www.Dracidoupe.cz
Fórum ¤  Ankety ¤  Chat ¤  Moudrá sova ¤  Soutěž O Hlavu Zlatého Draka ¤  Co je to Dračí Doupě? ¤  Tvůrci a Redakce ¤  Uživatelé ¤  Dračí líheň ¤  Novinky ¤  Čekající díla ¤  Dračí manuál ¤  Otázky a Odpovědi ¤  Vyhledávání ¤  Rekordy a statistiky
Chat
Moudrá sova
Dobrodružství
Hřbitov
Fórum
Články
Rozvoj DrD
Bestiář
Předměty
Kouzelník
Kouzelník
Alchymista
Alchymista
Válečník
Hraničář
Hraničář
Zloděj
Nová povolání
Nové rasy
Dovednosti
Downloady
Galerie
Fotogalerie
Linky
Seznamka
Inzerce

Zpracování pazourku

Příprava pro tisk (tisknuto 1152x)
Autor: QuidoYáfet
Přidáno: 20:38:37 20.08.2009
Hlasovalo: 14
Průměrné hodnocení: 4.14
 
Vlastnost: Obratnost
Obtížnost: Střední
Ověřování: každý valoun
 
Totální úspěch:

Postava zpracovala veškerý materiál beze ztráty na vysoce kvalitní čepelky přesně takové, jaké chtěla.

Úspěch:

Postava vyrobila pěkné a použitelné čepelky (hroty). Znehodnotila ale desetinu materiálu. Některé čepelky se nepovedly (kupříkladu místo širokého ostří oštěpu vzniklo několik užších čepelek a část materiálu se rozpadla na použitelné kousky).

Neúspěch:

Postava znehodnotila materiál (valoun). Neobratným zacházením ho jednoduše rozdělila na dále nezpracovcatelné kusy.

Fatální neúspěch:

Dvě možnosti (závisí na libovůli PJ, kterou použije)

  1. Postava vyrobila čapelky špičkové, tedy alespoň vizuálně. Ve skutečnosti se tyto čepelky při nejbližší příležitosti rozpadnou (nebo v nejnevhodnější moment, kupříkladu při boji s medvědem a podobně)
  2. Postava znehodnotila materiál je nešikovnou manipulací si poranila ruce (kupříkladu pořezala nebo potloukla) za 1k10 životů (rovněž možno nahradit 1k6 a různými postihy)
 
Popis:

Pazourek je tvrdá sedimentární kryptokrystalická forma křemene. Nachází se většinou v křídových a vápencových vrstvách. Díky své tvrdosti a snadnému opracovávání byl využíván již od doby kamenné pro výrobu nástrojů. Podobným materiálem často využívaným zvláště v oblastech s výskytem sopek je obsidián, sopečné sklo. Tato dovednost se týká zpracovávání těchto a podobných materiálů.

Pazourek byl zpracováván štípáním z valounů, neboli "pecek". Pazourek (případně jeho náhradu) opracováváme štípáním úderovým, tlakovým či nepřímým. Pro údery používáme kamenné nebo parohové přitloukače, tlakové štípaní jde velmi dobře špičkami parohů, kostí či kovovými nástroji a slouží k finálním úpravám nástroje a jemnému opracování jeho ostří - takzvané retuši, kdy ostří otupíme, ale zpevníme a zkvalitníme drobným pilovitým vzorem. Nepřímým štípáním lze například získávat úštěpy z předem připravených jader, na okraj horní plochy jádra položíme menší přitloukač a do něj se tlučeme druhým přitloukačem.

Při práci máme pazourek buď v ruce, s předloktím zapřeným o stehno nebo na přímo na stehně, kde snáze zvolíme vhodný úder úštěpu. Údery vedeme kolmo shora a natáčíme opracovávaný nástroj. Nástroje lze rozdělit na jádrové a úštěpové. Úštěpové jsou menší a jednodušší, získáme je oddělením od jádra pazourku a následným zpracováním retuší (například nože a hroty šípů), Jádrové vznikají přímo z jádra pazourku, jsou podstatně masivnější a složitější na výrobu, patří mezi ně například dýky a hroty oštěpů, některá drásadla a škrabadla.

Z pazourku se lze vyrobit třeba nože, hroty šípů a oštěpů, drásadla, škrabadla, dlátka vrtáčky, dýky a srpy.

Informace čerpány ze stránky Oddílu experimentální archeologie MAMUTI.Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
Počet zobrazených příspěvků: 1-8 / 8
Ikonka uživatele Fafrin    [pošta]      12:31:22 14.09.2009
Tak tohle je pěkné.
Chybí je případné paramety kamenných zbraní.
Doba zpracování valounu, či jenoho výrobku a množsví výrobků z jedné pozourkové pecky.
Zranění při FN je příliš velké, bez diskuze. polovina obyvatel by se zabila, něž by se naučily pazourek zpracovávat.

Ikonka uživatele Mai´q the Liar    [pošta] reputace: 1
Hamster: +1
     0:26:21 26.08.2009
Dobrý den.

U téhle dovednosti jsem se docela pobavil. Vím, že není ničím vtipná, ale něčím je mi přijemná a připadá mi roztomilá. Hodnotím ji jako kvalitní, protože krom pobavení mi přinesla i inspiraci a protože je užitečná a je zpracovaná dobře.

Přesto bych možná měl výhradu k tomu, jak je zapsaný Úspěch. V příspěvku to zní složitěji, než jaké to je ve skutečnosti a ve hře. A není mi jasné, jak se ve hře projeví a započítá ztráta desetiny materiálu. Zato se mi velmi líbí, že fatální neúspěch má hned dvě varianty. Obě jsou zvoleny velmi dobře a přitom jsou jednoduché. (Jen zranění mohlo být nižší a třeba i stínové.)

Ještě obtížnost bych určitě změnil na lehkou. Otlouct kámen už po troše cviku nebude tak náročné. I člověk bez předchozích zkušeností dokáže pazourek s trochou štěstí opracovat do použitelné podoby - ne možná napoprvé, ale časem jistě. Navíc mám stále dojem, že spoustě dovedností tohoto typu svědčí vždy nejnižší možná a odůvodnitelná obtížnost, protože pak je pro postavu výhodnější se ji naučit.

Dále k popisu. Přepracovat odborný článek je jistě také způsob, jakým lze stvořit popis dovednosti. Otázkou je, jak moc byl článek přepracovaný. Mně připadá text stále příliš odborný, raději bych to popsal jednodušeji a lidštěji - pro hráče. Takto v popisu není nic než suchý a velmi detailní vědecký popis opracovávání kamene, což není čtení pro hráče RPG - i když nebudu tvrdit, že si to nikdo nepřečte a nezaujme ho to. Zmínil bych však v příspěvku příklad toho, o kolik nižší parametry mají pazourkové zbraně. A tady pozor, v diskuzi autor navrhuje snížit UČ a zvýšit jako kompenzaci útočnost, ale to je - s prominutím - typická začátečnická chyba. UČ vyjadřuje schopnost zbraně zasáhnout a ta je stále stejná jako u kovových zbraní. Průraznost (v herním jazyce: "Za kolik to zraní, když už dojde k zásahu") je vyjádřena právě útočností, tudíž tato by měla být snížena. Kompenzace není třeba. Kompenzací je nízká cena a možnost vyrobit si zbraň na koleni.

Faktem zůstává, že Zpracování pazourku je velice užitečná dovednost a že v Dračím Doupěti si najde své místo. Zpracování je kvalitní a nevšiml jsem si chyb či nedostatků. Mám jen jiný názor na obtížnost a pár připomínek. Nemůžu než pochválit, je to opravdu vynikající dovednost.

S pozdravy a s díky,
"Mai'q the Liar",
Petr Dědeček

Ikonka uživatele QuidoYáfet    [pošta]      21:34:41 24.08.2009
Díky za schválení a ohlasy.
Hamster: Zpracování obsidiánu je dosti podobné zpracování pazourku a postava již má jakýsi grif. ano, dokáže vyrábět na stejném stupni.
Shadowmage: jsou dvě možnosti fatálního neúspěchu, PJ si může vybrat.
RoVan: -kameník se neučí zpracovávat pazourek ani obsidián, jelikož nejsou vhodné ke stavbě a sochařství. Navíc pracují s kamenem jiným způsobem. otesávají velké bloky kamenů nespecializují se na výrobu malých užitkových předmětů.
-Zde ponechávám PJ určitou volnost, je na něm, jak upraví pazourkové zbraně, ovšem ty rozhodně nebudou mít shodné parametry se zbraněmi z oceli či železa. rozhodně mají nižsí útočné číslo (zbroj či tvrdou kůži neprorazí tak snadno, což bych vykompenzoval vyšší útočností.

Ikonka uživatele RoVan    [pošta]      9:01:36 24.08.2009
Moc hezká dovednost, především zpracováním, nicméně dobrodruhům by se mohla hodit :-)
a zajímalo by mě:
-je schopen kameník(CP), nebo sochař opracovat pazourek stejným způsobem?
-mají pazourkové zbraně stejné parametry, jako ty standartní?

Ikonka uživatele Shadowmage    [pošta]      13:03:21 22.08.2009
Postačující popis netradiční dovednosti, která je ale využitelnější, než se zdá. I já mám jednu civilizaci bez kovů, aspoň teď mám dovednost sepsnou nemusím ji psát sám:-)

Asi bych jen vytknul příliš vysoké zranění při neúspěchu. Dovednosti jsou vesměs často rizikové a u řezbářství se třeba taky neuvádí, že si může postava uříznout palec atd.

Ikonka uživatele Demonic    [pošta]      23:16:40 20.08.2009
Hamster a Corwin: Nehledě na to, že i v pseudostředověku DrD se mužou vyskytovat kmeny domorodců někde daleko od civilizace, které neznají kov :)

Pěkné dílko jen tak dál :)

S pozdravem
Demonic - The Lonely Warrior

Ikonka uživatele Hamster    [pošta]      22:14:46 20.08.2009
Corwin: hroty šípů také určitě nejsou k zahození pro všechna povolání na dlouhém dobrodružství : )))

Přemýšlel jsem dlouho, na co bych se zeptal, co by mě zajímalo navíc... a nakonec jsem vymyslel jen "pokud se postava naučí s pazourkem a pak objeví obsidián, umí automaticky úštipovat i obsidián na stejném stupni? (či naopak)" což není nic moc, ale... :D

Ikonka uživatele Corwin45A    [pošta]      20:38:37 20.08.2009

Občas to vypadá že jsou všecha témata pro dovednosti vyčerpaná a pak šup - a najednou je tu něco nového a výborného. Nejprve jsem si říkal, že do pseudosředověku Dračího doupěte se štípání pazourku zrovna moc nehodí. Samozřejmě chyba lávky. Už jen pro druidy je jistě třeba ostrách nástrojů a zbraní. Pro rituální oběti se podobné věci také občas hodí. A PJ i hráči si určitě najdou i další využití.

Rozhodně je dobře, že se kromě samotného popisu dovednosti objevily i příklady výrobků a možnost nalezení surovin. Jinak nemám co bych dodal, dovednost je výborně použitelná tak, jak je.
Aktuality

Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo
--
0 přihlášených uživatelů.
uživatelů je na chatu.


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold

Novinky
Fórum ¤  Chat ¤  Moudrá sova ¤  Soutěž O Hlavu Zlatého Draka ¤  Co je to Dračí Doupě? ¤  Tvůrci a Redakce ¤  Uživatelé ¤  Dračí líheň ¤  Novinky ¤  Čekající díla ¤  Dračí manuál

Vygenerováno za 0.082592010498047 sekund.
© 2001-2007 Almad, James Timqui a Tomash, design © 2001 by Lightbringer.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.