www.Dracidoupe.cz


Alchymistické předměty


Amarouny "jídlo v prášku 
Příprava pro tisk (tisknuto 555x)
Přidáno: 22:32:09 25.09.2007
Skupina:Ostatní
Magenergie:3 magů
Suroviny:5 zl.
Základ:jídlo nebo pití dle vlastní volby, vodotěsně uzavřitelný pytlíček
Nalezení:-
Trvání:-
Výroba:1 hodina
Nebezpečnost:-
Síla:-
Barva/chuť/zápach:dle okolností
Magy/den0
Autor: UnknowN
Průměrné hodnocení:3.47
Popis:

Nejprve tedy pojem: Amarouny nazýváme jakékoliv jídlo či pití, které bylo pomocí speciálního alchymistického postupu převedeno na práškovou formu, ze které je poté možno opět získat poživatelný pokrm / nápoj.

Amarouny dělíme na dva druhy: Jednodušší - Chuťové (hodnoty bez závorek) a složitější - Kompletní (hodnoty v závorkách).

Uvedené hodnoty jsou počítány na 1/3 čenu jídla případně na jednu čtvrtku pití. Pokud chce alchymista podobným způsobem stvořit větší porce, náklady, stejně jako časová náročnost se úměrně zvýší. Z 1/3 čenu jídla případně ze čtvrtky nápoje vznikne práškovitá substance, vážící 1 minci a právě tuto substanci nazýváme "amarouny". Tu pak uložíme do onoho vodotěsného pytlíčku uvedeného v "základu", případně na pytlíček ještě napíšeme, co v něm vlastně je. Zpětně z amarounů získáváme jídlo přidáním desetiny čtvrtky vody na 1/3 čenu, u nápojů je ale přidat tolik vody, kolik má být výsledného nápoje (amarouny jí jenom pozmění). Použitá voda by měla být pokud možno čistá - jakékoliv další složky totiž mají vliv na chuť případně na poživatelnost (Je-li voda otrávená, bude otrávené i vzniklé jídlo / pití - je-li použita mořská voda, bude výsledné jídlo / pití slané...).

Pokud se amarouny setkají s vlhkostí (například pokud pytlíček dobře netěsní nebo pokud jsou uchovávány někde jinde), začnou nabobtnávat a měnit se na svou výslednou formu. Jakmile jsou v konečné formě, začnou se "kazit" - jakékoliv jídlo / pití si zachovává své vlastnosti jeden den, pak se ale během jedné hodiny změní v hromádku amarounového želé, které nemá žádnou výživnou hodnotu (ale není ani jedovaté).

Také se může stát, že se někdo pokusí amarouny sníst před přidáním vody. V tom případě začnou reagovat na vlhkost v žaludku a měnit se v konečnou formu. Což o to, u nápojů by to ještě šlo. U jídla je problém, že jídlo nění řádně rozkousáno a promíseno se slinami, tudíž je špatně stravitelné. U kompletních amarounů to může být i nebezpečné. Příslušné následky budou uvedeny u jednotlivých amarounů zvlášť.

Nejprve popíšeme chuťové amarouny. Jednodušší jsou proto, protože nezachovávají původní formu jídla, pouze jeho chuť - po přidání vody se z amarounů vytvoří 1/3 čenu nevábně vypadající kaše, která nicméně stále chutná jako původní jídlo, a lze jí dále tepelně upravovat. Objemově se vejde akorát tak do jednoho průměrného talíře. Nápoje podobné zkáze nepodléhají, nicméně přesto ztrácejí na kvalitě - mléko nemá tu správnou hustotu, pivo nemá pěnu... Pořád si ale zachovává stejnou výživnou hodnotu (obsah vitamínů apod.) Dále se nedoporučuje dělat chuťové amarouny z nějaké chuťově pestřejší směsi. Například není problém, udělat tyto amarouny dejme tomu z kuřecího stehna, protože to chutná všude víceméně stejně, ale pokud byste je udělali z kuřecího stehna s brambory, vznikne vám směs, ve které je chuť brambor a kuřete dokonale smíchána dohromady. Na druhou stranu je možné stvořit zvlášť "kuřecí" složku a zvlášť "bramborovou".

Požití prášku: Kašovitou hmotu lze pořád ještě strávit poměrně snadno, tudíž má postava pouze 12 hodin pocit těžkosti (postih -1 k ÚČ i OČ), po dvanácti hodinách se zažívací obtíže projeví jako zácpa.

Kompletní amarouny oproti tomu plně zachovávají původní jídlo / pití. Kuře s bramborem se změní v kuře s bramborem, mléko je jako čerstvě nadojené, pivo se dokonce napění...

Požití prášku: Zde velmi záleží na tom, v co se měly amarouny proměnit. Něco jiného je bramborová kaše, něco jiného je celá brambora. Postavě to může způsobit velmi závažné zažívací potíže - nejhorší případ ale je pouze 24 hodin ve stavu "vyčerpaná" - pak se amarounům postavy zželí a promění se v želé (závažné komplikace jako třeba protržení žaludku kuřecí kostí by měl PJ nasadit pouze pokud si myslí, že si to daná postava zaslouží).

Přeměna z amarounů na pokrm po přidání vody probíhá za velkého bublání a biologických zvuků a trvá jednu směnu, amarouny pro přípravu nápojů po přidání vody pouze šumí a jsou s přeměnou hotovy po jednom kole.

Hlasování

Hlasování u tohoto příspěvku bylo uzavřeno.

Vidět hlasování jednotlivých uživatelů mohou vidět pouze přihlášení uživatelé.

Diskuze

Pro přidání příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

příspěvků. Řadit podle .
[Další]
 
Počet zobrazených příspěvků: 11-18 / 18
Ikonka uživatele Fafrin    [pošta] NEW     8:58:44 27.09.2007
Protože nebyly dodány hodnoty v závorkách. Ohodnotím.
1)Tabulka; trvání (tedy trvanlivost produktu, něž se samovolně zkazí (má to i LRK)) a barva/chuť/zápach (alespoň v textu) by mělo být vyřešeno. Dále, jak jsem napsal, se mi nelíbý možnost z asi 22 mn jídla(1 čen skromné) udělat 1mn prášku (+20 mn vody = 21 mn, aneb 1 mn se nám někde stratila.) Vzhledem k výhodnosti co se trvanlivosti, hmotnosti a přenositelnosti a jednoduchosti úpravy jídla týče, bych čěkal větší hmotnost. Tato chyba není zásadní, ale dílu nepřidá.
Další vadou na kráse jsou vodotěsné pytlíčky, to mohlo být zapsáno lépe. Navíc to svým způsobem není základ, tak jako základ v zálkadu lektvarů není uveden flakónek. další drobnou chybou je použití termínu Amarouny, který pod sebou v originále skrývá trochu jiné jídlo.
Pak jsou tu samozřejmě věci jako magová náročnost, osobně bych to viděl na mně magů a víc surovin, ale to není chyba. Chybějící náročnost pro Kompletní Amarouny zatím ponechám stranou.
Musím ovšem vyzdvihnout nápad, jeho zpracování, uspořádání textu (zde by se asi hodily dva nadpisy navíc) a pravidlové uchopení celé věci.
Dále bych rádu upozorníl na to, že Barva/Chuť/Zápach je nutno řečit, protože amarouny lze přidat do jídla jako běžný jed (v kombinaci s tím, že je v nich jed(přidán do jídla) obsažen se to jeví jako zásadní problém.). Například když rospustím jed ve vodě, udělám z něj amaroun a ten poté někomu nasipu do jídla, jak moc to půjde poznat?

Ikonka uživatele UnknowN    [pošta] NEW     14:53:15 26.09.2007
Tady nejde ani tak o řešení problémů se zásobováním... Spíš o řešení problémů s přípravou jídla atd. Zatímco normální jídlo musíš uvařit na ohni (ne vždycky je oheň dostupný a ne vždy je žádoucí ho rozdělávat), ktomuhle stačí trochu vody. Zatímco normální jídlo, musí k tomu, aby za něco stálo, vařit někdo s dovedností "Vaření", tohle dokáže "uvařit" i úplný kuchařský antitalent...

Vodotěsné pytlíčky... Teď narychlo mě napadá třeba lepená kůže, nebo něco na ten způsob... Je trochu mojí chybou, že jsem do příspěvku implicitně napsal "pytlíčky" - z logiky věci vyplývá, že stačí jakákoliv vodotěsná nádoba...

Ikonka uživatele Fafrin    [pošta] NEW     12:43:44 26.09.2007
Zatím nebudu hodnotit, protože chybí hodnoty v závorkách, nicméně zásadním problémem díla jsou jakési vodoťesné pytlíčky, které nemají reálnou předlohu. Co to má být? navoskované pergameny? osobně bych byl pro použití řádně vyschlých (dvouzábrusových flakónků)
Také snížení hmotnosti čenu z 22 na 3 se mi zdá poněkud dost silné, tak 5, 6 by bylo lepší. Záleží samozřejmě na obsahu sušiny v daném pokrmu.

Ikonka uživatele Zombie    [pošta] NEW     10:31:02 26.09.2007
Vzhledem k "spamu" podměrečnými příspěvky z tvé strany začínám být zaujatý a proto toto dílo nehodnotím. Z mé strany by si zasloužilo nejspíš 2 hlavně za rozpory v použití a dle mého názoru nedotažené herní mechanizmy.

Ikonka uživatele Zombie    [pošta] NEW     10:30:12 26.09.2007
Dehydrované jídlo v prášku ... Tohle je Vitana, Amarouny ze seriálu Návštěvníci vypadaly jinak - mohl sis vybrat z nabídky jídel (a poslední byl rosol/želé).

Cenově se to hodí pro opravdu bohaté výpravy či pro ohromení vladaře schopnostmi alchymisty. (1 den této stravy by vyšel na 9 magů a 15 zlatých, tj. na cca 85-90 zlatých - to je možná lepší do karavany přidat další tažné zvíře či vůz).

IMHO pokud mi něco z žaludku vycucne 1 deci vody (zdá se mi to dost málo, aspoň 3x víc), tak mi bude těžko, ale pochybuji, že mne to na 24 hodin dostane do stavu vyčerpanosti - co se s postavou stane pak - zmizí jí naadbytečné body únavy ? Může se během stavu vyčerpanosti regenerovat odpočinkem, spánkem, kouzly ? Navíc to reaguje docela pomalu - jedna směna na 50 gramů prášku a 1/10 litru. čekal bych, že to vzbudí alespoň pocit žízně (past na odolnost) a touhu utišit žízeň (past na charizmu)

Kaše se obvykle používá pro lepší stravitelnost, proto se mi nechce věřit, že by pocity těžkosti trvaly půl dne (spíš tak 2 hodiny), natož aby to mělo dost výrazný postih v boji - to spíš při fyzickém vypětí začnu dávit.

Tyto dva body chtělo podchytitp pastí na odolnost a sjednotit druhy postihů - v případě požití prášku trochu silnějších.

Netušil jsem, že jídlo za 3 magy má vlastní vědomí, aby se mohlo postavy "zželet" ;)

Protržení žaludku - velmi nepravděpodobné - jídlo by muselo být "komprimováno" z úlomků kostí a navíc "dekomprimace" není explozívní, probíhá 1 směnu - za tu dobu se ti to v žaludku několikrát promíchá samo - bude ti hrozit ucpání střev nebo dávení.

Jaký je cenový a výrobní rozdíl mezi částečnými (tresť) a kompletními instantními potravinami ?

Základ je to, co se vylepšuje, ne do čeho se to balí - vodotěsný pytlíček (plasty či alobal ve středověku?) nepatří do základu.

Ikonka uživatele Corwin45A    [pošta] NEW     8:51:16 26.09.2007
Nějak nemám co dodat, dobrá práce. Přesně takhle si představuji výsledek práce alchymisty, který má v hlavě rozum a ne oheň a výbuchy. Jistěže se to dá zneužít, ale co ne. Předání rozhodnutí o následcích čistě do rukou PJ vidím jako rozumný krok, právě proto aby se podobné zneužití omezilo. Vzhledem k tomu, že v systému dračího doupěte si může postava na vyšší úrovni dovolit zapít večeři nějakým tím jedem, něco podobného by ji prostě zabít nemělo.

Ikonka uživatele Nathaka Warrior    [pošta] NEW     23:08:31 25.09.2007
Blahoželám ti, UnknowNe, za to, že již nemusím starati se o náklad jídla.

Jaksi mi chybí, jak ten prášek vlastně vypadá. Ono je jednoduché říct prášek nebo prášková substance, ale jakou to má barvu? Podle jídla? Nebo vždy stejnou? Jak je prášek hustý? - nepodstatný detail.

Dá se prášek rozmíchat i v něčem jiném než ve vodě? V mléku? V pivu? Má to stejný efekt nebo to prášek zničí? Já bych řekl, že zničí, ale co třeba směs vody a přidané šťávy? - trochu podstatenější, ale stále detail.

Výborné, že jsi rozdělil amarouny na dva druhy, to je poměrně... dobrý nápad. Taky by ale bylo záhodno je možná rozlišit cenově nebo náročností výroby. Přeci jen kaše by mohla být levnější, taková vojenská výbava, některým lidem záleží na estetice jezeného.

Á, moc nevím, jestli záleží protržení žaludku jen na PJovi. Větší porce žaludek rozerve chtě nechtě, PJ by měl hráčům spíše jen zabránit to požít (pokud budou tak pitomí, že se o to pokusí, aniž by věděli, co že to je). Na druhou stranu mne napadlo perfektní využití tohoto jevu pro dávení. Něco mezi jedem a dávidlem. Když dáme do prášku nějaké to tužší jídlo, rozerve to postavu spolehlivě. A dodatečný dotaz pro určitou část hráčů: Co se stane, když amarouny šňupneme a zůstanou nám v nosu (kde je pochopitelně vlhkost)? Chceš mi naznačit, že se promění v... v nosu? Och, stejně nechutné jako mé zpětné háky.

Biologické zvuky, co to je? :-) To jako třeba fotosyntetický chór? :-)

Marně jsem hledal větší chybu, pravda, dochucené být mohly, ale v pravidlových rubrikách postupuji většinou ze základních pěti hvězd dle chyb o hvězdy dolů, tady nevím... Ještě popřemýšlím, je to rozhodně mezi 4 a 5.

Ikonka uživatele Krtecek    [pošta] NEW     22:39:16 25.09.2007
Dílo jsem tagoval, pokud se autorovi výsledek nelíbí, ať mě seřve do pošty a já s tím něco udělám (možná).

Nápad zajímavý, zpracování se toho nedá moc vytknout. Dílo neobsahovalo žádné chyby, které bych objevil. V magií prolezlém světě není zase takový problém, aby se prášek po přidání vody proměnil v pečené kuře nebo v milánské špagety – čarodějové běžně dělají i mnohem zajímavější kousky než nějaká Vítaná, Mágy nebo Kňour.

Hodnoty v závorkách se ve formuláři nezobrazily. Prosím autora, aby je co nejdříve dodal do pošty/ do diskuze, abych je mohl dodatečně přidat do díla – není to IMHO chyba, za kterou by se mělo strhávat hodnocení.

Hodnotím příznivě. Na pět to sice není – na to jsou Amarouny přece jenom poněkud nedochucené, ale na vydatné čtyři dílo stačí…

[Další]
 


Soutěže
O Hlavu Zlatého Draka


News
Aktuality
Novinky
Bugfix


Vzhled
Family Silver
Historic
Simple Ancient Dark
Simple Ancient Light
Simple Evolved Dark
Simple Evolved Light
Timmothy Gold


Komunikace
6 přihlášených uživatelů
 
Chat (0 online)
Moudrá Sova
Fórum
Ankety


Control
Registrace
Nick:
Heslo:
 
Zapomněl jsem heslo


Doupě jinde
Na PragoConu
last.fm
Facebook

Vygenerováno za 0.6227970123291 sekund.
© 2002 - 2009 Almad a James Timqui, design © 2002 by Almad.
DrD, Dračí doupě a Altar jsou ochranné známky společnosti ALTAR
Všechna práva vyhrazena. Žádná část těchto stránek nesmí být reprodukována, publikována ani jinak
využita bez svolení Redakce serveru DraciDoupe.cz nebo svolení autorů jednotlivých příspěvků.
Novinky je možné sledovat pomocí RSS kanálu. Toto je verze 1.
Verze 2 je v přípravě a vývoj můžete sledovat na informačních stránkách