Dračí Doupě [ http://www.dracidoupe.cz ]
Rubrika: Články
  
  

Retrokritika: Šavlozubá veverka č. 1

 
Autor: UnknowN
Hodnocení: Hlasovalo: 4 čtenářů
  Průměrný počet hvězdiček: 2
  
  

Retrokritika: Šavlozubá veverka č. 1

Vážení a milí, sáhli jsme pro Vás do archivů, a podívali jsme se novým okem na to, co se k Dračím Doupěti dříve psalo a napsalo. Dnešního dne si bereme na paškál první číslo slavné Šavlozubé veverky (Š.v.). Jenom upozorním, že níže uvedená recenze nezohledňuje, pro jakou verzi pravidel byly doplňky v daném čísle Š.v. psány - komentáře osob znalých příslušného kontextu (a nejen jich) jsou v každém případě vítány.

Pozn.: Pro účely této recenze byl použit archivovaný text dostupný na stránkách Šavlozubé veverky.

1. O měně

V tomto krátkém odstavečku nacházíme pokus o úpravu měnového systému. "Těžištěm" problému, jenž má tato úprava umírnit, zdá se býti přílišná tíha oběživa a jeho nízká nominální hodnota. Tato úvaha je zcela správná - měnový systém, kde největším platidlem jsou kovové kroužky, kde dvacet kusů váží celé kilo, by se neobešel bez toho, aby si s sebou dobrodruh vozil svou peněženku na trakaři - pro srovnání, tam kde doupěcí mince váží jednu minci - tzn. dvacetinu kilogramu, tzn. 50g, váží současná největší česká mince, kovová padesátikoruna, 9,7g - zaokrouhleně řekněme 10g, aby se nám s tím případně lépe počítalo, a tedy zhruba pětkrát méně.

Vlastní obsah odstavečku je však značně chaotický a vycházející z podivných argumentů, a budí dojem nepochopení podstaty problému. Argumenty, použité autorem k ilustraci problému, jsou dva:i. šedý diamant = 33000 zlatých = 1,65 tun zlata
ii. přestup na 9. úroveň = 5 tun zlata

První argument je v pořádku (pomineme-li, že operuje s čistým zlatem, zatímco pravidlové mince mají ryzost pouchých 10%), byť nám nesděluje nic o velikosti a opracovanosti daného kousku pokladu (je možné, že je to dáno tím, že měl autor k dispozici nyní již zastaralou verzi ceníku) - vyjdu-li však z toho, co najdu uvedeno v pravidlech verze 1.6eA, platilo by uvedené pro opracovaný šedý diamant o hmotnosti 0,8 mince (cena za 0,1 mince = 33 zlatých, cena x10 za každé zdvojnásobení hmotnosti), a ačkoliv by takový kámen byl jistě vzácný, lze si ho bez potíží představit jako součást nějakého pokladu.

Druhý argument je však zcela mimomísový - pět tun zlata za přestup na 9. úroveň by znamenalo 100000 zlatých, což je cifra, ke které nedojdeme, ani kdybychom zaměnili náklady peněžní a zkušenostní - je však možné, že vychází z údajů před některou z reforem, které během vývoje pravidel proběhly.

Řešení samotné, byť budí zdání elegance, nicméně řeší pouze příznaky, a jádru pudla se zdaleka vyhýbá - spočívá totiž toliko ve snížení veškerých pravidlových cen. Za výše uvedený šedý diamant bychom nyní dostali 330 (nových, stokrát hodnotnějších) zlatých - nicméně tyto mince pořád váží 50g na kus, a i když tak nyní s sebou vláčíme méně váhy, stále s sebou nosíme mince, jaké mají ekvivalent mezi pamětními stříbrnými mincemi vydanými u příležitosti 85tých narozenin T.G.Masaryka - tyto mince z čistého stříbra při váze 50g měly průměr 50mm.

...a přitom se alternativní řešení nabízí již v prvním argumentu - Místo toho, abychom tvrdohlavě lpěli na orientačním měnovém systému představeném v pravidlech, by přece stačilo akceptovat alternativní měnové systémy, používající platidlo o nižší hmotnosti a současně vyšší nominální hodnotě. Vždyť už jenom ten šedý diamant z prvního argumentu je krásným příkladem - Neváží ani tu jednu minci, a vesele nám nahradí půldruhé tuny orientačních zlatých mincí. A ve chvíli, kdy se postavám dostávají do rukou takovéto poklady, si lze celkem dobře představit, že i obchodníci, u kterých tou dobou nakupují, budou taky z pohodlnosti používat drahokamy (přepočítávají se snadněji, než tisíce a tisíce mincí), a mincemi mohou pouze cenu podle potřeby dorovnávat - kromě jiného tak mohou vzniknout četné příležitosti pro handrkování mezi obchodníkem a družinovým zlodějem ohledně toho, kdo lépe odhadnul cenu daného kamene, postavy se mohou pokusit obchodníky ošidit, a obochodníci mohou šidit postavy, a tím přispívat k všeobecné příběhotvornosti. Úplně další věci už jsou třeba dlužní úpisy, majetková práva, a další cenné listiny, které mohou mít v poměru ke své váze hodnotu mnohonásobně vyšší, než kdejaký drahokam, ale to už je otázkou toho, jak si každý PJ svůj lokální měnový systém nastaví...

2. Alchymie a ingredience

i. Plody Rymuše - Jednoduchý popis rostlinky k oživení alchymistické honby za magickými surovinami, leč bez informace, kolik magů/surovin lze z rostlinky získat.

ii. Utužník malilistý - Rostlina význačná svou vhodností pro výrobu oštěpů, holí a podobných zbraní, vzhledem k údajné nezlomitelnosti (pružnosti a tvrdosti), avšak chybí jakýkoliv náznak toho, jak se použití jejího dřeva projeví parametricky, nebo vzhledem k chodcově schopnosti poškozovat svým mečem zbraně nepřátel.

iii. Návratník obecný - Rostlina se zajímavým nápadem, bohužel však chybí náklady na výrobu transportního lektvaru, jakožto i nějaké bližší určení toho, jaká je maximální vzdálenost, na jakou se může lektvarem vyvolaný transport odehrát nebo případné omezení hmotnosti transportovaného, a z toho vyplývající potenciální velký dopad na svět (Jak dlouho by trvalo, než by vznikly dopravní gildy s přehršlí návratníkových květináčů na klíčových částech království zprostředkovávající instantní teleportace na vzdálenosti mnoha mil?)

iv. Časník velkokvětý - Kromě stručného popisu o této rostlině víme jen to, že má obrovskou magickou moc. Jak moc obrovskou? Kolik magů z ní vydestiluju? PJi, starej se.

v. Chudobník útrpný - Tato rostlinka je zajímavá především tím, že autor nabízí různá využití pro její podzemní a nadzemní část, což se tak často nevidí (mnohem častější bývají rostlinky jednoúčelové).

3. Něco o anatomii kostlivců

Tento textík má u mě čtyři hvězdičky z pěti možných - celkem originálním způsobem nahlíží na podstatu fungování kostlivců, jakožto uživených mrtvých - myšlenka kostí obalených neviditelným magickým tělem, které umožňuje pohyb, je v rámci mých zkušeností ojedinělá, stejně tak jako představa kostlivců coby tvorů zcela bezhlučných a na první pohled se při chůzi nedotýkajících podlahy. Některé technické záležitosti ohledně parametrických odlišností kostlivců různých velikostí by šlo probrat více dopodrobna, nicméně na zajímavosti to textu neubírá.

4. Opravy a novinky pro DrD, navazující na verze 1.2zač a 1.1pokr

Jedná se o soubor povětšinou jednoduchých dodatků k pravidlům, jaké bychom si snadno dovedli představit v putyce u stolu P.J.P. Stručně se vyjádřím pouze k tomuto:

i. Prsteny - Každá postava může mít maximálně 8 prstenů, a na palcích se nenosí? Chápu, proti čemu to směřuje, ale je to hloupost - jednak je celkem dobře možné na jednom prstu mít více prstenů, jednak se dají nosit i na palcích, a jednak to nijak nebrání munchkinům mít nespočet kouzelných náušnic, přezek, knoflíků, a kdoví čeho ještě. Klíčová je poznámka o tom, že postava může v jednu chvíli používat pouze jeden takový předmět - to bohatě stačí.

5. Noví démoni

Vtipné alternativy k pravidlovým démonům posedlosti - namísto těch, které mohou učinit postiženou postavu prakticky nepoužitelnou, dostáváme do rukou démony spíše otravné, zato s potenciálem alespoň drobet okořenit hru. Škoda jen, že je jich tak málo - při této jednoduchosti zpracování by jich mohlo být třeba i deset. Nebo jedenáct.

6. Nové nestvůry

i. Šavlozubá veverka - Vtipná drobná nestvůrka, maskot stejnojméno fanzinu, který právě recenzujeme.

ii. Oslnivka - Účelově podobná hadovi "zlatulka", avšak místo jedu používá to, co jí vysloužilo jméno "oslnivka".

iii. Lživec - Skvělý nápad, tato nestvůrka má u mě čtyři hvězdičky a malé bezvýznamné plus. Důsledky některých schopností by možná bylo vhodné domyslet. Ideální pro PJe, kteří ho dovedou použít tak, aby si zachoval své "kouzlo" i při druhém a každém dalším setkání s družinkou (tzn. postavy by občas z lživce měly dostat i nějakou tu užitečnou informaci, aby ho nezačaly používat prostě jenom jako občasný prostředek k vymítání démonů z prokletých předmětů).

iv. Pachoun - Masožravá houba s pachovým zvláštním útokem. Klasická nestvůrka epizodního charakteru.

v. Prskavec - Na první pohled se tváří jako nestvůra, ve skutečnosti se však jedná o past aktivovanou přiblížením tvorů na vzdálenost menší, než dva sáhy.

vi. Rotující koule - Na první pohled se tváří jako past, ve sktuečnosti je to ale "nestvůra" metající šipky/čepele a vybuchující v případě, že jí dojde munice. Kvůli technicko-magické podstatě se hodí pouze do určitých prostředí.

vii. Rudý drak - Alternativa k pravidlovému rudému drakovi, s kyselinovým dechem snižujícím charismu. Až na zvláštní dech se jedná o "prostě dalšího draka", se vším, co už by od toho PJ a jeho hráči měli očekávat.

viii. Smack - Tuto nestvůrku může PJ použít v situacích, kdy by se mu nechtělo nechat postavám přiletět na pomoc pravidlovou "moudrou sovu", která by jim přetlumočila PJovu radu, tzn. ideální pro méně významné situace typu PJ-ex-machina.

ix. Quasir - Tuto nestvůrku bych považoval za noční můru hráčů postav na nižší střední úrovni, zvláště pokud tito hráči nemají moc v lásce zdlouhavé souboje. Otravné zvláštní útoky (paralýzy a jedy) společně s faktem, že ze zabitého quasira vyleze další, o něco slabší quasir, slibuje dlouhé hodiny zábavy s hody na útok, na obranu a proti pastem na odolnost.

x. Hleny - Už pravidlový hlen zelený bývá považován za znak PJovy touhy pozabíjet postavy svých hráčů, a toto rozšíření přidává několik dalších hlenů, pokud si chce být PJ extra jistý. Zpestřením je "hlen červený" který se dle vyjádření autora může táhnout za družinou (byť bohužel chybí vysvětlení údaje "rychlost" v tabulkových hodnotách hlenů - možná se jedná o odkaz na dřívější verze pravidel) a "hlen růžový", s jehož pomocí můžeme hru trochu odlehčit změnami sexuální orientace postav a vtipnými způsoby léčby, pokud vám tedy tento druh humoru nevadí.

xi. Korálovec - Zajímavý efekt spočívající v dvojnásobné rychlosti útoků, jsou-li postavy zatížené na více než 1/2 nosnosti (hádám, že to znamená "střední naložení a více"). Jinak "prostě další prudce jednovatý had", který "vždy získává iniciativu" Těžko říci, co to znamená - v kontextu základního soubojového systému to možná smysl dává - tvorové, kteří "vždy získávají iniciativu" mají přednost před těmi ostatními, a mezi nimi navzájem se rozhodne klasickým hodem, avšak problém vyvstává při konverzi této poznámky do RSS... Je to ekvivalent výroku "tato zbraň vždy ztrácí iniciativu", a tím pádem se můžeme domyslet, že by to mělo být +2 k iniciativě? Těžko říct. I to útočení na více naložené postavy a s tím související RSS bonus +6 k iniciativě představuje trochu problém...

xii. Magen - Hlavním problémem této nestvůry je nejasná formulace toho, jakou magenergii pohlcuje, a nějaký bližší popis mechanismu tohoto pohlcování. Bez nějaké regulace by totiž jedna tato nestvůra dokázala plně zneutralizovat veškerý magický potenciál družiny. Vzhledem k četným magickým rezistencím by u této nestvůry speciálně prospělo doplnění informací o zranitelnosti dle systému v novějších pravidlech. V rukou chytrého PJe (který si provede potřebné úpravy) dobrý nástroj, jak vytrestat družinu, která se začala příliš spoléhat na magii.

xiii. Goorel - Tento tvor mi myšlenkově trochu připomíná pravidlového Zmara. Popis nenabízí příliš mnoho možností nějakého zajímavého zasazení do příběhu, a tak bych Goorela označil jako nestvůru pro "náhodná setkání" na určitých specifických lokacích, bez dlouhodobějšího významu, snad jen v případě zlých družin.

xiv. Scram - Klasická tříhvězdičková nestvůrka - neoslní, neurazí.

xv. Bzučilka - Jako scram, avšak tentokráte s přidanou hodnotou larviček snášených pod kůži obětí. Ideální, pokud z něčeho podobného mají vaši hráči husí kůži, stejně jako já.

xvi. Worm, Píďalka - Jako scram.

xvii. Vodní liány - vcelku obyčejná rostlino-nestvůra, jakási obdoba vodníka, která má sféru vlivu rozšířenou i na blízké břehy, mola a lávky.

xviii. Inteligentní bahno - Jak autor sám přiznává, jedná se vlastně o hlen. Ideální pro PJe, kteří se neštítí hráčům z ničehož nic oznámit, že se najednou probořili do podlahy, a něco je začíná leptat, ačkoliv je třeba přiznat, že krutosti hlenu zeleného inteligentní bahno rozhodně nedosahuje.

7. Alchymistické předměty

Povětšinou snad ani není co řešit - vesměs se jedná o záležitosti, jaké by opět bylo možné spatřit třeba u putykového stolu P.J.P. - Snad jen u jedu "čuně" bych viděl extra jiskřičku v podobě vedlejšího účinku takového druhu, jaké se u paralyticko-mdlobových jedů moc nevidí.

8. Teleporty a jejich využití ve světě Dračího Doupěte Tento článek představuje orientační pomůcku pro PJe, který se rozhodl do svého světa zasadit nějakou tu síť teleportačních bran. Nejedná se o záležitosti využívající pravidlových "démonů teleportace", nýbrž o čistě účelovou záležitost, jakou může PJ použít, chce-li svým cizopostavovským teleportačním branám dodat nějakou vnitřní logiku.

9. Povídka - "A pak přišla tma"

Nejsa kritikem literárním nýbrž pravidlovým, tento úsek prvního čísla šavlozubé veverky ponechávám nezhodnoceným.

Závěrem:

Retrokritika je z části činnost značně nevděčná - neboť jak si jistě mnozí pomyslí, trefovat se do autorů z dob dávno minulých jest věc náramně snadná. Snad mi však bude odpuštěno, neboť svou snahou netoužím než obrátit pozornost svých čtenářů ke stránkám šavlozubé veverky, zvláště pokud se s ní sami dosud nesetkali. Tak jako lze najít zapomenuté poklady mezi starými díly u nás na serveru DraciDoupe.cz, dají se najít i jinde.