Dračí Doupě [ http://www.dracidoupe.cz ]
Rubrika: Alchymista
  
  

Chronodémon

 
Autor: Tuvy
Hodnocení: Hlasovalo: 20 čtenářů
  Průměrný počet hvězdiček: 3.75
  
  

Chronodémon - démon časuVýskyt:

od 2. sféry

Historie:Nikdo netuší, kdo první objevil chronodémony ve sférách, ale mnohé theurgické příručky již odpradávna hovoří o spoustě "neužitečných" démonů, schopných pouze hlásit čas, které sféry občas vyplivnou při neúspěšných pokusech o komunikaci.
Ale až Meredith R. McKay, ve své Knize Sfér popisuje chronodémony komplexněji, vč. jejich až úžasných variant z vyšších sfér.

Popis:Chronodémoni (dle Meredithovy Knihy Sfér) vznikají z duší mnoha jedinců, kteří (jak oni sami věří) zemřeli v důsledku toho, že zapomněli na nějaké setkání či se spletli v čase (přišli na nevhodné místo v nevhodnou dobu). Jak již bylo zmíněno, sféry je často vyplivnou při FN v komunikaci, což ovšem pro jejich velmi rozličný vzhled většinou není zaznamenáno.
Chronodémony lze zaklít v podstatě do čehokoliv (do čeho lze zaklít nějakého démona), aniž by protestovali (theurg tedy nezjistí problém). Pochopitelně ale v daném předmětu plní pouze svou funkci.

Funkce:Zakletý chronodémon je schopen (s ohledem na svou sféru původu - viz níže) určovat majiteli čas, připomínat mu nějaké věci a občas má i další (velmi užitečné) schopnosti. V případě, že v daném světě nejsou používány hodiny, směny a kola, dokáže používat jakékoliv jiné časové jednotky, kterým jeho majitel rozumí (poledne, rozbřesk, klekání atp.).
S majitelem komunikuje hlasem, který jde jakoby z předmětu, do kterého je zaklet.

Příklad: Alchymista Ubut se pokoušel pro svého kamaráda vytvořit brnění se zakletým obranným démonem. Protože měl ale hroznou opici, kontakt se sférou se trochu nevyvedl a jak mu bylo špatně, ani si toho nevšiml.
Tím hůř pro jeho kamaráda bojovníka, který až při boji zjistil, že jeho krásné naleštěné brnění, které mělo odolat útokům zběsilých Zombií, ho proti nim nechrání o nic víc, než předtím, ale zato mu je přesně schopné říct, že se za hodinu a půl má sejít s Ubutem na pivko.


Schopnosti dle sféry původu:Stupeň inteligence démona odpovídá sféře jeho původu.

Z toho také vyplývá, že až do 5. sféry (včetně) komunikují démoni velmi jednoduše a nejsou schopni ničeho víc, než sledovat kolik je hodin (a na otázku "kolik je hodin" nahlas odpovědět). Pitomější verze démonů (int. max. 3) nahlas odpovídají na tuto otázku i jiným postavám, než jsou uživatelé jejich předmětů.

Od 6. sféry jsou démoni schopni zapamatovat si, co jim uživatel řekne, aby si zapamatovali a upozornit uživatele v zadaný čas zadaným způsobem. (V šest ráno mě vzbuď zakokrháním apod.)

Od 8. sféry jsou démoni schopni (pokud si to majitel přeje) s rozumnou dávkou inteligence automaticky zaznamenávat majitelovy dohodnuté schůzky a jejich časy a upozorňovat na ně.

Od 9. sféry jsou démoni schopni rozeznat, kdy není vhodná situace svého pána rušit upomínáním. (plížením vpřed!)

Od 10. sféry jsou démoni schopni komunikovat a sloužit podobně jako průměrně inteligentní člověk s fenomenální pamětí bez jakýchkoliv znalostí, ovšem pouze k účelům zapamatovávání si zadaných informací a upomínání na ně.

Od 12. sféry jsou démoni schopni rozetřást předmět do kterého jsou zakleti jako postava se silou 1 (lehké vibrace).

Od 14. sféry jsou démoni schopni jakkoliv změnit svůj hlas. Také jsou schopni automaticky rozeznat chyby majitele v dohodnutých časech (např. majitel si myslí, že má někde být v 8:00, ale oni ho tam čekají už v 6:00), jsou-li přítomni dohodě (nebo získají-li k takové informaci přístup později).

Od 15. sféry jsou někteří démoni schopni s uživatelem předmětu (a pouze s ním) komunikovat telepaticky až na vzdálenost 10ti sáhů. Zvykací doba je 7 dní. Theurg však o takového démona musí výslovně sféru požádat, jinak je jen 20% šance, že démon bude schopen telepatie. Při FN takového démona sféra nikdy nevydá.

Od 16. sféry jsou démoni schopni plně odolávat uspání.

Od 18. sféry jsou démoni schopni komunikovat telepaticky s kýmkoliv jako hraničář na 16. úrovni. Platí stejná omezení jako výše zmíněná.

Od 20. sféry mají démoni schopnost komunikovat s vědoucími sférami a pracovat s informacemi od nich. (Např. se změní čas či místo setkání, ale majiteli předmětu s démonem to nikdo neřekne - démon ho o tom přesto dokáže v příslušnou chvíli informovat.)

Od 25. sféry je démon schopen upozorňovat i na životně důležité události, které se stanou týden dopředu. Jde především o setkání se Smrťem a jinými antropomorfickými bytostmi. Zde je ovšem nutno zmínit, že budoucnost je velmi vrtkavá a démon není schopen ji předpovídat neustále. Upozorní uživatele v případě, že vidí, že současný stav věcí povede téměř jistě k takovéto události, což ovšem neznamená, že se událost 100% stane (což ale na druhou stranu postavy neví). Démon ovšem události podává jako jasnou věc.

Příklad 1:
Bojovník Heřman získal náramek s tímto démonem a velmi si ho pochvaloval. Jak si tak kráčel, nevěděl, že si ho našel najatý vrah a sleduje ho. Náramek, který měl démona z 27. sféry (onomu theurgovi Heřman zachránil několikrát jeho útlý krk), mu najednou zahlásil: "Zítra ve 3:20 máš schůzku se Smrtěm, ne že ji promeškáš."
Heřman se zhrozil, ale po chvíli si řekl: "No, když až zítra, tak zítra. Do té doby času dost, to se nějak ještě poddá," a šel se dál připravovat na výpravu za babičkou. Ve tři ráno v hospodě, zabarikádován ve svém pokoji, čekal Heřman na nějaké hrozné nebezpečí. Začalo mu být strašné horko, tak otevřel okno, aby neumřel z horka. Na protější střeše už jeho vrah natahoval luk se strašlivě otráveným šípem, když tu si najednou všimnul, že mu po ruce leze pavouk. Strašně se ho lekl, protože se jich moc bál a jak se začal ohánět, uklouzla mu noha, spadl ze střechy a zlomil si vaz.
Heřmanův náramek najednou svému napjatému pánovi zahlásil: "Tvoje schůzka ze Smrtěm byla právě přeložena na příští úterý za rozbřesku."
Heřman to začal brát skepticky (což démon předem věděl) a vydal se za babičkou skrz celkem známé menší bažiny. V úterý za rozbřesku ho sežrala hydra, která sešla před několika dny z hor, protože si nedal dost pozor.


Příklad 2: Heřmanovi se ještě předtím stala ještě jiná věc. Náramek mu zahlásil: "Zítra večer buď v hostinci u Orla u zplození tvého syna," a Heřman už se těšil, jak si pěkně užije. Šel se nechat ostříhat a šel se umýt, aby se té dané osobě víc líbil a večer směle vyrazil k Orlovi. Přišel tam a rozhlížel se po místních kráskách, kteráže ho to asi osloví a popíjel na kuráž. Jelikož ale Heřman stále jen popíjel a čekal, postupně se akroát ožral a usnul. To, že se tato schůzka odkládá v tom případě na neurčito mu démon nezahlásil.
Kdyby nešel do lázní, ale na trh vybrat si nový meč, jak měl původně v plánu, potkal by tam onu krásnou kovářovic dcerku, která by si mu postěžovala na hromotluka, který vydírá jejího otce (aby ji provdal), protože právě proto byla ve městě. Heřman by určitě šel milého hromotluka zpacifikovat a večer by na zábavě v hospodě u Orla s dcerkou vymetl nejprve parket a po několika korbílcích vína i podlahu salónku s krbem.


Závěr:Tito démoni nejsou většinou využíváni a bývali považovaní za neužitečné. Až zmíněný Meredithův průzkum vyšších sfér prokázal mnohé užitečné vlastnosti, ale náklady na pořízení předmětu s takovým démonem jsou stále enormní.
Přesto se na trzích lze setkat s různými předměty s těmito démony i z vyšších sfér za poměrně slušné ceny. Většinou je ale neprodávají sami tvůrci, protože jde pochopitelně o jejich neúspěchy.

Rád bych poděkoval UnknowNovi za přínosný nápad s démonem 25. sféry.
T.