Dračí Doupě [ http://www.dracidoupe.cz ]
Rubrika: Bestiář
  

Slunéčko padesátitečné

 
Počet hvězdiček: 5
Životaschopnost: 3
Útočné číslo: (2 + 3/+2) = 5/+2 (kusadla)
Obranné číslo: (+1 + 4) = 5; zvl.
Odolnost: 17
Inteligence: 1
Bojovnost: 3
Velikost: B
Zranitelnost: zvíře
Pohyblivost: 13/hmyz (na zemi), 7/okřídlenec (ve vzduchu)
Poklady: nic
Zkušenost: 30
Popis:

Vytrvalost: 6/hmyz

Slunéčko padesátitečné (Coccinela quinquagintapunctata)

Tento brouk může měřit až jeden a půl sáhu na délku, v kohoutku pak dosahuje čistého sáhu. Jeho hlava je černá s malými očky, krátkými tykadly a poměrně velkými kusadly. Hrudní část tvoří černý pancíř s dvěma bílými fleky po stranách mimující oči. Sytě červené krovky nasedají na hrudní pancíř a po schování hlavičky tak zůstává téměř dokonalá pancéřová kulička. V pravidelných rozestupech je na krovkách rozeseto padesát černých teček. Pod krovkami se skrývá pár dlouhých, blanitých křídel, dosahujících rozpětí kolem 5 sáhů a při letu hlasitě a hluboce bzučících. Slunéčko je schopné obratně složit svá křídla pod krovky během jedné akce, k odletu potřebuje akce dvě. Zdatným letcem ale není, vzdušný prostor využívá pouze k přesunu z jedné lokality do druhé. Běžně je možné na slunéčko narazit na zemi či ve větvoví, jak se kolébá na svých šesti černých, slabě opancéřovaných a chlupatých nožkách.

Tito draví brouci přežívají 1 zimu v mírném pásu širokého rozpětí nadmořské výšky. Pozdě na jaře se slunéčko vylíhne z kukly s novým, výrazně červeným kabátkem a celý zbytek roku sbírá síly na přezimování v jeskyních či jiných klidných místech prostých sněhu a ledové vody, často spolu s celou skupinou dalších slunéček. Další jaro vylézá se staršími, hnědavými krovkami a je připraveno k námluvám. Několik dnů po romantických chvilkách s partnerem snáší samička pár desítek vajíček do štěrbin listů, kůry či puklin skal. Samička vybírá místo podle dostupnosti potravy pro své larvy, také klade i neoplodněná vajíčka, která slouží jako první potrava jejím děťátkům. Do jednoho týdne se z vajíček líhnou mrštné a dravé larvy, které se čtrnáct dní vykrmují a následně na klidném místě vytvoří tvrdou kuklu, ze které se za necelý měsíc klube nová beruška. Po splnění svého životního úkolu slunéčko umírá, zpravidla v pozdním létě či na podzim.

Potravou mu jsou všemožné bestie velikosti A0 až A. Slunéčko není zrovna aktivní lovec, drtivou většinu jeho jídelníčku tvoří tvorové nehybní či málo pohybliví. Oblíbenou potravou je velký hmyz – od brouků přes velké mšice a housenky – a jiní bezobratlí. Nepohrdne ani stromovými obratlovci ani vejci, která je schopné rozlousknout svými kusadly. Výhodou a zbraní tohoto dravého brouka je jeho neúnavnost a většinou i překvapení.

Zvláštní obrana: Pokud ale narazí na odpor, většinou se klidí ze scény. Velké úsilí na úprk ale nevynakládá, běhající slunéčko je vzácnost spatřit. V případě, že je soupeř dotěrnější, než by bylo zdrávo, či se snaží tohoto pestře a výstražně zbarveného brouka sníst, vylučuje slunéčko z kloubů nožiček kapky žlutavé, hořké a zapáchající tekutiny (barva/chuť/zápach 60/92/85). Tato tělní tekutina je ve všech jeho tkáních a po pozření způsobuje otravu a bolestivou nevolnost. Odl ~ 4 ~ silná nevolnost / nevolnost, zranění za 3-8 životů. Krom páchnoucí tekutiny upadá slunéčko do mrtvolného stavu – katalepsie – a nereaguje na vnější podněty, dokud na něj nejsou vedeny útoky (pouze může vyloučit více tekutiny). Pokud je převaleno na záda, odkrývá se měkké břicho nekryté krovkami. Útok na kataleptické slunéčko se počítá jako útok na nehybného protivníka. Běžná zvěř je však „smrtí“ brouka zaskočena a pachem a nechutí odehnána. Útočník si hází proti pasti Int ~ 4 ~ nemyslí si / myslí si, že je slunéčko mrtvé.

Larva slunéčka padesátitečného

Životaschopnost: 1 + 3
Útočné číslo: (2 + 3/+2) = 5/+2 (kusadla)
Obranné číslo: (+3 + 1) = 4
Odolnost: 12
Inteligence: 0
Bojovnost: 12
Velikost: A-B
Zranitelnost: zvíře
Pohyblivost: 18/zvěř (na zemi)
Vytrvalost: 16/zvěř
Poklady: nic
Zkušenost: 35

Děti velkých berušek jsou postrachem malých i větších tvorů travnatých oblastí. Jejich tělo není tak tvrdě chráněno, jako v případě dospělců, larva však disponuje jinými nebezpečnými věcmi. Přestože je menší, kusadla má stejně velká – při plném rozevření jí nedělá problém zakousnout se do velkého melounu či dýně. Téměř dvousáhové černé tělo s šesti dlouhými, hbitými nohami je viditelně článkované a před predátory ho chrání osm žlutočervených výstražných skvrn.

Larva slunéčka padesátitečného není nikdy v klidu. Pokud zrovna stojí, tak nervózně kmitá tykadly či naprázdno klape kusadly. Běžně je ale k vidění jak rychle pobíhá travnatou krajinou a pátrá po potravě, občas i leze nad pevnou zem. Narazí-li na nějakou, ihned útočí a následně se krmí. Po pozření posledního sousta se očistí a pokračuje v loveckém pátrání. Útočí na vše, co je nanejvýš stejně velké jako ono, včetně tvrdých oříšků jako jsou ovce, telata, kozy, hobiti či vlci. Dává ale přednost menší potravě, kterou se díky své neúnavnosti hravě nasytí. Změna potravních návyků bývá častá při přemnožení.

Autor:Hamster