Dračí Doupě [ http://www.dracidoupe.cz ]
Rubrika: Dovednosti
  
  

Proutkaření

Autor:Nikdo
Počet hvězdiček: 4
Vlastnost: Inteligence
Obtížnost: Těžká
Ověřování: každou směnu
Totální úspěch: postava našla předmět, který hledala, byl-li blíže než 60 sáhů, v opačném případě alespoň ví, kterým směrem se nachází
Úspěch: postava našla předmět, který hledala, byl-li blíže než 60 sáhů, v opačném případě ví, že tam není
Neúspěch: postava nenašla nic
Fatální neúspěch: postava si je jistá, že v okruhu 60 sáhů předmět není a nachází se jiným směrem (než skutečně je)
Popis:

Pod pojmem proutkaření si většina lidi nejspíš představí podivína, jak jde s klackem a hledá vodu, což je ovšem všeobecně rozšířený omyl. Pomocí proutku lze hledat cokoliv – věci, energii, odpovědi nebo třeba tajné dveře. Pod pojmem proutek si zase můžete představit cokoliv: zmíněný klacek, žílu, ale také drát, minci, vlastní ruce dokonce bolavý kloub. Každému vyhovuje něco jiného a záleží jen na PJ, jaký způsob bude vyhovovat právě vaší postavě. Ať už hledá postava cokoliv, tady to bude označováno jako předmět. Problematika fungování proutku je nesmírně složitá a neprobádaná, protože se žádní vědci nepokouší o jeho skutečně racionální vysvětlení. Proto vás tu nebudu krmit nějakými bludy o tom, jak to skutečně funguje, důležité je, že kostkou hází PJ tak, aby hráč neviděl co padlo, a také může upravit past podle okolností (to však ještě předtím, než hodil). Takovou okolností může být třeba jak moc zná předmět, který hledá, nebo jestli zrovna proutkaří se svým oblíbeným drátem.

Co se týče samotného hraní, jsou dvě metody, jak proutkařit. Každý by si měl vybrat tu, která mu vyhovuje a pouze tu hodnotit, ale v žádném případě by je neměl kombinovat. PJ může kdykoliv říct, že postava danou věc nemůže hledat, protože je chráněná magií, nebo prostě protože by to příliš zjednodušilo celou hru.

Plošná metoda

Tato metoda je ta snazší, méně reálná, avšak pro hru praktičtější. Platí pro ni údaje uvedené výše, takže je možné za delší dobu "automaticky" projít území o poloměru 20 sáhů, což zvýší celkový dosah prozkoumané vzdálenosti na 40 sáhů, ovšem zabere to celou směnu a způsobí stejnou únavu jako rychlá chůze.

Okamžitá metoda

Tato metoda spíš odpovídá realitě a sama o sobě nezpůsobuje žádnou únavu. Základní vlastnosti se trochu liší:

Vlastnost:Inteligence
Obtížnost:Těžká
Ověřování:každé kolo
Totální úspěch:postava nejen že dostala správnou odezvu, ale také ví, kterým směrem má pokračovat
Úspěch:postava dostala správnou odezvu
Neúspěch:postava neucítila nic
Fatální neúspěch:postava dostala špatnou odezvu, která míří špatným směrem

Funguje to vlastně tak, že ve chvíli, kdy se se postava rozhodne něco hledat pomocí proutku, PJ vezme hexový papír a postaví na něj její figurku. Nejvhodnější je ten papír, na kterém jsou napsána čísla, protože se mnohem lépe pamatují než prázdný hex s hledaným předmětem. Pokouší-li se postava proutkařit, chodí po hexovém papíře a když se zastaví, PJ za hodí kostkou a odpovídá hráči podle tabulky:

1k6vzdálenost od předmětu
Pokud padne:>10<100
Totální úspěch
ZIMA + směr
PŘIHOŘÍVÁ + směr
HOŘÍ + popis předmětu
Úspěch<center>ZIMA</center><center>PŘIHOŘÍVÁ</center><center>HOŘÍ</center>
Neúspěch<center>NIC</center><center>NIC</center><center>NIC</center>
Fatální neúspěch
PŘIHOŘÍVÁ + špatný směr<
ZIMA<
ZIMA + špatný směr<

Takto se také hraje jistý typ hry na schovávanou, nevím jestli ji znáte, ale teď už ano. Tato metoda zabere v reálném světě víc času, ale mě třeba baví mnohem víc.

Jestli to někdo umíte v reálu, tak víte, že to takhle úplně nefunguje, ale pro hru to určitě stačí.

Omlouvám se za zhoršenou kvalitu, ale Moudrá Sova skomírá a nemělo by cenu to tam znova dávat.
Přidáno: 2010-09-16 18:35:17