších budov. Zahnaly jsme ty parchanty na poslední chvíli. Máme spoustu raněných. Hraničáři a kněží dělají co se dá, ale pořád je to málo.“

„Rozumím. Udělám co budu moct,“ odpověděl Goth a seskočil z palisády dolů. Ještě se však otočil a vykřikl:

„Koukejte posrážet ty žebříky na zem, nebo jim můžete rovnou otevřít bránu.“ Goth dorazil k první skupince raněných. Na první pohled bylo jasné, že jeden z mužů má vykloubené rameno, druhý zlomenou nohu a třetí tržnou ránu na čele. Šlo o lehce raněné a na ty přijde řada až na konec a to už vyčerpaní hraničáři nebudou mít téměř žádnou sílu jim pomoci, o kněžích nemluvě. Tedy pokud mluvíme o magickém způsobu pomoci. „tak jdeme na to,“ povzdechl si a pustil se do práce.

POPIS:

Touto dovedností je možné zašívat a zaškrcovat rány, vyrábět dlahy a rovnat zlomeniny, narovnávat vykloubená ramena a ostatní končetiny a podobné úkony první pomoci jako např. oživování po topení. K léčení je v krom těchto znalostí třeba i další výbavy (obvazy, skalpel, jehla, nit a podobně) v závislosti na tom, co je právě předmětem ošetřování. Délka léčení je různá a závisí též na úvaze PJ, podle vážnosti poranění a výsledku hodu. Jedno zranění může ranhojič léčit pouze 1x, pokud v odůvodněných případech nemůže zasáhnout znovu (např. znovuotevření rány, kdy je třeba znova ránu zašít podobně). PJ může v závislosti na velikosti zranění hýbat s výslednou pastí dle svého uvážení. Taktéž je možné, aby na léčení zranění spolupracovali dva a více léčitelů, což je možné pouze u velikého poranění anebo u několika menších zranění. (výsledný počet léčitelů kteří mohou léčit najednou určí případ od případu PJ). Vyšší počet léčitelů ovlivňuje pouze délku ošetřování, případně jak rychle je zastaveno krvácení a podobně.

Při N nebo FN dochází k situacím, kdy má pak postava jako památku na léčebný zákrok ošklivou rozšklebenou jizvu, rameno ji bolí i po delší době a podobně. Trvalý následek může nasat např. při ošetřování zlomeniny a následnému špatnému srůstu kostí.


Tak, tolik k mé dovednosti. Doufám, že mi odpustíte ten úvodní příběh, ale já si myslím, že každé dílo, které by tu člověk chtěl pod svým jménem prezentovat ostatním, by mělo mít nějakou tu omáčku, protože Dračí Doupě není jen o číslech.


Na rovinu říkám, že tahle dovednost nepřidává žádné životy, protože by to vlastně byla hloupost. To, že někomu budete narovnávat vykloubené rameno ho i přes to, že se vám to povede, bude bolet. tak jaké pak přidávání životů. To je práce hraničářů a kněží. Právě onen úspěch při použití této dovednosti zaručí, že to nebude stát žádné životy navíc.


Pamatujte: Ne vždy bude po ruce nějaký ten hraničář, aby vám svými schopnostmi dokázal pomoct. Pokud jako my nehrajete na pouhé odčítání životů, ale např. i na krvácení, zlomeniny a vykloubená ramena, budete rádi, když se objeví někdo, kdo vám pomůže. Navíc vše nejde řešit pomocí schopnosti vyleč .... zranění.


Ještě k době léčení. Jak píšu, je na úvaze PJ. Já jako PJ jsem většinou využíval toho, že v pravidlech se při počítání času každý boj bere jako jedna směna a právě v ní kromě boje, obírání mrtvol, leštění zbraní využívali moji hráči tuto dovednost.Doufám, že se vám tato dovednost bude líbit a využijete ji ve svém světě.

Všem kdo se obtěžovali dočíst se až k těmto řádkům patří můj velký dík.


S pozdravem Zwejk


Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
[Další]
 
Počet zobrazených příspěvků: 11-18 / 18
Ikonka uživatele Sarja    [pošta] NEW     23:00:28 07.01.2006
myslim ze je to dobra dovednost pro hrace co hraji drd podle real neco takoveho by me nenapadlo takze se taky klanim

Ikonka uživatele Mavev    [pošta] NEW     19:04:45 02.01.2006
Toto je dle mého mínění naprosto perfektní dovednost, taková jáká má být. Nesouhlasím jedině s obtížností, ale to je nepodstatné.
Neléčí životy, nezvyšuje útok a či jinak nevylepšuje postavu. Jen učí něco co by měl umět každý, vykloubené rameno, krásně spraví atd. A určitá povolání či rasy nemají k této dovednosti bonusy.

zwejku máš mé uznání....

Ikonka uživatele zwejk    [pošta] NEW     14:13:01 02.01.2006
Ahoj lidi. Děkuju moc za vaše názory, ať už jsou jakékoliv. Tuto dovednost jsem sem dal po přečtení dovednosti felčarství-pozor nic proti autorovi. Jen mě jako postavu hraničáře dostalo, že by mohla přidávat životy jako vyleč těžká zranění. Což v systému přesně podle drd je naprosto nepřijatelná věc.
Každopádně ještě jednou díky za vaše názory.

Igi: Díky moc za schválení. Předělání by stálo strašně moc času a upřímě málokdo hraje přesně podle daných pravidel. Tvoje hodnocení je zcela na místě jako schvalovatele (i když čekal jsem spíš dvojku:-)). Ale i tak. jsi člověk na spárávném místě a je vidět, že nad svou prácí přemýšlíš. Ještě jednou díky. Doufám, že takhle jsem spokojení oba dva.

Raynor: Máš pravdu. Pokud budeš chtít, zkusím jsem v rámci jedné z odpovědí napsat nějaké ty postihy pro dobrodruhy, pokud budou cestovat s takovými to zraněními.

Deeph: Děkuji mockrát. Tvá odpověd mě velmi potěšila, slza hrdosti skanula na koberec pod mým křeslem a radost, že někomu se to líbilo a možná to i použije je nevýslovná.

Dr.Grabefruit: Brzo zjistíš, že v jednoduchosti je síla. Proto jsou základní pravdila natolik jednoduchá, že lidi si vymýšlejí pořád něco svého. Aby byla hratelná, i když člověk musí občas vypniut mozek:-)

Corwin45A: Tak nějak takhle jsem to koncipoval-viz. tvůj první odstavec. Díky moc. My máme na drd svoje vlastní pravidla, což je problém pokud by někdo chtěl něco publikovat zde, takže jsem vybral ty jednodušší věci, které podle mě nijak zvlášť nic nenabourají.

S pozdravem Zwejk

Ikonka uživatele Corwin45A    [pošta] NEW     12:31:15 01.01.2006
Další léčicí dovednost, podle mého názoru jedna z povedenějších. Pravidla sice v podstatě předpokládají, že něco podobného umí všichni (tuším, že po boji následuje vždy jedna směna na ovazování ran a opravu zbraní a zbrojí), ale proč by to nemohla být samostatná dovedost. Její zavedení ale vyžaduje použití nějakého mechanismu pro zhoršování neošetřených zranění. Také to hráčům trochu zkomplikuje život, pokud je tato dovednost použita léčit může jen ten kdo ji ovládá a ne všichni jak to je v pravidlech. Rozhodně je dobré, že nepřidává žádné životy a nefušuje tak do řemesla hraničářům (a případně dalším, kdo ovládájí léčení). Zpracování je přehledné a jasné, nemám co bych vytkl.

Podobné dovednosti posouvají DrD spíš ke hrám typu GURPS, kde nejsou připravena hotová povolání, ale hráči si vybírají jen dovednosti. Není to špatné, ale jde o něco trochu jiného.

Ikonka uživatele Desaan    [pošta] NEW     16:39:31 31.12.2005
Ahoj,

V poslední době se to tu hemží léčícími dovednostmi a podle mě tato patří k těm průměrným. Prakticky co mě zarazilo bylo vyřknuto...

S pozdravem Desaan

Ikonka uživatele Deeph    [pošta] reputace: 1
zwejk: +1
NEW     16:28:01 31.12.2005
Já bych naopak tuto schopnost hodnotil jako nadmíru originální a užitečnou. Pokud se budou hráči řídit čistě čísly a nedají na vlastní cit pro reálnost, pak nám můžou nastat situace, kdy hraničář vyléčí dvě zraněné postavy, dojdou mu magy a zbytek družiny bude jen stát a němě přihlížet jak se třetí zraněný válí na zemi a pomalu krvácí. Protože jako válečníci a zloději přece není jejich povinností umět pomoci druhům v nouzi. To byla hraničářova práce, a když už splnil svůj úkol, tak ať si kamarád klidně umře...
Ne. Takhle to v žádném světě nikdy nevypadalo a ani vypadat nemůže. Stejně, jako když jde družina do jeskyně a počítá s tím, že bude potřebovat světlo nebo lano, tak musí vzít na vědomí, že se taky někdo zraní a nebohý hraničář v jejich středu nemusí na všechno stačit. První pomoc je schopnost, kterou se v našem světě učí děti už na základní škole a to je narozdíl od dobrodruhů nečekají zástupy netvorů, lupičů, vrahů a nemrtvých.

Pokud jsem to pochopil dobře, tak jádrem námitek bylo, že zranění dobrodruhů charakterizuje právě úbytek životů. Ale to je jen zjednodušení pro číslofily, protože i selskej rozum nám řekne, že když si někdo vykloubí rameno, a když v běhu narazí hlavou do zdi, tak i když to možná znamená stejnej úbytek životů, ale dopad (a typ léčení), pro oba případy bude přinejmenším hodně rozdílný.

Já sám se za nápad a zpracování autorovi ukláním... ;-)

Ikonka uživatele Raynor    [pošta] NEW     16:06:01 31.12.2005
Pokyaľ je pre niekoho DrD len pár hodov kocky (poznám takých "Ešte xxx skúsenosti a zvýšim si xxx.") tak to ani nemusí čítať. Týmto nechcem narážať na pravidlá. Tie sú nato aby sa dodržiavali.

Ale aj podľa pravidiel to má pár +
-Pri chôdzi so zlomenou nohou môze rýchlejšie pribúdať únava...
-Pri vykĺbenej ruke môže PJ zmenšiť OČ, ÚČ...
-A tomu môžu zabrániť tieto pravidlá

P.S.: To fakt nikto nespravil pravidla pre krvácanie?

Ikonka uživatele Igi    [pošta] NEW     15:53:23 31.12.2005
Tak teda...
Ide o zaujímavý nápad vymyslieť nejakú takú dovednosť, čo by pomáhala pri niektorých typoch zranení ako zlomeniny a podobne. No problém tejto dovednosti sa vzťahuje skôr k pravidlám - v pravidlách sa neráta s takýmito "špecifickými" zraneniami a všetko sa odráža iba na životoch. Z toho tiež vyplývajú liečiace schopnosti, ktoré nehovoria o nejakých zlomeninách či krvácaniach, ale o vyliečení životov.
Táto dovednosť je preto v podstate nevyužiteľná v "normálnom" svete DrD, kde sa hrá iba čisto na pravidlá. A práve preto hodnotím tak, ako hodnotím. Myslím si, že príspevky na tejto stránke by mali byť čo najviac prispôsobené pravidlám, aby ich vedeli využívať aj hráči a PJ začiatočníci (tí skúsenejší si tu skôr hľadajú inšpiráciu a potom si veci dotvárajú sami).

Myslím si, že aj táto dovednosť by sa dala spracovať pravidlovo a upraviť tak, aby bola použiteľná kdekoľvek. No bolo by asi potrebné vymyslieť celé pravidlá pre rôzne zraňovania a tak podobne a preto by to mohlo byť dosť zložité...

Inak, ak sa na túto dovednosť pozriem s tej "druhej strany", teda ako na dovednosť do "relatívneho" sveta DrD, kde sa nehľadí čisto na pravidlá, nevidím v podstate žiadne problematické časti.

Takže suma sumárum: Schvaľujem túto dovednosť ako žiaľ skoro nepoužiteľnú pre začiatočníkov a ako čiastočnú inšpiráciu pre skúsenejších, z čoho sa odráža aj nízke hodnotenie...

S úctou Igi.

[Další]
 


Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


Novinky
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
1 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
Limit (minut):
15 | 45
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.74387693405151 sekund.
© 2002 - 2005 Almad, James Timqui a Alcator design © 2002 - 2005 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována,
publikována ani jinak využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků. Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu.