Dračí Doupě [ http://www.dracidoupe.cz ]
Rubrika: Nové rasy
  
  

Beduín

 
Autor: Vizmír
Hodnocení: Hlasovalo: 21 čtenářů
  Průměrný počet hvězdiček: 3.57
  
  

„Musím se tam vydat ihned“ zazněla odpověď. Písečná bouře byla čím dál tím blíž. Slunce už tolik nehřálo. Během dalších pěti minut zapadlo. Pozoroval tento jev sice už řadu let, ale stále ho to fascinovalo. Začalo být chladněji. Hodil na sebe ještě další pokrývku a pospíchal ke svému velbloudu. „Počkej alespoň do rána“ ozvalo se. „ Nemohu čekat, vezmu Ahmeda a vydáme se do města, ještě dnes“. Došel až k velbloudovi a zavolal na psa. Ten okamžitě přiběhl a smutně štěkl. Bouře už byla před vraty. Vzal svou hůl a usedl na velblouda. Ten se počal zvedat. Nejprve na zadní, a potom zvedl i své mohutné tělo. Odfrkl si. Ještě naposled se podíval na vesnici. Poté upřel oči do písečné bouře. „Za Alláha“ pronesl a vyjel.

Beduín

Upozornění: Citáty se nechci dotknout náboženského cítění čtenářů!!!

Historie:

Beduíni se vyvinuly z lidí, avšak začaly žít na poušti a utvořily si vlastní víru a odlišný způsob života. Jsou to v podstatě kočovníci, i když někteří se již i usadily. Nejprve si našly v poušti pramen a v jeho blízkosti si utvořili vesnici. Když pramen vyschl sbalily si fidlátka a odcestovali k jinému prameni.

Takto vzniklo i více rodů, které mezi sebou začaly soupeřit. Ne ovšem ve stylu „my vyhladíme vaši vesnici a nazdar“, ale soupeřily o to, kdo bude mít větší, početnější a bohatší vesnici. Beduíni jsou kočovníci a ne válečníci, protože v poušti nemají žádného velkého protivníka, takže ani umět bojovat nechtějí.

Nemyslím, že jsme kočovníci, jen cestujeme z místa na místo, Alláh.

Vzhled:

Beduíni vypadají jako snědý člověk menší postavy. Beduíni nosí bílé pláště, bílé boty a bílý šátek na hlavě. Náčelník se svými potomky nosí šátek barevný, aby si je už od raného věku ostatní beduínové mohli předcházet. U beduínek je oblečeni složitější. Na vnitřní straně své tuniky mají nádherné barevné vzory, které mohou nosit pouze ve svém stanu. Na veřejnosti odkryjí vnější stranu, která je celá černá. Šátek musí mít přes obličej, aby jim byli vidět pouze oči. Jinak se beduínky rádi malují. Jako make-up používají zvláštní prášek, který se rozděluje na černý a bílý. Bílým si třou tváře a černý poté používají na oční stíny a jako řasenku. Vztahy mezi muži a ženami jsou velmi dobré, nefunguje zde patriarchát, ani matriarchát. Problém jejich vzhledu a chování je v tom, že asi 60% beduínů trpí duševní chorobou, nebo vadami vzhledu. Je to tím, že beduíni ctí tradice, a proto jsou často rodiče také bratry a sestry. Pokud bude tedy někdo hrát beduína, musí si hodit na % jestli nebude náhodou postižený. Lehčí postižení je například šest prstů nebo lehká forma schizofrenie. Horší ovšem je, když je beduín postižený například ochrnutím, nebo těžšími duševními chorobami. Takže je pravděpodobnost 40% na zdravého beduína, 45% na beduína s lehkou formou postižení a 15% na těžce postiženého beduína.

Prý snědí lidé, hrůza, Alláh.

Kde bydlí:

Beduíni žijí ve vesnicích na pouštích, blízko pramene s vodou. U každé beduínské vesnice jsou 2% pravděpodobnosti že našla mateřský pramen a nebude se muset už nikdy stěhovat. Takové vesnice bývají bohatší a domy už jsou uplácané i z hlíny a písku. Každá beduínská vesnice má náčelnický stan, který je obvykle větší a pohodlnější. Dále mají kuchyňský stan, který je největší, poněvadž beduíni jedí všichni pospolu. Beduínská vesnice obsahuje cca 5 normálních stanů, ve kterých bydlí vždy celá rodina. Vesnice dostávají jméno po nejstarší beduínce. Například když se nejstarší beduínka bude jmenovat Dalfa, jméno vesnice bude znít Omidalfa, protože omi znamená arabsky žena.

To není Omidalfa, ale Omidálfa, Alláh.

Způsob života:

Beduíni se živí tím co jim dá poušť, a také chovem zvěře. Beduíni jsou ohromně šikovní a zruční. Beduínky vyrábí různé náramky, šperky, či jiné ozdoby, Šijí ozdobné látky i praktické tuniky. Beduíni zas chodí kutat do pouště různé druhy kamenů, ze kterých se poté vyrábějí ozdobné předměty. Z mouky a vody dělají výborný chlebík, který se nazývá Aysh. Beduíni chovají různé druhy zvířat. Jejich nejčastějším dopravním prostředkem je velbloud, nebo pouštní kůň. Pro maso a mléko chovají kozy a ovce. Oblíbenou beduínskou pochoutkou jsou holubi, které chovají ve velkých holubnících. Pijí velmi sladký a dobrý čaj, či mléko.

Ve vesnici se vždy zvolí jeden obchodník, který dojíždí do lidských měst prodat šperky a přebytečné věci. Za utržené peníze pak nakoupí mouku a luštěniny. Tímto se beduíni živí a k životu jak je vidno jim to stačí.

Občas máme ve vesnici i psa, Alláh.

Medicína a magie:

Beduínská medicína je založena čistě na přírodní bázi. Jsou docela schopnými léčiteli lehkých nemocí, na horší nemoci už raději navštěvují specializovaného lékaře v lidských městech. Dokáží léčit exém speciálním olejíčkem, či bolesti hlavy mazavou hmotou. Na trávící potíže používají čaje z mnoha druhů pouštních rostlin.

Magie je pro ně jedna velká neznámá. Rozhodně ji nevěří, trochu se jí bojí a nikdy ji neovládají. Bylo by to v rozporu s jejich přesvědčením.

Magie, co to jé, Alláh.

Vlastnosti:

Nejprve uvedu tabulku, poté vysvětlím.

Pro beduína:
 • Síla: 8-13 / -1
 • Obratnost: 10 - 15 / +1
 • Odolnost: 11 - 16 / +2
 • Inteligence: 8 - 13 / -1
 • Charisma: 5 -15 / -2
Pro beduínku:
 • Síla: 6 - 11 / -2
 • Obratnost: 11 - 16 / +2
 • Odolnost: 10 - 15 / +1
 • Inteligence: 8 - 13 / -1
 • Charisma: 10 - 15 / -1

Síla: Jak jsem již napsal beduíni neumějí, ani nechtějí bojovat, navíc sílu ve svém životě využívají minimálně, a proto ji nemají nijak vysokou. Beduínky sílu nevyužívají vůbec a od přírody nejsou silné.

Obratnost: Beduíni jsou ohromně zruční a umějí vyrábět nádherné věci. Navíc se odmalička učí jezdit na velbloudech (popřípadě na koních) a k tomu obratnost potřebují také. Beduínky se na zručnost zaměřují ještě více než muži. Když jsou malé učí se vařit, šít a podobně.

Odolnost: V poušti se musíte umět chránit před žhavím slunce, rozpáleným pískem nebo před písečnými bouřemi. Beduíni si v takovýchto podmínkách vyvinuly vysokou odolnost. Beduínky tolik nevycházejí z vesnice, ale i tak mají odolnost dosti slušnou.

Inteligence: U beduínů dochází ke stejné výuce chlapců i dívek, a tak tato vlastnost je oběma pohlavím shodná. Jinak se beduínům ovšem nedostává takového studia jako ve specializovaných městech.

Charisma: Toto je docela kámen úrazu. Beduíni mohou mít různé vady (viz. výše), a proto je jejich charisma nízké. I nepostižení jedinci nedisponují velikou krásou. Beduínky se snaží se zkrášlovat a tak jsou na tom lépe než muži.


Byli jsme stvořeni k obrazu Alláhovu, Alláh.

Pohyblivost, velikost, váha a rodová zbraň:

 • Třída velikosti: B
 • Výška: 155 – 190 coulů
 • Váha: 1200 – 2000 mn. (60 – 100kg)
 • Beduíni jsou o něco menší a lehčí než lidé, aby na poušti nespotřebovali tolik vody a potravin.
 • Pohyblivost: 11 (13)

Jistě vás zajímá, proč jsou u pohyblivosti 2 hodnoty. Je to proto, že beduín se celý život pohybuje na poušti, a proto má přirozeně na písku větší pohyblivost. První hodnota je na jakémkoliv terénu (mimo písek), a druhá hodnota je pohyblivost beduína na písku.

 • Rodová zbraň: Beduínská hůl SZ 3 útočnost -1 obrana -1 délka 1 – 2 váha 15 cena 1zl.
  Nad tímto jsem přemýšlel hodně dlouho, ale nakonec jsem vybral tuto zbraň. Beduíni, jak již bylo řečeno, nikdy nebojují, a proto u nich nefunguje ani armáda. Takže beduínská hůl není zbraň v pravém slova smyslu. Je to nástroj, který se dá použít pro pohánění velbloudů, ovcí nebo koz. Mohou se o ní opírat staří, nebo postižení beduíni. K boji ji může použít jen neobvyklý, beduín dobrodruh. Je vyrobena z podivné hmoty tvořené převážně pískem a hlínou. Beduíni jsou vynikající obchodníci a turisty budou chtít pěkně oželit. Budou jim namlouvat jak je to výborná hůl a prodají jim jí za nehorázně velkou cenu 1zl.
Hůl, tu zrovna nemám, Alláh.

Jazyk, písmo, náboženství:

Beduíni mluví a píšou arabštinou, která je jejich mateřským jazykem. Proto budou mít dobrodruzi problémy dorozumět se s nimi (pokud neovládají cizí jazyky). Beduíni se neučí ovládat cizí jazyky, snad jen pár obchodníků umí nějaké to vaše slůvko. Příklad arabského písma:

Zde měla být ukázka písma, po domluvě s autorem je možné na toto místo umístit odkaz na příslušné www stránky

Náboženství je u beduínů povinné a jasné. Uznávají radikálnější Islám. Takže, beduínky musí chodit na veřejnosti celé zahalené v černém, mohou jim být vidět pouze oči. Beduíni se musí mýt tekoucí vodou, takže, když jsou umyti, musí se ještě postříkat tekoucí vodou, kterou mu do dlaní lije jiný beduín. Modlí se ve své vesnické mešitě třikrát denně k Alláhovi. Islám má ještě spousty dalších zásad. A tak pokud někdo bude beduína hrát, může si desatero zjistit, nebo vymyslet.

Ó Alláhu, dej nám vláhu, Alláh.
Rodina, věk a válka:

Beduíni žijí celá rodina v jednom stanu. Hlava rodiny je vždy otec.

Beduíni se dožívají poměrně vysokého věku, díky lehkému životnímu stylu a zdravé stravě. Jedině nemoci, nebo postižení jim kazí průměr věku, kterého se dožívají. Průměrně se beduíni dožívají 70 let.

Beduíni opravdu nikdy neválčí, ani nemají armádu, či zbraně. Nemyslete si, že když vyznávají radikálnější Islám, že si vezmou alchymistické bomby a v sousední vesnici se odpálí. Nejsou to žádní teroristé, ba naopak, života si váží, s přírodou (pouští) žijí v symbióze.

Že 70, mně je již 80 let, Alláh.

Svatby, pohřby a zajímavosti:

Zde se budu zabývat jednou velkou zajímavostí u beduínů a to jsou svatby, Nejprve musím podotknout, že beduínské jmění se přepočítává na velbloudy. Beduín si nejprve vybere beduínku z jiné vesnice, která splňuje jeho požadavky. Hlavním požadavkem není krása beduínky, ale její majetek. Beduín si vybere nevěstu s podobným počtem velbloudů. Například, když má beduín 10 velbloudů vybere si nejspíše nevěstu s 9, 8, nebo 7 velbloudy. Když už má ženich vybráno, pošle do vesnice nevěsty zelenou větvičku. V nevěstině vesnici se dohodnou zda ženich také splňuje daná kritéria, a poté pošlou větvičku zpátky. Pokud beduín obdrží větvičku zelenou, jeho nabídka nebyla přijata a může větvičku poslat jiné. Ovšem pokud obdrží větvičku seschlou může se těšit na velkolepou svatbu. Nevěsta s celým svým rodem odcestuje do ženichovy vesnice. Tam se koná muslimský obřad, a poté jsou radovánky. Nakonec zůstanou novomanželé celý týden v jednom odděleném stanu, kde mají líbánky a snaží se splnit si svou manželskou povinnost (tj. zplodit potomka). Nakonec se zase přestěhují zpátky do vesnice, kde žijí již normálním způsobem života. Pokud beduínka otěhotní, bude se konat krutý a bolestivý porod. U toho je vždy pouze nejstarší žena vesnice. Novorozenci se namalují černě víčka na ochranu proti duchům. Kupodivu je velmi malé procento úmrtnosti při porodu. To beduíni připisují, komu jinému, než Alláhovi.

Beduíni se pohřbívají do vykopané jámy, bez jakékoliv rakve. S sebou do hrobu si mrtví vezmou jen nějaký talisman, jinak jsou zakopáni nazí. Takže když jdete po poušti, chodíte po tělech mrtvých beduínů, kteří jsou rozeseti po celé poušti.


Dostal jsem zpátky zelenou větvičku, co to je? Alláh.

Slovníček, jména:

Zde uvádím nějaká ta arabská slova, kterými mohou častovat dobrodruhy:

 • Šukran – děkuji
 • Salam alejkem – dobrý den
 • Alejkum salam – odpověď na dobrý den
 • Másaláma – nashledanou
 • Bokra - zítra
 • Habíbi – děti, miláček
 • Jalá – Rychle, ano
 • Naam - ano
 • Laá – ne

Tady jsou nějaká ta nejpoužívanější beduínská jména pro inspiraci:

Mohammed, Ahmed, Hassan, Ashraf, Gamal, Nabil, Bassem, Ayman, Emad, Sharif, Nashaat, Hasham, Tarek


Šukran Mohammed, Alláh.

Zvláštní schopnosti, oblíbená povolání:

Stopování:

Beduíni se velice dobře vyznají v přírodním terénu, především v poušti. Potřebují neustále v každodenním životě. Například když jdou napojit kozy, ovce nebo velbloudy k prameni. Nebo se občas může stát, že velbloud s beduínem se zaběhne a poté je potřeba se rychle vrátit zpět do vesnice. Beduín má 10% pravděpodobnost objevení stop, a s tím další spojené schopnosti, Na poušti je to 50%, pokud není hraničář, pokud je, tyto bonusy se mu přičítají.


Jízda na velbloudovi (popřípadě pouštním koni):

Beduín umí se 100% pravděpodobností jezdit na velbloudovi. Umí z jeho hřbetu bojovat, i ho jinak využívat.


Hledání pramene:

Beduín dokáže v poušti nalézt podzemní tekoucí vodu. K tomuto využívá velblouda, kterého nejprve nechá žíznit a poté ho vypustí do pouště. Tam kde se velbloud zastaví a začne hrabat by měl být podzemní pramen. Pravděpodobnost úspěchu záleží na typu velblouda, ale pohybuje se mezi 60 – 70%, PJ si může libovolně upravit.


Výroba šperků:

Tuto schopnost může použít pouze beduínka. Spočívá v tom, že si od beduína sežene materiál a zhotoví z něj šperky. Pravděpodobnost je 25% + 5krát obratnost beduínky. Dané šperky se dají prodat důvěřivým turistům i za jeden zl., ale pravá cena je 1st.


Výroba koberců:

Obdobná schopnost jako výroba šperků. Také pouze pro beduínky, ale je mnohem těžší sehnat kvalitní vlnu. Takový koberec se dělá až 6 týdnů, podle velikosti koberce. Pravděpodobnost je 40% + 5krát obratnost. Cena koberce se může vyšplhat až do výše 80zl. za kus.


Smlouvání:

Je schopnost výhradně beduínů a je to obdoba handlování, akorát to mají beduíni automaticky a mohou si vybrat i další dovednost na charisma.

Nyní se zaměřím na povolání, která jsou beduínům přirozená atd. Beduín určitě nevynikne mezi válečníky. Toto povolání považují za zbytečné a odporně krvavé. Podle vlastností byste možná řekli, že by mohl být dobrým alchymistou. To je z části pravda. Beduíni sice magii neznají, ale to neznamená, že by nemohli míchat lektvary atd. Sice beduín alchymista je hodně neobvyklý, ale může v tomto oboru zazářit. Kouzelníci z rodu beduínů neexistují. Nikdy by se nesmířily s magií a je to i proti jejich náboženství. Jinak mohou být beduíni i dobří zlodějíčci i obchodníci. Největší zastoupení ale mají v řadách hraničářů. V tom jsou opravdu výjimeční.


Stanu se dobrodruhem, budu šířit víru, Alláh.