Dračí Doupě [ http://www.dracidoupe.cz ]
Rubrika: Nové rasy
  
  

Au Angi Angi - ještěřan

 
Autor: Akiros
Hodnocení: Hlasovalo: 9 čtenářů
  Průměrný počet hvězdiček: 4.44
  
  

Au Angi Angi

Hluboko v prastarém hvozdu žilo několik divokých elfích národů. Každý z nich mohl čítat i několik set členů, ty největší snad i několik tisíc. Všichni tito elfové se vyznačovali pověrčivostí, horkokrevnou povahou, vyznáváním tradic a uctíváním předků. Elfové věřili, že když někdo z jejich bratří či sester zemřel, stal se součástí hvozdu a jeho duch strážil elfy před nepřáteli. Když do hvozdu vtrhli železní muži a začali divoké elfy systematicky hubit, ti se přirozeně semkli kolem největších rodů a postavili se konquistadorům na odpor. Dva kmeny se však k odbojům nepřidali. Strážci mrtvých a Ještěrovlci, kterým se dnes říká Au Angi Angi.

Kmen Au Angi Angi se na Ohnivém jezeře setkal s bohem, jež si říkal Chi Pekve („Čipekve“), bůh ještěr. Byl to drak. Zlý a zkažený a ve srovnání s divošskými elfy mocný. A tak se mu začali klanět na místo Předků, a když železní muži vtrhli do hvozdu, Chi Pekve zakázal přidat se na odpor. Tak se odvrátili od Předků a ti je za to zatratili. Když padl poslední z kmenů, nastalo hrozné zemětřesení. Přírodní hráz Ohnivého jezera se protrhla, řeky byly vyrvány ze svých koryt a údolí Au Angi Angi i s jejich pyramidami bylo zatopeno. Tehdy, aby se elfové neutopili, jim dal Chi Pekve dar. Dar, který nelze vrátit. Kdo jej nepřijal, zemřel. Kdo uctíval Chi Pekveho hluboce a vroucně, nebo s bázní a úctou, byl přeměněn. Elfové již více nebyli. Ještěrovlci již více nebyli. Teď tu byli napůl elfové, napůl ještěři. Teď tu byli Au Angi Angi.

V pravidlech jsou Au Angi Angi podobní „netvorovi bahennímu“, z něhož jejich tvorba vycházela. Muži i ženy mají stejné parametry. Většina lidských (elfích) zvyků i vlastností zůstala. Au Angi Angi obvykle nemají dobré přesvědčení, ale mohou se najít výjimky. Magicky aktivní jedinec se u nich najde velmi zřídka a obvykle je ihned postaven na vrchol společnosti. Jinak je zde typické právo silnějšího. Samotné jednání záleží na přesvědčení a inteligenci jedince. Zvýšená agresivita bývá dána převážně u méně inteligentních tvorů, ačkoliv existují základní výchovné elementy, které jsou předávány každé generaci. Jedná se o jakýsi kastovní systém. Na vrcholu potravního řetězce je šaman a jeho učni, obvykle potomci. Poté je rada starších. Náčelník a jeho rodina, rodiče a prarodiče jedince a až poté jedinec samotný. Au Angi Angi opouštějí svoji komunitu jen zřídka. Chi Pekve s nimi teď už není v přímém kontaktu, ale o jeho božství a moci se nepochybuje.

Au Angi Angi – Ještěřané jsou vejcorodí. Vejce, které samice hlídá ve svém doupěti přibližně 5 měsíců, obvykle ukrývá pouze jednoho potomka. „Rodit“ (klást vejce) může samice Au Angi Angi každý rok, ale obvykle nemá více potomků než lidé. Rozmnožovací orgány jsou stejné jako u lidí, jen v děloze se vytvoří kožovitý obal kolem placenty a zhruba po 4 – 5ti měsících je porozeno vejce, ve kterém se jedinec dál vyvíjí. Au Angi Angi jsou humanoidní tvorové, velikosti člověka. Kůže je jemná, šupinatá, jazyk rozeklaný, nos téměř zakrnělý. Ušní boltce nejsou nijak patrné, jsou zde pouze malé otvory. Celkový tvar obličeje je protáhlí a připomíná ještěří hlavu. Páteř je zakončena ocasem, který velmi usnadňuje pohyb, zvláště ve vodě. Člověk ještěří neumí dýchat pod vodou, ale vydrží výrazně déle než člověk. Vnitřní orgány jsou podobné lidským. Namísto nehtů vyrůstají z prstů drápy. Ze silných čelistí vyrůstá 32 zubů, ovšem předních osm na každém patře jsou špičáky. Teplota ještěřích lidí je o něco nižší než u normálních lidí, tedy přibližně o dva stupně. Kvůli svému primitivnímu životnímu stylu obvykle nenosí kovové zbraně ani zbroje. Pohyb ve vodě v kroužkové zbroji totiž není úplně nejsnadnější. Ovšem také jim v používání kovu nic nebrání.

Au Angi Angi žijí v hlubokém pralese daleko od lidí, elfů či jiných civilizací. Oblast jejich domova je plná bažin, močálů a zrádných jezer, někde mělkých jako jejich svědomí, jinde hlubokých jako jejich víra v Chi Pekveho. Staví si hnízda a příbytky na vodě u starých stromů, které jsou zvyklé, že jejich kmeny jsou z části pod vodou, nebo na malých ostrůvkách v močálech. Centrem jejich národa jsou pak potopené pyramidy, které snad vystavěli jejich předkové a které odpradávna nesli znaky a zdobení hadích a dračích bohů. Pokud hovoří, vydávají typický syčivý zvuk. Jejich rodným jazykem je elfština. Elfy ale pohrdají, ačkoliv nemusí ani vědět proč. Živí se lovem, rybolovem a nepohrdnou ani lidským masem, nebo masem z Au Angi Angi. Kanibalismus je u nich na denním pořádku, neboť běžně je každý Au Angi Angi, který zemře, sněden, nebo alespoň z části. Zbytky se obvykle předhazují místním predátorům, nejčastěji krokodýlům. Jen nejvýznamnější zemřelí jsou pohřbíváni v potopených pyramidách. Kromě masa jsou ale normálními všežravci, takže není výjimkou ani sběr nejrůznějších plodů lesa, hub nebo hmyzu.

V případě ohrožení se pod velením náčelníka a šamana semknou a jsou až nezvykle poslušní. Mimo vnějšího ohrožení jsou ale svárliví a bojechtiví a nezřídka některé rody válčí s jinými. O manželky, o teritorium, o kořist… důvod se vždycky najde. Rada starších je pak jen symbolický sněm, který radí náčelníkovi a jejímu kruhu předsedá šaman. Náčelník je více než vůdce spíše první z válečníků, který má respekt ostatních a ti ho v případě potřeby následují. Většinou je, stejně jako ostatní, plně oddán šamanovi. Au Angi Angi na první pohled vyvolávají strach a odpor, ale něco podobného pociťují i oni, když spatří cizince (člověka, trpaslíka)… Nejdříve se je pravděpodobně pokusí vyštvat, vyhnat ze svého území. Pokud se jim to nepodaří, dojde k nevyhnutelné konfrontaci. Teprve pak se zřejmě pokusí vyjednávat.


Výška: 170 – 215 coulů
Váha: 1400 – 2700 mn (70 – 135 kg)
Třída velikosti: B
Pohyblivost: 12
Maximální věk dožití: 100 let
Dospělost: 20 let
Základní parametry: Vlastnost: hodnoty: oprava
Síla 11 – 16 +2
Obratnost 11 – 16 +2
Odolnost 10 – 15 +1
Inteligence 8 – 13 -2
Charisma 3 – 8 -5

Zvl. schopnosti rasy:

Au Angi Angi nemají žádnou rodovou zbraň. Mají ovšem bonus +1 k útočnosti při boji beze zbraně. Jsou výborní plavci. Při ověřování plavání a zadržování dechu pod vodou mohou použít dvojnásobný bonus dané vlastnosti (nejméně + 1). Na jeden nádech vydrží zhruba dvakrát déle, než člověk stejných vlastností. Dále ovládají, stejně jako trpaslíci, infravidění, s dosahem 20 sáhů.